V Bubenči je klid a vše blízko. Pro rodinu ideální, říká Kryštof Michal

  1:00
Zpěvák a zakladatel skupiny Portless a dříve Support Lesbiens Kryštof Michal vyrostl na Janáčkově nábřeží a do Bubenče se přestěhoval za svou ženou. Za centrum by ho už nevyměnil. „Všechno máme blízko a je tu klid. Pro rodinu ideální,“ tvrdí.
V okruhu 150 metrů máme všechno, co potřebujeme, říká Kryštof Michal.

V okruhu 150 metrů máme všechno, co potřebujeme, říká Kryštof Michal. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Dvacet let snídal Kryštof Michal s pohledem na Národní divadlo. S kamarády si nejraději hrál v plavební komoře nebo v křivolakých uličkách Malé Strany. „Demarkační linie mezi Újezdem a Smíchovem vedla Lidickou ulicí. Tam jsme nechodili, považovali jsme to za okraj města. Raději jsme prozkoumávali Petřín a okolí Pražského hradu,“ vypráví Kryštof Michal. Na druhou stranu kopce se pořádně podíval až počátkem 90. let.

„Ve druhém ročníku na gymnáziu přišel Listopad a my jsme se mezi prvními připojili ke generální stávce. Atmosféra svobody a revolučního dění mě zcela pohltila. Svázaný školní režim a dvojaká morálka ve vyučování pro mě byly natolik omezující, že jsem ze školy odešel. Pak jsem se seznámil s Klárou, na jejíž škole jsem chtěl zkusit dostudovat. To sice nedopadlo, ale s Klárou jsme už spolu zůstali,“ vzpomíná Kryštof Michal na osudové seznámení před 27 lety.

Než našli současný domov, shodou okolností o ulici níž, než Klára bydlela s rodiči, vystřídali několik bytů na žižkovské Ohradě, Letné a v Dejvicích. „Stěhovali jsme se sem v roce 2005 a tehdy tu nebylo nic - jen prvorepublikové činžáky a stromy v ulicích. Od té doby tu přibyly kavárny, restaurace a obchody, čtvrť se neuvěřitelně zvedla a ožila. V okruhu 150 metrů máme všechno, co potřebujeme. Oba pracujeme hodně z domova a jsou dny, kdy odtud vůbec nevyjdeme. Často si tu sjednávám i schůzky - je to na metru, deset minut z centra, přesto je tu klid, dobrá káva, zajímavá bistra. Příjemný je i pivovar Bubeneč, kde vaří vlastní pivo i čepují cizí zajímavá piva. Na šnyt se teď ale chodí k nám na Ural,“ provádí nás svým okolím Kryštof Michal.

Tvůrčí prostředí

Nechuť k pevnému režimu a slepé disciplíně dovedla Kryštofa Michala na výsluní. Na rodící se klubové scéně hrál často jako dýdžej a k tomu anglicky zpíval. „Ve Futuru ke mně přišel Petr Hošek z Plexis, že jedna kapela hledá zpěváka, ať jim zavolám. A tak vznikla skupina Support Lesbiens,“ vzpomíná na začátek nejslavnější české anglicky zpívající skupiny její frontman.

Záhy po svém vzniku získala smlouvu u Sony Music, což byl zkraje 90. let jediný způsob, jak nahrát desku. Alba So, What? a Medicine Man působila na české scéně jako zjevení a málokdo věřil, že je nazpívala česká skupina.

Bubeneč

  • Rozsáhlá čtvrť na levém břehu Vltavy sahá od Císařského ostrova přes Stromovku až po Výstaviště a část Vítězného náměstí. Většina zastavěné plochy leží v obvodu městské části Prahy 6, a tak ji mylně mnozí považují za Dejvice. Tak se však označuje až čtvrť kolem Vítězného náměstí směrem k Pražskému hradu.
  • Střed čtvrti tvoří vilová zástavba z druhé poloviny 19. století, klid a zároveň blízkost Hradu i centra vyhovovala umělecké i obchodní smetánce. Na okraji vznikly na začátku 20. století moderní bytové domy, do velké míry ve stylu purismu.
  • Po druhé světové válce si okrajovou městskou část oblíbila ruská armáda a vznikla zde ruská rezidenční čtvrť se školou a kasárnami.
  • Dnes je to moderní klidná čtvrť vyhledávaná především diplomaty a expaty.

V roce 1996 se sice rozpadla, ale o čtyři roky později se dala znovu dohromady a melodičtější singl Sweet Little Something se jako první píseň nepopové české kapely, zpívající výhradně anglicky, umístil v hitparádách komerčních rádií a několik týdnů se držel.

