Cestovní agentury zaplatí za vjezd do Krumlova, ročně získá až 15 milionů

  12:17aktualizováno  12:17
S nástupem hlavní turistické sezony musí cestovní agentury počítat v Českém Krumlově s poplatkem za vyložení a naložení návštěvníků. Jihočeské město na seznamu UNESCO je v Česku druhé po Praze, které tuto praxi zavádí.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: MAFRA

„Hlavním účelem opatření je regulace počtu krátkodobých návštěvníků a zvýšení příjmů města,“ uvedla krumlovská mluvčí Petra Nestávalová.

Od začátku června každý zájezdový autobus zaplatí za jeden vjezd na terminál 625 korun nebo 25 eur. Cestovní agentury tak pro výstup a následný nástup klientů na terminálu musí počítat s částkou 1 250 korun, případně 50 eur.

Zvýhodněné budou školní zájezdy, za jeden vjezd zaplatí 375 korun (15 eur), vjezd na bus stop si však musí rezervovat dopředu na konkrétní čas.

Pořadatelé zájezdů se s tím chtějí podle Terezy Pickové, výkonné ředitelky Asociace českých cestovních kanceláří a agentur, vypořádat tak, aby nemuseli zvyšovat cenu pro turisty. Ale není to snadné.

„Bohužel, s placenými terminály pro zájezdové autobusy se setkáváme stále častěji. Je to bariéra pro organizaci zájezdů, která zvyšuje jejich cenu, ale je snaha nepromítat ji na koncového zákazníka. Rádi bychom rozšiřovali katalogy, ale svazují nás v tom stále nová omezení,“ popsala Picková.

Zdůraznila, že pro cestovní kanceláře, které mají i vlastní dopravu, je těžké sledovat měnící se administrativu v turisticky atraktivních cílech.

Rezervační systém spustí Krumlov začátkem května a dopravci si jeho prostřednictvím mohou využití terminálu rezervovat tři měsíce dopředu. Když přijedou autobusy na terminál bez rezervace, zaplatí za jeden vjezd vyšší poplatek, a to 750 korun, nebo 30 eur. Přitom na bus stopu se mohou zdržet maximálně 20 minut a pak musí odjet na některé z parkovišť.

Bus stop od 1. června

Cena za 1 vjezd - základní cena při platbě na místě 750 Kč/30 eur

On-line rezervace - jednodenní zájezd 625 Kč/25 eur

On-line rezervace - parkování s přenocováním 375 Kč/15 eur

Školní zájezdy (po předchozí žádosti) 375 Kč/15 eur

Pozn.: Aktuální ceník na P-Bus. Cena parkování autobusu za každou započatou hodinu 100 Kč/4 eura. Parkovné za den 600 Kč/24 eur.

„Naším cílem je, aby devadesát procent autobusů přijíždějících do Krumlova už mělo on-line rezervaci. Je to pro dopravce komfortní způsob zajištění času a místa pro výstup a nástup cestujících. Zároveň s rezervací získají padesátiprocentní slevu na našem parkovišti pro autobusy,“ řekl Petr Troják, ředitel Českokrumlovského rozvojového fondu, který má parkování ve městě na starosti.

Přijede 16 tisíc autobusů za rok

Bus stopy jsou v Krumlově na dvou místech, která jsou od centra města vzdálená asi deset minut chůze. Na současném terminálu na Chvalšinské ulici přibude automatická závora a nově vznikne bus stop i na parkovišti Jelení zahrada 2. V roce 2022 město plánuje otevřít moderní terminál pro zájezdové busy za říčkou Polečnicí.

Ročně přijede do Krumlova okolo 16 tisíc zájezdových autobusů. Ačkoli na území města platí zákaz zastavení těchto vozidel mimo terminál a také zákaz parkování mimo vyhrazená parkoviště pro autobusy, řada řidičů si s tím hlavu neláme.

Často staví na zastávkách určených pro linkové spoje, kde blokují dopravu v okolí a ohrožují své pasažéry i ostatní. Současný systém je svádí k tomu, aby ušetřili i peníze za parkování v Krumlově, a odstavují autobusy v různých koutech města i daleko za ním.

„Ve spolupráci s městskou policií připravujeme systém, který zabrání obcházení pravidel,“ uvedl Troják.

Za vybudování dvou nástupních a výstupních míst zaplatí rozvojový fond zhruba pět milionů korun. Tržby z bus stopů v letošním roce odhaduje na osm milionů korun, v příštím roce až 15 milionů.

„Náklady spojené s klientelou, která sem přijíždí, nejsou malé a my tímto způsobem chceme docílit toho, že si nejen vyděláme na fungování placeného terminálu, ale že přineseme zcela nové peníze do rozpočtu města,“ podotkl místostarosta Josef Hermann s tím, že nyní má Krumlov z turistického ruchu roční příjem 12 milionů korun.

Nejčtenější

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Konec nepřesným mapám. Češi mají systém na mapování zaplavených prostor

Chýnovská jeskyně

Mapování špatně přístupných zatopených prostor pomocí provázků, uzlíků a měřidla byla ještě nedávno běžně používanou...

Řidič sjel na louku, po půl kilometru narazil do stromu a zemřel

Řidič ujel po louce téměř půl kilometru, pak narazil do stromu. Na místě zemřel.

Na Českobudějovicku vyjel dopoledne jednašedesátiletý řidič s autem mimo silnici. Notný kus cesty ještě ujel po louce,...

Myslel jsem, že se mi posmívá, tvrdí muž obžalovaný ze zabití ranou pěstí

Ilustrační snímek

Až 16 let vězení hrozí třicetiletému Jakubu Formanovi, který je obžalovaný, že loni prosinci zabil ranou pěstí o rok...

Čelní střet aut na Českobudějovicku nepřežil řidič, přejel do protisměru

Řidič BMW nepřežil u Kamenného Újezdu čelní střet s Volkswagenem Tiguan.

Čelní střet dvou osobních aut na Českobudějovicku nepřežil ve středu v noci devětadvacetiletý řidič. Další tři lidé...

Další z rubriky

Táborští chtějí jižní obchvat a odmítají věznici na bývalém letišti

Bývalé vojenské letiště Všechov vTáboře.

Dva tisíce obyvatel Tábora se zapojily do ankety o největší priority města. Mezi finálovou pětici se dostala i nová...

Jako kluk nosil kapsy plné kamení, nyní pečuje o vzácné nerosty v muzeu

Díky své práci se Petr Rajlich z Jihočeského muzea podíval před časem například...

O mineralogickou sbírku Jihočeského muzea v Českých Budějovicích pečuje geolog Petr Rajlich už patnáct let. I díky němu...

Pes pobíhal po českobudějovickém sídlišti, majitelka se zatím opíjela

Milý pohled kanaánského psa s leskem divočiny v jeho očích

K volně pobíhajícímu psu vyjížděli ve čtvrtek večer strážníci na sídliště Máj v Českých Budějovicích. Od kolemjdoucích...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK BOZP A PO (40-50.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihočeský kraj, Kraj Vysočina
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz