Utekli z vlhkého bydlení v Anglii a postavili si dřevěný dům ve Finsku

  1:00aktualizováno  1:00
Prostorný rodinný dům pro šestičlennou rodinu na finském venkově je dobrým příkladem toho, jak lze snoubit moderní architekturu a tradiční materiál, jakým je dřevo.

Dům majitelé ladili do přírodních, tlumených a klidných barev, které souzní s přirozenou barvou dřeva. Jako akcent zvolili černou. | foto: Jaako Niemela

Olivia a Rasmus Markussenovi a jejich čtyři děti se po letech studia a práce ve Velké Británii rozhodli vrátit do vlasti. Do města, z něhož Olivia i Rasmus pocházejí.

Večerní pohled na moderní dřevěný dům pro šestičlennou rodinu

Večerní pohled na moderní dřevěný dům pro šestičlennou rodinu

Městečko Oulu leží v severní části Finska na břehu Botnického zálivu. Po  letech strávených v anglickém Manchesteru se celá rodina těšila na svůj severský domov, který v průběhu předchozích let pouze navštěvovali.

Po několika letech bydlení ve vlhkém, typicky anglickém viktoriánském domě si Rasmus a Olivia přáli žít v domě z přírodních materiálů, který celé rodině poskytne zdravé prostředí k životu. Zejména desetiletý Joon trpící alergiemi a astmatem potřeboval bydlení, které by jeho zdravotní potíže zmírnilo.

Tradiční materiál

Dřevo je ve Finsku tradičním stavebním materiálem. I v severní části Finska, kde jsou zimy všelijaké, jenom ne mírné, se dřevo tradičně používá pro stavbu domů.

Jako obdivovatelé moderní a jednoduché architektury měli manželé celkem jasnou představu o tom, jak by jejich dřevěný domov měl vypadat: Olivia si přála prostorný a minimalistický dům se skandinávsky čistými a jednoduchými tvary.

Fotogalerie

„Nechtěla jsem žádnou přehnanou zdobnost, po několika letech strávených v Anglii jsem toužila po čistých a moderních liniích bez jakýchkoli ornamentů,“ vysvětluje svou představu Olivia. Své představy o bydlení realizovali manželé ve spolupráci s místní architektonickou kanceláří.

Architekt Antti Heikkilä navrhl manželům Markussenovým prostorově velkorysý, vzdušný a moderní dům. Doporučil jim spolupráci s firmou Kontio, tradičním výrobcem dřevěných domů.

Manželé společně se svým architektem a se zástupci firmy dospěli k rozhodnutí, že nejvhodnějším materiálem pro stavbu jejich domu bude trám označovaný jako SmartLog™.

„Jde o novou technologii a inovaci ve světě dřevostaveb, která vhodně umožňuje spojení dřeva a moderní architektury. Tento trám je nesedavý, takže okna a dveře nemusí být osazeny takzvaně kluzně, aby zohledňovaly sedání domu. Obložky díky tomu můžou být naprosto minimalistické,“ vysvětluje architekt Antti Heikkilä. „Navíc lze trám SmartLog™ kombinovat s dalšími, moderními stavebními materiály, jako jsou třeba beton a sklo.“

Trám SmartLog™ představuje ideální materiál pro stavbu moderních dřevěných domů. Díky použitému materiálu, jakým je severská borovice, si vnitřní prostředí přirozeně udržuje vlhkost v optimální úrovni. Domy vydrží i několik generací a stále si zachovají svou krásu a kouzlo.

Moderní dům pro rodinu

Po pečlivém plánování na okraji města Oulu vyrostl dřevěný, moderní dům, na který jsou jeho majitelé pyšní. Dům má tvar písmene L, je otevřený na jih směrem k moři a vybavený množstvím oken, jejichž skleněné plochy umožňují pohledy do okolní přírody. Proniká nimi také spousta přirozeného světla.

Dům je otevřený na jih směrem k moři a vybavený množstvím oken, jejichž...

Dům je otevřený na jih směrem k moři a vybavený množstvím oken, jejichž skleněné plochy umožňují pohledy do okolní přírody.

Olivia dodává: „Poloha oken a dveří byla pro mě jako matku velice důležitá. Okna v našem domě mi umožňují výhled do všech stran, zejména k bazénu a pláži, takže můžu v případě potřeby kdykoli zasáhnout.“

Ústřední obytnou místností domu je rozlehlý obdélníkový prostor s kuchyní podél jedné z jeho kratších stran. Kuchyňskou část odděluje od jídelního prostoru elegantní dřevěný pult pokrytý tenkou vrstvou přírodního kamene nahoře i na bocích.

