V objektu naleznete spoustu malých detailů odkazujících na původní funkci.

V objektu naleznete spoustu malých detailů odkazujících na původní funkci. | foto: Jiří Rokoský

Ze staré trafačky je domek, který nadchne nejen milovníka industriálu

  • 23
Konverze trafostanice z roku 1913, která víc než padesát let chátrala a byla určena k demolici, je výborným nápadem, jak využít malou industriální stavbu k bydlení.

Nyní je v trafostanici obytný prostor s plnohodnotnou koupelnou, kuchyní a ložnicí, přes níž je vstup na terasu. Užitná plocha činí pouhých deset metrů čtverečních, ale přesto se podařilo do prostoru integrovat vše potřebné, aniž by interiér působil stísněně.

Trafačka pod hradem v Lipnici nad Sázavou pamatuje i Jaroslava Haška...

Proměna vrátila trafostanici původní „bílý kabát“ při zachování stávajícího objemu. Přední vstupní dveře se podařilo zachránit a prvky nalezené uvnitř autoři proměny upcyklovali.

Autor návrhu Jiří Rokoský přihlásil projekt do soutěže Interiér roku 2022 v kategorii Nízkonákladové bydlení, kde se dostal mezi tři nejlepší.

Tiny house z roku 1913

Trafajdu, jak stavbu autor láskyplně pojmenoval, lze zařadit mezi tzv. tiny houses. Celý projekt si podle něho klade za cíl nastínit principy ekologické, provozní a ekonomické udržitelnosti miniaturního obyvatelného prostoru.

Ráno mu dům přivezli, večer bydlel. Klidně se s ním přestěhuje jinam

Objekt si můžete pronajmout, přičemž výnosy z pronájmu zpětně slouží k úhradě nákladů na rekonstrukci. Výnosy, které náklady převýší, budou využity na záchranu další podobné stavby.

„Tím se dotýkáme principů cirkulární ekonomiky. I přesto, že mohl být použit splachovací záchod, kvůli snížení spotřeby vody a produkce odpadu jsme použili záchod kompostovací,“ vysvětluje Jiří Rokoský.

V objektu naleznete spoustu malých detailů odkazujících na původní funkci, ale i současné technologie, například stahovací promítací plátno a projektor s audiosoustavou.

Z lůžka vidíte přímo na hrad...

„Většinu originálních prvků jsme vyrobili sami. Světelné trubice s nastavitelnými barvami, které designově navazují na starožitné funkcionalistické chromované osvětlení. Orientační žárovku ve vodovodním potrubí, která se rozsvěcí a zhasíná otočením kohoutku. Či ovládací panel, na němž stačí zatáhnout za páku, jež rozzáří historická průmyslová světla, nebo stisknout tlačítko a přes funkční voltmetr začne proudit k plasma kouli pár stejnosměrných voltů,“ popisuje Jiří Rokoský.

Tím celá Trafajda ožije a návštěvníci s ní. Kompletní náklady (pořizovací + rekonstrukce) se vešly pod jeden milion korun. Užitná plocha je 10 m2 + 4 m2 terasa.