Pondělí 20. března 2023, svátek má Světlana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 20. března 2023 Světlana

Stavební deník je povinnost, i když si rekonstruujete byt svépomocí

Povinnost vést stavební deník je dána zákonem, a to už od roku 1956. Jde o základní dokument, který musí být v případě kontroly vždy po ruce a k dispozici. Zákon však už nestanovuje formu stavebního deníku, a tak jej lze vést i online.

ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Stavební deník obsahuje řadu nejrůznějších údajů tak, aby mohly i zpětně poskytnout argumenty v případě náhlých problémů, ať už jde o zpoždění při výstavbě, nebo nejrůznější závady. 

Deník je nutné vést pokaždé, když stavba vyžaduje stavební povolení nebo ohlášení stavebnímu úřadu. Takovou povinnost stanovuje stavební zákon č. 183/2006 Sb., zatímco způsob vedení deníku je popsán ve vyhlášce číslo 499/2006 Sb. o dokumentaci staveb v platném znění. Tentýž zákon navíc stanovuje povinnost uchovávat zmíněný dokument po dobu deseti let od vydání kolaudačního souhlasu.

Internetový deník se na rozdíl od papírového jen tak neztratí a neměl by se ani časem poškodit.

Omyl, to není byrokracie

Vést stavební deník musejí nejen stavební firmy, ale i ti, kdo provádějí byť třeba jen rekonstrukci svépomocí. Vypadá to jako zbytečná byrokratická zátěž, ale není tomu tak. 

Pečlivě vedené zápisy pomůžou do budoucna odhalit původ případných nedostatků, poslouží při jejich odstraňování, jakož i vymáhání pokut, penále či dalších kompenzací. O žádné literární dílo přitom nejde, v zápiscích se objevují zdánlivě všední, byť ve skutečnosti podstatné údaje. 

Doma DNES

Namátkou: jaká byla teplota při betonování? Byl akci přítomen stavbyvedoucí, který to má za povinnost? Takový údaj je de facto důkazním materiálem, který může potvrdit či vyvrátit případná pochybení v realizaci jednotlivých etap stavebních prací. 

I proto by měl být vedený detailně a samozřejmě podle skutečnosti, bez přikrašlování údajů. Přesto mohou nastat komplikace. Do stejného dokumentu totiž může přispívat kromě stavebníka, stavbyvedoucího či dozoru i řada dalších osob, například vedoucí zeměměřičských prací, technický nebo autorský dozor či koordinátor bezpečnosti a ochrany zdraví. Umožnit zápis tolika osobám je logisticky náročné a často téměř nemožné.

Software vše zjednoduší

I proto stavební firmy používají stále častěji elektronické stavební deníky, které umožňují přidávat záznamy ze vzdáleného místa, aniž by bylo nutné dokument si fyzicky předávat, a současně zvýší transparentnost.

K přechodu na online stavební deník slouží i řada aplikací pro mobilní zařízení s operačními systémy Android, Windows i iOS. Jsou volitelné dle náročnosti stavby a počtu uživatelů. Vždyť právě pomocí chytrého telefonu či tabletu lze doplňovat poznámky prostřednictvím fotodokumentace rovnou z pochůzky na staveništi. Automaticky lze zaznamenat také počasí, den i další skutečnosti a vše se pak propojí do jasně identifikovatelného celku. 

ConCoS je určen pro malé stavby s pár kamerami, ale má uplatnění též v rozsáhlých projektech, kde se počítá s desítkami i stovkami kamer.

Webový deník se na rozdíl od toho papírového také jen tak neztratí a neměl by se ani časem poškodit. Zlepšuje a zrychluje komunikaci například mezi dodavatelem stavebních prací a investorem, který může během okamžiku uplatnit své připomínky či naopak odsouhlasit změnu použitých materiálů nebo vícepráci. 

To vše bez jinak nezbytné fyzické přítomnosti na staveništi. Ani případné falšování záznamů není u podobného systému snadné.

Analytiku podplatit nelze

Aplikací suplujících stavební deník je dnes celá řada. Ale některé mezi nimi vynikají. Například aplikace ConCoS společnosti Certicon je přímo spojená s videoanalytikou, která dokáže v reálném čase varovat před situací, jež může být životu nebezpečná. Prostřednictvím bezpečnostních kamer na staveništi upozorní třeba na absenci helem či reflexních vest. Může zaznamenat SPZ značku nákladního vozu. Rozpoznávání tváří systém záměrně nenabízí, biometrické údaje osob mohou dnes využívat výhradně policejní útvary. 

Úsek D1 u Mirošovic se o víkendu zavře, obří jeřáb za noc namontuje most

ConCoS není zdaleka jediný systém, který pomáhá investorům s nastavením jednotlivých procesů. Ale je jedním z mála, který to řeší pomocí umělé inteligence v kamerových systémech. Uživatel deníku tak může efektivně detekovat chování zaměstnanců i dodavatelů na staveništi. Kde se pohybují, kolik toho v určitých zónách průměrně nachodí, zda dodržují předepsané přestávky. Ochraňuje majetek investora, ověřuje dodávky materiálů i čas jejich převzetí. 

