Úterý 24. listopadu 2020, svátek má Emílie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 24. listopadu 2020 Emílie

Poradna architekta: v bytě 2+1 bude jedna ze tří generací vždy tratit

Tři generace v bytě 2+1, to není záviděníhodná situace. Zejména když je potřeba zajistit osmnáctileté dceři klid na učení, mamince vlastní prostor a babičce soukromí.

Ukázka "spací kabiny", zde prostor pod lůžkem slouží jako velký úložný prostor. | foto: Zoku

„Do koupelny bych si představovala sprchový kout kvůli lepšímu přístupu pro babičku, dále tři samostatná spaní, prostě nějaký soukromý prostor, také jedno pracovní místo pro dceru-studentku a jídelní stůl pro společné stolování. Jinak nijak zvláštní požadavky nemám,“ popisuje svá přání čtenářka Magda.

Současná podoba kuchyně

Současná podoba kuchyně

Byt 2+1 o velikosti přibližně 72 m2 má vysoké stopy, což je jeho velká výhoda. Zároveň jsou v bytě dvoje stoupačky, takže to umožňuje částečnou variabilitu možných řešení.

Menší nevýhodu představují dvě nosné stěny s komínovými průduchy, pokud by se do nosné zdi zasahovalo, vyžadovalo by to podrobnější průzkum. V této proměně se zásahem do nosných zdí proto raději nepočítáme.

Třígenerační bydlení vyžaduje velkou dávku ohleduplnosti na všech stranách. Bydlení matky s dcerou a babičkou by v ideálních podmínkách sneslo o dva pokoje více, návrh dispozice se tedy neobejde bez větších kompromisů.

Byt prakticky neumožňuje vytvořit velkou koupelnu, která by seniorce umožnila pohodlný pohyb za použití berlí. Největší oběti i po změně dispozice zůstávají na matce, její soukromý prostor je trochu upozaděný.

Je však potřeba uvažovat, že to není definitivní řešení: vzhledem k tomu, že dcera je již plnoletá, předpokládáme, že se časem osamostatní a její pokoj bude sloužit matce.

Půdorys - současný stav

Půdorys - současný stav

Varianta 1

Hlavní změna spočívá v přesunutí kuchyně do obývacího pokoje a jeho rozšíření o prostor stávající koupelny. Na jejím místě je vytvořena kuchyňská linka do L. Není moc velká, proto je sestava vysokých spotřebičů umístěna směrem dále do jídelny.

Z obývacího pokoje je přístupný pokoj pro babičku. Babička tak bude mít vlastní klid, zároveň bude pod dohledem. Naopak pokud by musela delší dobu trávit v posteli, stačí nechat otevřené dveře a bude v kontaktu s rodinou a nebude mít pocit úplné izolace.

Pokoj dcery jsme navrhli na druhé straně bytu, má vše potřebné pro mladou studentku. Velký pracovní stůl je řešený podél užší strany pokoje před oknem.

Půdorys - varianta 1

Půdorys - varianta 1

Na místě stávající toalety byla vytvořena koupelna se sprchou a toaletou. Sprchový kout je velký 140×90 cm, je tedy možné zde umístit sklopné sedátko a seniorce tak sprchování trochu ulehčit.

Nevýhodou této varianty je chybějící soukromý prostor pro matku. V obývacím pokoji je pohovka se sklopným dvojlůžkem. Uvažujeme, že jakmile by se dcera osamostatnila, našla si vlastní bydlení, či se přestěhovala na kolej, z jejího pokoje by se stala ložnice pro matku.

Varianta 2

Ve druhé variantě chceme ukázat, jak lze s prostorem pracovat i vertikálně. Stávající kuchyně je přebudovaná na obytný prostor s kuchyní a jídelnou. Pod oknem se ocitla kuchyňská linka, zároveň je podél stěny vytvořena multifunkční sestava s vysokými spotřebiči, menší knihovnou a televizí.

Na druhé straně bytu vytváříme dva samostatné pokoje pro babičku a pro dceru. K tomu vytváříme vyvýšené pódium, takzvanou spací kabinu pro matku. Pódium je vyvýšené „tak akorát“, aby se nahoře mohl dospělý člověk pohodlně postavit. Zároveň nám vzniká úložný prostor pod pódiem.

