Diskuse k článku

Kdo kupuje byt či dům, jde často jako ovce na porážku, tvrdí odborníci

Ceny bytů i domů klesají, jenže jejich kvalita často nebývá příliš vysoká, dokonce i u novostaveb. Laik bohužel spoustu věcí nepozná nebo podcení, přitom "otestovat si" nemovitost lze předem s odborníky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Larrax

vyhozené peníze

Pracuji v oboru jako znalec, zkušenosti mám o cca 10 let delší, než ti zelenáči a prohlašuji tímto, že je to úplný nesmysl. Především upozorňují na věci, které vidí i lajk (rýhy v podlaze, zrezivělý radiátor ....) a pak také proto, že představa, že prodávající sníží cenu na základě tvrzení, že okna jsou špatně osazená a podlahy křivé může platit jedině v novostavbě, určitě ne v paneláku. Tam totiž platí berte nebo neberte. Je to obchod s použitým zbožím. Hned na začátku mě dostali tvrzením, že v USA to funguje již dávno ... Vážení v USA realitní makléř řekl bance, že nemovitost stojí xy a banka na základě toho poskytla 120% hypotéku pak se všichni divili .... dávat tedy USA jako příklad pro prodej nemovitostí je absurdní. BTW: Mělo by to být označeno jako reklamní článek.

0/0
8.3.2012 22:20

Markpoko

To je toho

Akreditovat se jako LEED AP to udela kdejakej debil. Cely USGBC je jen o penezich.

0/0
7.3.2012 18:40

pesek1

s inspektory se roztrhl pytel

trochu jsem googloval a nasel jsem nemopas.cz . Vypadaj, ze maji trosku silnejsi a duveryhodnejsi zazemi, nez 2 joudove z PR clanku ;-)

0/0
7.3.2012 13:32

tadama

....jedna ze stěn byla z hobry....

Mám jen poznámku - také jsme měli doma na jednu stěnu pokoje nalepenou hobru - úplně jako na obrázku, byla to stěna pokoje sousedící s chodbou bytu. Nechala jsem si udělat rozbor, nezdálo se mi to, a ejhle, co byste řekli - azbest. Byla to protipořární ochrana. Nikdo o tom neměl tušení. Před rekonstrukcí bytu jsem se dotazovala na družstvu, zda je v bytě azbest - negativní odpověď. Bohužel jen ústní.....Nesmí se to mechanicky odstraňovat, vrtat, lámat, jen specializované firmy. Je to mimo téma diskuze, ale nedalo mi to.....

0/0
5.3.2012 1:28

luke777

Re: ....jedna ze stěn byla z hobry....

byla nosna? bych ji zboural aje to nez chcipnou za 20 let radsi zaplatim pokutu

0/0
5.3.2012 15:56

192.168.35.1

Re: ....jedna ze stěn byla z hobry....

Samozřejmě. Všechny nosný zdi jsou z azbestový hobry.

0/0
7.3.2012 11:17

jural

Re: ....jedna ze stěn byla z hobry....

Pozoruji, odbornik. Prave dost pravdepodobne diky tomu zbourani byste na toho raka chcipl. Tedy pokud byste to provedl neodborne. On totiz azbest neni nebezpecny pokud neni jakkoliv mechanicky opracovavan.

Vlakna z neho se uvolnuji jen pri mechanickem opracovani.

0/0
8.3.2012 10:04

Kulhánková, dcera

Re: ....jedna ze stěn byla z hobry....

Známej strašně nutně potřeboval zacpat větrací trubky na půdě, tak je uřezal flexou. No, byly eternitový...

0/0
8.3.2012 15:43

/dev/null

hm

Služba to je dobrá, a vcelku laciná, ale zaráží mě, že tu inspekci dělají dva třicetiletí, pár let po škole. Na takovéto kontroly by se hodil nějaký padesátiletý stavař, který už zná všechny triky, které developeři zkoušejí.

+2/0
4.3.2012 11:22

uran235

Re: hm

njn, mladi jede, kazdy bytovy manager pres 30 uz je davno out ;-D

0/0
4.3.2012 17:43

Kefalín2

Že jde o placenou reklamu,

toto sdělení jsem, kř. lupo, nekde přehlédl?!;-€

+1/0
4.3.2012 7:58

semelik

Jasně, hoši co studovali ve Francii a dělali projekty

do Dubaje jsou ti praví, co poznají jak blbě se v době, kdy ještě nebyli na světě, stavěly paneláky.

