Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Na střechu domu postavili dřevostavbu, která vypadá jako dřevěný box

  1:00
Není-li zajímavý pozemek, je nutné stavět tam, kde už bydlí jiní. V tomto případě se investor rozhodl využít rekonstrukci krovu polořadového brněnského rodinného domu a postavit místo klasického půdního bytu dřevostavbu s rovnou střechou.
Terasa s pozinkovaným zábradlím lemuje obývací prostor po celé jeho délce.

Terasa s pozinkovaným zábradlím lemuje obývací prostor po celé jeho délce. | foto: Jakub Viktora

Při stavbě dřevostavby nad původní římsou bylo nutné zvednout všechny obvodové zdi, ovšem při zachování výšky hřebene. Nová hmota má podobu dřevěného boxu, jehož dřevěná nosná konstrukce je zvenčí opláštěna OSB deskami.

Jako tepelnou izolaci dřevostavby použil autor nástavby, architekt Viktor Odstrčilík ze studia Jednapůlka, minerální vatu. Celou konstrukci stěn pak nechal obalit difúzní fólií s vysokým faktorem odolnosti vůči UV záření. Svrchní plášť nástavby tvoří modřínové lamely s frézovanými kratšími hranami pro snadné stékání vody.

Obvodové zdi se všechny zvedly, ale výška hřebene zůstala zachována.

Příčky tvoří dřevěná konstrukce v kombinaci se sádrokartonovými profily, interiér je obložený sádrokarotonovými deskami, pod nimiž byly vedeny všechny rozvody. Majitelé získali nejen zajímavý byt, ale výrazně si polepšil i samotný dům, který rázem dostal moderní charakter.

Byt 3 + kk s velkou terasou

Z poměrně velké předsíně lze vstoupit na jedné straně do obytné části a kuchyně, na druhé pak do ložnice a pracovny. Z předsíně je také vstup do koupelny a na WC.

Velkorysý obytný prostor s velkými okny 1,8 × 1,8 m má výstup na terasu z masivního akátového dřeva a subtilním ocelovým pozinkovaným zábradlím s výhledem na zahradu a široké okolí. V letním období představuje pokračování obývacího pokoje.

Externí hliníkové žaluzie brání přehřívání interiéru v létě. Kuchyňský kout ve tvaru písmene U zařídili architekti nábytkem z IKEA a částečně i prvky vyrobenými na míru v lesklé bílé a s masivní dřevěnou pracovní deskou.

Většina zařízení je z IKEA.

Příjemně velké ložnice je zařízena minimem nábytku.

Z ložnice se vstupuje do šatny, která pokračuje úložným prostorem nad schody. Ten je přístupný právě přes šatnu. Pokoje sice nemají terasu, ale díky skleněnému zábradlí a nízkým parapetům zde nechybí pocit volnosti.

O projektu

Autor: Jednapůlka, ing. arch. Viktor Odstrčilík; Spolupráce: Tomáš Vižálek

Místo: Brno; Projekt: 2011

Autor:
  • Nejčtenější

Byt mladého muže, který tvrdí, že věci doma nehromadí. Nemá ani televizi

Proč byly (ne)barvy a klasické materiály ve zrekonstruovaném bytě v činžovním domě výhodou? Majitel Matěj si díky nim mohl pronajatý prostor zařídit bez omezení, stylově i jako malou galerii.

Místo sardinkovým návštěvám v paneláku dali přednost kouzelnému srubu

Myšlenka na druhý domov v Krušných horách vznikla vlastně tak trochu z nutnosti. Tomáš s manželkou a dětmi žijí ve středních Čechách. Rádi navštěvují rodiče, ale návštěva čtyřčlenné rodiny v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Do malého wellness domku se vešla sauna, fitko, kuchyňka i odpočinkový kout

Na začátku stálo jednoduché zadání: zútulnit zavedenou zahradu, která přiléhala k rodinnému domu. Něco však chybělo. Přáním majitelů byl aktivnější wellness odpočinek v zahradě včetně sauny, kuchyňky...

Domy za Prahou, do kterých se můžete ihned nastěhovat. Podívejte se

Sen o rodinném domě za Prahou si můžete ihned splnit. Na prodej jsou nemovitosti s krásnou zahradou, vzrostlými stromy, terasou a někdy i bazénem. Domy jsou v perfektním stavu. Stěhovat se můžete...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

U Děčína postavil dům z lodního kontejneru za půl roku a 1,2 milionu korun

Tomáš Roháč miluje cestování, netradiční ubytování a ekologii. „Na cestách po zahraničí mě velmi zaujala výstavba z lodních kontejnerů. Začal jsem se o tento druh staveb zajímat a úplně jsem jim...

Mezonet pro právníka má speciální skříně pro obleky i velkou knihovnu

Byt v tmavých barvách? Proč ne, když je to přání majitele bytu, které odpovídá jeho představám. Pro architekty to byla dokonce radost a příjemné osvěžení, že mohou po záplavě světlých bytů navrhnout...

Slavná Christina Ricci prodává svůj dům v Los Angeles. Chce 52 milionů

Americká herečka Christina Ricci prodává svůj dům v Los Angeles, který sdílela se svým bývalým manželem Jamesem Heerdegenem, za 2,25 milionu dolarů, v přepočtu za 52 milionů korun.

Byt mladého muže, který tvrdí, že věci doma nehromadí. Nemá ani televizi

Proč byly (ne)barvy a klasické materiály ve zrekonstruovaném bytě v činžovním domě výhodou? Majitel Matěj si díky nim mohl pronajatý prostor zařídit bez omezení, stylově i jako malou galerii.

Karmelitky se v Drastech vrhly do práce. Klášter vznikl ze zarostlé skládky

Malou obec Drasty, která je součástí Klecan ve Středočeském kraji, dlouho hyzdil zpustlý areál bývalého statku, třebaže jde o kulturní památku. Nové majitelky začaly intenzivně pracovat na nápravě.

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...

Velká proměna Michala Davida: dvacet kilo dole. Žádné pivo, ale fitko a tenis

Michal David (63) zhubl v posledních měsících dvacet kilo a cítí se výborně. V rozhovoru pro iDNES.cz muzikant...

Příběh Vlaďky: Jsem v šoku. Manžel má milenku, je starší a ošklivější než já

Neříkám, že naše manželství nemělo žádné mouchy, ale myslela jsem si, že nám to docela klape. Pravda je ale někde...