Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: iDNES.cz / Profimedia.cz

Sněmovna dala zelenou energetickým štítkům pro budovy

  • 74
Poslanecká sněmovna podpořila v prvním čtení vládní novelu, která udává povinnost označovat všechny budovy energetickými štítky. Nové nařízení má za cíl zvýšit informovanost nájemníků a omezit výdaje za energie. Návrh dále zavadí i povinné měřiče tepla v bytech s ústředním topením.

Energetické štítky budou muset zajistit stavitelé, vlastníci budov nebo společenství vlastníků na nových budovách nebo při jejich přestavbách a také při pronájmu nebo prodeji jednotlivých bytů.

Zavádění štítků na již existujících budovách bude postupné. Podle velikosti budov se budou označovat štítky v období od roku 2015 do roku 2019.

Administrativní budovy i bytové domy s tzv. energeticky vztažnou plochou větší než 1 500 metrů čtverečních přijdou na řadu jako první. O dva roky později dopadne tato povinnost na budovy nad 1 000 metrů a od roku 2019 na budovy do 1 000 metrů čtverečních zákonem stanovené plochy.

Proč novela zákona vznikla?

Nové pravidlo souvisí se směrnicí EU o energetické náročnosti budov, která byla schválena v roce 2010. Podle ní by do 31. prosince 2018 členské státy EU měly zajistit, aby všechny nové budovy užívané a vlastněné orgány veřejné správy měly téměř nulovou spotřebu energie. Od konce roku 2020 se tomuto standardu budou muset podřídit všechny nové budovy.

Požadavky na snižování energetické náročnosti budov se ale nebudou týkat například kostelů, malých staveb, kulturních památek nebo například průmyslových provozů. Výjimku budou mít také rekreační stavby.

Povinné budou i měřiče tepla

Novela ale přináší i další povinnosti, například povinnou instalaci měřičů tepla v bytech s ústředním topením, a to od 1. ledna 2014. Pokud majitel bytu neumožní instalaci tohoto měřiče nebo jeho kontrolu a údržbu, bude mu hrozit pokuta až 50 tisíc korun. Jak uvedl Pavel Jirásek z odboru elektroenergetiky ministerstva průmyslu, náklady na instalaci měřičů by měl nést majitel bytu nebo sdružení vlastníků, protože půjde o vybavení bytu.

"Cena jednoho indikátoru je cca řádově do 250 korun, elektronické indikátory jsou řádově dvakrát až třikrát dražší," sdělil Tomáš Paták z tiskového odboru ministerstva.

Novela zákona počítá i s tresty, pokud například majitel bytu nepředá kupujícímu ještě před prodejem kopii energetického průkazu. V takovém případě mu bude hrozit až padesátitisícová pokuta.

Změny se promítnou do nájmů

Odborníci očekávají, že štítkování může přinést problémy například u majitelů, kteří nemají ke svým nemovitostem všechnu stavební dokumentaci.

Upozorňují také, že majitelé nemovitostí náklady na energetické označení zřejmě promítnou do nájmů či prodejních cen.

Nad novelou dnes vyjádřil rozpaky zpravodaj k novele a předseda hospodářského výboru Milan Urban (ČSSD). Poznamenal, že poslancům nezbývá nic jiného, než směrnici prosadit do českého právního řádu. "A kdybych vám měl říct diplomaticky, co si o té normě myslím, tak bych řekl, že je nadbytečná a že to je trochu pitomost," prohlásil od řečnického pultu.

,