Tisíce Jihočechů budou moci díky Milostivému létu smazat své dluhy

  8:57
Celostátní akce na oddlužení lidí s exekucemi pomůže s dluhy vůči městům i obcím nebo jejich organizacemi. Například České Budějovice se připravují na stovky případů.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Velká spousta Čechů s exekucemi bude mít od příštího čtvrtka možnost zbavit se části dluhů. Pomoci v tom má akce s názvem Milostivé léto. Díky ní dlužníci dostanou šanci zaplatit své závazky třeba vůči městům. Hradit přitom budou pouze jistinu dluhu a poplatek za administraci soudním exekutorům.

Jen na jihu Čech je přitom podle údajů neziskové organizace Otevřená společnost mapující problematiku exekucí 42 395 osob, kterých se to týká.

„Takoví lidé se snadno dostanou do dluhové pasti. A Milostivé léto může části z nich pomoci. Týkat se to bude hlavně dluhů vůči státu, obcím nebo organizacím, které stát zřizuje. Je to podle mě dobrý začátek, ale rozhodně to nevyřeší celou situaci s exekucemi,“ vysvětluje dosluhující poslanec Lukáš Kolářík (Piráti).

Uplynulé čtyři roky se ve Sněmovně zabýval právě touto problematikou. „Stále je v Jihočeském kraji okolo osmi procent lidí s exekucemi, což je vysoké číslo. Zpravidla jich mají dlužníci daleko více, a to jak vůči státu, tak vůči soukromým věřitelům, takže Milostivé léto není všespásné,“ dodává Kolářík s tím, že akce nemá potenciál dostat takové lidi z dluhových pastí.

Nadcházející období vnímají pozitivně také kanceláře soudních exekutorů, které jsou připravené být věřitelům a hlavně dlužníkům maximálně otevřené.

„Pochopitelně ale bude záležet na nich. Musejí nás aktivně oslovit s žádostí, jak a kam mají částku uhradit. Ideální je zavolat nám a domluvit se na postupu, je to vždy rychlejší,“ připomíná Petr Havelka, asistent českobudějovického soudního exekutora Jana Škorpila. Dobré je také na úplném začátku navštívit webové stránky nedluzimstatu.cz.

Na druhou stranu také připomíná, že zatím se jim hlásí spíše věřitelé, kterých se Milostivé léto týká. Zpravidla to bývají pojišťovny nebo obce.

„Zajímají je hlavně seznamy pohledávek a jejich stav, dále pak i náklady. Dělají to hlavně pro případ, aby měli informace, co a jak s nimi mají řešit, když se na ně dlužníci obrátí,“ popisuje Havelka podrobnosti. Dodává, že kancelář připravuje i manuál pro obě strany, jak postupovat.

Podobné akce mohou v dlouhodobém horizontu lidem pomoci, aby exekuce nestřádali. Často se pak dostávají do dluhové spirály a kvůli tomu nezřídka pracují v šedé zóně ekonomiky.

„Stát i společnost z toho nemá vůbec nic, protože dlužníci nepřispívají na sociální nebo zdravotní pojištění a zároveň mnohdy pobírají různé dávky. Česko pak ročně ztratí desítky miliard jen tím, že ti lidé jsou mimo systém,“ připouští Kolářík.

Třikrát více dotazů

S blížícím se termínem zahájení Milostivého léta mají také daleko více práce v poradenských centrech. Dlužníci se ptají hlavně na podobu programu a zda mají nárok na výhodnější podmínky, za jakých se mohou zbavit svého závazku.

„Denně kvůli tomu máme až třikrát víc telefonátů. Zájemci potřebují hlavně ujištění, zda se jich to týká. Ve většině případů to dělají správně, protože nesplňují nastavená kritéria,“ vysvětluje ředitelka neziskové organizace Theia Barbora Čechová, která se zabývá poradenstvím lidem v obtížných životních situacích.

Zároveň zmiňuje, že Theia připravila pro příslušné úředníky sérii seminářů, jež je mají o podmínkách informovat. Například na českobudějovickém magistrátu už teď vědí, že se akce bude týkat několika stovek případů.

