Úterý 29. listopadu 2022, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 29. listopadu 2022 Zina

Nemít servis u komína se nevyplácí: pojišťovna po požáru nic nezaplatí

  1:00
Vhodný výběr a správná instalace komína ovlivňují jak ekonomičnost a účinnost vytápění a tím i standard bydlení, tak i bezpečnost otopné soustavy. Pokud se podcení údržba a dojde k požáru, nemusí pojišťovna nic zaplatit.

Nadstřešní část komína s pečlivě provedeným oplechováním, keramickou krycí deskou a kloboukem | foto: Heluz

S komínem je to jako s ledovcem, vidět je jen jeho vršek. Nejvíce však záleží na tom, co zůstává "skryté" uvnitř domu. Protože základní funkcí komína je odvod spalin od spotřebiče, musí být v první řadě bezpečný a spolehlivý.

Návrh a provedení nesmí snižovat účinnost spotřebiče, naopak musí podporovat jeho správnou funkci. Většina spotřebičů přitom potřebuje komínový tah proto, aby vůbec mohla fungovat, komín je pro ně "motorem", který spotřebič pohání.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.

Jaký vybrat

V prvním kroku je nutné si ujasnit, pro jaký typ paliva bude komín využíván. Bude k němu připojen plynový kotel, kamna na pelety nebo klasický krb na dřevo? Od toho se totiž odvíjí teplota odváděných spalin. Kotel na pevná paliva musí mít komín pro vysokou teplotu spalin s odolností při vyhoření sazí, kondenzační kotel na plynné palivo zase komín odolný proti vlhkosti.

Druhým kritériem je výkon spotřebiče. Při výběru se nesmí zapomenout ani na to, jak bude ke spotřebiči přiváděn vzduch. Toto jsou však jen základní parametry. Abyste dostali komín, který vám bude dlouho a bezpečně sloužit, měli byste od prodejce či výrobce požadovat podrobné informace.

"Určitě si zjistěte, odkud pocházejí komponenty, z nichž je komín vyroben, a kdo je jejich výrobcem. Pokud budete řešit reklamaci, tento údaj vám to podstatně ulehčí," připomíná Jiří Vrba ze společnosti Schiedel.

Dokončený komínový systém Ciko s komínovým návlekem Štuko a kloboukem

Ptejte se firmy i na konkrétní výběr a výstavbu komína. Ideální je, když sama nabízí jeho odbornou certifikovanou montáž. Důležitá je i délka poskytované záruky. Zajímavou referenci představuje také doba působení značky na tuzemském trhu a počet realizací, jimiž se může pochlubit.

Při výběru komínového systému dbejte na to, aby výrobky měly všechny potřebné certifikáty a osvědčení. Nezapomeňte ani na otázku, v čem je vámi zvolený komín lepší než ostatní. Jestliže je jediným argumentem nízká cena, svoje rozhodnutí znovu důkladně zvažte.

"Komín je stavební prvek, který musí snášet velkou a dlouhodobou zátěž a měl by bezpečně fungovat po mnoho desítek let," zdůrazňuje Jiří Vrba. I komín a spalinové cesty podléhají souboru evropských technických norem, z nichž většina se průběžně promítá do aktualizací národní technické normy ČSN 73 4201.

Nutnou podmínkou pro uvedení komína a spalinové cesty do provozu je provedení revize. Doklad o ní je nezbytný pro kolaudaci domu. Musí být vydána revizní zpráva, která potvrdí, že spalinová cesta je schopná bezpečného užívání.

Revizní zprávu ovšem musíte mít i v okamžiku, kdy se na spalinové cestě něco zásadního mění (výměna spotřebiče, stavební úpravy komínu či kouřovodu). Vystavit ji může pouze revizní technik spalinových cest, revizní technik komínů nebo jiná oprávněná osoba podle seznamu na stránkách Společenstva kominíků ČR.

Pravidelný servis

Při provozu nesmíte zapomínat na pravidelný servis. Podle předpisů platných od roku 2011 (nařízení vlády č. 91/2010 Sb.) je nutná kontrola všech používaných komínů a kouřovodů minimálně jednou ročně. Spolu s tím byste měli komín aspoň třikrát ročně nechat vyčistit.