A kdo viděl v paneláku rovnou podlahu a pravoúhlé stěny, ať se přihlásí. Je to asi tak časté, jako druhá ve Sportce.

+5/0
3.3.2012 20:44

Dr.Onufrakova

Bytecheck pri kontrole zistí, že byte má 8 bitov

Každé slovo v inom jazyku. Vyberte si Apartmentcheck alebo Bytokontrol. Najlepšie bude Wohnungprüfung.

0/0
3.3.2012 17:38

Sasheenka

Re: Bytecheck pri kontrole zistí, že byte má 8 bitov

Je to hra se zkukem, byteček, a zárověň tam to check evokuje kontrolu. Mně se název líbí.

0/0
3.3.2012 22:34

luke777

ziram

no pokud neni clovek hlupy mam pet pohromade tak na to prijde i sam se selskym rozumem ono to strasne vypada dobre kdyz tam litam s udelatkama ale vysledek od zednika za 5 minut a flasku rumu uplne stejnej takze asi tak pani odbornici.krive zdi sou normalni co byste chteli centimetr zadna mira osobne me to nevadi mam v 3+1 zdene pricky. elektrikua rekonstrukci sme delali s otcem strejda zednik a jak to slo od ruky bez odborniku s desitkami titulu.

perlicka nakonec v jedne firme na dlazdicky nam nutili jejich firmu na poklad kachlicek ze budem mit zaruku atd rek sem jim ze radsi verim strejdovi zednikovi ktery to dela pres 40 let.jejich argument a jak to budete reklamovat rikam nebude co

+2/0
3.3.2012 17:29

VLDX

Ano čeští zákazníci se chovají opravdu směšně

Když si jdou koupit auto do áček, tak si objednávají soudní znalce a to přitom kupují věc v hodnotě třeba 200 000 Kč. Ale když si jdou kupovat starý byt za 2,7 milionu, tak si žádné odborníky a znalce neobjednávají a prostě si ho bez řečí koupí, ikdyž to může být našmajchlovaný hnus z kotovic (v případě starého domu). Vůbec nechápu tohle chování kupujících nemovitosti v ČR!?

0/0
2.3.2012 19:26

dobytek

Re: Ano čeští zákazníci se chovají opravdu směšně

znám případ, kdy znalec posoudil dům jako vyhovující, ale kupující krátce po koupi na začátku rekonstrukce zjistili, že základová deska je o polovinu "tenší" než by měla být

0/0
3.3.2012 2:09

Rada.K

Re: Ano čeští zákazníci se chovají opravdu směšně

Mnoho lidí ani neví, že tato služba existuje a další ji neumí najít. Já patřím do té druhé skupiny. Asi jsem zvolil špatná klíčová slova - hledal jsem realitního arbitra (tak mu říkali v pořadu ČT Přes nový práh).

0/0
4.3.2012 23:11

Patrik Šebesta

Re: Ano čeští zákazníci se chovají opravdu směšně

Kupovat něco v áčkách, tak si nechám ty soudní znalce dovézt ze Švajcu, abych měl jistotu... kdysi mi to stačilo - normální svině to jsou.

0/0
9.3.2012 14:30

EU je ZLO

Takový byt

bych nechtěl ani zadarmo Rv

0/0
2.3.2012 14:58

Host8

Kdo má profit, měl by nést odpovědnost

Často vidíme, jak je problematické domoci se nápravy. Stavební firmy odmítají odstranit vady a soudní cesta je nemožná. Okenářské firmy dodávají namrzající a netěsnící okna a v případě reklamace odpoví, že mají zkoušky , tak je vlastně vše v pořádku.

Je tu velký klientelismus a zákony jsou na ruku lobby. Ty nejsou za nic odpovědné, nehrozí jim postih, případně zruší firmu a okamžitě založí jinou. Vše se pak nahrazuje tím, že se po lidech - uživatelích vyžadují různé kontroly, audity. Vytratila se odpovědnost a vymahatelnost spotřebitelských práv.

+4/0
2.3.2012 11:38

Corsini

Co můžou tito mládežníci vědět o vadách a poruchách staveb?