To Supporty, jak jim familiárně říkali fanoušci, vystřelilo mezi nejúspěšnější hudební skupiny s vyprodanými koncerty a diářem rozplánovaným na mnoho měsíců. V následujících deseti letech se skupina dostala do povědomí nejširší veřejnosti, z původního tvrdého punkrocku se posunula blíž k líbivému mainstreamu.

I to možná vedlo k stále větším sporům, až se v roce 2012 kapela de facto rozpadla a Kryštof Michal a další tři členové Support Lesbiens založili skupinu (su)Portless(biens), což zároveň znamená bez přístavu. Zůstal Hynek Toman, který si název kapely neoprávněně přivlastnil, za což ho v roce 2016 soud odsoudil. Kryštof Michal se však rozhodl pokračovat pod novým názvem.

„Hudebně jsme se vzepřeli stárnutí. Vrátili jsme se k tvrdší muzice 90. let a zároveň spolupracujeme s raperem Henry D.,“ popisuje Kryštof Michal novou desku Back. „S novým názvem začínáte od nuly a postupně si hledáte fanoušky.“ 

Nasycenost adrenalinem

Nakročeno měl původně úplně jiným směrem. Závodně lyžoval a medaile sbíral i ve střelbě a s baseballovým klubem.

„Na podzim 1989 jsem zvažoval, jestli se stanu profesionálním sportovcem, měl jsem nabídky jít do Ameriky, ale uvědomil jsem si, že bych sportu musel obětovat celý svůj život. Do té doby to byla zábava, užil jsem si to, ale chtěl jsem dělat i něco jiného než jen sportovat. A do toho přišla sametová revoluce a já nechtěl přijít o dění tady,“ vzpomíná Kryštof Michal. A jak se kluk z Újezda dostal k sjezdovému lyžování?

„Moje babička byla vášnivá lyžařka a po druhé světové válce dokonce stála na bedně na mistrovství republiky,“ směje se. Dnes jezdí jen s dětmi, rád hraje golf, snooker a běhá v nedaleké Stromovce. „V mládí to byla naše venkovní tělocvična a teď si tu udržuju fyzičku na koncerty,“ uzavírá Kryštof Michal.

Kryštof Michal (44)

Narodil se 15. února 1974 na pražském Újezdě, odkud se krátce po sametové revoluci přestěhoval do Bubenče za svou ženou Klárou Michalovou. V roce 1992 založil skupinu Support Lesbiens, která se záhy stala nejúspěšnější českou anglicky zpívající kapelou.

Získala dvě hlavní ocenění České hudební akademie - Anděl za nejlepší album roku 2002 a kapelu roku 2002. V roce 2012 se kapela rozpadla a Kryštof Michal založil se svými třemi spoluhráči kapelu Portless.

Jako 1. asistent režie se podílí na vzniku mnoha reklam a filmů, například Samotáři nebo Čiara. Složil ústřední píseň k filmu Hodinový manžel nebo seriálu Pět mrtvých psů.

V mládí byl mistrem ČR v baseballu, sjezdové lyžování dotáhl na národní úroveň a ve střelbě stál na republice na stupních vítězů. Aktuálně je ve snookeru trojnásobným mistrem republiky v kategorii Masters a golfový hendikep dotáhl na 6,4.

Autoři:
Témata: Praha, Kryštof

Nejčtenější

Rodinné domy v Česku za cenu bytu. Září novotou, mají zahradu a jsou na prodej

Nové rodinné domy, které vám splní sen o bydlení s vlastní zahradou. Ceny začínají na 7,5 milionu korun a žádná z nabízených nemovitostí nepřesáhne 12 milionů. Podívejte se na devět aktuálních tipů.

Odvážní Češi opustili práci a začali úspěšně podnikat a šťastně žít v Toskánsku

Náš rodinný příběh se začal psát v roce 2016, oba jsme pracovali v korporacích, ale věděli jsme, že chceme žít aktivně a že nás spojuje láska k Itálii. Po prvním společném roce jsme dali výpovědi a...

Rosnička Honsová bydlí v Praze. V části s nejlepšími rozptylovými podmínkami

Meteoroložka a hlasatelka zpráv o počasí Dagmar Honsová si svůj domov vybrala netradičním způsobem. Její povolání je zároveň i jejím největším koníčkem, proto zvolila jako místo k životu...

Bára Nesvadbová bydlí v kouzelném domě za Prahou. Skrytá oáza je plná zvířat

Bára Nesvadbová nás pozvala do svého dvougeneračního domku na okraji Prahy. Spisovatelce a spoluzakladatelce nadačního fondu Be Charity vyšel nedávno nový román a je tak v jednom kole. Ráda se z...

