Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. prosince 2022 Jitka

Dům, kde si všichni užívají relaxaci na velké terase a světlo v bytě

I bytový dům může představovat zajímavou architekturu, která nejen zaujme na první pohled, ale navíc je velmi příjemná na bydlení. To platí i o domě, který svojí osobitou koncepcí vystupuje z davu okolní zástavby a díky zemitým tónům a střízlivé bílé se do ní zároveň citlivě začleňuje.

Bytový dům Kaskády Hranice na první pohled zaujme pravidelným rastrem a členitostí fasády. | foto: Archiv studia Artera Atelier

Na počátku této stavby bylo poměrně jednoduché a volné zadání: vytvořit silnou a nadčasovou architektonickou koncepci bytového domu, který by svým obyvatelům zároveň poskytl vysokou míru soukromí i prostorné terasy, přiléhající k jednotlivým bytům.

Ocelové zábradlí teras v šedém odstínu stavbě barevné ladí s plastovými okny v odstínu basaltgrau, který respektuje celkové barevné ladění stavby.

„Investor vložil důvěru v naše zkušenosti a ponechal nám pro návrh rozvržení stavby volnou ruku. Prošel s námi celým vývojem projektu, který jsme mu postupně objasňovali. Díky tomu se nám podařilo najít společnou řeč a porozumění pro naši vizi, která vychází z naší dlouholeté tradice domů kaskádového typu,“ uvádí Ing. arch. Miroslav Strnad z projekční kanceláře Artera Atelier, jeden ze dvojice hlavních autorů projektu, z jejichž pera tento svébytný návrh vzešel.

Výsledkem je stavba, jejíž výjimečnost ukazují i úspěchy, které sklízí u laické i odborné veřejnosti. Získala nominaci na Stavbu roku 2020 a čestné uznání v soutěži Stavba roku 2020 Olomouckého kraje, nechyběl ani v posledním ročníku soutěže České komory architektů.

Stavba jako socha

„Při tvorbě návrhu jsme postupovali podobně, jako když sochař tesá své dílo z hrubého kamene. Nejprve jsme vytvořili prvotní návrh, z něhož vzešla detailní studie, dokumentace pro stavební povolení a samozřejmě veškeré podklady pro realizaci. Každá další fáze byla přesnější. Finální návrh se tak prakticky shoduje s reálnou stavbou, což nám činí radost,“ doplňuje architekt.

Na základě tohoto návrhu vyrostl na západním okraji moravských Hranic výjimečný objekt, který svým osobitým pojetím vystupuje z okolní zástavby tradičních rodinných a bytových domů.

Bytový dům Kaskády Hranice na první pohled zaujme pravidelným rastrem a členitostí fasády.

„Jde o pětipodlažní bytový dům se suterénem, kde jsou garáže, sklepní prostory a technické zázemí. V nadzemních podlažích je celkem 34 samostatných bytových jednotek s dispozicí 1+kk až 3+kk,“ objasňuje architekt Strnad.

Slunce i stín

Konstrukci budovy tvoří železobetonový skelet a výplňové zdivo, který umožnil volnost při návrhu dispozice. Zároveň jde o první dokončený objekt z plánované trojice staveb s jednotným vizuálním pojetím, odlišených od sebe různými odstíny vnějších dřevěných panelů.

„Realizace bytového domu byla zahájena v květnu 2018 a trvala přibližně dva roky. Hrubou stavbu prováděla společnost BP Stavby a dokončovací práce pro investora zajišťovala naše kancelář formou subdodavatelů,“ doplňuje spoluautor stavby.

Díky pravidelnému střídání členění na jednotliá podlaží vznikly prostorné polozapuštěné terasy, které obyvatelům domu poskytují místo pro relaxaci a odpočinek.

Reliéf budovy definuje pravidelný rastr částečně zapuštěných nebo naopak vystupujících bloků. Plasticitu stavby podtrhuje protažení některých stropních desek, které tak svým přesahem poskytují interiéru účinnou ochranu proti přehřívání v horkých letních dnech.

„Hledali jsme princip, jakým způsobem dosáhnout optimální míry soukromí a velikosti teras, ale zároveň také dostatečného proslunění bytů. Jednoduché střídání sudých a lichých podlaží umožnilo vytvořit dostatečně prostorné terasy podle zadání investora, aniž by byly nějak omezeny světelné podmínky v bytech,“ vysvětluje architekt.

Bílá a šedá

Ocelové zábradlí teras v šedém odstínu stavbě dodává lehce industriální ráz, který zjemňuje jejich částečné obložení HPL panely v hřejivém dekoru dřeva. Ty poskytují soukromí a zároveň stavbu propojují s okolní zelení. Panely rovněž doplňují základní materiálovou paletu, tvořenou bílou fasádou s kontrastními břidličně šedými elementy v podobě zámečnických prvků a oken značky Otherm.

