Luxusní byt v 28. patře má vlastní zahrádku a nádherný výhled na město

  1:00aktualizováno  1:00
Dokonalá harmonie tvarů a barev z rukopisu talentované ukrajinské architektky Olhy Wood dokazuje, jak moc může být ukrajinský design světový. Návštěva byla připravena pro časopis Moderní byt.

Starorůžová barva je stejně jako vzor Herringbone volbou vytříbeného vkusu a citu pro detail. Architektka tím akcentovala ženský element v interiéru. | foto: Andrey Avdeenko

Když před dvěma lety architektka Olha Wood navrhla pro mladého muže, pendlujícího mezi Ukrajinou a Lotyšskem, interiér v minimalisticky koncipované rezidenci Penthouse v centru Kyjeva, netušila, že nepůjde o jedinou spolupráci.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt.

Dva roky po úspěšném dokončení se znovu setkali, a to kvůli návrhu bydlení pro klientovu matku ve shodném developerském projektu s obdobnou dispoziční koncepcí i okouzlujícím panoramatickým výhledem.

Zadání bylo konkrétní: vytvořit příjemně barevný interiér pro jednu osobu včetně interiérové zahrady, místa pro praktikování jógy a prostoru, kde bude umístěna pohovka a další zázemí pro hosty.

Architektka využila pohledů, které nabízí dvacáté osmé poschodí, a přirozeného světla proudícího centrálními okny, podél nichž vznikla interiérová zahrada se zelenou trávou Rhipsalis.

Zcela přirozeně

Co se však Olha Wood rozhodla pozměnit, byla původní dispozice. Pomocí příček vytvořila plynulé oddělení obytných zón, aniž prostor radikálně uzavřela. Spojujícím prvkem napříč celým interiérem se stalo třešňové dřevo použité na vestavném nábytku, ale také na obložení zdí. Svou barevností i strukturou interiér změkčuje a zútulňuje. Navíc velmi dobře ladí s širokým spektrem barev.

Autorka pro tento byt zvolila růžový a zelený odstín. Druhý dubový dřevodekor nehraje prim, je však také využitý ve velkých plochách, a to jako pokládka podlahy ve vzoru rybí kosti. Třetím plošným materiálem je překližka použitá převážně v koupelně.

Fotogalerie

K velkým dřevěným plochám autorka zvolila solitérní kusy nábytku. I s tímto výběrem projevila velký cit pro tvarosloví. Doslova si pohrála s kompozicí nábytku z portfolia vybraných nábytkářských firem.

Pro hlavní obytný prostor zvolila solitérní kuchyňský ostrov od značky Bulthaup a dominantní pohovku od Morosa, to vše doplnila dekorativními svítidly Muffins od české designérky Lucie Koldové a izraelského designéra Dana Yeffeta.

Ložnici a prostor pro hosty pak Olha oddělila příčkami, volně stojícími velkoplošnými stěnami s nikami z třešňového dřeva a ovládacími závěsy SmartHouse. Volbou textilního rozdělení ložnice a hostinské části chtěla docílit volného a vzdušného řešení v jinak velmi přesném a pravidelném zařízení.

Ložnici vybavila převážně nábytkem od B&B Italia, v hostinské zóně jsou rozkládací pohovka a křeslo od italské značky Gervasoni. Pro majitelčin komfort a případné návštěvy navrhla architektka v bytě další koupelnu s toaletou.

Ve wellness duchu

Dominantou koupelny jsou dlaždice od dánskoitalské značky Made a mano, které architektka využila pro vytvoření geometrické šedobílé mozaiky.

Kyjev je vyhlášený velkým množstvím rozlehlých parků a přemíry zeleně napříč...

Kyjev je vyhlášený velkým množstvím rozlehlých parků a přemíry zeleně napříč celým městem. Krásy této metropole, často označované jako evropský New York, lze velkými prosklenými plochami sledovat dvacet čtyři hodin denně sedm dní v týdnu.

