Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Poradna architekta: jak vykouzlit z 2+1 třípokoják, aby i rodiče měli soukromí

Byt 2+1 je ideální pro dvojici, s dítětem nebo dvěma dětmi už nastává problém. Chybí prostor a hlavně soukromí. Rodiče se většinou obětují ve prospěch potomků, ale rodinné pohodě to právě nenahrává. Existuje nějaké řešení? To je úkol pro architekty.
Ložnice rodičů a obývací pokoj v jednom, chybí zcela prostor pro stolování.

Ložnice rodičů a obývací pokoj v jednom, chybí zcela prostor pro stolování. | foto: Archiv majitelů

„Rádi bychom vás poprosili o radu s naším bytem. Je na velmi dobrém místě, bohužel však malý. Na větší zde již nedosáhneme a po narození dcerky bychom potřebovali mít jiné uspořádání a nevíme si rady. Rádi bychom z bytu 2+1 vykouzlili 3+1 nebo alespoň 3+kk. Můžete nám pomoci udělat si představu, co je reálné?“ popsala svůj problém čtenářka Míša.

Stávající kuchyň má dostatek úložného prostoru.

Dvoupokojový byt má velikost přibližně 54 m2. Stávající řešení se spaním na posteli v obývacím pokoji nenabízí majitelům příliš soukromí, navíc se tím značně zmenšuje místo pro volný pohyb v bytě, což už nebude s přibývajícím počtem dětí udržitelné.

Na celý byt připadají tři větší okna, díky kterým je možné uvažovat o vytvoření samostatné „ložnice“ rodičů. Dispoziční řešení je pro úpravy v tomto případě velmi vhodné, mezi kuchyní a obývacím pokojem jsou dokonce dva průchody, díky kterým nejsou nutné žádné zásahy do nosných zdí.

U této proměny uvažujeme s odstraněním příček u koupelny a komory a jejich novým vybudováním, rozvody pro kuchyni vedeme v přizdívce. Přidáváme o pokoj navíc, určitě se však neobejdeme bez určitých kompromisů.

Stávající stav

Varianta 1

Za vstupem vznikla nika pro nábytkovou sestavu s lavicí a šatní skříní, dále vstupujeme do malé chodbičky.

Na místě stávající kuchyně je navržena „ložnice“ rodičů. Svými plošnými parametry nesplňuje normové požadavky 12 m2 pro spaní dvou lidí, proto ložnice v uvozovkách. Nicméně zde vzniká prostor pro umístění dvojlůžka, navíc s možností přímého větrání. Soukromí je možno zajistit závěsem či japonskou stěnou. Postel je také možno umístit výše a rozšířit si tak úložný prostor v bytě.

Díky tomu, že jsme manželskou postel přesunuli, se obývacímu pokoji značně odlehčí. Je možné zde použít menší jídelní stůl a velkou knihovnu.

Netypickým řešením se může zdát televize umístěná na posuvných dveřích skříně. Dokážeme tak skloubit dvě odlišné funkce a zakomponovat šatní skříň do obývacího pokoje.

Kuchyňská linka je oproti stávajícímu řešení podstatně menší, je navržena do L. Ale díky tomu, že sestava vysokých spotřebičů volně přechází do obývacího pokoje, nabízí i tak dostatek úložných prostor.

Varianta 1

Dětský pokoj jsme navrhli pro jedno dítě, je zde velká plocha na hraní, žebřiny, pracovní stůl s knihovnou, postel a velkorysá šatní skříň. Pokud přijde ještě další sourozenec, lze pokoj upravit.

Varianta 2

Druhá varianta se od první liší minimálně, základní principy však zůstávají zachované. Kuchyňská linka je v podobě U a přístupná pouze z obývacího pokoje. V koupelně bylo použité řešení se sprchovým koutem a oddělenou toaletou.

Dětský pokoj vystačí pro dvě děti, každé může obývat jednu polovinu pokojíku. Podél jedné stěny jsou umístěny postele v různých výškových úrovních, což umožní většinu prostoru pod horní postelí využít pro hlubokou skříň.

