Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Průkaz energetické náročnosti. Byt a dům už bez něj zřejmě neprodáte

  1:00
Od příštího roku bude možné prodávat a pronajímat jen ty nemovitosti, jež budou mít Průkaz energetické náročnosti budov. Tedy takzvaný energetický štítek, který je dnes běžný u spotřebičů.
Zda se opravdu začnou domy podle těchto pravidle štítkovat, ještě není stoprocentně jisté, nyní je zákon v Poslanecké sněmovně, která ho pustila do druhého čtení.

Zda se opravdu začnou domy podle těchto pravidle štítkovat, ještě není stoprocentně jisté, nyní je zákon v Poslanecké sněmovně, která ho pustila do druhého čtení. | foto: iDNES.cz / Profimedia.cz

Chcete si koupit dům a vědět, jak si vede, co se týče spotřeby energie? Dnes se musíte spolehnout na informace od prodávajícího. Od příštího roku to bude jinak: každý, kdo prodává dům nebo byt, si bude muset nechat vystavit Průkaz energetické náročnosti budovy, ze kterého jasně vyplyne, zda je prodávaná nemovitost "žroutem" energie, nebo je úsporná. Průkaz vypadá velmi podobně jako dnes používané energetické štítky na domácí spotřebiče či žárovky.

Zda se opravdu začnou domy podle těchto pravidle štítkovat, ještě není stoprocentně jisté, nyní je zákon v Poslanecké sněmovně, která ho pustila do druhého čtení.

Nejen při prodeji, ale i při pronájmu

Samotný průkaz, často označovaný po vzoru spotřebičů jako energetický štítek, není žádnou novinkou, už od 1. září 2009 ho musí mít všechny novostavby. Nové je to, že jím budou muset být opatřeny i starší domy, bude-li je jejich majitel chtít prodat nebo v nich pronajímat jednotlivé byty.

Energetický průkaz

Vystavují ho autorizovaní energetičtí auditoři, cena za jeden rodinný dům by se podle odhadu měla pohybovat od tří do pěti tisíc korun. U bytových domů by to mohlo být až několik desítek tisíc korun. Záležet bude především na kvalitě stavební dokumentace.

Pokud se vládní předpis během schvalování nezmění, budete muset mít od 1. ledna 2013 průkaz při prodeji celé nebo části nemovitosti (tedy i jednotlivého bytu) a při pronájmu celé nemovitosti. Od roku 2016 bude tato povinnosti i při pronájmu části budovy – tedy jednotlivého bytu.

Důvody "štítkování" jsou podle odborníků nasnadě. Když si kupujete ledničku, také víte, jakou má spotřebu. "U nemovitosti je tato informace podstatně důležitější, protože náklady na energie jsou v jejich případě několikanásobně vyšší," argumentuje Miroslav Šafařík ze společnosti Porsenna, která zpracování průkazu nabízí.

Průkaz energetické náročnosti prozradí, kolik utratíte za vytápění, chlazení, ohřev vody a osvětlení. Jinými slovy zahrnuje všechny energetické systémy, které lze ovlivnit ve fázi stavby. Nezapočítává se spotřeba domácích a jiných spotřebičů.

Štítek informuje, ale i poradí

Grafická část průkazu zahrnuje kromě vyznačení kategorie, do které objekt spadá, také vyhodnocení, kam by byl objekt zařazen po provedení energeticky úsporných opatření. Dále se dozvíte, kolik objekt ročně spotřebuje energie a také procentuální vyjádření spotřeby jednotlivých systémů jako je vytápění, chlazení, větrání, příprava teplé vody a osvětlení.

V případě starších nemovitostí bude zařazení do třídy sloužit jen jako informace pro kupujícího či nájemce. I když dům skončí ve třídě D až G, neznamená to, že ho nebudete smět prodat či pronajmout. Je to jen informace pro zájemce, že dům nebo byt bude energeticky náročnější a roční platby za energie budou vyšší.

Co přesně znamenají údaje na energetickém štítku

Energetický průkaz vystavují autorizovaní energetičtí auditoři, cena za jeden rodinný dům by se podle odhadu měla pohybovat od tří do pěti tisíc korun. U bytových domů by to mohlo být až několik desítek tisíc korun. Záležet bude především na kvalitě stavební dokumentace.

A právě ta je kamenem úrazu. Máte-li ji k dispozici, prostě ji jen předáte auditorovi, ten posoudí její kvalitu, a pokud to bude potřeba, objekt navštíví. V Česku však stojí spousta budov, k nimž jejich majitelé žádnou dokumentaci nemají.

Podle Šafaříka budou auditoři domy navštěvovat a provádět šetření přímo na místě. "Posouzení bude záviset na jejich odborném odhadu," říká Šafařík. Pro domy s více byty se vystavuje jeden průkaz pro celou budovu, ale je možné ho mít i pro jeden byt. V praxi lze očekávat, že majitel bytového domu pořídí jeden průkaz pro celou stavbu.

Průkaz bude platit 10 let ode dne jeho vyhotovení nebo do provedení větší změny. Jestliže jej nepořídíte, a přesto nemovitost prodáte či pronajmete, vystavujete se postihu až ve výši 50 tisíc korun. Seznam auditorů najdete na stránkách ministerstva průmyslu a obchodu www.mpo-efekt.cz či Asociace energetických auditorů www.aeaonline.cz.

Autoři:
  • Nejčtenější

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

2. května 2024

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného...

Do garsonky v centru Prahy si přála majitelka z Kazachstánu styl Provence

29. dubna 2024

Zdálo by se, že do pražského bytu ve sto let starém činžovním domě žádná Provence nepatří....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Samoživitelka se rozhodla pro až šokující proměnu bytu v paneláku

27. dubna 2024

Byty v panelových domech dokážou občas získat díky zajímavým návrhům až nečekanou podobu. Někdy na...

Architekti mladé rodině šetřili peníze. V domě využili vše původní, co mohli

30. dubna 2024

Nový příběh starého domu se začal psát v roce 2018. Stojí na rohu ulice v klidné lokalitě na okraji...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z maringotky je chata na kolečkách, ke které lze zapřáhnout i koně

28. dubna 2024

Nedaleko jihočeského Husince, v blízkosti Šumavy, stojí stařičká maringotka, kterou si její nový...

Dům, kde je promyšlený každý detail, od kliky až po sprchový kout

3. května 2024

Dům na Dlouhém mostě, navržený architektem Zdeňkem Melicharem, ztělesňuje moderní pojetí...

Sousedka pronajímá část domu na oslavy a svatby. Bydlení je peklo

3. května 2024

Premium Sousedka si před rokem předělala kus svého domu a prostory začala veřejně pronajímat na oslavy,...

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

2. května 2024

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného...

V červenci podepsali a před Vánocemi bydleli. Mělo to ale jednu nevýhodu

2. května 2024

Matúš, Ivana a jejich dvě děti si na samém konci okrajové části rovinatých Košic postavili na...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...