Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 27. ledna 2022 Ingrid

Nádherný dřevěný dům omračuje výhledem do údolí i minimalismem

Údolí Valais ve Švýcarsku je nezapomenutelné pro svou výjimečnou krásu. Velkolepost horských štítů, půvab a ticho horských údolí se zde snoubí s klidnými hladinami horských jezer a nejčistším vzduchem. I proto si zde Arnaud Gillet postavil dům.

V působivé krajině švýcarského venkova postavila finská společnost Kontio, ve spolupráci s architektem Jeanem-Michelem Martignonim a jeho klientem Arnaudem Gilletem, moderní a nadčasový dům. | foto: Petri Isomursu

„Bydlení na takovémto výjimečném místě si žádá i odpovídající, stejně krásnou architekturu, která by krásy přírody doplňovala a nenarušovala. Dřevěné domy jsou přesně takové – přátelské k životnímu prostředí a ladící s krajinou, do níž jsou zasazeny,“ říká švýcarský architekt Jean-Michel Martignoni.

Pohled z vířivky na okolní štíty je nepřekonatelný.

V působivé krajině švýcarského venkova postavila finská společnost Kontio ve spolupráci s architektem Jeanem-Michelem Martignonim a jeho klientem Arnaudem Gilletem moderní nadčasový dům.

Finská firma se specializuje na navrhování a stavbu moderních dřevěných domů, v nichž se spojuje inovativní technologie a tradiční materiál, jakým je právě dřevo.

Po skotu přišli i lidé

Arnaud Gillet podlehl kouzlu dřevěných domů před víc než dvaceti lety, kdy si také zakoupil pozemek ve Valais. Osmnáct let pronajímal svůj pozemek chovatelům dobytka, takže dlouhou dobu si krásné výhledy a čistý vzduch užíval pouze místní skot. Po mnoha letech plánování, váhání a snění o moderním dřevěném domě se rozhodl, že na svazích švýcarských hor zrealizuje svůj sen.

V souvislosti se stavbou dřevěných domů Arnaud Gillet poznamenává: „Se stavbou a bydlením v dřevěném domě se pojí celá filozofie. Dřevo je živý materiál a nabízí spoustu výhod, které jsme se snažili zachovat.“

Moderní dům

Arnaud je milovníkem moderních architektonických směrů, takže jeho představa o dřevěném domě byla od počátku vzdálená představě tradičního srubu s malými okny a tmavým interiérem.

Společně s manželkou Helène si přáli moderní, světlý dům bez potřeby dělat kompromisy ohledně nároků na estetiku i funkčnost. Společně s architektem se pečlivě a dlouho věnovali plánování vysněného domu.

Fotogalerie

Nakonec se Arnaud a jeho žena shodli na jednoduchém, minimalistickém domě, který sestává ze dvou propojených částí a velkými prosklenými plochami se otevírá směrem do údolí. A to tak, aby se obyvatelé domu mohli těšit z okolních přírodních krás a pozorovat život v údolí.

Jedinečná patentovaná technologie trámů SmartLog, použitá pro stavbu domu ve Valais, neklade meze kreativitě a možnostem moderního designu. Tato technologie nahrává minimalismu a umožňuje soustředit se na podstatu dřevěného materiálu.

Po dokončení hrubé stavby mohli Arnaud s Helène obdivovat to, co zatím viděli pouze na papíře či v digitální formě, včetně promyšleného umístění trámů, hladké jednolitosti fasády a nenápadných spojů.

Architekt Jean-Michel Martignoni, v návaznosti na přání Arnauda a Helène, s radostí využíval neomezené možnosti kombinací dřevěných trámů s jinými stavebními prvky, jako jsou třeba ocel, kámen, sklo, beton či lakované povrchy. SmartLog nabízí spoustu různých možností a velkou výhodou této technologie je neomezená možnost přizpůsobení se.

Výhled z křesla od Ray a Charlese Eamsových je úchvatný. Známý solitér z ohýbané překližky vznikl už v roce 1956.

Dvě křídla včetně vířivky

Arnaud si původně přál, aby obě křídla domů byla identická, Helène měla představu o domě trochu jinou. Nakonec manželé, ve spolupráci s architektem, dospěli ke kompromisu v podobě dvou křídel domu, která jsou podobně koncipovaná, ovšem v jednotlivostech se odlišují.

Obě křídla domu mají v přízemí terasy rozkládající se přes celou šíři domu. Tyto terasy jsou od vnitřních prostor odděleny francouzskými okny. Helène si po dlouhých diskusích s manželem prosadila umístění vířivky na jednu z teras. Zde, ponořeni do teplé lázně, mohou manželé sledovat, jak nad horskými štíty zapadá slunce.

Vnitřní prostory domu nechali manželé zařídit v jednoduchém, elegantním stylu. Dřevo, industriální prvky, geometrické tvary, sklo, ocel a beton spolu s pečlivě vybraným nábytkem vytvářejí vkusný, vzdušný a světlem prodchnutý interiér.

Sauna je přirozeným vybavením dřevěného domu.

Prostorná sauna s možností vstupu na terasu nabízí nevšední možnost relaxace pro celou rodinu a jejich přátele. Ti tvrdí, že požitek ze sauny s výhledem na přírodu třpytící se modravým sněhem je jedinečný.