Pokud topíte pevnými palivy a máte spotřebič s výkonem maximálně 50 kW, můžete se do čištění s vhodným vybavením pustit i sami. "Když servis zanedbáte, žádná přímá sankce vám nehrozí, ale v případě nehody jde všechno za vámi: dostanete pokutu od hasičů a velmi pravděpodobně se k vám obrátí zády i pojišťovna," varuje Jaroslav Schön, viceprezident Společenstva kominíků ČR pro legislativu.

Komínová tvarovka namočená do lepidla.

"V průběhu topné sezony je zejména komínové těleso vystaveno velké námaze. Musí odolávat nejen značnému objemu odváděných spalin, ale také povětrnostním vlivům, dešti a výrazným teplotním výkyvům. Nejchoulostivější bývají starší jednovrstvé cihlové komíny. Výsledkem nedbalé péče může být špatný tah či naprostá nefunkčnost," upozorňuje soudní znalec v oboru kominictví František Jiřík.

Kolik stojí život

Nařízení vlády se týká otopných soustav na všechny druhy paliv: pevná, kapalná i plynná. "Je dobře, že má nařízení takto obecnou platnost. Objevila se totiž skupina samozvaných odborníků z oboru plynařství, která otevřeně šíří názor, že spotřebiče na plynná paliva kontrolu spalinových cest nepotřebují. Osobně považuji tato tvrzení za životu nebezpečná. Ročně se u nás otráví plynem na 300 lidí. Podle našich informací z velké části právě kvůli špatně fungující spalinové cestě," upozorňuje Jaroslav Schön.

Rada od konfigurátoru

Při rozhodování o typu komína může pomoci komínový konfigurátor, který najdete zde. Tato aplikace vás provede po zadání základních parametrů výběrem komínů a pomůže vám zjistit správnou volbu.

Pro větší názornost je konfigurátor doplněn kompletní vizualizací, která vás provede sestavováním celého systému a znázorňuje, kterou část komína právě vybíráte.

Zejména u starších komínů může docházet k nedokonalému spalování paliva nebo ke zhoršenému odtahu, při němž vzniká riziko otravy smrtelně jedovatým oxidem uhelnatým. Protože jde o plyn bez barvy a zápachu, není snadné odhalit jeho přítomnost včas. Přitom jsou na tuzemském trhu dostupné účinné a spolehlivé alarmy (např. od firmy Honeywell), které vás už při minimální koncentraci varují.

Pravidelná kontrola komínů a kouřovodů nebývá finančně náročnou procedurou, i ve větších městech zpravidla stačí částka v řádu stokorun. Rozhodně tedy neobstojí argument, že kontroly významně zdražují už tak drahé topení.

"Ze všeho nejdražší jsou nehody, tedy požáry a otravy. Účet za vyhoření může být hodně vysoký. Účet za lidský život ani nelze vystavit," uzavírá prezident Společenstva kominíků ČR Emil Morávek.

Zanesený odtah od kondenzačního kotle na plyn

Proč hoří

Důsledkem problému s komínovým systémem může být požár. Příčin jeho vzniku je mnoho. Pokud pomineme neopatrnost při zatápění či přikládání, je často na vině neodborná montáž komína či chybné připojení spotřebiče.

Při spalování pevných paliv (dřevo nebo uhlí) unikají do komína saze, které zde mohou začít opětovně hořet. Podle odborníků stačí ke zvýšení rizika vznícení nános sazí o tloušťce 30 mm. Při vyhoření těchto sazí vznikají teploty převyšující 1 000 °C. Problém, o němž mnozí lidé nevědí, je tzv. přetopení spotřebiče.

"Výrobce spotřebiče musí vždy uvést přesné množství paliva, které je možné do spotřebiče vložit. Jestliže se jeho povolená výše překročí, do kouřovodu nebo komína se může dostat vyšší teplota, než na jakou byl konstruován. V důsledku toho se může poškodit a hrozí požár," vysvětluje Jiří Vrba.

Mezi oblíbené lehké třívrstvé nerezové systémy patří Schiedel Kerastar.

