Úterý 19. ledna 2021, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 19. ledna 2021 Doubravka

Nádherný dřevěný dům omračuje výhledem do údolí i minimalismem

Údolí Valais ve Švýcarsku je nezapomenutelné pro svou výjimečnou krásu. Velkolepost horských štítů, půvab a ticho horských údolí se zde snoubí s klidnými hladinami horských jezer a nejčistším vzduchem. I proto si zde Arnaud Gillet postavil dům.

V působivé krajině švýcarského venkova postavila finská společnost Kontio, ve spolupráci s architektem Jeanem-Michelem Martignonim a jeho klientem Arnaudem Gilletem, moderní a nadčasový dům. | foto: Petri Isomursu

„Bydlení na takovémto výjimečném místě si žádá i odpovídající, stejně krásnou architekturu, která by krásy přírody doplňovala a nenarušovala. Dřevěné domy jsou přesně takové – přátelské k životnímu prostředí a ladící s krajinou, do níž jsou zasazeny,“ říká švýcarský architekt Jean-Michel Martignoni.

Pohled z vířivky na okolní štíty je nepřekonatelný.

Pohled z vířivky na okolní štíty je nepřekonatelný.

V působivé krajině švýcarského venkova postavila finská společnost Kontio ve spolupráci s architektem Jeanem-Michelem Martignonim a jeho klientem Arnaudem Gilletem moderní nadčasový dům.

Finská firma se specializuje na navrhování a stavbu moderních dřevěných domů, v nichž se spojuje inovativní technologie a tradiční materiál, jakým je právě dřevo.

Po skotu přišli i lidé

Arnaud Gillet podlehl kouzlu dřevěných domů před víc než dvaceti lety, kdy si také zakoupil pozemek ve Valais. Osmnáct let pronajímal svůj pozemek chovatelům dobytka, takže dlouhou dobu si krásné výhledy a čistý vzduch užíval pouze místní skot. Po mnoha letech plánování, váhání a snění o moderním dřevěném domě se rozhodl, že na svazích švýcarských hor zrealizuje svůj sen.

V souvislosti se stavbou dřevěných domů Arnaud Gillet poznamenává: „Se stavbou a bydlením v dřevěném domě se pojí celá filozofie. Dřevo je živý materiál a nabízí spoustu výhod, které jsme se snažili zachovat.“

Moderní dům

Arnaud je milovníkem moderních architektonických směrů, takže jeho představa o dřevěném domě byla od počátku vzdálená představě tradičního srubu s malými okny a tmavým interiérem.

Společně s manželkou Helène si přáli moderní, světlý dům bez potřeby dělat kompromisy ohledně nároků na estetiku i funkčnost. Společně s architektem se pečlivě a dlouho věnovali plánování vysněného domu.

Fotogalerie

Nakonec se Arnaud a jeho žena shodli na jednoduchém, minimalistickém domě, který sestává ze dvou propojených částí a velkými prosklenými plochami se otevírá směrem do údolí. A to tak, aby se obyvatelé domu mohli těšit z okolních přírodních krás a pozorovat život v údolí.

Jedinečná patentovaná technologie trámů SmartLog, použitá pro stavbu domu ve Valais, neklade meze kreativitě a možnostem moderního designu. Tato technologie nahrává minimalismu a umožňuje soustředit se na podstatu dřevěného materiálu.

Po dokončení hrubé stavby mohli Arnaud s Helène obdivovat to, co zatím viděli pouze na papíře či v digitální formě, včetně promyšleného umístění trámů, hladké jednolitosti fasády a nenápadných spojů.

Architekt Jean-Michel Martignoni, v návaznosti na přání Arnauda a Helène, s radostí využíval neomezené možnosti kombinací dřevěných trámů s jinými stavebními prvky, jako jsou třeba ocel, kámen, sklo, beton či lakované povrchy. SmartLog nabízí spoustu různých možností a velkou výhodou této technologie je neomezená možnost přizpůsobení se.

Výhled z křesla od Ray a Charlese Eamsových je úchvatný. Známý solitér z...

Výhled z křesla od Ray a Charlese Eamsových je úchvatný. Známý solitér z ohýbané překližky vznikl už v roce 1956.

Dvě křídla včetně vířivky

Arnaud si původně přál, aby obě křídla domů byla identická, Helène měla představu o domě trochu jinou. Nakonec manželé, ve spolupráci s architektem, dospěli ke kompromisu v podobě dvou křídel domu, která jsou podobně koncipovaná, ovšem v jednotlivostech se odlišují.

Obě křídla domu mají v přízemí terasy rozkládající se přes celou šíři domu. Tyto terasy jsou od vnitřních prostor odděleny francouzskými okny. Helène si po dlouhých diskusích s manželem prosadila umístění vířivky na jednu z teras. Zde, ponořeni do teplé lázně, mohou manželé sledovat, jak nad horskými štíty zapadá slunce.

Vnitřní prostory domu nechali manželé zařídit v jednoduchém, elegantním stylu. Dřevo, industriální prvky, geometrické tvary, sklo, ocel a beton spolu s pečlivě vybraným nábytkem vytvářejí vkusný, vzdušný a světlem prodchnutý interiér.

Sauna je přirozeným vybavením dřevěného domu.

Sauna je přirozeným vybavením dřevěného domu.

Prostorná sauna s možností vstupu na terasu nabízí nevšední možnost relaxace pro celou rodinu a jejich přátele. Ti tvrdí, že požitek ze sauny s výhledem na přírodu třpytící se modravým sněhem je jedinečný.

Dispozice domu poskytuje soukromí Helène a Arnaudovi, ale také jejich dospívajícím synům, kteří se mohou bavit s kamarády u stolního fotbálku, aniž by rušili rodiče.

