Úterý 11. května 2021, svátek má Svatava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 11. května 2021 Svatava

V bytě nenechali nic na původním místě. Jak se bydlí s Italem

  1:00
Odejít z velkého bytu na Vinohradech do poměrně malého bytu 3+kk v Podolí zní docela neuvěřitelně. Přesto to rodina s dvěma malými dětmi udělala. Svou rekonstrukci přihlásila do naší soutěže Paneláková rošáda.

V bytě se uplatnily i staré rodinné kousky jako památka na italského dědečka. | foto: Archiv čtenářky

Byt v Podolí jsme koupili loni s původním záměrem upravit jej na pronájem, ale jak jsme dumali nad co nejúspornějším a nejefektivnějším řešením, řekli jsme si, že buď byt celý zrekonstruujeme hned, nebo to už neuděláme nikdy.

Nakonec jsme sebrali kuráž a rozhodli se, že se do bytu sami přestěhujeme. Uchvátil nás sportovní duch vltavského nábřeží a otevřený výhled na řeku. Platili jsme drahý nájem v bytě 120 m2 na Vinohradech, nyní jsme museli 57metrový byt 2+1 upravit tak, aby se do něj vešla naše čtyřčlenná rodina se vším všudy. To byla velká výzva spojená s velkými obavami.

Proměna s architektem

Vzadu je komora, zrcadlo na straně prostor opticky zvětšuje.

Vzadu je komora, zrcadlo na straně prostor opticky zvětšuje.

V původní dispozici bytu byla úzká vstupní chodba s dveřmi do koupelny a na WC, které při otevření blokovaly průchod. Od vstupu rovně vedla chodbička do malé kuchyně v prostřední části bytu, vlevo a vpravo byly dveře do samostatných pokojů. Byt působil velmi stísněně a nehostinně.

O projekt přestavby jsme požádali akad. arch. Martina Pince, přestože se specializuje hlavně na rekonstrukce historických staveb. Líbil se nám jeho nezaujatý přístup a fakt, že ve své práci klade důraz na klasické principy ergonomie a estetiky.

Podpořil nás ve správnosti volby se do bytu i přes jeho malou plochu přestěhovat, protože skvělé prostředí, otevřená krajina před okny a nově navrhovaná dispozice bytu mohou plně kompenzovat zdánlivě omezený prostor.

Po vyslechnutí našich požadavků navrhl vzdušnou modulární dispozici 3+kk dělenou posuvnými dveřmi v celém bytě, které podle potřeb otevírají, či uzavírají vymezené zóny.

Styl měl být inspirovaný dokonale úsporným interiérem lodních kajut, který si na nic nehraje. Žádné samoúčelné designové prvky pro efekt. Základní myšlenkou řešení měla být funkčnost a skromnost.

Patro řeší mnohé

Prvním naším přáním bylo přesunout obývací pokoj s kuchyní do místnosti s balkónem a zrušit stísněný vstup do bytu. Chodbičku do původní kuchyně jsme zazdili a místnost naopak otevřeli směrem k ložnici a obývacímu pokoji, čímž vznikl průchozí dětský pokoj.

Fotogalerie

Díky překvapivě vysokým stropům v bytě (přes 3,2 m) jsme tento prostor mohli celý zastřešit dřevěným patrem, které považujeme za nejgeniálnější prvek bytu, protože zcela vyřešil problém omezeného prostoru.

Tím vznikl dvouúrovňový pokoj na hraní a spaní podobný půdě. Ukládáme zde i případné nocležníky, aniž bychom pocítili jakýkoli diskomfort z přítomnosti více osob v malém bytě.

Celoplošné dřevěné patro, pod kterým lze volně procházet, plní funkci nejen účelnou (nahoře umožňuje spaní, čtení, hraní i relaxaci, zespodu slouží k zavěšení šatní tyče, gymnastických kruhů a čehokoli, co je potřeba, třeba závojů pro princeznovskou šatnu), ale i estetickou, pohled na bělené dřevo nikdy neomrzí.

