Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dům, kde si všichni užívají relaxaci na velké terase a světlo v bytě

I bytový dům může představovat zajímavou architekturu, která nejen zaujme na první pohled, ale navíc je velmi příjemná na bydlení. To platí i o domě, který svojí osobitou koncepcí vystupuje z davu okolní zástavby a díky zemitým tónům a střízlivé bílé se do ní zároveň citlivě začleňuje.
Bytový dům Kaskády Hranice na první pohled zaujme pravidelným rastrem a...

Bytový dům Kaskády Hranice na první pohled zaujme pravidelným rastrem a členitostí fasády. | foto: Archiv studia Artera Atelier

Na počátku této stavby bylo poměrně jednoduché a volné zadání: vytvořit silnou a nadčasovou architektonickou koncepci bytového domu, který by svým obyvatelům zároveň poskytl vysokou míru soukromí i prostorné terasy, přiléhající k jednotlivým bytům.

Ocelové zábradlí teras v šedém odstínu stavbě barevné ladí s plastovými okny v odstínu basaltgrau, který respektuje celkové barevné ladění stavby.

„Investor vložil důvěru v naše zkušenosti a ponechal nám pro návrh rozvržení stavby volnou ruku. Prošel s námi celým vývojem projektu, který jsme mu postupně objasňovali. Díky tomu se nám podařilo najít společnou řeč a porozumění pro naši vizi, která vychází z naší dlouholeté tradice domů kaskádového typu,“ uvádí Ing. arch. Miroslav Strnad z projekční kanceláře Artera Atelier, jeden ze dvojice hlavních autorů projektu, z jejichž pera tento svébytný návrh vzešel.

Výsledkem je stavba, jejíž výjimečnost ukazují i úspěchy, které sklízí u laické i odborné veřejnosti. Získala nominaci na Stavbu roku 2020 a čestné uznání v soutěži Stavba roku 2020 Olomouckého kraje, nechyběl ani v posledním ročníku soutěže České komory architektů.

Stavba jako socha

„Při tvorbě návrhu jsme postupovali podobně, jako když sochař tesá své dílo z hrubého kamene. Nejprve jsme vytvořili prvotní návrh, z něhož vzešla detailní studie, dokumentace pro stavební povolení a samozřejmě veškeré podklady pro realizaci. Každá další fáze byla přesnější. Finální návrh se tak prakticky shoduje s reálnou stavbou, což nám činí radost,“ doplňuje architekt.

Na základě tohoto návrhu vyrostl na západním okraji moravských Hranic výjimečný objekt, který svým osobitým pojetím vystupuje z okolní zástavby tradičních rodinných a bytových domů.

Bytový dům Kaskády Hranice na první pohled zaujme pravidelným rastrem a členitostí fasády.

„Jde o pětipodlažní bytový dům se suterénem, kde jsou garáže, sklepní prostory a technické zázemí. V nadzemních podlažích je celkem 34 samostatných bytových jednotek s dispozicí 1+kk až 3+kk,“ objasňuje architekt Strnad.

Slunce i stín

Konstrukci budovy tvoří železobetonový skelet a výplňové zdivo, který umožnil volnost při návrhu dispozice. Zároveň jde o první dokončený objekt z plánované trojice staveb s jednotným vizuálním pojetím, odlišených od sebe různými odstíny vnějších dřevěných panelů.

„Realizace bytového domu byla zahájena v květnu 2018 a trvala přibližně dva roky. Hrubou stavbu prováděla společnost BP Stavby a dokončovací práce pro investora zajišťovala naše kancelář formou subdodavatelů,“ doplňuje spoluautor stavby.

Díky pravidelnému střídání členění na jednotliá podlaží vznikly prostorné polozapuštěné terasy, které obyvatelům domu poskytují místo pro relaxaci a odpočinek.

Reliéf budovy definuje pravidelný rastr částečně zapuštěných nebo naopak vystupujících bloků. Plasticitu stavby podtrhuje protažení některých stropních desek, které tak svým přesahem poskytují interiéru účinnou ochranu proti přehřívání v horkých letních dnech.

„Hledali jsme princip, jakým způsobem dosáhnout optimální míry soukromí a velikosti teras, ale zároveň také dostatečného proslunění bytů. Jednoduché střídání sudých a lichých podlaží umožnilo vytvořit dostatečně prostorné terasy podle zadání investora, aniž by byly nějak omezeny světelné podmínky v bytech,“ vysvětluje architekt.

Bílá a šedá

Ocelové zábradlí teras v šedém odstínu stavbě dodává lehce industriální ráz, který zjemňuje jejich částečné obložení HPL panely v hřejivém dekoru dřeva. Ty poskytují soukromí a zároveň stavbu propojují s okolní zelení. Panely rovněž doplňují základní materiálovou paletu, tvořenou bílou fasádou s kontrastními břidličně šedými elementy v podobě zámečnických prvků a oken značky Otherm.