Nevšední dům, navržený Jean-Michel Martignonim, vyniká svou podstatou, tedy dřevěným materiálem, zasazením do okolní krajiny a moderním, neotřelým vzhledem bez zbytečných zdobných prvků.

Zdravý a pohodlný dům

Estetické možnosti dřevěných domů jsou neomezené, navíc tyto dřevostavby splňují požadavky na pohodlné a moderní bydlení. Okamžitě po nastěhování do dřevěného domu můžete pocítit jeho kouzlo a atmosféru, tolik odlišnou od atmosféry zděných domů.

Přirozená struktura dřeva severské borovice, ze které jsou domy Kontio postavené, příznivě ovlivňuje vlhkost uvnitř domu tak, aby byla vždy na optimální úrovni. Kvalitní ovzduší uvnitř domu snižuje rizika vzniku alergií, astmatu i bolestí hlavy.

Mladá generace ráda využívá fotbálek, velkoformátová fotografie na stěně je...

Mladá generace ráda využívá fotbálek, velkoformátová fotografie na stěně je vtipným připomenutím bývalých obyvatel pozemku.

Interiér moderního domu Arnauda a Helène se tak může chlubit bohatstvím přirozeného světla, protože při jeho plánování a stavbě se zohledňovalo umístění domu v krajině a jeho orientace takovým způsobem, aby se nejlépe a v maximální možné míře využilo přirozené denní světlo.

Technickou vychytávkou domu je i možnost odpojit se jedním zmáčknutím vypínače od elektrické sítě v prostorách domu určených pro odpočinek, spánek obyvatel domu tak není narušován elektromagnetickými vlnami.

Arnaud říká: „Bydlení v dřevěném domě je pro nás takovým vyvážením hektického a stresujícího života. Doma máme pocit spojení s přírodou skrze dřevěný materiál. Vytvořil jsem nám domov, místo, kde je klid, krásně to zde voní a naše duše i těla se zde zklidní a odpočinou si.“

Technické údaje

Architektonický návrh domu: Jean-Michel Martignoni

Konstrukce: obvodové a vnitřní stěny roubená konstrukce z lepených hranolů SmartLog™ šířka 205×275 mm s přidanou izolací a venkovním obkladem z modřínového dřeva. Přízemí je částečně z pohledového betonu. Příčky částečně trámové, některé sloupkové s dřevěným obkladem nebo jiným obkladem, kombinace s pohledovými betonovými příčkami.

Skladba střechy: tříplášťová střecha s 300 mm izolace

Výplně otvorů: finská euro okna ze severské borovice značky Kontio, s izolačními trojskly, vnitřní dřevěné dveře

Vytápění: podlahové vytápění, krbová kamna, tepelné čerpadlo

Dodavatel srubového domu: Kontio Loghouses

Autor:
  • Nejčtenější

Radomyšl vydala tajemství. Barokní stavba je po záchraně k nepoznání

Asi šest kilometrů severně od Strakonic leží Radomyšl, která se stala jihočeskou vesnicí roku 2005 a o rok později jí...

Místo vejminku mají přímo pod skálou rodinný dům s výhledem na hrad

Zemědělská usedlost v Českém ráji, kterou tvořily vejminek, stodola a špejchar, se postupně měnila. První změnou prošla...

Z trosek vydupali pohádkové chaloupky. Valašskou Karolinku si zamilovali

Když nad údolím zakrouží káně, vyskočí Petra od stolu a běží pro kočku Fendi z obavy, že by ji dravec mohl odnést....

Ruině vrátili život. Zachráněný dům připomíná, jak náročné to kdysi bylo

V obci Tučín v okrese Přerov můžete díky společnému úsilí zastupitelstva, místních občanů a spolků zažít návrat v čase...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byt ve staré železniční výtopně má digestoř z uhláku a umyvadlo z lampy

Měditepec Tomáš Trubač má neobyčejnou profesi a stejně tak i bydlí. Nedávno zrekonstruoval přes sto let starou...

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

  • Další z rubriky

Chatka, kterou oceníte nejen v době covidové. Má 12 metrů čtverečních

Kvůli zavřeným hotelům by si asi mnohý z nás přál mít dnes alespoň malou chatu na horách, odkud by mohl vyrážet třeba...

Přišly ze Západu. Proč někteří paneláky milují a druzí jimi opovrhují

Premium Žádné jiné bydlení s sebou nenese tolik předsudků jako to v paneláku. Po revoluci se dokonce objevily návrhy na jejich...

Fasáda je jako make-up: výběr je obtížný, ne každá je pro dům vhodná

Šaty dělají člověka, dveře dělají dům a podle kabátu svět se měří… Pro dům ovšem nejsou podstatné jen dveře, nýbrž také...

Bydlet můžete rychle a levně. Na výběr jsou nejen montované domky

Ceny bytové výstavby šplhají do astronomických výšin. Proto nepřekvapí, že zelenou dostává prefabrikovaná výstavba...

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

WhatsApp si znepřátelil uživatele. Hromadně přecházejí na jiné platformy

Začátkem února vstoupí v platnost nové podmínky oblíbené chatovací aplikace WhatsApp, které umožní sdílet řadu nových...

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...

PŘEHLEDNĚ: Od ledna kartou online postaru nezaplatíte. Jaké podmínky má vaše banka?

Otisk prstu či scan obličeje při placení kartou na internetu již dávno není sci-fi. Možná je po vás vaše banka chce...

Bezplatné jezdění po dálnici? Elektronické známky téměř nikdo nehlídá

Premium Druhý týden platí na českých dálnicích novinka v­ podobě elektronické dálniční známky. Zatímco lidé takzvané viněty...