Utekli z vlhkého bydlení v Anglii a postavili si dřevěný dům ve Finsku

  1:00aktualizováno  1:00
Prostorný rodinný dům pro šestičlennou rodinu na finském venkově je dobrým příkladem toho, jak lze snoubit moderní architekturu a tradiční materiál, jakým je dřevo.

Dům majitelé ladili do přírodních, tlumených a klidných barev, které souzní s přirozenou barvou dřeva. Jako akcent zvolili černou. | foto: Jaako Niemela

Olivia a Rasmus Markussenovi a jejich čtyři děti se po letech studia a práce ve Velké Británii rozhodli vrátit do vlasti. Do města, z něhož Olivia i Rasmus pocházejí.

Večerní pohled na moderní dřevěný dům pro šestičlennou rodinu

Večerní pohled na moderní dřevěný dům pro šestičlennou rodinu

Městečko Oulu leží v severní části Finska na břehu Botnického zálivu. Po  letech strávených v anglickém Manchesteru se celá rodina těšila na svůj severský domov, který v průběhu předchozích let pouze navštěvovali.

Po několika letech bydlení ve vlhkém, typicky anglickém viktoriánském domě si Rasmus a Olivia přáli žít v domě z přírodních materiálů, který celé rodině poskytne zdravé prostředí k životu. Zejména desetiletý Joon trpící alergiemi a astmatem potřeboval bydlení, které by jeho zdravotní potíže zmírnilo.

Tradiční materiál

Dřevo je ve Finsku tradičním stavebním materiálem. I v severní části Finska, kde jsou zimy všelijaké, jenom ne mírné, se dřevo tradičně používá pro stavbu domů.

Jako obdivovatelé moderní a jednoduché architektury měli manželé celkem jasnou představu o tom, jak by jejich dřevěný domov měl vypadat: Olivia si přála prostorný a minimalistický dům se skandinávsky čistými a jednoduchými tvary.

Fotogalerie

„Nechtěla jsem žádnou přehnanou zdobnost, po několika letech strávených v Anglii jsem toužila po čistých a moderních liniích bez jakýchkoli ornamentů,“ vysvětluje svou představu Olivia. Své představy o bydlení realizovali manželé ve spolupráci s místní architektonickou kanceláří.

Architekt Antti Heikkilä navrhl manželům Markussenovým prostorově velkorysý, vzdušný a moderní dům. Doporučil jim spolupráci s firmou Kontio, tradičním výrobcem dřevěných domů.

Manželé společně se svým architektem a se zástupci firmy dospěli k rozhodnutí, že nejvhodnějším materiálem pro stavbu jejich domu bude trám označovaný jako SmartLog™.

„Jde o novou technologii a inovaci ve světě dřevostaveb, která vhodně umožňuje spojení dřeva a moderní architektury. Tento trám je nesedavý, takže okna a dveře nemusí být osazeny takzvaně kluzně, aby zohledňovaly sedání domu. Obložky díky tomu můžou být naprosto minimalistické,“ vysvětluje architekt Antti Heikkilä. „Navíc lze trám SmartLog™ kombinovat s dalšími, moderními stavebními materiály, jako jsou třeba beton a sklo.“

Trám SmartLog™ představuje ideální materiál pro stavbu moderních dřevěných domů. Díky použitému materiálu, jakým je severská borovice, si vnitřní prostředí přirozeně udržuje vlhkost v optimální úrovni. Domy vydrží i několik generací a stále si zachovají svou krásu a kouzlo.

Moderní dům pro rodinu

Po pečlivém plánování na okraji města Oulu vyrostl dřevěný, moderní dům, na který jsou jeho majitelé pyšní. Dům má tvar písmene L, je otevřený na jih směrem k moři a vybavený množstvím oken, jejichž skleněné plochy umožňují pohledy do okolní přírody. Proniká nimi také spousta přirozeného světla.

Dům je otevřený na jih směrem k moři a vybavený množstvím oken, jejichž...

Dům je otevřený na jih směrem k moři a vybavený množstvím oken, jejichž skleněné plochy umožňují pohledy do okolní přírody.

Olivia dodává: „Poloha oken a dveří byla pro mě jako matku velice důležitá. Okna v našem domě mi umožňují výhled do všech stran, zejména k bazénu a pláži, takže můžu v případě potřeby kdykoli zasáhnout.“

Ústřední obytnou místností domu je rozlehlý obdélníkový prostor s kuchyní podél jedné z jeho kratších stran. Kuchyňskou část odděluje od jídelního prostoru elegantní dřevěný pult pokrytý tenkou vrstvou přírodního kamene nahoře i na bocích.