Ve škole se o tom neučili - neučí se to pořádně ani na stavebních VŠ natož na architektuře. Ve své praxi se pyšní zahraničním působením a projektováním velkých staveb. Znamená to, že nemají prochozeny desítky nebo dokonce stovky staveb všeho druhu a o všemožných poruchách, jejich příčinách a hlavně odstraňování ví prd. Stejně tak například o rozpočtování případných oprav. Ještě by se měli pár let učit, a až po té někomu radit.

Mám v oboru (statika, vady a poruchy staveb) delší praxi než oba "inspektoři" dohromady a můžu zodpovědně prohlásit, že podobní rádoby odborníci ověnčení tituly jsou horší, než "lidově moudří " řemeslníci, protože působí sebejistě a chudáci důvěřiví jejich zákazníci jim věří každé slovo. V případě rady zedníka nebo tesaře lidé občas i zdravě pochybují a statika si zavolají. Často naopak právě na naléhání takového řemeslníka, který za léta praxe vytuší průšvih, kdy neví proč je něco špatně, ale pozná, že PUR pěna a perlinka nebude stačit.

+8/0
29.2.2012 15:42

Corsini

Re: Co můžou tito mládežníci vědět o vadách a poruchách staveb?

pokračování...

Titul arch. by měl být pro každého výstrahou - až na výjimky, které sice neznám, ale mohou existovat, jsou to lidé, kteří neví naprosto nic o konstrukcích staveb - protože je to prostě jiný obor než studovali.

Pokud za 4 tis. zvládnou ve dvou lidech provést prohlídku, sepsat obsáhlou zprávu včetně návrhu oprav a ještě vyčíslit náklady na tyto opravy, tak někde něco nesedí. Tipoval bych, že dotyční objíždí pouze vybrané typy staveb (byty v panelácích), kde jsou všechny typické vady a poruchy zdokumentované v literatuře a jede se tak na jistotu, a následně pouze prodávají univerzální povídání, které pouze drobně upraví a doplní fotkami.

Nehledě k tomu, že taková zpráva je jenom tahání peněz z kapes - obvykle bohatě stačí zúčastnit se prohlídky stavby a potenciálního kupce na místě upozornit na možné problémy. S výměnou rozvodů, podlah nebo zařizováků se většinou stejně počítá a není potřeba to řešit. Ale takové maskované statické poruchy jsou už větší problém.

+2/0
29.2.2012 15:50

Kulhánková, dcera

Mno,

každej svoje. Já mám byt na úvěr, byla to výhodná koupě, kvůli inflaci má dluh nyní hodnotu 93% původního, naopak díky růstu příjmů původní dluh 46 platů činí nyní 35 platů. Počítán celkový dluh bez umoření a bez úroků, aby bylo možné srovnávat s nájmem. Kdo chce bydlet v nájmu, nechť bydlí, ale v konsolidovaných ekonomikách platí, že nájem je dražší, než vlastnictví. Dům/byt se musí opravovat tak jako tak, a vlastník nedotuje žádného majitele. Nicméně u bytů je nájemní vztah trochu logičtější nejen z důvodu flexibility, ale také odpadají nesmyslné dohady o celodomovních otázkách na schůzích vlastníků.

0/0
29.2.2012 10:52

Bo.H

Inspekce bytu za 4 tis, není to na skutečné odborníky málo?!

Hezký PR článek, ale je fakt, že podobný typ služby může být užitečný. Koukal jsem proto ze zájmu na stránky toho Bytechecku a není mi jasné, jak ti dva hoši chtějí za mnou přijet z Prahy nebo Brna do okresu Náchod a ještě mi udělat kvalitní výstup za 4 tis s DPH. Vtipné je, jak oba stavěli rozsáhlé stavby v ČR a po celém světě a na ČKAIT nemá ani jeden z nich autorizaci. Určitě si takovou službu při chystaném nákupu bytu objednám, protože nejsem z těch co všemu rozumí a při investici do bytu nehodlám šetřit na poznání v jakém stavu skutečně je, ale prostě nevěřím tomu, že mlaďoch s pistolovým teploměrem, dálkoměrem a formulářem udělá kvalitní posudek mého bytu za 4 tis. Rozhodně budu hledat někoho "fousatějšího" mezi soudními znalci nebo znaleckými kancelářemi které nevnikly "včera" (2011) a teď se probudily placeným PR článkem.