Stavba roku

Stavba roku  je česká celorepubliková veřejná neanonymní soutěž staveb, která se uskutečňuje už od roku  1992 za účelem zavedení systému hodnocení a následné prezentace celkové kvality staveb. Pořádá ji ABF – Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, a to za podpory dalších subjektů.

„Investor na stavbu zvolil plastová okna Otherm Omega s trojsklem, která poskytují vynikající poměr tepelněizolačních vlastností a příznivé ceny. Z hlediska barevnosti padla volba na klasickou bílou z vnitřní strany a z exteriéru na odstín basaltgrau, který respektuje celkové barevné ladění stavby,“ říká Ing. Petr Hruška, jednatel společnosti VYSOT – Otherm okna, která dodávku oken na stavbu realizovala.

Výsledkem je architektonicky osobitý bytový dům, který svou netradiční koncepcí terasové stavby poskytuje svým obyvatelům dostatek soukromí i luxus privátních teras. Komfort obyvatel ještě povyšuje umístění domu na okraji města s malebným okolím, kde lze nalézt třeba Svatojánskou vyhlídku nebo dnes již světově proslulou Hranickou propast.

Vybavení bytů hojně využívá vestavných prvků, které šetří místo a nabízejí velký úložný prostor.

„Bytový dům Kaskády Hranice i rok po realizaci hodnotíme my i naši klienti velmi pozitivně. Zpětně jsme rádi, že vše dopadlo přesně podle našich představ, což dokládají úspěchy v soutěžích, kterých jsme se s tímto projektem účastnili,“ říká na závěr Miroslav Strnad o tomto komplexu, který se díky své sofistikované kompozici stal přirozeně dominantním prvkem okolí.

Artera Atelier

Autoři domu: Ing. arch. Ladislav Opletal, Ing. arch. Miroslav Strnad, architektonická a projekční kancelář Artera Atelier

Spoluautoři: Marek Smékal, Dan Krejčí, Ing. Tomáš Pressburger

Studio Artera Atelier je architektonicko-urbanistická a projekční kancelář zajišťující komplexní služby ve stavebnictví se zaměřením na projekty většího rozsahu typu obytné soubory, administrativní centra apod. Zaměřuje se na komplexní návrh, design i architektonickou koncepci.

„Zpracováváme úplnou projektovou dokumentaci, zajišťujeme činnost inženýrskou a investorskou, technický a autorský dozor, vedení, koordinaci a realizaci staveb, zhodnocení nemovitostí, realitní činnost a další. Díky získaným zkušenostem z desítek úspěšných realizací, vysoké produktivitě práce použitím softwaru Graphisoft ArchiCAD umožňujícího 3D kontrolu projektu již v průběhu návrhu, originalitě a individuálnímu přístupu, nabízíme vysoký standard výše zmíněných služeb.

Autor:
  • Nejčtenější

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

Roubený dům ve strmém svahu si vyžádal roky práce, zařizování a trpělivosti

18. dubna 2024

Sen o novém bydlení vznikl ve chvíli, kdy se děti rozlétly do světa a Petr s Janou zůstali v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvačka Rezková bydlí v Letňanech. Překonala tragédii a život nevzdává

17. dubna 2024

Jako na houpačce žije svůj život zpěvačka Šárka Rezková, prožila několik lásek a jednu životní...

V zážitkovém domě se můžete kochat uměním, a dokonce si do něj sednout

22. dubna 2024

Netradiční rodinný dům na vás dýchne svou osobitostí. Vládne zde bračský vápenec, kámen, který...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvák Osička proměnil dům na Slovácku ve vyhledávanou hospodu s ubytováním

24. dubna 2024

V samém srdci jihomoravského Lanžhotu patří jedno ze stavení do rodiny zpěváka Břetislava Osičky....

Nová česká miss bude bydlet v bývalém zámečku Schwarzenbergů

24. dubna 2024

Po úspěchu rodačky z Třince, půvabné Krystyny Pyszkové, nové Miss World 2024, bude o finále už...

Zpěvák Osička proměnil dům na Slovácku ve vyhledávanou hospodu s ubytováním

24. dubna 2024

V samém srdci jihomoravského Lanžhotu patří jedno ze stavení do rodiny zpěváka Břetislava Osičky....

Dům bez pergoly vypadal jako kšiltovka bez kšiltu, směje se fotograf Třeštík

23. dubna 2024

Cílem bylo, aby se v rodinném, na pohled neokázalém domě bydlelo stejně komfortně jako v pražském...

Rodiče nikdy nic nevyhodili. Potomek sedmdesátkový dům úspěšně pronajímá

23. dubna 2024

Nostalgičtí turisté si mohou užít bydlení v 70. letech minulého století. Stačí se ubytovat v...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...