Neděle 17. ledna 2021, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 17. ledna 2021 Drahoslav

Poradna architekta: v bytě 2+1 bude jedna ze tří generací vždy tratit

Tři generace v bytě 2+1, to není záviděníhodná situace. Zejména když je potřeba zajistit osmnáctileté dceři klid na učení, mamince vlastní prostor a babičce soukromí.

Ukázka "spací kabiny", zde prostor pod lůžkem slouží jako velký úložný prostor. | foto: Zoku

„Do koupelny bych si představovala sprchový kout kvůli lepšímu přístupu pro babičku, dále tři samostatná spaní, prostě nějaký soukromý prostor, také jedno pracovní místo pro dceru-studentku a jídelní stůl pro společné stolování. Jinak nijak zvláštní požadavky nemám,“ popisuje svá přání čtenářka Magda.

Současná podoba kuchyně

Současná podoba kuchyně

Byt 2+1 o velikosti přibližně 72 m2 má vysoké stopy, což je jeho velká výhoda. Zároveň jsou v bytě dvoje stoupačky, takže to umožňuje částečnou variabilitu možných řešení.

Menší nevýhodu představují dvě nosné stěny s komínovými průduchy, pokud by se do nosné zdi zasahovalo, vyžadovalo by to podrobnější průzkum. V této proměně se zásahem do nosných zdí proto raději nepočítáme.

Třígenerační bydlení vyžaduje velkou dávku ohleduplnosti na všech stranách. Bydlení matky s dcerou a babičkou by v ideálních podmínkách sneslo o dva pokoje více, návrh dispozice se tedy neobejde bez větších kompromisů.

Byt prakticky neumožňuje vytvořit velkou koupelnu, která by seniorce umožnila pohodlný pohyb za použití berlí. Největší oběti i po změně dispozice zůstávají na matce, její soukromý prostor je trochu upozaděný.

Je však potřeba uvažovat, že to není definitivní řešení: vzhledem k tomu, že dcera je již plnoletá, předpokládáme, že se časem osamostatní a její pokoj bude sloužit matce.

Půdorys - současný stav

Půdorys - současný stav

Varianta 1

Hlavní změna spočívá v přesunutí kuchyně do obývacího pokoje a jeho rozšíření o prostor stávající koupelny. Na jejím místě je vytvořena kuchyňská linka do L. Není moc velká, proto je sestava vysokých spotřebičů umístěna směrem dále do jídelny.

Z obývacího pokoje je přístupný pokoj pro babičku. Babička tak bude mít vlastní klid, zároveň bude pod dohledem. Naopak pokud by musela delší dobu trávit v posteli, stačí nechat otevřené dveře a bude v kontaktu s rodinou a nebude mít pocit úplné izolace.

Pokoj dcery jsme navrhli na druhé straně bytu, má vše potřebné pro mladou studentku. Velký pracovní stůl je řešený podél užší strany pokoje před oknem.

Půdorys - varianta 1

Půdorys - varianta 1

Na místě stávající toalety byla vytvořena koupelna se sprchou a toaletou. Sprchový kout je velký 140×90 cm, je tedy možné zde umístit sklopné sedátko a seniorce tak sprchování trochu ulehčit.

Nevýhodou této varianty je chybějící soukromý prostor pro matku. V obývacím pokoji je pohovka se sklopným dvojlůžkem. Uvažujeme, že jakmile by se dcera osamostatnila, našla si vlastní bydlení, či se přestěhovala na kolej, z jejího pokoje by se stala ložnice pro matku.

Varianta 2

Ve druhé variantě chceme ukázat, jak lze s prostorem pracovat i vertikálně. Stávající kuchyně je přebudovaná na obytný prostor s kuchyní a jídelnou. Pod oknem se ocitla kuchyňská linka, zároveň je podél stěny vytvořena multifunkční sestava s vysokými spotřebiči, menší knihovnou a televizí.

Na druhé straně bytu vytváříme dva samostatné pokoje pro babičku a pro dceru. K tomu vytváříme vyvýšené pódium, takzvanou spací kabinu pro matku. Pódium je vyvýšené „tak akorát“, aby se nahoře mohl dospělý člověk pohodlně postavit. Zároveň nám vzniká úložný prostor pod pódiem.

Z chodby je možné instalovat výsuvné boxy a zásuvky, z dívčího pokoje pak hluboký úložný box a přístup pod pódium. To lze samozřejmě udělat vysoké tak, aby pod ním vznikla plnohodnotná šatna. Prostor na spaní pak bude mít výšku nižší.