+6/0
28.2.2012 22:05

Zoro.Vomáčka

...toz, kdo kupuje byt v nasem utulnejm knedlikove je bud:

X...notorickej hazarder, masochista, nebude v nem sam bydlet...

X...nevadi mu absolutne nic, vlastni ustekany cokly, chce se pomstit manzelce, anzto se stehuje pryc...

X...posloucha 24hodin rozhlas a televizi na plny pecky, je clenem jisty narodnostni minority....

X...anebo - coz je absolutni vyhra - je 100% nedoslychavej...

X...anzto 155% - i novejch - bytu nemaj jak krocejovou tak jakoukoliv ucinnou zvukovou izolaci - buh pozehnej!

+3/0
28.2.2012 17:36

Jánošíkův dech

Re: ...toz, kdo kupuje byt v nasem utulnejm knedlikove je bud:

jj, krocejjovou izolaci resil kolega v Beroune v panelaku, kde bydlel bud Mares, nebo jeho mati, stalo to penize, ale  nic nad sebou neslysi.

0/0
28.2.2012 18:02

Euronymos

Re: ...toz, kdo kupuje byt v nasem utulnejm knedlikove je bud:

zmíněná národností menšina něco kupuje?

Já myslel, že ta lůza byty dostává k likvidaci:-)

0/0
28.2.2012 20:00

LUF4

Re: ...toz, kdo kupuje byt v nasem utulnejm knedlikove je bud:

Kdo bydlí v nejvyšším patře, toho nemusí kročejová izolace zajímat. Tam je to spíš o smradu z odpadní stoupačky na WC. Ani s instalatéry jsme nepřišli odkud to vane

0/0
28.2.2012 21:21

ivdo

Re: ...toz, kdo kupuje byt v nasem utulnejm knedlikove je bud:

Odpad má vést na střechu a tam být odvětrán, pokud je to ucpané tak to klodně i probublá sifon.

0/0
29.2.2012 2:12

smet

je to jak s autem

buď tomu člověk rozumí (zas tolik věcí co ohlídat to není) nebo si pozve známého kterej tomu rozumí .. když ho nemá, zaplatí si odborníka ... pár tisícovek Vám ušetří i desetitisíce ....  jen mě mrzí tenhle PR článek .... má to idnes zapotřebí?

+2/0
28.2.2012 17:09

blabla1

Re: je to jak s autem

idnes asi ne, ale páni inžinýři určitě ;-)

0/0
28.2.2012 22:55

K.Bartak

Re: je to jak s autem

Když to jsou kamarádi...

0/0
28.2.2012 23:27

ZamrzlejPubertak

Křivé zdi a nerovné podlahy....

obávám se, že pokud by zájemce o koupi nemovitosti kontroloval i tyto "maličkosti", tak si v Česku nikdy žádnou nemovitost koupit nemůže.:-)

+16/0
28.2.2012 16:57

entony13

Re: Křivé zdi a nerovné podlahy....

Nám se to skoro povedlo s bytem, většina věcí je nadprůměrně kvalitních, ale chodili jsme na stavbu každý týden ( měli jsme to dovolené) a nechávali jsme opravovat nedostatky, než bylo pozdě. Stavitel byl rodák a tak měl větší strach z toho, že mu budou chodit lidi mlátit na dveře. Ale Metrostav a podobní, to je síla, tam se jede na cenu a nekvalita hrozná. Mohli jsme si upravit uspořádání bytu, posouvali jsme zdi a dveře, žádné příplatky, jinde posunutí dveří od 4000 Kč. Občas lze narazit i u nás na slušný byt, ale projezdili jsme toho hodně. Čím lepší kancelář developera, tím horší zbytek...

0/0
28.2.2012 19:07

Host8

Re: Křivé zdi a nerovné podlahy....

Jenže ti mají takové kontakty na politiky, že jim nic nehrozí. Čím větší, tím větší jistota, že jsou nepostižitelní. Řada lidí již v záruce zjistila, že okna v programu zelená úsporám nefungují a budou je muset měnit. Ale za co, když zákony jsou stále stejné a narazí opět na stejný zmetek. Nikde není záruka. Chybí kontrola, že výrobky, co jdou na trh mají skutečně deklarované vlastnosti. A i když zákazník prokáže , že se liší od zkoušek, smete se slovy, že je to pro velké firmy jen doporučující.