V kombinaci černé barvy a dřeva je zhotovena i kuchyň, stejně jako židle u jídelního stolu. Obložky oken a dveří jsou také v černé barvě, výsledný estetický dojem je velice harmonický.

Pokoj jednoho z dětí: nechybí balkonek i nádherný výhled do okolí.

Pokoj jednoho z dětí: nechybí balkonek i nádherný výhled do okolí.

Dům majitelé ladili do přírodních, tlumených a klidných barev, které ladí s přirozenou barvou dřeva. Do přízemí umístili i vybavení nutné pro fungování velké rodiny, tedy pračku a sušičku. 

První patro domu vyčlenili manželé ložnicím. Větší děti se můžou radovat ze samostatného křídla domu, ve kterém mají vlastní místnosti s balkonkem. V dalším křídle jsou ložnice užívané rodiči a mladšími dětmi.

Dům stojící na venkově v blízkosti přírody jeho majitelé společně s architektem navrhli tak, aby byl jednoduchý, elegantní a vzdušný. Hodí se tak nejen na venkov, ale i do městské zástavby.

Technické informace

Architektonický návrh domu: Architektonická kancelář Ecoste

Konstrukce: betonová základová deska, obvodové a vnitřní stěny roubená konstrukce z lepených hranolů SmartLog™ se šířkou 205×275 mm, příčky v přízemí trámové, příčky v patře lehká dřevěná konstrukce s dřevěným obkladem

Skladba střechy: tříplášťová střecha s 300 mm izolace

Výplně otvorů: finská euro okna ze severské borovice značky Kontio, s izolačními trojskly, vnitřní dřevěné dveře

Vytápění: podlahové vytápění, krbová kamna, tepelné čerpadlo

Dodavatel srubového domu: Kontio Loghouses

Autor:
Témata: Dřevostavby, Finsko, Oulu

Nejčtenější

Na předražený nájem neměli. Levný rodinný dům si postavili za dva měsíce

Novostavba stojí na okraji ekvádorského hlavního města Quito.

Ekvádorská tříčlenná rodina každý měsíc finančně krvácela. Manželé zaplatili přemrštěný nájem v hlavním městě Quito a...

Z nového domu je nadšený. Z terasy pozoruje srnky a má svatý klid

Když dům vypadá hezky, je to skvělé, ale nejpodstatnější je, jak se v něm cítí...

Elegantní a jednoduchou dřevostavbu se světlým a vzdušným interiérem si majitel pečlivě promyslel. „Bydlel jsem ve...

Všechno špatně. Proč je v Česku soužití několika generací takový horor?

Addamsova rodina. Opravdu praštěný spolek v jednom rozlehlém sídle.

Děsí to většinu lidí. Kdo se v takové situaci ocitl, zoufale naříká na sociálních sítích, pokouší se zachránit...

Rodinný dům se obejde bez klimatizace. Před vedrem jej chrání žaluzie

Hliníková pergola zastiňuje a chrání prostornou terasu, u oken byly využity...

Rodinný dům podle vlastních představ je splněním snu čtyřčlenné rodiny v malebné vesničce na Valašsku. Rodina dříve...

Přátelé ho před luxusní vilou varovali. Teď dře nonstop a hledá kupce

Plastický chirurg celebrit Raj Kanodia si nechal ve čtvrti Bel Air v Los...

Plastický chirurg celebrit Raj Kanodia si nechal ve čtvrti Bel Air v Los Angeles postavit sídlo na investici. Zadlužil...

Další z rubriky

Brownfieldy jsou spící krásky, které čekají na své probuzení

Ještě před 8 lety byly budovy Uhelného mlýna a Kotelny v areálu Šroubáren v...

Atraktivní poloha, často i v centru měst, ale také dezolátní stav. Tak zpravidla vypadají dnešní brownfieldy, tedy...

Nový rohový dům na Václavském náměstí změnil název, emoce zůstaly

Výběrové řízení na stavbu domu vyhrála pražská pobočka architektonické...

Dům, který se od loňského roku staví na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice v centru Prahy, ponese název The...

Když při stavbě domu poškodíte v Kalifornii dub, jdete do vězení

Pohled k nezaplacení – dům Rickyho Martina. Tady naštěstí duby nerostly...

Jiří Barteček už řadu let staví a opravuje domy pro hollywoodské celebrity. A ne ledajaké, mezi jeho klienty patřili...

Najdete na iDNES.cz