„Týkají se zejména nájemného v městských bytech, několik případů ale evidujeme i u exekucí ze sociálních dávek nebo kvůli záškoláctví,“ konstatuje mluvčí magistrátu Jitka Brůha Welzlová. Dlužníky budou o Milostivém létu informovat skrz své organizace nebo poskytovatele sociálních služeb.

Lidé se do problémů často dostávají kvůli půjčkám, které nejsou schopní zaplatit. Z velké míry tím ale splácejí jiné dluhy, čímž se jejich nepříznivá situace jen zhorší.

„Obecně se exekuce týkají spotřebitelských úvěrů, nezaplacených pokut, dluhů na pojištění, ale i náhrady škod. Velkou skupinou jsou také dluhy na výživném,“ jmenuje Kolářík. Zároveň upozorňuje, že na velkou část takových prohřešků se akce nevztahuje.

  • Nejčtenější

V domě pro tři rodiny žije 40 Romů. Je to vřed v obci, zlobí se starosta

Obec Boršov u Českých Budějovic řeší nedůstojné byty pro Romy. V domě žije místo tří rodin až 40 lidí. Na hlučné obyvatele si stěžují místní, majitel nemovitosti ale takový stav nájemníků popírá....

18. července 2024  15:34

Hotovo. Fotbalové Budějovice přebírá Jirka, předseda dozorčí rady akademie

Rychlá akce končí zdárně. Vladimíra Koubka nahradil na pozici majitele SK Dynamo České Budějovice 66letý podnikatel Dalibor Jirka, který působí v tamní akademii jako předseda dozorčí rady. Úterní...

16. července 2024  21:33,  aktualizováno  17.7 12:42

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tábor prodal zámek za korunu, teď radnice uvažuje o jeho koupi za 35 milionů

Soukromý majitel se chystá prodat barokní zámek v táborské části Měšice. Objekt s parkem nabízí přes realitní kancelář za 35 milionů korun. Předkupní právo má město Tábor, které mu ho ve druhé...

17. července 2024  9:45

Třeboň letos láká méně turistů. Ceny jsou až moc vysoké, upozornil starosta

Podnikatelé z lázeňského města pociťují úbytek turistů. Někteří mají za to, že vedení Třeboně podcenilo letošní kulturní program. Starosta Jan Váňa si to nemyslí, ale také upozorňuje na vysoké ceny.

18. července 2024  9:13

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Že by? Koubek znovu řeší prodej Dynama, blízko je skupina podnikatelů

Budějovické Dynamo by ještě před startem nové sezony mohlo změnit majitele. Znovu se rozjela jednání o novém vedení fotbalového klubu. Důležitou roli v tom hraje Emil Kristek, aktuálně obchodní...

15. července 2024  12:55

Z vyhlídek se kocháte řekami i vrcholky Alp. Jsou kousek od Hluboké i na Šumavě

Zdolat kopec, pak se posadit a rozhlížet po krajině. Kromě rozhleden či hradních věží poslouží na jihu Čech k letním výletům i četné přírodní vyhlídky. Na pár z nich vás nyní zveme.

20. července 2024  10:18

U Třeboně řidiče při předjíždění zaskočilo odbočující auto, zranilo se pět lidí

Při vážné dopravní nehodě nedaleko Přeseky u Třeboně na Jindřichohradecku se dopoledne zranilo pět lidí. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému a vzlétl i vrtulník....

19. července 2024  13:44

Precizní milimetrová práce. Betonáři mají na mostě přes Orlík hotovou nejtěžší část

To nejhorší mají stavební dělníci za sebou. Zbývající horní část nosné konstrukce nového železničního mostu přes Orlickou přehradu u Červené nad Vltavou se jim podařilo zdárně dobetonovat a k...

19. července 2024  11:11

Podolski je legenda i normální kluk. Hellebrand o hvězdě i polském začátku

Přestože se vydal na své první zahraniční angažmá, domů do Zlína to má blíž, než když naposledy působil v Budějovicích. Fotbalový záložník Patrik Hellebrand se těší na start nové sezony v polském...

19. července 2024  8:10

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...