Byt 3+kk s plochou 86 m2 v bezbariérovém domě postaveném před 27 roky na okraji Prahy prošel několika etapami. Když jej manželé koupili, nechali si vyrobit na míru jak kuchyň, tak také vestavné skříně v předsíni.
Manžel paní Lenky měl rád tmavý nábytek, hudbu a knihy. Od toho se odvíjel výběr zařízení. Po letech se však manželé přestěhovali do rodinného domu. Byt pronajali.
Život však šel dál, po smrti manžela dnes žije v rodinném domě syn s manželkou a vnučkami, a tak se Lenka rozhodla vrátit do bytu, který před lety opustila.
Chtěla světlý a vzdušný interiér, který by, pokud jde o vybavení, respektoval její výšku (téměř 180 cm) a také potřeby člověka v důchodovém věku včetně některých zdravotních handicapů.
Na internetu si našla realizace architekta Davida Kazického. Líbil se jí jeho přístup a po osobním setkání bylo rozhodnuto: rekonstrukci si vezme na starost studio RicharDavidArchitekti.
„Interiér jsem navrhoval s ohledem na to, že jej bude používat starší člověk, který vyžaduje hlavně praktické a ergonomické řešení. Velká část nábytku a zařizovacích předmětů byla vybírána a případně upravena podle tohoto zadání,“ říká architekt Kazický.
Setkáte se tak zde s atypickými úpravami, například se závěsným WC zvýšeným přibližně o pět centimetrů, vyšší pracovní linkou nebo pohovkou, která má přidaný futon, aby se z ní snadněji vstávalo. Bezbariérové řešení koupelny s velkým sprchovým koutem, madly a protiskluznou podlahou (původní měla vanu) bylo samozřejmostí.
Malé úpravy přinesly velký efekt
„Původní dispozice nebyla zase tak špatně vyřešená. V centrální části bytu však chybělo denní světlo a vstupy do jednotlivých místností také neměly optimální umístění. Koupelna byla zbytečně veliká a také v ní chybělo denní světlo,“ popisuje architekt Kazický.
Autor proměny si vystačil s poměrně malými zásahy: zmizela příčka mezi kuchyní a obývacím pokojem, upravila se dispozice koupelny, přibyly nadedveřní světlíky, takže se denní světlo dostane do všech částí bytu.
Ten se tak najednou doslova nadechl a rozsvítil. Tomu napomohla i bílá výmalba, dostatek svítidel a velkorysý vstupní prostor. „Přes den nemusím v koupelně ani svítit, v noci, když se jdu třeba napít, rozsvítím jen malé světlo v koupelně, v kuchyni mi toto světlo postačí, takže se ‚neprobudím ́, a mohu pak rychle usnout,“ vysvětluje paní Lenka.
Odstraněním příčky mezi kuchyní a obývacím pokojem vznikl velký obytný prostor s kuchyňským koutem, velkým jídelním stolem, pracovním stolem a TV koutkem.
„Když přijdou vnučky, mám jich celkem pět, tak si tady tančí, mají dostatek místa. A já z jediného místa uprostřed bytu, i díky své výšce, mám skvělý přehled o všem, třeba kam jsem si odložila brýle,“ usmívá se optimisticky založená žena.
Celý prostor pak sjednocuje podlaha z dubových parket, záměrně v nižší jakosti, aby byla dostatečně „živá“. „Dřevo tak vypadá přirozeněji a je zřetelnější jeho přirozená struktura a různost,“ vysvětluje David Kazický.
V bytě sice dřevěná podlaha byla, bohužel praskla hadička u WC mísy, právě když byla podnájemnice pryč. Voda si našla cestu takřka do celého bytu, dřevo se vzdulo a nepomohlo ani přeskládání a přebroušení parket. Spíš naopak: řemeslníci při broušení vypálili elektrické rozvody, takže se musely udělat kompletně nové. Přišla i nová podlaha a také radiátory.
Nábytek na míru
Po dohodě s majitelkou a architektem byla zvolena na nábytek březová překližka, upravená pouze olejem s bílým pigmentem. Kuchyň je z překližky s povrchovou úpravou z vysokotlakého laminátu (HPL). Pracovní desku vyrobili truhláři z kompaktní desky, také z vysokotlakého laminátu. „Jde o velmi odolné materiály, které nelze běžným provozem v podstatě zničit,“ zdůrazňuje architekt Kazický.
V předsíni navrhl praktický systém úložných skříní a zásuvek. Pamatoval i na vnitřní osvětlení nebo na skříň, za jejímiž dveřmi se skrývá pračka a sušička.
Prostorově velkorysá předsíň umožňuje umístění pohodlného sezení a nabízí i velký manipulační prostor při oblékání. Jako zajímavý barevný akcent funguje netradiční černé kování se značkou Formani.
V celém interiéru najdete jen pár kousků z předchozího bydlení (například komodu v ložnici), které doplnily drobnosti z IKEA. Velký jídelní dřevěný stůl pořídila paní Lenka v prodejně TON, včetně židlí Malmö od Michala Riabiče se sedadlovou částí z jednolité překližky.
Technické informaceProjekt: 2014 – 2015 |
Do ložnice si majitelka nechala udělat zvýšené lůžko se šířkou 140 cm, ale také druhé WC s bidetovým sedátkem Geberit, které je určeno především pro hygienu.
Pokoj pro hosty s původní malou šatnou je dnes určený pro přespávání vnuček na rozkládací pohovce, do šatny bez dveří se dokonce vešla další postel, to tehdy, když se u babičky sejdou všechny vnučky najednou a nehodlají se rozloučit. Dcera s rodinou totiž žije v zahraničí.
„V bytě se cítím dobře, jsem vysoká, potřebuji velkorysý prostor. Všude dosáhnu, nemusím se ohýbat. Truhláři to udělali bezvadně,“ hodnotí výsledek majitelka. Počítá i s dalšími drobnými úpravami, například na volnou stěnu v předsíni by měl přijít rám na malování s poličkou. Paní Lenka se rozhodně nenudí, začala chodit na hodiny kreslení, a tak potřebuje prostor pro svého koníčka.
Autoři projektuZáklad studia tvoří architekti Richard Héger a David Kazický, absolventi Fakulty umění a architektury v Liberci. Oba prošli praxí ve známých světových a českých ateliérech, například newyorského Asymptote architecture nebo pražského Olgoj Chorchoj. |