Inspirace kulturou výroby skotské whisky stála za vznikem hospodářského areálu...

Inspirace kulturou výroby skotské whisky stála za vznikem hospodářského areálu v obci Javornice v jižních Čechách, jehož součástí je zbrusu nová palírna. | foto: archiv David Voverka_BoysPlayNice

Zázrak v Javornici. Z ruiny vykřesali palírnu na ušlechtilé destiláty

  • 2
Inspirace kulturou výroby skotské whisky stála za vznikem hospodářského areálu v obci Javornice v jižních Čechách, jehož součástí je zbrusu nová palírna.

Nový, částečně rekonstruovaný areál Javornické palírny vznikl na místě původní hospodářské usedlosti z konce 19. století. Jeho majitelé již delší dobu vlastnili sousední statek a spojením obou objektů vytvořili hospodářství s veškerým potřebným zázemím. Patří k němu nejen novostavba malého ovocného lihovaru, ale také další rekonstruované a dostavované budovy bývalého hostince s tanečním sálem, chlévy a stodolou.

Snahou architektů bylo zachovat maximum z původních architektonických prvků budov a tam, kde to již nebylo možné, je nahradit podobnými charakteristickými detaily přenesenými z jiných jihočeských staveb.

U novostaveb volili materiály nové, současné, avšak s respektem k původní stavbě. Návrh rekonstrukce areálu vycházel především z původního členění a umístění budov, které však byly ve velmi špatném technickém stavu. Proto bylo nutné strhnout veškeré novodobé přístavky a dostavby včetně střech a krovů. Byly zachovány pouze základní hmoty a některé nosné stěny hlavních budov.

Dobré pivo v krásných budovách. Deset pivovarů, které mají správný říz

Zcela novým a samostatně stojícím objektem je palírna, která je umístěna tak, že s původními budovami vytváří částečně uzavřený a chráněný dvůr. Návrh vzhledu budov, výraz fasád i tvar střech výrazně ovlivnilo bezprostřední okolí, a tak se použilo převážně tradiční řešení jak tvarové, tak materiálové.

Většina fasád má klasickou vápennou omítku, části budov s dřevěnou nosnou konstrukcí jsou obloženy dřevěnými prkny, pouze pro palírnu samotnou se zvolilo pohledové zdivo z plných cihel natřené bílou barvou jako akcent významu budovy. První várku majitelé v palírně vypálili v dubnu 2016 a snaží se navazovat na tradici výroby ušlechtilých destilátů z ovoce typických pro zdejší krajinu.

Zdařilé rekonstrukce jsou k vidění na putovní výstavě Má vlast cestami proměn.

20. října 2018