Může se hodit

rohacove kasarny

Atraktivní bydlení na Praze 10? Rezidence U Roháčových kasáren nabízí luxusní bydlení s nadstandardním vybavením.

Více bytů k prodeji na Reality.iDNES.cz.

Děti mohou i s kamarády řádit a běhat nebo se vozit na různých odrážedlech bytem dokola, aniž by byly omezeny plochou pokoje. Už neřeším žádné válející se hračky v kuchyni a obývacím pokoji jako v předchozím velkém bytě, kde děti si nechtěly hrát samy oddělené od zbytku rodiny a většinu času trávily s námi v kuchyni, kam se postupně přesunuly všechny hračky.

Otevřením posuvných dveří se pokoj propojí s obývacím pokojem, aby děti byly při řádění pod dohledem a cítily se součástí společného života rodiny. S pravou rybářskou sítí a lany a výhledem na přístav a kroužící plachetnice a proplouvající veslaře dotváří až dovolenkovou atmosféru.

Všechny věci dětí se vešly do prádelníků pod patrem a jednoduchých polic z IKEA, v pokoji jsme po počátečních rozpacích využili i koupelnovou vysokou skřínku přivezenou z bývalého bytu, která se přesně vešla do niky po původní kuchyňské spíži a stylově se hodila k dlouhému psacímu stolu z IKEA výprodeje.

Do protilehlého rohu jsme do tvaru stromečku umístili 1,5 police Lack, kterou nám rozřízl truhlář, z dalšího stejného kusu pomocí polic smontovaných cik-cak jsme vytvořili moderní dům pro panenky a plyšáky, kteří rovněž bydlí na patře a netoulají se tak po bytě.

Ital v kuchyni nemusí být jen Emanuele Ridi...

Ital v kuchyni nemusí být jen Emanuele Ridi...

Nápady, které potěší

Praktická je i nika, přístupná z patra, kterou obložil truhlář. Vznikla v kapse nad koupelnou, která slouží jako knihovna či odkládací plocha.

Protažením vstupní chodby na úkor poměrně velké ložnice jsme vytvořili chybějící komoru s úložným prostorem na vše potřebné i nepotřebné, která v bytě dříve úplně chyběla. Vybavili jsme ji starou komodou z bazaru a závěsným systémem Algot.

Koupelnu jsme protáhli o zmizelou chodbičku k bývalé kuchyni a překvapivě ještě více zúžili na šířku umyvadla a sprchové niky. Získané centimetry jsme obětovali kuchyňské lince vinoucí se kolem koupelny k nice na pračku a kuchyňské spotřebiče, kterou nám na zakázku vyrobilo Truhlářství Zdeněk Klimt z Řevnic, stejně jako patro v dětském pokoji, dubový obklad a police v koupelně, otevírací stěnu komory, úložné prostory s lamelovými dvířky v předsíni a kryt na radiátor s vnitřními úložnými prostory pod okna v obýváku. Ostatní zařízení jsme měli ze starého bytu.

Pro inspiraci

Zveřejněný příspěvek neukazuje panelákový byt, ale nakonec se redakce rozhodla jej zveřejnit. Železobetonový skelet s vyzděnými příčkami z 60. let měl řadu nedostatků výstavby té doby: malou koupelnu, kde byly vodovodní trubky vedené po povrchu stěn, rozvody plynu vedené opět venkem přes WC, rozdílné výšky podlah i malé rozměry. Může proto posloužit jako inspirace pro další.

Příčku mezi koupelnou a WC a podhledy jsme posunuli tak, aby kryly rozvětvenou spleť trubek, zároveň díky malému přesahu tvořenému luxfery se z prostoru ložnice přivádí dovnitř denní světlo.

Prostor WC jsme vybavili úzkým umyvadlem s bidetovou sprškou a druhou polovinou rozříznuté police Lack, která tak slouží jako toaletní skřínka, čímž vznikla druhá plnohodnotná koupelna potřebná při každodenním ranním shonu.