Systém ConCoS využívá videoanalytiku postavenou na neuronových sítích při použití chytrých kamer.

Samozřejmě si lze říci, že jde o určité špehování zaměstnanců. Proto se při použití podobného systému vyžaduje písemný souhlas pracovníků s tím, že berou kamery s videoanalytickými funkcemi na vědomí. 

A jsou-li dobře komunikovány přínosy a důvody instalace, zpravidla s tím nemají problém. Ostatně doba aplikování umělé inteligence do stavebnictví a částečné automatizace prací se nezadržitelně blíží, v Japonsku a USA už například testují roboty, které nahrazují vybrané dělnické profese. 

Sešit či tiskopis

K vedení stavebního deníku může posloužit obyčejný sešit, ale výhodnější je využít tiskopis deníku, jenž je k dostání ve většině papírnictví. 

Povinně musí obsahovat tyto informace: 

  • Datum zahájení, název stavby a další podrobné identifikační údaje
  • Informace o projektové dokumentaci a seznam dokumentů a dokladů ke stavbě
  • Popis všech kontrol a jejich závěrů od stavebního dozoru
  • Změny oproti původní projektové dokumentaci
  • Zprávu o stavu počasí

Klasický stavební deník má tři části, a to krom úvodu a denních záznamů i jednotlivé přílohy. V této části by měly být zaneseny protokoly o provedených zkouškách, revize, smlouvy, fotodokumentace a další relevantní dokumenty.

Jednoduchý záznam o stavbě či ztráta deníku

To je další možnost, jak naplnit povinnost stavebníka podle zákona. Už z názvu je zřejmé, že zápisky budou méně složité, převládají u nich základní informace o stavbě. Platí to ovšem například pro stavební úpravu bez zásahu do nosných konstrukcí a změn vzhledu nebo pro stavbu odstavných, manipulačních, skladových či výstavních ploch.

Stavební deník v papírové podobě má tu nevýhodu, že se může ztratit. Bohužel to nebývá výjimečná událost a představuje to problém jak pro investora, tak i pro zhotovitele. Proto by měl být uložen na bezpečném, ale zároveň dostupném místě. Nejlepší prevencí je zavést kopii nebo ho převést do elektronické verze, která zůstává uložená na zabezpečeném cloudovém úložišti. Ta může mít i registraci u ministerstva vnitra, takže se opravdu netřeba obávat úniku dat.

Autor:
  • Nejčtenější

Koupil vojenský prostor v Milovicích. Vydělává na 12 hektarech zábavy

Od poloviny 90. let vlastnil Jiří Antoš část bývalého vojenského prostoru v Milovicích, kde původně sídlil tankový pluk...

Pozemek hledala tři roky. Pak spatřila vysněný dům, který vše změnil

Kristina při hledání vhodného pozemku jezdila po celé republice. Obrat nastal při návštěvě rodinného domu k prodeji. Ke...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Konečně se dočkala vysněného soukromí. Z útulné proměny je dojatá

Naďa je vystudovaná ekonomka a věnuje se vzdělávání dospělých. Řád, který si dokáže nastavit v práci i v životě, by...

Místo rekonstrukce museli postavit chalupu úplně novou. A nelitují

Manželé Marika a Jiří Kučovi jsou známými foodblogery, autory kuchařky a nově majiteli vysněné chalupy. Ideální místo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Umakart, retro kuchyň i lino. Byty z minulosti jsou skvělou příležitostí

Byty, ve kterých na vás dýchne historie, čekají na modernizaci. Je to příležitost, jak si navrhnout bydlení přesně...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

Nový trik exekutorů: věřitel se za jednu korunu může hojit na dlužníkovi

Premium Exekutoři a věřitelé našli způsob, jak zůstat s dlužníkem ve hře o splacení dluhu, i když podle zákona mají exekuci...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Domek je záměrně ze dvou posunutých částí. Chytrý nápad majitele nadchl

Okolní krajinu neruší, přesto v ní vyniká. Rodinný dům s tvary venkovské archetypální architektury tvoří dvě pohledově...

Vila připomíná parník, prosklení 14 metrů dlouhé je unikátní

Dokonale funkční řešení, čistota geometrických tvarů, výrazné horizontální linie, velkoformátové prosklení a precizní...

Gigantické nádrže na pohonné hmoty vypadají shora jako čtyřlístek v lese

Energie, pohonné hmoty, plyn… Snad nejčastěji opakovaná slova v posledním roce. Přitom když se v únoru 2007 začala...

Rodičům navrhli skvělou dřevostavbu, kde nemusejí v zimě téměř ani topit

Je téměř pravidlem, že první návrhy od mladých architektů patří k těm nejlepším projektům. Nadšení, chuť do práce a...

Vypadni z pódia, pleskla Avril Lavigne polonahou aktivistku přes prsa

Avril Lavigne pobavila diváky na předávání cen Juno, kanadské obdoby Brit Awards. Ve chvíli, kdy přebírala svou cenu...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Bez milionu pro mercedes nelez. V testu autodealerů jsme skončili na rohožce

Exkluzivně Kvůli ekonomické nejistotě se Češi do nákupu nového vozu nehrnou. Mnohým autosalonům jako by na tom pramálo záleželo,...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...