Stavba roku

Stavba roku  je česká celorepubliková veřejná neanonymní soutěž staveb, která se uskutečňuje už od roku  1992 za účelem zavedení systému hodnocení a následné prezentace celkové kvality staveb. Pořádá ji ABF – Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, a to za podpory dalších subjektů.

„Investor na stavbu zvolil plastová okna Otherm Omega s trojsklem, která poskytují vynikající poměr tepelněizolačních vlastností a příznivé ceny. Z hlediska barevnosti padla volba na klasickou bílou z vnitřní strany a z exteriéru na odstín basaltgrau, který respektuje celkové barevné ladění stavby,“ říká Ing. Petr Hruška, jednatel společnosti VYSOT – Otherm okna, která dodávku oken na stavbu realizovala.

Výsledkem je architektonicky osobitý bytový dům, který svou netradiční koncepcí terasové stavby poskytuje svým obyvatelům dostatek soukromí i luxus privátních teras. Komfort obyvatel ještě povyšuje umístění domu na okraji města s malebným okolím, kde lze nalézt třeba Svatojánskou vyhlídku nebo dnes již světově proslulou Hranickou propast.

Vybavení bytů hojně využívá vestavných prvků, které šetří místo a nabízejí velký úložný prostor.

„Bytový dům Kaskády Hranice i rok po realizaci hodnotíme my i naši klienti velmi pozitivně. Zpětně jsme rádi, že vše dopadlo přesně podle našich představ, což dokládají úspěchy v soutěžích, kterých jsme se s tímto projektem účastnili,“ říká na závěr Miroslav Strnad o tomto komplexu, který se díky své sofistikované kompozici stal přirozeně dominantním prvkem okolí.

Artera Atelier

Autoři domu: Ing. arch. Ladislav Opletal, Ing. arch. Miroslav Strnad, architektonická a projekční kancelář Artera Atelier

Spoluautoři: Marek Smékal, Dan Krejčí, Ing. Tomáš Pressburger

Studio Artera Atelier je architektonicko-urbanistická a projekční kancelář zajišťující komplexní služby ve stavebnictví se zaměřením na projekty většího rozsahu typu obytné soubory, administrativní centra apod. Zaměřuje se na komplexní návrh, design i architektonickou koncepci.

„Zpracováváme úplnou projektovou dokumentaci, zajišťujeme činnost inženýrskou a investorskou, technický a autorský dozor, vedení, koordinaci a realizaci staveb, zhodnocení nemovitostí, realitní činnost a další. Díky získaným zkušenostem z desítek úspěšných realizací, vysoké produktivitě práce použitím softwaru Graphisoft ArchiCAD umožňujícího 3D kontrolu projektu již v průběhu návrhu, originalitě a individuálnímu přístupu, nabízíme vysoký standard výše zmíněných služeb.

Autor:
  • Nejčtenější

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...

Soused žádá přístup na můj pozemek, musím mu vyhovět? Řešení není jednoduché

Premium Soused chce, abych ho pustil do našeho dvora, aby si z této naší strany mohl opravit fasádu svého rodinného domu. Bojím...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na úpatí Krkonoš se ukrývá malebné stavení s tradiční světnicí a pecí

V malebné horské vesničce na úpatí Krkonoš se na pozemku pod korunami vzrostlých stromů ukrývá moderní dřevostavba...

Neuvěřitelná záchrana unikátního vodního mlýna. Je ozdobou obce Vepřek

V malé vesničce Vepřek, která je součástí obce Nová Ves v okrese Mělník, trvale žije jen 86 obyvatel, ale mají tu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z developerské kostky vytvořili drobnými úpravami skvělé bydlení

Nikola s partnerem Michaelem se trefili dvakrát: prvně, když koupili rodinný dům v developerském projektu za Prahou....

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Kongresové centrum posloužilo jako promítací plátno pro oceněné stavby

Nové, neotřelé využití technologických staveb, invenční přístup k historickému dědictví nebo citlivé provedení...

Nové bydlení i nájmy jsou vysoké, dovolit si je mohou hlavně „ajťáci“

Zatímco zlatokopecké vesničky mizí z mapy Kalifornie, nové městské výstavby zapouští nové kořeny. V Los Angeles, které...

Bydlet ve svém za každou cenu. Češi chtějí jistotu, ač mnohdy nelogicky

Premium Mít bydlení ve svém vlastnictví bývá často iracionální neekonomické rozhodnutí. Obzvlášť v současné rozkolísané době....

Zapomeňte na čtvrtou polohu kličky, před plísněmi chrání pořádné větrání

Snižte teplotu v místnostech, omezte větrání, noste dva svetry… Tyto knížecí rady však mají řadu chyb. V případě...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...