Obývací pokoj se vstupem na balkón a minimalistickou kuchyní je vybavený přes 30 let starou koženou rozkládací pohovkou Frau a přibližně stejně starým stolem po dědečkovi, oboje dovezené z manželova bývalého bytu v Itálii.

Stůl lze z obou stran vysunout a pojmout i dvojnásobné množství hodovníků. Jednoduché židle s koženým čalouněním jsme koupili v jednom vetešnictví v Itálii, bíle přetřené thonetky v dětském pokoji představují nález z půdy.

Dalšími kusy nábytku jsou starožitná skříň s monogramy po italském pradědečkovi a dřevěná prosklená vitrína. Starožitný prádelník máme ještě v ložnici, ten jsme sehnali přes Aukro. Věříme, že starý dřevěný nábytek má v interiérech své nenahraditelné místo.

Nábytek v obývacím pokoji z IKEA přivezený ze starého bytu jsme upravili tak, aby šel zavěsit na zeď, a neubíral tak využitelnou plochu bytu. Až ke stropu sahají i bezúchytkové kuchyňské skřínky, díky nimž kuchyň v prostoru působí zcela nenápadně.

Italská rodina

Nejdříve jsme se smířili, že se kvůli malé kuchyni budeme muset obejít bez myčky, protože by nám chyběly úložné prostory na nádobí, náš prozíravý truhlář nám však kuchyňské skřínky připravil tak, aby se myčka dodatečně dala za jeden korpus vyměnit, což jsme minulý týden udělali. Takže už máme i myčku!

Útulnou toaletu zvětšuje opět velké zrcadlo.

Útulnou toaletu zvětšuje opět velké zrcadlo.

V celém bytě kromě dětského pokojíku s patrem a úložného prostoru v předsíni jsme snížili podhledy, nechali srovnat podlahy a položit dlažbu imitující dubová prkna. Kvůli tomuto rozhodnutí jsme vedli s manželem vyčerpávající debaty, on jako Ital zvyklý na dlažbu a mramorovou podlahu všude v interiérech nechtěl použít u nás obvyklé dřevo, které jsem prosazovala já i náš architekt. Nakonec jsem ustoupila.

Navzdory obavám tento typ dlažby překvapivě není studený a působí zcela neutrálně a přirozeně. Snadno se udržuje, skvěle plní termoregulační funkci, díky podlahovému topení je podlaha na WC a v koupelně příjemně vyhřátá, v létě naopak byt chladí. Stejnými dlaždicemi jsme obložili i sprchový kout a WC, takže nakonec celek působí jednotně.

Chodbu v předsíni, koupelnu a stěnu vedle kuchyňské linky jsme obložili zrcadlem, které prostor odlehčuje, na zadní stěnu kuchyňské plochy jsme použili obyčejnou křídovou tabuli. Tabulovou barvou jsme natřeli i šatní skříň v ložnici, kde si s děti také rády hrají.

Styl bytu měl trochu připomínat lodní kajuty, nejvíce je to vidět v dětském...

Styl bytu měl trochu připomínat lodní kajuty, nejvíce je to vidět v dětském pokoji.

Ložnice zůstala ještě poněkud nedořešená, čekáme, až mladší dcerka povyroste a zbavíme se její těžké vyřezávané postýlky, kterou občas stále využívá. Chtěla bych do bytu dostat ještě piano!

V novém bytě jsme naprosto spokojení, díky otevřenému řešení a dlouhým průhledům mezi pokoji, respektive průchodům kolem celého bytu vůbec působí mnohem větším, až nekonečným dojmem. Zní to neuvěřitelně, ale oproti bývalému dvakrát většímu bytu je prostor mnohem lépe využitý a zcela nám svými rozměry a uspořádáním vyhovuje.

Velikou službu nám prokázaly posuvné dveře o výšce 220 cm, které nikde nepřekáží a předokenní rolety, které oproti běžně používaným žaluziím poskytují nedostižný komfort při horkých letních dnech, našich filmových dýcháncích a rozhodně prospívají kvalitě spánku a odpočinku.

