Středa 17. srpna 2022, svátek má Petra
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 17. srpna 2022 Petra

Při stavbě železnice se na Táborsku našlo pohřebiště z doby železné

  9:02
U Doubí na Táborsku se při stavbě nové železnice našlo pravěké mohylové pohřebiště. Místo nyní prozkoumávají archeologové.

Z dálky vypadá část staveniště nové železnice u Doubí trochu jako bludiště. Dřevěné kolíky zatlučené do písčitého podloží vytyčují s pomocí provázku zóny, v jedné z nich se krčí muž v oranžové vestě. Místo dělníků s těžkou technikou zde ale pracují archeologové vybavení drobnými nástroji. 

V místech, kde se za několik let mají prohánět vlaky až dvousetkilometrovou rychlostí, objevili pravěké mohylové pohřebiště.

„Pojďte přímo za mnou. Když projdeme kolem nálezů ve vyznačených místech, bude to v pohodě. Jsou to takové ty ometené části,“ upozorňuje archeolog Jiří Bumerl z Husitského muzea v Táboře.

Míří do srdce kamenného mohylníku, který se skupině osmi archeologů podařilo odkrýt.

Stáří je až 2 800 let

Jejich stáří zatím není přesně určené, ale odborníci jej odhadují na 2 400 až 2 800 let. Věkem tak spadají do období starší doby železné, tedy halštatské. Kamenné stavby s kruhovým půdorysem mají ve svém středu čtvercovou pohřební komoru s tmavším odstínem půdy, místy až téměř do černa. Podobnou barvou se ve světlém podloží vyjímají i poměrně jasně ohraničené žárové hroby volně rozptýlené mezi mohylami.

„Z těchto hrobů momentálně odebíráme vzorky a z jejich analýz později můžeme doplňovat mozaiku toho, jak vypadaly pohřební rituály nebo jak se společnost chovala v datovaných obdobích,“ vysvětluje Bumerl. 

Za pravdu mu dává i jeho kolega Libor Vobejda, který se na výzkumu podílí jako student archeologie na Filozofické fakultě Jihočeské univerzity. Pomocí malé škrabky právě odebírá vzorek z jednoho takového hrobu. „Zrovna tu vidím nějaké keramické střepy, občas najdeme i nespálené části kostí,“ komentuje Vobejda.

Právě střepy vytvořené z nedokonalé keramiky, stejně jako důkladná analýza zbytků rostlinného původu, mohou výzkumníkům pomoci s datací nálezu. 

„Přítomnost pohřebiště dává tušit, že by v okolí mohlo být nějaké sídliště. To ale můžeme hledat jedině po okolních polích díky vyoraným předmětům, což nás určitě v budoucnu čeká,“ podotýká Bumerl s tím, že v okolí se podobná pohřebiště v minulosti také nalezla. 

„Víme například o mohylníku ze Skalice, jež leží jen naproti přes Lužnici. Právě řeka hraje v poloze takových míst důležitou roli, vodní toky přitahovaly osídlení a fungovaly i jako komunikační trasa,“ doplňuje Bumerl.

Sám však přiznává, že ho nedávný nález příjemně překvapil. „Nic nenasvědčovalo tomu, že by tu mohlo něco být. Při stavbě nedaleké dálnice se totiž nic nenašlo,“ podotýká.

Díky podobným nálezům se nabízí i možnost objevování podrobností o obchodu. Na jiných pohřebištích je možné najít i luxusní zboží ze Středomoří. 

„To se podařilo například v Rovné u Strakonic, kde se nacházely i luxusní toaletní předměty dokazující dálkový obchod. Už tehdy se daly vysledovat rozdíly ve společnosti,“ líčí Bumerl. Žádné takové předměty se ale v Doubí objevit nepodařilo. Na místě se navíc trochu překvapivě nenašly ani žádné kovové předměty.

Průzkum potrvá do konce června

Skupina archeologů se lokalitě věnuje už měsíc a půl a minimálně dva další zde ještě bude odkrývat zbytky pohřebiště. Veškeré práce musejí provádět v souladu s harmonogramem Správy železnic, která koridor buduje.

„V současné době počítáme s dokončením výzkumu a uvolněním prostoru pro stavbu do konce června. Není však vyloučené, že při průběžném odkrývání nálezů zjistí archeologové větší rozsah. Pak by mohlo dojít k částečnému zdržení pokračování prací v této lokalitě,“ říká mluvčí Správy železnic Nela Friebová. 

Navzdory tomu, že někdy bývá komunikace stavitelů s archeology komplikovaná, nemůže si Bumerl domluvu se Správou železnic vynachválit. „Zajišťují nám zázemí, a pokud zrovna potřebujeme, pomohou i s technikou. My jim na oplátku přednostně zpracováváme lokality, na nichž musí urgentně pracovat,“ vysvětluje Bumerl.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Ve stejném termínu proběhne i první kolo voleb do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Jihočeském kraji se volí v obvodech Tábor a Český Krumlov.

Seznamy kandidátů: Č. Budějovice, Tábor, Český Krumlov, Jindřichův Hradec, Písek, Strakonice, Prachatice, Vimperk, Bechyně, ostatní

  • Nejčtenější

Střelec způsobil statisícovou škodu na vlaku ve Volarech. Policie hledá pachatele

Policisté pátrají po pachateli, který v sobotu večer střílel ze vzduchovky po vlaku. Ke střelbě mělo dojít nedaleko...

Žena dala policistovi facku, zákrok byl v pořádku, řekl šéf policie Vondrášek

Použití donucovacích prostředků ze strany policie na mítinku Andreje Babiše v České Krumlově bylo podle šéfa policie...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zrušte nákup jízdenek ve vlacích bez přirážky, žádá kraj. Lidi už umí s mobilem

Nákup jízdenek ve vlaku bez přirážky navrhuje zrušit Jihomoravský kraj. Podle něj se totiž mobilní gramotnost...

Hokejové přípravy: mistr nestačil na Vítkovice, Kladno dalo Motoru sedm gólů

Hokejisté mistrovského Třince pod novým trenérem Zdeňkem Motákem prohráli na úvod přípravy na sezonu extraligy v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hráz už prokopat nestihli, voda z rybníka v Metlách zničila 13 domů

Středem obce se vine kameny dlážděné koryto potoka. Nyní v něm teče sotva pramínek vody. Přesně před dvaceti lety však...

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

  • Další z rubriky

Jihočeský kraj schválil příspěvky dětem a seniorům, rozdělí čtvrt miliardy

Zastupitelé Jihočeského kraje dopoledne schválili dva dotační programy na pomoc rodinám s dětmi a seniorům s nízkými...

Na Červené Lhotě čekají zajímavé objevy, dělníci odhalí útroby hráze rybníka

Ani letos si návštěvníci Červené Lhoty na Jindřichohradecku neužijí romantickou plavbu na lodičce kolem známého zámku....

U řeky Malše i Polečnice na jihu Čech dál chybí ochrana proti velké vodě

Ani 20 let od povodní nejsou všechna jihočeská města dost chráněná před velkou vodou, třeba Český Krumlov a České...

Trojici z nočního klubu u rakouských hranic soudí za obchod s lidmi

Krajský soud v Českých Budějovicích začal projednávat případ tří provozovatelů nočního klubu v Českých Velenicích na...

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

K vulgárnímu nápisu musela tatéra přemluvit sexem. Teď ho chce pryč

Její nápad se v salónech nikomu nelíbil. Žádný tatér s ním nechtěl mít nic společného, tak moc nápis svou nositelku...

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...