Dispozice domu poskytuje soukromí Helène a Arnaudovi, ale také jejich dospívajícím synům, kteří se mohou bavit s kamarády u stolního fotbálku, aniž by rušili rodiče.

Nevšední dům, navržený Jean-Michel Martignonim, vyniká svou podstatou, tedy dřevěným materiálem, zasazením do okolní krajiny a moderním, neotřelým vzhledem bez zbytečných zdobných prvků.

Zdravý a pohodlný dům

Estetické možnosti dřevěných domů jsou neomezené, navíc tyto dřevostavby splňují požadavky na pohodlné a moderní bydlení. Okamžitě po nastěhování do dřevěného domu můžete pocítit jeho kouzlo a atmosféru, tolik odlišnou od atmosféry zděných domů.

Přirozená struktura dřeva severské borovice, ze které jsou domy Kontio postavené, příznivě ovlivňuje vlhkost uvnitř domu tak, aby byla vždy na optimální úrovni. Kvalitní ovzduší uvnitř domu snižuje rizika vzniku alergií, astmatu i bolestí hlavy.

Mladá generace ráda využívá fotbálek, velkoformátová fotografie na stěně je vtipným připomenutím bývalých obyvatel pozemku.

Interiér moderního domu Arnauda a Helène se tak může chlubit bohatstvím přirozeného světla, protože při jeho plánování a stavbě se zohledňovalo umístění domu v krajině a jeho orientace takovým způsobem, aby se nejlépe a v maximální možné míře využilo přirozené denní světlo.

Technickou vychytávkou domu je i možnost odpojit se jedním zmáčknutím vypínače od elektrické sítě v prostorách domu určených pro odpočinek, spánek obyvatel domu tak není narušován elektromagnetickými vlnami.

Arnaud říká: „Bydlení v dřevěném domě je pro nás takovým vyvážením hektického a stresujícího života. Doma máme pocit spojení s přírodou skrze dřevěný materiál. Vytvořil jsem nám domov, místo, kde je klid, krásně to zde voní a naše duše i těla se zde zklidní a odpočinou si.“

Technické údaje

Architektonický návrh domu: Jean-Michel Martignoni

Konstrukce: obvodové a vnitřní stěny roubená konstrukce z lepených hranolů SmartLog™ šířka 205×275 mm s přidanou izolací a venkovním obkladem z modřínového dřeva. Přízemí je částečně z pohledového betonu. Příčky částečně trámové, některé sloupkové s dřevěným obkladem nebo jiným obkladem, kombinace s pohledovými betonovými příčkami.

Skladba střechy: tříplášťová střecha s 300 mm izolace

Výplně otvorů: finská euro okna ze severské borovice značky Kontio, s izolačními trojskly, vnitřní dřevěné dveře

Vytápění: podlahové vytápění, krbová kamna, tepelné čerpadlo

Dodavatel srubového domu: Kontio Loghouses

Autor:
  • Nejčtenější

Za Prahou se staví městečko od světových architektů. Podívejte se

V Nebřenicích nedaleko Prahy vyrůstá developerský projekt, který obec s jednopatrovým klasicistním zámečkem promění k...

Zázračná proměna starého srubu se mladé rodině povedla na jedničku

Za náročnou přestavbou rozpadajícího se srubu stál klasický scénář. Mladá rodina z Běloruska se rozhodla odejít z...

Majitel si přál přiznaný beton, v panelákovém bytě žádný problém

Byt v panelovém domu typu T08B najdete na typickém sídlišti v pražské Krči. Od první společné schůzky majitele s...

Ivan Vodochodský našel své vysněné království v Hradci Králové

Celkem na šesti místech už bydlel kuchař, moderátor, herec a muž mnoha dalších profesí Ivan Vodochodský. Teprve to...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Klínech si koupila chatu. Teď ji nahradila moderní roubenka pro rodinu

Michaela se s manželem Jiřím a dvěma dcerkami nastěhovali v Krušných horách do moderní roubenky. Jejich starý srub, kde...

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

  • Další z rubriky

Budova banky respektuje letové dráhy netopýrů, hmyz i jezevce

Nová administrativní budova Triodos Bank v Nizozemsku s dřevěnou konstrukcí má efektní zvlněnou prosklenou hliníkovou...

Dům, který stojí na kontrastech, postavili i pro své autoveterány

Podstatou architektonického návrhu rodinného domu v německém okrese Paderborn jsou kontrasty mezi otevřenými a...

Kontejner, hausbót i montovaná dřevostavba jsou šancí na dostupné bydlení

V době, kdy ceny ve stavebnictví neustále rostou, se otevírá šance pro rychlou, efektivní, ale především relativně...

Fólie mezi skly zastaví i desetikilogramové kladivo, ale také hluk

Značná část zlodějů jde „oknem“. Ohroženi jsou zejména obyvatelé bytů v přízemí nebo v rodinných domech. Jenže mnoho...

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...

Tereza Ramba prozradila pohlaví i jméno druhého miminka

Herečka Tereza Ramba (32) a tanečník Matyáš Ramba (32) se před pár dny stali rodiči. Novinku se jim podařilo utajit a...