Náklady na rekonstrukci

Návrh projektu: akad.arch.Martin Pinc, přibližně 30 000 Kč

Truhlářské práce: Truhlářství Zdeněk Klimt, 300 000 Kč

Stavební práce: Stavební firma Eduard Soukup, přibližně 550 000 Kč

Okna: Vekra, 65 000 Kč

Předokenní rolety: Lomax, 50 000 Kč

Posuvné dveře a dveřní pouzdra: Bettineschi Porte, 40 000 Kč

Dlažba do celého bytu a na balkon: Ventizeroquattroark - Porcelaingres Grove Wood Honey, 20 000 Kč

Kdo vyhraje postel za 50 tisíc v soutěži

Kdo se chtěl zúčastnit naší soutěže o nejlepší rekonstrukci bytu Paneláková rošáda, musel zaslat do 31. října 2016 fotografie svého bytu (nebo interiéru, který navrhl či zrekonstruoval), nejlépe před a po skončení rekonstrukce, a to včetně textu v rozsahu minimálně jedné rukopisné strany vztahující se k rekonstrukci a jejímu průběhu.

Ze soutěžních příspěvků, publikovaných na iDNES.cz v průběhu od 17. října do 11. prosince 2016, vybere odborná porota tři nejlepší.

Vítěz získá postel a noční stolky Nuvolo v ceně 50 834 Kč od tuzemského výrobce Jitona, za druhé místo obdrží soutěžící automatickou umyvadlovou směšovací baterii Sanela SLU 37B, za třetí místo pak multifunkční odšťavňovač Gourmet.

Soutěžící, kteří se umístí na prvních třech místech, pak obdrží dárkový voucher v hodnotě 3 999 Kč na kurz bydlení podle vlastního výběru v Institutu bytového designu. Platnost voucheru je do 31. 12. 2017.

Dále bude udělena cena za nejlepší technickou zajímavost při řešení rekonstrukce. Ten, kdo ji získá, obdrží vysokotlaký čistič Kärcher K4 Full Control.

Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje i výběr příspěvků k zařazení.

První cena v soutěži Paneláková rošáda: postel z řady Nuvolo má rozměry 180×200...

Postel z řady Nuvolo má rozměry 180×200 cm, čalouněné čelo Foston 27, patří k ní i dva noční stolky.

První cena v soutěži Paneláková rošáda: postel z řady Nuvolo: provedení dubová...

Postel z řady Nuvolo: provedení dubová dýha bez suků, matný lak

Soutěž Paneláková rošáda připravila redakce Bydlení.iDNES.cz ve spolupráci s firmami Jitona, Kärcher, Sanela a e-hop www.g21-vitality.eu.

Podrobnější specifikace cen:

Postel a noční stolky Nuvolo - kolekci navrhlo známé designérské studio Vrtiška&Žák, dominantním prvkem jsou nohy z bukových kulatin, usazené na MDF desce. Cena sestavy: 50 874 Kč

Směšovací baterie Sanela SLU 37B v hodnotě 8 020 Kč funguje na principu infračerveného snímače, který spustí vodu hned, jakmile uživatel vloží ruce do snímané zóny a vypne ji, když ruce prostor opustí. Baterie umožňuje také nastavení zpoždění vypnutí vody, bezpečnostní funkce tekoucí vodu automaticky vypne po 5 minutách.

Vysokotlaký čistič Kärcher K 4 Full Control v ceně 6 990 Kč je vybaven pistolí s LED displejem a s odkládací pozicí uprostřed přístroje.

Multifunkční odšťavňovač G21 Gourmet horizontal v hodnotě 5 499 Kč - pomalé lisování probíhá při výrazně nižší teplotě, proto šťáva neztrácí vitamíny ani enzymy. Díky vyměnitelným nástavcům lze s přístrojem mlít maso, vyrobit domácí nudle a klobásy.

Druhá cena v soutěži Paneláková rošáda: Baterie funguje na principu...