Pódium bude od dětského pokoje oddělené příčkou s nadsvětlíkem. Je možné je příčně provětrat. Jak už bylo řečeno v úvodu, toto je určité kompromisní řešení, není ideální, není pro každého, ale je to určitá cesta, která matce v bytě nabídne malé soukromé útočiště.

Půdorys - varianta 2

Půdorys - varianta 2

Až se dcera osamostatní, matka se přestěhuje do jejího pokoje a pódium může fungovat jako příležitostný dětský pokoj pro dceru.

Autoři návrhu

Boq architekti – Ing. arch. Jana Stachová a Ing. arch. Miroslav Stach

Tvůrčí duo, obklopené šikovnými kolegy. Mladí architekti, kteří se zaměřují na bydlení, zejména na návrhy rodinných a bytových domů, rekonstrukci bytů, interiérový design i odbornou pomoc s realizací projektů.

Poradna architekta

Potřebujete změnit dispozici svého bytu? Zašlete na e-mailovou adresu bydleni@idnes.cz potřebné podklady:

  • dobře zaměřený půdorys původního stavu
  • fotografie stávajícího stavu
  • popis požadavků (kolik lidí bude byt obývat, požadavky na vybavení koupelny, kuchyně, příležitostné spaní, pracovní místo a podobně)

Do předmětu zprávy napište: Dispozice

Autor:
  • Nejčtenější

Radomyšl vydala tajemství. Barokní stavba je po záchraně k nepoznání

Asi šest kilometrů severně od Strakonic leží Radomyšl, která se stala jihočeskou vesnicí roku 2005 a o rok později jí...

Místo vejminku mají přímo pod skálou rodinný dům s výhledem na hrad

Zemědělská usedlost v Českém ráji, kterou tvořily vejminek, stodola a špejchar, se postupně měnila. První změnou prošla...

Panelák opustili a postavili si dům, který je zhmotněním jejich snů

Dvanáct předchozích let jsme bydleli v panelákovém bytě s velkým balkonem a krásným okolím. Nebylo to špatné, ale...

Chatka, kterou oceníte nejen v době covidové. Má 12 metrů čtverečních

Kvůli zavřeným hotelům by si asi mnohý z nás přál mít dnes alespoň malou chatu na horách, odkud by mohl vyrážet třeba...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z trosek vydupali pohádkové chaloupky. Valašskou Karolinku si zamilovali

Když nad údolím zakrouží káně, vyskočí Petra od stolu a běží pro kočku Fendi z obavy, že by ji dravec mohl odnést....

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...

  • Další z rubriky

Po rekonstrukci a přestavbě je z chalupy skvělé místo pro odpočinek

Z průmyslového objektu v Jizerských horách vznikla chalupa, která měla sloužit jako penzion. Jenže situace se změnila...

David Vávra a nadšení občané zachránili cennou kapli v Malešicích

Myšlenka na obnovení Milíčovy kaple v Praze-Malešicích se zrodila díky místnímu sboru, nadšení zdejších občanů a v...

Radomyšl vydala tajemství. Barokní stavba je po záchraně k nepoznání

Asi šest kilometrů severně od Strakonic leží Radomyšl, která se stala jihočeskou vesnicí roku 2005 a o rok později jí...

Na Vinohradech mu našli byt snů, přesunuli kuchyni a přidali pokoj navíc

Na začátku bylo přání mladého muže žít v Praze ve funkcionalistickém bytovém domě. Oslovil architekty z kanceláře 0,5...

WhatsApp si znepřátelil uživatele. Hromadně přecházejí na jiné platformy

Začátkem února vstoupí v platnost nové podmínky oblíbené chatovací aplikace WhatsApp, které umožní sdílet řadu nových...

Vágner ulovil Nechranického krokodýla. Bájná štika vzdorovala několik dní

Jakub Vágner procestoval svět v honbě za gigantickými a vzácnými rybami. V minisérii České televize pátrá po legendách...

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

Evropě hrozil masivní blackout. Rakušané narychlo zapojili jádro i uhlí

Kvůli silnému poklesu frekvence v elektrické přenosové soustavě hrozil v pátek Evropě masivní výpadek dodávek...

Dopisy od Němcové jeho žena spálila, říká potomkyně spisovatelčina milence

Irena Maňáková promluvila o vztahu svého předka Václava Bolemíra Nebeského s Boženou Němcovou. Básník byl jedním z...