Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 29. listopadu 2021 Zina

Bytový projekt Sakura se pyšní nevídaným množstvím zeleně i teras

V pražských Košířích na místě brownfieldu, vyhořelého a nefunkčního plaveckého bazénu, vznikl unikátní bytový projekt Sakura. Nese jméno po asijských třešních a je v českých i evropských poměrech nevídaným počinem. Zaslouženě sbírá i světová ocenění.

Rezidenční projekt Sakura představuje 67 bytů včetně tří exkluzivních penthousů a tří patrových duplexů, ale především 32 000 kusů nejrůznějších druhů květin, bylin, keřů a stromů. Ty jsou vysázeny v parku a na samotném domě v unikátním systému visutých zahrad.

Pohled na předzahrádky u bytů

Pohled na předzahrádky u bytů

Jen pro srovnání, světově často prezentovaný projekt Bosco Verticale, možná nejznámější stavba pracující s principem visutých zahrad, má na svém kontě „pouze“ 20 000 kusů rostlin. Obvod budovy Sakury je v každém patře lemován pochozími květníky v celkové délce 1,3 kilometru.

Za projektem stojí developerská a stavební skupina Realism, ateliér Jestico + Whiles a architektonické studio Flera Ferdinanda Leflera.

„V dnešním developmentu je stále více kladen důraz na architekturu, design, udržitelnost i ve městech tolik potřebnou zeleň. Často zde ovšem chybí emoce. Když si pořizujeme nové bydlení, svůj domov, chceme, aby se nám tam dobře žilo a abychom z něj měli skvělý pocit,“ vysvětluje vizi projektu majitel společnosti Realism Martin Hubinger.

Podle něho nejde pouze o samotné rostliny, ale o to, co nám dopřávají, cítit vůně, slyšet zvuky, vidět před očima, jak se mění, ochutnat třeba vlastnoručně pěstované ovoce. „Všechny tyto elementy považujeme v přírodě za samozřejmé, v nové bytové výstavbě se jich ovšem nedostává. Právě to jsme chtěli se Sakurou změnit. Když žijete ve městě, je přeci obrovský rozdíl mít za oknem rušnou ulici, nebo zahradu,“ dodává Martin Hubinger.

V roce 2017 získala Sakura nominaci na WAN Awards (kategorie „Future Projects - Residential“), kde se dostala mezi mezi šest nejprogresivnějších staveb ze čtyř kontinentů. O rok později obdržela nominaci na World Architecture Festival (kategorie „Residential - Future Projects“), kde se dostala mezi 16 nejlepších staveb světa.

Byty se zahradou za každým oknem

Developer Realism spolu s architekty ze studia Jestico + Whiles vytvořili netradiční koncept bytového komplexu, kdy mezi stropní desky vložili samostatné „domy“ lemované květníky s množstvím zeleně.

Terasy bytů se skládají z kombinace thermoborovice a velkoformátových betonových dlaždic a lemuje je pozinkované zábradlí s ocelovou sítí v černé barvě.

Ta obíhá jako zahrada ve všech patrech půdorys celého domu a tvoří clonu mezi soukromým prostorem obyvatel a exteriéry. Na plných částech fasády jsou v integrovaných záhonech zakomponované popínavé rostliny, které se stávají přirozenou součástí architektury.

Plocha zeleně v rámci projektu představuje zhruba dvě třetiny v poměru k celkové ploše pozemku. „Dá se říci, že fakticky jsme požadované pokrytí pozemku zelení podle územního plánu splnili na skoro 130 procent,“ uvádí Martin Hubinger.

Návrh systému závlahy a skladby zeleně na budově a v parku připravili zahradní architekti z atelieru Flera. Rostliny vybrali tak, aby v každém měsíci byla část z nich ve vegetativním stadiu. Projekt tím bere ohled na měnící se tvář přírody v průběhu roku. Vysazené zde jsou i bylinky a jedlé plody.

Oplechování atiky je vytvořeno z pozinkovaného lakovaného plechu v tlumené...

Oplechování atiky je vytvořeno z pozinkovaného lakovaného plechu v tlumené antracitové barvě.

Sakura má vedle estetické funkce schopnost přírodní tepelné stabilizace. Obrovským problémem dnešních měst jsou takzvané tepelné ostrovy, tedy lokality s velkými betonovými či asfaltovými plochami, intenzivní dopravou, ulicemi bez stromů a obecně s nedostatkem zeleně. V takových místech teploty za letního horkého dne mohou atakovat hodnoty 50 až 60 °C, na střechách domů dokonce 70 °C.

Výstavba ozeleněných budov, které jako Sakura dokážou chladit nejen sebe, ale i své okolí, je proto ve městech nesmírně důležitá. Rostliny na fasádě rovněž zlepšují kvalitu vzduchu v okolí (zachytáváním prachu a dalších nečistot), zadržují vodu, která by jinak odtekla do kanalizace, a fungují jako zvuková izolace.