Baterie funguje na principu infračerveného snímače, který spustí vodu hned, jakmile vložíte ruce do vzdálenosti 0,3 m od snímače.

Třetí cena v soutěži Paneláková rošáda: multifunkční odšťavňovač G21 Gourmet...

Multifunkční odšťavňovač G21 Gourmet horizontal funguje na principu pomalého odšťavňování pomocí otočného šneku.

Speciální cena za technicky nejzajímavější řešení: vysokotlaký čistič je...

Vysokotlaký čistič je vybavený i novou pistolí s LED displejem a s odkládací pozicí uprostřed přístroje.

Autoři:
  • Nejčtenější

Dům sestavili na pozemku za den. Na 56 metrů čtverečních se vešlo vše

Jednašedesátka, tedy obytný dům s pořadovým číslem Freedomky No. 061, byl na pozemku sestaven, k překvapení sousedů,...

Režisér Hřebejk rekonstruoval svůj dům čtyři roky. Výsledek stojí za to

Filmový režisér Jan Hřebejk je proslulý svou precizností a zároveň pohodou při natáčení. Stejně přistoupil i ke...

Dům propadl státu. Manželé z něj vykouzlili pohodlné rodinné bydlení

Zahrada, stáje a stodola. Tyto tři podmínky mladé manželské dvojice splňoval polorozpadlý dům, který proměnili ve...

Rodina si postavila parádní dům. Středobodem života jsou sálavá kamna

Katka, Josef a malá Pepina mají nový domov. Vřelý a cudně elegantní, s přirozenými mimikry, si jen tak odpočívá ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Reportérka Daniela Révai se s dvěma dětmi usadila ve Velkých Přílepech

Daniela Révai, reportérka primáckého Showtimu a už téměř rok i zpravodajství na CNN Prima News, žije se svými...

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

  • Další z rubriky

Z pekárny jsou kanceláře i s dodávkou a kinem se sedačkami z boeingu

Vytvořit ze starého nové bývá sice obtížné, ale pro architekty často mnohem inspirativnější, než navrhovat na „zelené“...

Starý panelákový byt dostal obklad z vlnitého plechu i moderní styl

Ve starém panelovém bytě 3+1 žije Jarka jen se svým kocourem. S pomocí rodiny zrekonstruovala ložnici a malý pokoj, ale...

Co dokážou barvy v bytě. Návrat ke starým časům se opravdu povedl

Byt ve starém centru Barcelony ožil architektům přímo pod rukama. Stačilo jen odstranit nánosy času a to nejlepší z...

Rodina se vrhla na proměnu domu. Za šest týdnů neuvěřitelně prokoukl

Manželé Ewelina a Przemyslaw Mejkovi si koupili rodinný dům v anglickém městě Rugby. Třicet let neopravovaný dům...

Výchova šokem: policie vytáhla čumila z auta, aby si prohlédl mrtvolu

Na německé dálnici A3 v Hesensku v neděli zahynuli při dopravní nehodě dva mladí lidé, muž ve věku 35 let na místě,...

Své důchodové konto si nehlídal. Dostane tak od státu nižší penzi

Kontrolujete si pravidelně své důchodové konto, které vede Česká správa sociálního zabezpečení. Hlídejte si také, zda...

Havlové je po očkování špatně. Nerada jsem se podřídila celku, napsala

Dagmar Havlová (68) se fanouškům na sociálních sítích svěřila s tím, že jí momentálně není dobře. Po první dávce...

Největší realitka chystá hromadné aukce bytů. Ceny zvýšíme o statisíce, tvrdí

Společnost M&M Reality začíná ve čtvrtek streamovat aukce svých nemovitostí. Největší tuzemská realitní kancelář tím...

Dům sestavili na pozemku za den. Na 56 metrů čtverečních se vešlo vše

Jednašedesátka, tedy obytný dům s pořadovým číslem Freedomky No. 061, byl na pozemku sestaven, k překvapení sousedů,...