Varianta 2

Autoři návrhu

Boq architekti – Ing. arch. Jana Stachová a Ing. arch. Miroslav Stach

Tvůrčí duo, obklopené šikovnými kolegy. Mladí architekti, kteří se zaměřují na bydlení, zejména na návrhy rodinných a bytových domů, rekonstrukci bytů, interiérový design i odbornou pomoc s realizací projektů.

Poradna architekta

Potřebujete změnit dispozici svého bytu? Zašlete na e-mailovou adresu bydleni@idnes.cz potřebné podklady:

  • dobře zaměřený půdorys původního stavu
  • fotografie stávajícího stavu
  • popis požadavků (kolik lidí bude byt obývat, požadavky na vybavení koupelny, kuchyně, příležitostné spaní, pracovní místo a podobně)

Do předmětu zprávy napište: Dispozice

Počítejte však s tím, že žádostí je mnoho. U panelových bytů se dispozice opakují, zkuste si vyhledat stejný typ bytu, který máte vy.

Autor:
  • Nejčtenější

Chci v Čelákovicích vilu za milion korun, řekl továrník. Užil si ji krátce

V 55 letech si průmyslník Josef Volman nechal vedle své továrny v Čelákovicích postavit vilu. Aby stála přesně jeden milion korun, dostavěli architekti luxferové zádveří toalety u vstupu. Po...

19. července 2024

Bydlení bez složenek? Český soběstačný dům není jen idylka, přiznává majitel

Český soběstačný dům již pár let stojí bez jakéhokoli připojení k inženýrským sítím na samotě v jižních Čechách. Veškeré základní zdroje si pokrývá po celý rok sám vlastní výrobou a hospodařením....

18. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvák Pavel Callta si v Marčovicích pořídil statek. Byl to osud, přiznává

Zpěvák, skladatel a textař Pavel Callta se rozhodl pustit do nového druhu podnikání. V obci Marčovice v okresu Strakonice si pořídil statek, který zrekonstruoval a hodlá ho využívat zejména k...

17. července 2024

Dřevěný dům je splněným snem majitelů. „Opisovali“ ve Skandinávii

V malebném podhůří na předměstí okresního města, uprostřed krásné zahrady s ještě krásnějším výhledem, stojí moderní dřevostavba, za jejíž dřevěnou fasádou byste nečekali masivní roubenou konstrukci.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mramor z koupelny skončil v pizzerii, rodina má konečně nadčasový byt

I byty stárnou. Zejména pokud jde o materiály. To platí i o strašnickém bytě z 90. let minulého století, který získala mladá rodina. Rozhodli se pro kompletní renovaci, aby byt lépe vyhovoval jejich...

23. července 2024

Mramor z koupelny skončil v pizzerii, rodina má konečně nadčasový byt

I byty stárnou. Zejména pokud jde o materiály. To platí i o strašnickém bytě z 90. let minulého století, který získala mladá rodina. Rozhodli se pro kompletní renovaci, aby byt lépe vyhovoval jejich...

23. července 2024

Restaurace v pražské Masaryčce zabrala tři patra. Hlava vám drnčet nebude

Hned tři patra nové pražské dominanty, moderní budovy Masaryčka podle návrhu ateliéru proslulé architektky Zahy Hadid, obsadil podnik Fuze. Prostor velký 1 400 metrů čtverečních navrhlo ...

23. července 2024

Slaný má krásnou Kumpánovu zahradu. Za obnovou stojí vynikající architekti

Věhlasný zahradní architekt 30. let minulého století Josef Kumpán vytvořil na území Slánska celou řadu zahrad. Obnovený park u bývalé přádelny Benar ve Slaném patří mezi největší a nejzachovalejší z...

22. července 2024

Dřevěný dům je splněným snem majitelů. „Opisovali“ ve Skandinávii

V malebném podhůří na předměstí okresního města, uprostřed krásné zahrady s ještě krásnějším výhledem, stojí moderní dřevostavba, za jejíž dřevěnou fasádou byste nečekali masivní roubenou konstrukci.

22. července 2024

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...