Výchozí stav zámku, který vznikl přestavbou hradu ze 14. století, byl velmi neutěšený. Poslední úpravy provedli v roce 1909 tehdejší majitelé, rodina Schebků, od té doby se do objektu téměř neinvestovalo.
V roce 1948 se stal zámek majetkem města a od roku 1951 tu sídlila radnice. Po revoluci se při restitucích vrátil potomkům původních majitelů, v roce 2003 jej koupilo město a zámecký park dostalo darem. Brzy poté začalo za pomoci fondů EU s postupnou rekonstrukcí celého zámeckého areálu, která trvala od listopadu 2004 do května 2019.
V první etapě rekonstrukce areálu s názvem Zámek ožívá byla opravena část prohlídkového okruhu, zrekonstruovala se a zpřístupnila zámecká věž a v průjezdu vzniklo informační centrum.
Ve druhé etapě bylo opraveno podkroví, kde nyní sídlí expozice Království panenek, prohlídkový okruh se rozšířil o další místnosti – barončinu lázeň a zámeckou kapli.
Ve třetí etapě přibyly do prohlídkového okruhu prostory, které se nyní využívají mimo jiné ke svatebním obřadům. Opraven byl také Zručský dvůr, tehdejší hospodářský dvůr a v jednom z objektů dvora vzniklo Vodácké muzeum.
Zámecký areál se znovu skví v celé své kráse. Je sídlem radnice, ale také se zde nachází nevšední průvodcovský okruh.
Podkroví představuje dvě expozice – Království panenek a Regionální muzeum. V areálu návštěvníky zaujme středověká Kolowratská věž a v bývalém špýcharu je nově otevřená expozice Příběh řeky Sázavy, která připomíná zaniklá řemesla na Sázavě – vorař, hamerník, ledař…
Zámecký příkop nabízí zábavně naučnou stezku rytíře Miloty, kde mohou děti střílet z luku, házet sekyrkou nebo chytat rybičky. Obnovený zámecký park láká na procházku kolem jezírka i vodotrysku a naučná stezka představuje vzácné rostliny parku.
Zdařilé rekonstrukce jsou k vidění na putovní výstavě Má vlast cestami proměn.