Problém může vzniknout také kvůli nedodržení minimální vzdálenosti dřevěných konstrukcí od povrchu komínového pláště a vlastního průduchu komína. Tyto vzdálenosti jsou závislé na konkrétním typu komína a určuje je samotný výrobce. Obvykle je tato vzdálenost stanovena na 50 mm, přičemž vzniklá mezera musí být trvale provětrávána.

Kdy modernizovat

Rozhodnutí o tom, kdy modernizovat starý komín, záleží na jeho stavu. "Neodkladně bychom se touto problematikou měli zabývat ve chvíli, kdy zjistíme, že není vše v pořádku. Signálem jsou třeba vlhké skvrny nebo mapy na povrchu, jsou cítit spaliny, případně napojené topidlo špatně hoří," vysvětluje Jiří Vrba ze společnosti Schiedel. To by ostatně měly odhalit i pravidelné kontroly.

Druhý moment, kdy se vyplatí se stavem svého komína zabývat, je výměna starého spotřebiče za nový. Ten bude mít vyšší účinnost, a proto bude docházet ve větší míře ke kondenzaci spalin.

Po požáru střešní konstrukce

Ať již zjistíte sami, že komín potřebuje opravu, nebo problém objeví odborník při kontrole, řešení se nevyplatí odkládat. Pokud se k opravě přistoupí včas, lze starý komín zachránit. Nejčastější způsob takové "záchrany" představuje vyvložkování komínového průduchu nerezovou, keramickou nebo v případě nízkoteplotních plynových spotřebičů plastovou vložkou. Vlastním provedením by se vždy měla zabývat odborná firma.

Další zajímavé články se stavební tematikou najdete v časopise Domov.

Autor:
  • Nejčtenější

Zpěvačka Michaela Linková si splnila sen. Postavila si dům za Prahou

Je to už sedm let, co zpěvačka Michaela Linková dostavěla se svým partnerem dům nedaleko Prahy. Hlavnímu městu tak dala...

Mezonet v centru Prahy proměnila designérka v ostrov klidu a přírody

I mezonetový byt v Praze může fungovat jako ostrov přírody uprostřed města. Jako místo, kam se rodina ráda vrací, aby...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vinohradský byt po rekonstrukci dostal český design a francouzský šarm

Představy o domově naplnil po roce hledání byt ve více než sto let starém pražském činžovním domě. Mladý...

Mám problémy s neplatiči. Existuje nějaká neprůstřelná nájemní smlouva?

Seriál Pronajímám několik bytů a občas mám problémy s neplatiči a různě opožděnými platbami. Většinou se mi podaří s nájemníky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejlepší stavby v Krkonoších: Bodoval luxusní hotel, ale také lávka

Architektura v regionálním měřítku je nesmírně důležitá. Nejenže funguje jako podpora celonárodních soutěží, ale...

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Premium Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

Poté, co se vyrojil Řezník, jsme v podstatě mainstream, říkají Morčata na útěku

Premium Místo ženy se v hitu od Mandrage hledá děda a ve známé písni Richarda Müllera o tom, že kvůli poruše výtahu musí jít...

Nové bydlení i nájmy jsou vysoké, dovolit si je mohou hlavně „ajťáci“

Zatímco zlatokopecké vesničky mizí z mapy Kalifornie, nové městské výstavby zapouští nové kořeny. V Los Angeles, které...

Nejúžasnějším prvkem domu je spirálovité schodiště a šestimetrové okno

Unikátní rodinný dům rozdělený na půlpatra propojuje „dramatické“ spirálovité schodiště. Uprostřed je impozantní...

Zapomeňte na čtvrtou polohu kličky, před plísněmi chrání pořádné větrání

Snižte teplotu v místnostech, omezte větrání, noste dva svetry… Tyto knížecí rady však mají řadu chyb. V případě...

Kongresové centrum posloužilo jako promítací plátno pro oceněné stavby

Nové, neotřelé využití technologických staveb, invenční přístup k historickému dědictví nebo citlivé provedení...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Metro v plamenech. Londýnská tragédie odhalila nový fyzikální jev

Metro patří k nejbezpečnějším dopravním prostředkům na světě. Přesto ani jemu se nevyhnou nehody s desítkami mrtvých....