Unikátní podmínky pro zeleň

„Rezidence Sakura se vyznačuje unikátním systémem květníků, který nebyl v českých podmínkách nikdy navržen, natož proveden. Spolu s architekty jsme museli jeho konstrukci včetně vnitřního bednění optimalizovat i během výstavby, aby dokonale vyhovovala konstituci budovy,“ popisuje Lukáš Hrudička, projektový manažer.

Květníky mají ocelovou rámovou konstrukci svařenou z „jeklů“. Každý je k objektu upevněný přes patní plech dvojicí kotev. Jednotlivé rámy v podélném směru propojují ocelové profily, které zároveň slouží jako podpora pro vnitřní bednění květníku. To je provedeno z plastových, na míru navržených dílců. Květníky jsou pohledově opláštěné deskami ze sklovláknobetonových panelů, kotvených k ocelové konstrukci přes sekundární hliníkový rošt.

Z hlediska rostlinného materiálu jsou obsažena všechna patra vegetace: od suchomilných společenstev pro extenzivní střešní zahrady přes trvalková a travinná společenstva a keřové výsadby až po stromové patro. Objem květníků činí 173 m3 a bylo do nich použito přibližně 130 tun substrátu.

Objem květníků na fasádě je 173 m3, bylo do nich umístěno 130 tun substrátu.

Objem květníků na fasádě je 173 m3, bylo do nich umístěno 130 tun substrátu.

Jako hlavní zdroj závlahy na Sakuře slouží retenční nádrže na dešťovou vodu. Pro maximalizaci zužitkování dešťovky developer pracoval s principem takzvaných dešťových zahrad, jež zachytávají a akumulují povrchovou vodu ze všech zpevněných ploch v blízkosti budovy.

„Jde o jednoduchou soustavu zahloubených rigolů osázených rostlinami se schopností reagovat na kolísavou hladinu vody. Dešťová voda je do struh přiváděna otvory v obrubnících, odkud postupně prosakuje do podloží. Velkou část závlahy do sebe rovněž pojmou rostliny a postupně ji zase uvolňují do ovzduší. Přebytečná voda z květináčů se odvádí do retenční nádrže, kde může být později využita,“ říká Lukáš Hrudička. Závlaha květníků je automatická a reaguje na aktuální počasí a potřebu zalévání.

Dům, který je více „zelený“ než městský

Projekt Sakura kombinuje hned několik mechanismů pro efektivní zavlažování a hospodaření s vodou. „První princip představuje aplikace hydroakumulační a drenážní vrstvy, jejímž cílem je udržení potřebného množství závlahy ve skladbě zelených ploch a zároveň znovu využití přebytečné vody, kterou drenáže svedou do akumulační nádrže. Tuto vodu pak rostliny využívají mezi fázemi deště či zalévání,“ vysvětluje Lukáš Hrudička.

Pro úsporné zavlažování výsadby byl použit systém mikrozávlahy, který přispívá ke snížení spotřeby vody. Je instalovaný přímo u jednotlivých skupin trvalek, keřů či stromů. Cykly a rozestupy jsou nastaveny tak, aby umožnily dostatečné vsáknutí vody a minimalizovaly odtok i odpar závlahové dávky, který nastává při zalévání postřikovači. Toto opatření je ještě druhotně podpořeno klasickým mulčováním.

Celoročně zelená́ originální zahrada na stěně se samozavlažovacím systémem a automatickým denním světlem v hlavním vstupu vítá rezidenty. Kontrastně ji doplňuje vnitřní schodiště s plechovým zábradlím a ocelovou sítí.

Vlastní zahrada s výhledem na město

Terasy bytů se skládají z kombinace thermoborovice a velkoformátových betonových dlaždic a lemuje je pozinkované zábradlí s ocelovou sítí v černé barvě. Střešní zahrady mají 40 cm až 80 cm zeminy a jsou osázeny listnatými stromy, muchovníky a sakurami. Jejich výška se zde v budoucnu bude pohybovat mezi třemi až pěti metry.

Ke každému bytu s předzahrádkou v terénu automaticky náleží sekačka. Obyvatelé domu mají předplacenou péči zahradnické firmy na všechny veřejně přístupné zelené plochy a stromy, a to po dva roky od kolaudace, což je doba potřebná pro stoprocentní uchycení a ustálení použité skladby rostlin. Zeleň přístupná pouze přes byty majitelů je určena k jejich individuální péči.

Celkem se v projektu nachází 60 různých druhů zeleně: 5 druhů okrasných keřů, 28 druhů trvalek a travin a 27 druhů stromů a keřů.

Dřevo a příroda v bytech

Příroda se navíc propisuje i v interiéru, a sice použitím přírodních materiálů, jako je dřevo a sklo. Okna v projektu odpovídají standardu pasivních domů. Jižní fasáda disponuje přípravou pro venkovní předokenní žaluzie.

