Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Stavební deník je povinnost, i když si rekonstruujete byt svépomocí

Povinnost vést stavební deník je dána zákonem, a to už od roku 1956. Jde o základní dokument, který musí být v případě kontroly vždy po ruce a k dispozici. Zákon však už nestanovuje formu stavebního deníku, a tak jej lze vést i online.

ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Stavební deník obsahuje řadu nejrůznějších údajů tak, aby mohly i zpětně poskytnout argumenty v případě náhlých problémů, ať už jde o zpoždění při výstavbě, nebo nejrůznější závady. 

Deník je nutné vést pokaždé, když stavba vyžaduje stavební povolení nebo ohlášení stavebnímu úřadu. Takovou povinnost stanovuje stavební zákon č. 183/2006 Sb., zatímco způsob vedení deníku je popsán ve vyhlášce číslo 499/2006 Sb. o dokumentaci staveb v platném znění. Tentýž zákon navíc stanovuje povinnost uchovávat zmíněný dokument po dobu deseti let od vydání kolaudačního souhlasu.

Internetový deník se na rozdíl od papírového jen tak neztratí a neměl by se ani časem poškodit.

Omyl, to není byrokracie

Vést stavební deník musejí nejen stavební firmy, ale i ti, kdo provádějí byť třeba jen rekonstrukci svépomocí. Vypadá to jako zbytečná byrokratická zátěž, ale není tomu tak. 

Pečlivě vedené zápisy pomůžou do budoucna odhalit původ případných nedostatků, poslouží při jejich odstraňování, jakož i vymáhání pokut, penále či dalších kompenzací. O žádné literární dílo přitom nejde, v zápiscích se objevují zdánlivě všední, byť ve skutečnosti podstatné údaje. 

Doma DNES

Namátkou: jaká byla teplota při betonování? Byl akci přítomen stavbyvedoucí, který to má za povinnost? Takový údaj je de facto důkazním materiálem, který může potvrdit či vyvrátit případná pochybení v realizaci jednotlivých etap stavebních prací. 

I proto by měl být vedený detailně a samozřejmě podle skutečnosti, bez přikrašlování údajů. Přesto mohou nastat komplikace. Do stejného dokumentu totiž může přispívat kromě stavebníka, stavbyvedoucího či dozoru i řada dalších osob, například vedoucí zeměměřičských prací, technický nebo autorský dozor či koordinátor bezpečnosti a ochrany zdraví. Umožnit zápis tolika osobám je logisticky náročné a často téměř nemožné.

Software vše zjednoduší

I proto stavební firmy používají stále častěji elektronické stavební deníky, které umožňují přidávat záznamy ze vzdáleného místa, aniž by bylo nutné dokument si fyzicky předávat, a současně zvýší transparentnost.

K přechodu na online stavební deník slouží i řada aplikací pro mobilní zařízení s operačními systémy Android, Windows i iOS. Jsou volitelné dle náročnosti stavby a počtu uživatelů. Vždyť právě pomocí chytrého telefonu či tabletu lze doplňovat poznámky prostřednictvím fotodokumentace rovnou z pochůzky na staveništi. Automaticky lze zaznamenat také počasí, den i další skutečnosti a vše se pak propojí do jasně identifikovatelného celku. 

ConCoS je určen pro malé stavby s pár kamerami, ale má uplatnění též v rozsáhlých projektech, kde se počítá s desítkami i stovkami kamer.

Webový deník se na rozdíl od toho papírového také jen tak neztratí a neměl by se ani časem poškodit. Zlepšuje a zrychluje komunikaci například mezi dodavatelem stavebních prací a investorem, který může během okamžiku uplatnit své připomínky či naopak odsouhlasit změnu použitých materiálů nebo vícepráci. 

To vše bez jinak nezbytné fyzické přítomnosti na staveništi. Ani případné falšování záznamů není u podobného systému snadné.

Analytiku podplatit nelze

Aplikací suplujících stavební deník je dnes celá řada. Ale některé mezi nimi vynikají. Například aplikace ConCoS společnosti Certicon je přímo spojená s videoanalytikou, která dokáže v reálném čase varovat před situací, jež může být životu nebezpečná. Prostřednictvím bezpečnostních kamer na staveništi upozorní třeba na absenci helem či reflexních vest. Může zaznamenat SPZ značku nákladního vozu. Rozpoznávání tváří systém záměrně nenabízí, biometrické údaje osob mohou dnes využívat výhradně policejní útvary. 

Úsek D1 u Mirošovic se o víkendu zavře, obří jeřáb za noc namontuje most

ConCoS není zdaleka jediný systém, který pomáhá investorům s nastavením jednotlivých procesů. Ale je jedním z mála, který to řeší pomocí umělé inteligence v kamerových systémech. Uživatel deníku tak může efektivně detekovat chování zaměstnanců i dodavatelů na staveništi. Kde se pohybují, kolik toho v určitých zónách průměrně nachodí, zda dodržují předepsané přestávky. Ochraňuje majetek investora, ověřuje dodávky materiálů i čas jejich převzetí. 