Z chodby je možné instalovat výsuvné boxy a zásuvky, z dívčího pokoje pak hluboký úložný box a přístup pod pódium. To lze samozřejmě udělat vysoké tak, aby pod ním vznikla plnohodnotná šatna. Prostor na spaní pak bude mít výšku nižší.

Pódium bude od dětského pokoje oddělené příčkou s nadsvětlíkem. Je možné je příčně provětrat. Jak už bylo řečeno v úvodu, toto je určité kompromisní řešení, není ideální, není pro každého, ale je to určitá cesta, která matce v bytě nabídne malé soukromé útočiště.

Půdorys - varianta 2

Půdorys - varianta 2

Až se dcera osamostatní, matka se přestěhuje do jejího pokoje a pódium může fungovat jako příležitostný dětský pokoj pro dceru.

Autoři návrhu

Boq architekti – Ing. arch. Jana Stachová a Ing. arch. Miroslav Stach

Tvůrčí duo, obklopené šikovnými kolegy. Mladí architekti, kteří se zaměřují na bydlení, zejména na návrhy rodinných a bytových domů, rekonstrukci bytů, interiérový design i odbornou pomoc s realizací projektů.

Poradna architekta

Potřebujete změnit dispozici svého bytu? Zašlete na e-mailovou adresu bydleni@idnes.cz potřebné podklady:

  • dobře zaměřený půdorys původního stavu
  • fotografie stávajícího stavu
  • popis požadavků (kolik lidí bude byt obývat, požadavky na vybavení koupelny, kuchyně, příležitostné spaní, pracovní místo a podobně)

Do předmětu zprávy napište: Dispozice

Autor:
  • Nejčtenější

Ze staré stodoly dokázali mladí architekti vytvořit obytnou chalupu

Pro architekty Filipa Havliše a Davida Zámečníka je hračkou jakýkoli interiér. Bravurně si poradí s novostavbou i s...

Úžasný prostor. Kartářka Kočková žije v domě, který si jako malá namalovala

Premium Kartářka a věštkyně Barbara Kočková žila dlouho v podmínkách, které by slabší povahy jen těžko snášely. Život v...

Byt v centru Chebu byl k pláči. Dnes je to sympaťák plný světla

Památkově chráněná zóna v srdci historického Chebu je jedinečné místo pro bydlení, bohužel se totéž nedalo říci o bytu,...

Stará chata přešla k luxusu. Má zlatou chladničku i mramorové obklady

Když si nedávno mladý norský pár Lenne a Lars koupili chatu z 90. let minulého století, nadchla je hlavně její poloha...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tři realizace architektek, které dokážou propojit staré s moderním

Domácích realizací je celá řada, tak se podívejme za hranice. Průvodkyněmi budou architektky pražského ateliéru Idea...

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Proměna chaty pro dvacetiletou vnučku. Místo pohovky dostala pódium

Chaty se v Norsku dědí z generace na generaci. Dvacetiletá Sanne má štěstí: její dědeček jí věnoval samostatnou část...

Plasy vzaly 70 milionů a z ruiny kina Střela je skvostný kulturní sál

Městu Plasy v Plzeňském kraji, kde žije 2 800 obyvatel, dlouhodobě chyběl kulturní sál. Díky rekonstrukci roky...

Stará chata přešla k luxusu. Má zlatou chladničku i mramorové obklady

Když si nedávno mladý norský pár Lenne a Lars koupili chatu z 90. let minulého století, nadchla je hlavně její poloha...

Komňa přestavěla faru. Získala pro seniory deset skvělých bytů a kapli

V obci Komňa ve Zlínském kraji stála 15 let ladem následovnice fary z 19. století. Pak se ji podařilo získat do majetku...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Svatební cesta byla fiasko, vztah zachránila Milešovka, tvrdí novomanželé

Poslední dvojicí, kterou dala dohromady věda pomocí testů připravenosti na vztah, atraktivity vzhledové i čichové a...

Dědička pivovaru Guinness je po smrti, zemřela na následky smolné nehody

V pouhých devatenácti letech zemřela dědička světoznámého irského pivovaru Guinness Honor Ulothová. Vnučka...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Fronty ještě přijdou, vláda zapomněla na rodiče s dětmi, tvrdí prodejci

Od rána obchodníci poprvé povinně počítají zákazníky, aby měl každý pro sebe 15 metrů čtverečních v přepočtu na plochu...