Standardy bytů dále tvoří například podlahové vytápění ve všech místnostech, třívrstvé dřevěné podlahy, terasy z kombinace thermoborovice a velkoformátových betonových dlaždic. Ve střešních bytech je navíc provedena příprava na klimatizaci.

Samotný exteriér domu působí velmi stylově a elegantně. Oplechování atiky je vytvořeno z pozinkovaného lakovaného plechu v tlumené antracitové barvě. Ta se odráží i na deskovém obkladu, který tvoří vláknocementové desky. Zároveň ladí s neotřelým zlatým profilovaným obložením rovněž z pozinkovaného plechu.

Příroda se navíc propisuje i v interiéru, a sice použitím přírodních materiálů...

Příroda se navíc propisuje i v interiéru, a sice použitím přírodních materiálů, jako je dřevo a sklo. Chybět nemůže samozřejmě ani zeleň.

Sean Clifton, hlavní architekt a ředitel pražské kanceláře studia Jestico + Whiles, které Sakuru navrhlo, říká: „Sakura vyniká nejen díky visutým zahradám plným vzrostlé zeleně. Její unikum tkví především v konceptu zaměřeném na kombinaci ojedinělé architektury, kvality použitých materiálů, promyšlených dispozic, vytvoření soukromého parku nebo doplňkových služeb pro rezidenty i okolní komunitu.“

Budova disponuje i technickou přípravou pro souběžný chod hned 30 dobíjecích stanic na elektromobily. Za jeden den zde bude možné nabít na směny všech 90 vozů, na něž je dům dimenzován. V tuzemsku jde o první rezidenci, která poskytne všem svým obyvatelům možnost jezdit ekologicky na elektřinu.

Sakura v číslech

 • 67 počet bytů (z toho 3 střešní vily a 3 patrové duplexy) + 2 komerční prostory pro obchod a kavárnu
 • 32 000 kusů zeleně na projektu
 • 60 počet druhů použitých rostlin (5 druhů okrasných keřů, 28 druhů trvalek a travin, 27 druhů stromů a keřů)
 • 1,3 kilometru celkové délka květníků po obvodu budovy
 • 130 tun použitého substrátu v celkovém objemu květníků 173 m3
 • 5 000 m2 zelené plochy v rámci projektu
 • 45 % ploch budovy pokryto zelení
 • 3 Kč měsíční náklady na zavlažování vyčíslené v průměru na 1 m2 bytu
Autor:
 • Nejčtenější

Milují se, žijí v podkrovním 1+kk a touží po ložnici. Sen se jim splnil

Menší byt s krásnou terasou si nedávno pořídili Lenka s Davidem, mladý pár z Brna. Jenže po pár měsících zjistili, že...

Postavili si velmi zvláštní dům s nádherným výhledem do Labského údolí

Přáním Přemka byl malý dům, který by maximálně souzněl s krajinou Českého středohoří. A přestože jeho pozemek neměl...

Bazén proměnili na odpočinkovou zónu. Staré židle nechali, jsou úžasné

Chata postavená v sedmdesátých letech minulého století v jižním Norsku působí i dnes moderním dojmem, aspoň zvenčí díky...

Tři sta let starý kamenný dům se dočkal letní kuchyně i černého bazénu

Vinice, olivové háje a tři sta let starý kamenný dům s bazénem. K tomu prosluněná Provence. Tak taková destinace čekala...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dům má spoustu prosklených stěn, přesto nabízí dokonalé soukromí

Soukromí patří k těm největším devizám bydlení. Architekt Pavel Lazarov dokázal navrhnout dům, který tuto potřebu zcela...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

 • Další z rubriky

Postavil si dům za třetinu tržní ceny. Inspiroval se i v Pompejích

Jaký by měl být moderní rodinný dům? Ekologický, energeticky úsporný, cenově dostupný… Architekt Tomáš Brix přesně...

Dům, kde si všichni užívají relaxaci na velké terase a světlo v bytě

I bytový dům může představovat zajímavou architekturu, která nejen zaujme na první pohled, ale navíc je velmi příjemná...

S odchodem dětí se rozhodli pro nový dům, konečně podle svých představ

Když děti dospějí a založí vlastní rodinu, jen málokdo dostane odvahu a pořídí si nové bydlení, které respektuje jeho...

Stavební deník je povinnost, i když si rekonstruujete byt svépomocí

Povinnost vést stavební deník je dána zákonem, a to už od roku 1956. Jde o základní dokument, který musí být v případě...

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Souboj na talíři skončil. Kašpárek, Forejt a Punčochář ukázali rodiny

Velkým finále skončila v úterý večer kulinární show Souboj na talíři. Diváci se dozvěděli, kdo ze tří skvělých kuchařů...

Verdikt lékařů manžel neustál, říká Hana Robinson o roztroušené skleróze

Zpěvačka Hana Robinson bojuje už řadu let s roztroušenou sklerózou, která mimo jiné ovlivňuje i hybnost rukou. K té se...