Systém ConCoS využívá videoanalytiku postavenou na neuronových sítích při použití chytrých kamer.

Samozřejmě si lze říci, že jde o určité špehování zaměstnanců. Proto se při použití podobného systému vyžaduje písemný souhlas pracovníků s tím, že berou kamery s videoanalytickými funkcemi na vědomí. 

A jsou-li dobře komunikovány přínosy a důvody instalace, zpravidla s tím nemají problém. Ostatně doba aplikování umělé inteligence do stavebnictví a částečné automatizace prací se nezadržitelně blíží, v Japonsku a USA už například testují roboty, které nahrazují vybrané dělnické profese. 

Sešit či tiskopis

K vedení stavebního deníku může posloužit obyčejný sešit, ale výhodnější je využít tiskopis deníku, jenž je k dostání ve většině papírnictví. 

Povinně musí obsahovat tyto informace: 

  • Datum zahájení, název stavby a další podrobné identifikační údaje
  • Informace o projektové dokumentaci a seznam dokumentů a dokladů ke stavbě
  • Popis všech kontrol a jejich závěrů od stavebního dozoru
  • Změny oproti původní projektové dokumentaci
  • Zprávu o stavu počasí

Klasický stavební deník má tři části, a to krom úvodu a denních záznamů i jednotlivé přílohy. V této části by měly být zaneseny protokoly o provedených zkouškách, revize, smlouvy, fotodokumentace a další relevantní dokumenty.

Jednoduchý záznam o stavbě či ztráta deníku

To je další možnost, jak naplnit povinnost stavebníka podle zákona. Už z názvu je zřejmé, že zápisky budou méně složité, převládají u nich základní informace o stavbě. Platí to ovšem například pro stavební úpravu bez zásahu do nosných konstrukcí a změn vzhledu nebo pro stavbu odstavných, manipulačních, skladových či výstavních ploch.

Stavební deník v papírové podobě má tu nevýhodu, že se může ztratit. Bohužel to nebývá výjimečná událost a představuje to problém jak pro investora, tak i pro zhotovitele. Proto by měl být uložen na bezpečném, ale zároveň dostupném místě. Nejlepší prevencí je zavést kopii nebo ho převést do elektronické verze, která zůstává uložená na zabezpečeném cloudovém úložišti. Ta může mít i registraci u ministerstva vnitra, takže se opravdu netřeba obávat úniku dat.

Autor:
  • Nejčtenější

Unikátní vila, kterou jinde nenajdete. Oslní designem i technologiemi

24. května 2024

Je to výjimečný rodinný dům. Není v něm nic, co si můžete běžně pořídit. Téměř vše, co zde uvidíte,...

Eva Decastelo bydlí v domě v pražských Modřanech. V kuchyni vaří přátelé

29. května 2024

Premium Herečka a moderátorka Eva Decastelo bydlí ve čtvrti rodinných domů v Praze. Domácnost si vyzdobila...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Moderní chata u sjezdovky nabízí výhledy, jaké by ani malíř nenamaloval

28. května 2024

Doby, kdy chaty připomínaly jen provizorní stavby a stavěly se z nekvalitních materiálů a...

Rekonstrukce garsonky i s terasou vyšla včetně vybavení na 385 tisíc

27. května 2024

Výrazné syté barvy v duchu české trikolory jsou hlavním prvkem interiéru bytu v centru Prahy, který...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Ve Vraném si postavili jednoduchý dům 5+kk. Skvělé je koupací jezírko

23. května 2024

Dům ve Vraném nad Vltavou stojí na konci zástavby, zapadá do okolí, ale zároveň se od něj do určité...

Po rekonstrukci může palác ze 16. století sloužit pro bydlení i práci

30. května 2024

Rekonstrukce paláce z konce 16. století je radost, ale také pořádně těžká práce. Zejména když...

Sehnal pozemek v zahrádkářské kolonii v Praze. Stavba domu vyšla na milion

30. května 2024

Seriál Pozemek jsem hledal 10 let. Nejdříve v Třebíči, Praze, Brně a nakonec zase v Praze, kde jsem se...

Splnila si svůj sen. Má nádherný bazén i terasu, dlažbu položili na terče

29. května 2024

Po několika letech strávených ve švédském hlavním městě Stockholmu se interiérová designérka...

Eva Decastelo bydlí v domě v pražských Modřanech. V kuchyni vaří přátelé

29. května 2024

Premium Herečka a moderátorka Eva Decastelo bydlí ve čtvrti rodinných domů v Praze. Domácnost si vyzdobila...

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Někteří mě mají za zlatokopku. Nenesu to lehce, říká manželka Ondřeje Kepky

Seznámili se na vysoké škole, kde on byl pedagog a ona studentka. Jsou spolu přes devět let a v budoucnu plánují i...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer, legenda nové vlny i Činoherního klubu

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. Patřil k hvězdám nové vlny českého filmu a byl i...