V kombinaci černé barvy a dřeva je zhotovena i kuchyň, stejně jako židle u jídelního stolu. Obložky oken a dveří jsou také v černé barvě, výsledný estetický dojem je velice harmonický.

Pokoj jednoho z dětí: nechybí balkonek i nádherný výhled do okolí.

Pokoj jednoho z dětí: nechybí balkonek i nádherný výhled do okolí.

Dům majitelé ladili do přírodních, tlumených a klidných barev, které ladí s přirozenou barvou dřeva. Do přízemí umístili i vybavení nutné pro fungování velké rodiny, tedy pračku a sušičku. 

První patro domu vyčlenili manželé ložnicím. Větší děti se můžou radovat ze samostatného křídla domu, ve kterém mají vlastní místnosti s balkonkem. V dalším křídle jsou ložnice užívané rodiči a mladšími dětmi.

Dům stojící na venkově v blízkosti přírody jeho majitelé společně s architektem navrhli tak, aby byl jednoduchý, elegantní a vzdušný. Hodí se tak nejen na venkov, ale i do městské zástavby.

Technické informace

Architektonický návrh domu: Architektonická kancelář Ecoste

Konstrukce: betonová základová deska, obvodové a vnitřní stěny roubená konstrukce z lepených hranolů SmartLog™ se šířkou 205×275 mm, příčky v přízemí trámové, příčky v patře lehká dřevěná konstrukce s dřevěným obkladem

Skladba střechy: tříplášťová střecha s 300 mm izolace

Výplně otvorů: finská euro okna ze severské borovice značky Kontio, s izolačními trojskly, vnitřní dřevěné dveře

Vytápění: podlahové vytápění, krbová kamna, tepelné čerpadlo

Dodavatel srubového domu: Kontio Loghouses

Autor:
Témata: Dřevostavby, Finsko, Oulu

Nejčtenější

Nesnášela oblouky v bytě, dnes jich má v domě padesát. Smířila se s nimi

V stoletém domě se za poslední roky vystřídalo víc majitelů a každý na něm...

Střetnutí Adriany a stoletého domu s padesáti oblouky bylo bez přehánění osudové. Přineslo radikální změnu nejdříve do...

Rodina z jižních Čech vsadila na jistotu. Postavila si oblíbený bungalov

Rodina pana Josefa si v jižních Čechách postavila montovaný bungalov.

Bungalovy jsou v Česku nejžádanějšími rodinnými domy. Pro stavbu této oblíbené nemovitosti se rozhodla i rodina pana...

Ze skromného řadového domu se vylouplo perfektně promyšlené bydlení

Řadovka leží v samém srdci Londýna a je obklopená historickými budovami.

Šťastný nový majitel malé řadovky nedaleko londýnského nádraží King’s Cross se rozhodl pro její kompletní rekonstrukci....

Za Prahou si postavili dům i s terasou. Ta se začala ihned rozjíždět

Čtyřčlenná rodina si za Prahou postavila rodinný dům.

Ida se s manželem a dvěma dětmi se před osmi lety přestěhovala do obce za Prahou, kde si postavili rodinný dům....

Tři interiéry, kde se nebudete nudit. Sázka na měď se vyplatila

Byt La Corte se úspěšně zúčastnil i soutěže Interiér roku.

Interiéry jako z učebnice architektury. Taková je práce tvůrců z ateliéru ZOAA. Netradiční technologie, perfektní...

Další z rubriky

Chalety s prosklenými stěnami nabízejí výhled jako z rozhledny

Architekt Berti kombinoval tradiční lokální prvky se současnými, především však...

Do italských Dolomit zařazených na seznam přírodního dědictví UNESCO přibyly nedávno další ,dvoutisícovky‘. V této...

I mezi hrady byly šunty. Stavbyvedoucí ručil za práci vlastním životem

Hrad Zbořený Kostelec u Týnce nad Sázavou se na konci husitských válek dostal...

Jak se stavěly hrady ve středověku? Když o tom vypráví historik František Záruba, máte skoro pocit, že musel být u...

První garáže vznikaly ze stodol a stájí, zvířecí odér majitelům vadil

Ze stodol vznikaly garáže velmi často. Občas tak majitelé objevili i unikáty,...

Kdo si staví nový rodinný dům, ten se bez garáže, nebo alespoň garážového stání, neobejde. Garáže se sice objevily už...

Najdete na iDNES.cz