Dekorativní obklad pokrývá sprchovou stěnu. Překližkové stěny a dubová přepážka oddělují sekci s vanou, toalety a také velkoryse koncipovanou celoprosklenou solitérní šatnu od italského výrobce Poliform. Tím architektka završila výběr toho nejlepšího, co vyhlášená nábytkářská impéria dokážou nabídnout.

„Nebyla jsem omezena finančním limitem, i přesto jsem k výdajům přistoupila rozumně. Ráda pracuji ve finanční rovnováze,“ říká architektka.

A pokračuje: „Ačkoli šlo o novostavbu, musela jsem řešit nerovnosti stěn. V případě, že bych se nechtěla pouštět do těchto stavebních prací, musela bych ustoupit od velkoplošné koncepce. Naštěstí mám v týmu výborného malíře, který si s omezením skvěle poradil a umožnil mi realizovat mou vizi.“

Ukrajinská architektka Olha Wood kromě interiérového studia v Kyjevě působí také v estonském Tallinu. K sérii realizačních úskalí dodává: „Ani zařizování solitérním nábytkem nebylo úplně snadné, velké úsilí jsme museli vynaložit například při instalaci luxusního kuchyňského ostrova, který bylo třeba dovnitř dopravit při výměně oken prostřednictvím speciální služby.“

Vstupní hala autenticky reprezentuje designérský zážitek, který může každý nově...

Vstupní hala autenticky reprezentuje designérský zážitek, který může každý nově příchozí získat při samotném vstupu do obytné zóny. Vše lze uklidit, uložit a uzavřít – maximálně praktické úložné prostory zajišťují systém a pořádek napříč bytem.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt.


Nejčtenější

Rodina z jižních Čech vsadila na jistotu. Postavila si oblíbený bungalov

Rodina pana Josefa si v jižních Čechách postavila montovaný bungalov.

Bungalovy jsou v Česku nejžádanějšími rodinnými domy. Pro stavbu této oblíbené nemovitosti se rozhodla i rodina pana...

Za Prahou si postavili dům i s terasou. Ta se začala ihned rozjíždět

Čtyřčlenná rodina si za Prahou postavila rodinný dům.

Ida se s manželem a dvěma dětmi se před osmi lety přestěhovala do obce za Prahou, kde si postavili rodinný dům....

Život mezi tvárnicemi. Vila bez stěn s výhledem na nebe spojila rodinu

Prostor na jednotlivé zóny člení zejména bloky nábytku, včleněná patra,...

Předloni dokončená stavba ve městě Sumaré se pyšní architektonickými oceněními. Majitelé si ale nejvíce cení jeho...

Byt v secesním domě se po rekonstrukci proměnil na moderní bydlení

Hra s velkými plochami a s nepřímým osvětlením jsou doménou tohoto interiéru....

Leckterý architekt by se při představě rozsáhlých stavebních úprav možná lekl, autor realizace Filip Hejzlar nerovnosti...

Vysněný dům stavěli svépomocí čtyři roky. Plot jim zničila vichřice

Plot u Václavova rodinného domku poničila vichřice.

Václav si před čtrnácti lety splnil sen o bydlení. V České Kamenici si s manželkou koupili pozemek, vyřídili hypotéku a...

Další z rubriky

Rodina z jižních Čech vsadila na jistotu. Postavila si oblíbený bungalov

Rodina pana Josefa si v jižních Čechách postavila montovaný bungalov.

Bungalovy jsou v Česku nejžádanějšími rodinnými domy. Pro stavbu této oblíbené nemovitosti se rozhodla i rodina pana...

Loft v bývalé Baťově továrně může někomu připomínat vesmírnou loď

Struktura sestavená z trojúhelníků se spirálovitě obtáčí kolem středu dispozice...

Výrobní budovy v areálu zlínské Baťovy továrny lákají i současné architekty. Vysoké stropy jim zde umožňují vytvořit ...

Malá Strana je nádherný svět s čakrou inspirace, říká převozník Bergman

Zdeněk Bergman bydlí v Nerudově ulici a z terasy dohlédne přes malostranské...

Malou Stranu si ročně prohlédne 8 milionů turistů. Po Starých zámeckých schodech vyběhnou na Hrad a Nerudovou ulicí se...

Najdete na iDNES.cz