Podívejte se na nejlepší interiéry roku 2024. Nadchnou i šokují

Absolutním vítězem jubilejního desátého ročníku ocenění Interiér roku 2024 se stala výjimečná novostavba domu Oskar v Kamenné Lhotě od Jana Žaloudka. Vyvolala silné emoce i u odborné poroty, která...

Pohoda u vody. Rodina našla v Česku perfektní bydlení pro odpočinek i sport

Byt mladého páru s třemi dětmi je zasazen do malebného prostředí Lipenské přehrady v jižních Čechách. Majitelé dali studiu Šenkýř Architekti při navrhování interiéru volnou ruku. Úkolu se ujali ...

1. května 2025

Špatné řízení SVJ nebo bytového družstva může být pohromou

Jak říká klasik: Chybovat je lidské a odpouštět je božské. Ale lze stejně nahlížet i na řízení bytových domů? Má statutární zástupce prostor chybovat? Bohužel, nemá!

1. května 2025

Podívejte se na nejlepší interiéry roku 2024. Nadchnou i šokují

Absolutním vítězem jubilejního desátého ročníku ocenění Interiér roku 2024 se stala výjimečná novostavba domu Oskar v Kamenné Lhotě od Jana Žaloudka. Vyvolala silné emoce i u odborné poroty, která...

30. dubna 2025

Pro oceněný dům Oskar v jižních Čechách byla inspirací vesnická kaple

Dům Oskar navržený architektem Janem Žaloudkem vyrostl ve velkorysé užitkové zahradě, která původně náležela k sousedícímu zámku v jihočeské vesnici Kamenná Lhota. Silný genius loci umocňuje torzo...

30. dubna 2025

Odvážní Češi opustili práci a začali úspěšně podnikat a šťastně žít v Toskánsku

Náš rodinný příběh se začal psát v roce 2016, oba jsme pracovali v korporacích, ale věděli jsme, že chceme žít aktivně a že nás spojuje láska k Itálii. Po prvním společném roce jsme dali výpovědi a...

29. dubna 2025

Kutloch pro kratke meškani i s klunkerpartyjou ve fajnem městě Ostravě

Dyš ma kerysi robotu v Ostravě!!! či tam ide enem tak na čundr s klunkerpartyjou, može tu spočnuť. Mebl a ine interierove cypoviny su zrobene v industriálnim dizajně, aby zme se poklonili wieczne...

29. dubna 2025

Rodinné domy v Česku za cenu bytu. Září novotou, mají zahradu a jsou na prodej

Nové rodinné domy, které vám splní sen o bydlení s vlastní zahradou. Ceny začínají na 7,5 milionu korun a žádná z nabízených nemovitostí nepřesáhne 12 milionů. Podívejte se na devět aktuálních tipů.

28. dubna 2025

Dům ve svahu v Lipencích má kuchyň v druhém podlaží. Podívejte se proč

Dvojdomy nepatří v poslední době k častým řešením, přitom mají řadu výhod. Tedy pokud jsou navržené pro spřátelené rodiny. Pak přinášejí možnost sdílení nákladů, ale zároveň i „úsporu“ pozemku,...

28. dubna 2025

Je mu 90 let, přesto je stále moderní. Za skvělý dům vděčí New York Evropě

První moderní městský dům postavili v New Yorku až v roce 1935. Autor, architekt William Lescaze, pocházel samozřejmě z Evropy, kde se mezinárodní styl architektury zrodil. Jeho stavba na newyorské...

27. dubna 2025

Rosnička Honsová bydlí v Praze. V části s nejlepšími rozptylovými podmínkami

Meteoroložka a hlasatelka zpráv o počasí Dagmar Honsová si svůj domov vybrala netradičním způsobem. Její povolání je zároveň i jejím největším koníčkem, proto zvolila jako místo k životu...

27. dubna 2025

Při stavbě domu použili místo betonu levnou hlínu. Počkejte si na překvapení

Výhled na příboj a rozbrázděné skály na pobřeží majitelům pozemku dočista učaroval. Sledovat by je dokázali celé dny. Proto plán na rekreační obydlí pojali tak, aby se ze svahu sestupující stavba...

26. dubna 2025

Ze starého domku a stodoly u Klatov vytvořili úžasný rekreační domek

Fasáda z opalovaného modřínového dřeva, která nevyžaduje žádnou zvláštní údržbu, představuje pohledově nejvýraznější prvek ve zdařilé rekonstrukci vesnického stavení. Navíc původní stodola ustoupila...

26. dubna 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.