0/0
2.3.2012 11:43

f0rr35t

.

"Bytecheck"... dočetl jsem to až po tohle *100 dukátů* slovo ;-€Rv

+1/0
28.2.2012 16:44

CYnikCYnik

PR

To je ale pékné PR. Kolipa to u vás tak stojí? ;-)

+1/0
28.2.2012 16:06

Lucia.M

Slušná reklama od Idnesu..

... na druhou stranu, pro laika je lepší dát pár tisícovek inspektorovi než pak plakat, že jsem koupila byt a nevšimla si určité a zásadní vady. Ikdyž - hlavně abych vybrala správného inspektora a ne jen někoho s titulem kdo to odflákne.

A velká škoda že tato služba nezjišťuje ještě jednu zásadní věc - a to jsou sousedi. Koupit si byt vedle někoho komu 20 hodin denně hraje hlasitá hudba, apod. je horší, než ošklivé parkety a křivé zdi.

+2/0
28.2.2012 16:01

Jánošíkův dech

Re: Slušná reklama od Idnesu..

inspektora jenom tehdy, kdyz mi slmouva s nim zajisti, ze za kazdou neobjevenou, spatne zanalyzovanou chybu bude nest financi nasledky. Ne ze ja mu dam 4K, on najde 15 chyb z dvaceti a tech 5 mi prodrazi rekonstrukci o 100-200K.

+4/0
28.2.2012 16:18

Lucia.M

Re: Slušná reklama od Idnesu..

R^

0/0
28.2.2012 16:22

-dejf-

Re: Slušná reklama od Idnesu..

to je pravda, když už nevím o všech chybách, tak je výhodnější nevědět ani o těch 15.....

bééééé

0/0
28.2.2012 17:31

fitzie

zatím to je tak, že zájemců o koupi je na určitých

lokalitách pořád dost.

0/0
28.2.2012 15:13

carlossaura

Novostavby ne

Neznam nikoho, kdo by koupil novostavbu a byl spokojen, do dvou let praskliny ve zdi ci jine problemy; lepsi je koupit barak, co uz 30 let stoji. Nemluve o tom, ze vetsina novostaveb (po r. 1990) je na prisernem miste, s katastrofalni dispozici a jeste predrazena.

+3/0
28.2.2012 15:05

Přezdívka1

Re: Novostavby ne

Lepší je si barák postavit sám. Kupovat 30 let starý barák není moc ekonomické...

0/0
28.2.2012 15:39

Radek-334

Re: Novostavby ne

Autor měl na mysli byt.

0/0
28.2.2012 15:51

Dusan321

Re: Novostavby ne

Tricet let stary barak je to nejhorsi co existuje. Postaven presne v dobe nejvetsi krize socialismu, kdy se nedalo koupit vubec nic a baraky se stavely z toho co zbylo po panelacich.

0/0
28.2.2012 15:52

Jánošíkův dech

Re: Novostavby ne

presne tak, zadna izolace, vetsinou kostkoidni stavby, ktere jedine socialisticky urbanista povolil. Cele to predelat znamena radsi mit zelenou loucku a postavit si nove, nebo to stare radsi zbourat.

0/0
28.2.2012 16:20

Peťulák2

Re: Novostavby ne

Naopak. V Brně bydlím v paneláku, který je 30 let starý a lepší bys ve městě jen těžko pohledal. Dvojité panely, dva výtahy, schodiště protipožární mimo chodby, relativně dobré rozložení bytu a zalomení stěn (panelák není rovná nudle), takže poskytuje celkem soukromí výhledu z okna - nekoukáte na stejný o pár metrů před vámi). Co jsem zatím vyzkoušela a že jsem si pár paneláků prošla, tak se mi v něm líbí asi nejvíc - největší soukromí a největší klid. Plus ten můj má výhodů schodiště a výtahu na klíč, takže se tam opravdu nikdo nepovolaný nedostane.

+2/0
28.2.2012 16:22

Kulhánková, dcera

Re: Novostavby ne

Však to není v rozporu s tvrzením, že na rodinný baráky pak nezbýval materiál. Sice vám komouši dali výhodnou půjčku, ale materiál nebyl. A když nebylo postaveno do určité doby, tak půjčka měla sankce.

0/0
29.2.2012 8:28

Najdete na iDNES.cz