Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Vodoměry dům neřeší. Sousedé roztáčejí kohoutky a my platíme i za ně

  1:00
Pronajímám byt po rodičích v domě, kde si společenství vlastníků jednotek odsouhlasilo, že nebudou používat vodoměry. Spotřebu rozpočítávají podle hlášených osob v bytě. Díky tomu náš nájemník neustále doplácí na ty, kteří roztáčejí kohoutky od rána do večera, píše Dana do seriálu Sousedské války.

Na schůzi si společenství vlastníků jednotek odsouhlasilo, že vodoměry nebudou používat. | foto: Profimedia.cz

Před pár lety se v celém domě s dvanácti bytovými jednotkami vyměňovaly vodovodní a odpadní stoupačky. Při té příležitosti namontovala stavební firma také vodoměry.

Na schůzi si ale společenství vlastníků jednotek (SVJ) odsouhlasilo, že vodoměry nebudou používat a vyúčtování vodného a stočného se bude rozúčtovávat na počet osob žijících v bytě, tak jak to bylo dosud.

V bytě, který pronajímáme, bydlela vysokoškolačka, reprezentantka republiky, která závodně hrála volejbal. Přes den chodila na fakultu, odpoledne na tréninky, na víkendy jezdila k rodičům nebo na závody. Po prvním roce vyúčtování vodného a stočného předpokládala, že bude mít přeplatek. Měsíčně platila za vodu 300 korun. Podle vodoměru měla spotřebu za rok 12 m³. Podle SVJ 35 m³. Rozdíl uhradila.

Nízkou spotřebu vysvětlila tím, že se sprchuje po cvičení a trénincích na fakultě, v pátek odjíždí na víkend k rodičům a přes léto, kdy jsou vysokoškolské prázdniny, tři měsíce v bytě nebydlí. Ve druhém roce se na půl roku ke studentce nastěhoval přítel.

Na SVJ jsme nahlásili dvě osoby a navýšili zálohy na 600 korun měsíčně. Nájemníci si spotřebu vody měřili. Při vyúčtování dopláceli 900 korun. Marně argumentovali vodoměrem, podle kterého byla spotřeba vody 16 m³. Opět doplatek zaplatili.

Ve třetím roce mají zaplatit dluh ve výši 3 500 korun. Napočítali jim spotřebu 70 m³ za rok, ačkoliv podle jejich výpočtu to bylo jen 18 m³. Dluh odmítli uhradit, nájemní smlouvu neprodloužili a odešli.

A nám zůstal nedoplatek, který SVJ požaduje zaplatit. Předsedkyně se mnou odmítá diskutovat a dokonce přiznala, že neví, kolik stojí kubík vody. SVJ si rozúčtování vody odhlasovalo a všichni se tímto rozhodnutím musí řídit.

Někteří obyvatelé domu s vodou šetří, jiní nikoliv. Starší pár hlídá celý den vnoučata, pak přijdou rodiče a společně odchází až večer. Hlášeni jsou ale pouze dvě osoby.

Další soused - rybář si udělal ze staré prádelny sádky. Má tam ryby, co ulovil, návnady, červy a jinou havěť, samozřejmě to všechno plave ve vodě, která se rozpočítává na všechny. Z jedné trubky kape voda již pět měsíců, hlásila jsem to správci, ale nikoho to nezajímá.

Na dlužné částce 3 500 korun předsedkyně trvá, a pokud ji neuhradíme, bude ji vymáhat soudní cestou. Jsem zoufalá a nevím, jak mám situaci řešit. Skutečně takový postup zákon umožňuje?

Na dotaz čtenářky odpověděli dva odborníci, kteří se touto problematikou zabývají:

Vlastimil Louček, advokát RE/MAX 4You

Otázku, zda SVJ má právo odsouhlasit, že se nebudou používat vodoměry pro rozúčtování náhrad za vodu u jednotlivých bytů, řeší Občanský zákoník. Ten přímo říká, že: „Do působnosti shromáždění (SVJ) patří schválení druhu služeb a výše záloh na jejich úhradu, jakož i způsobu rozúčtování cen služeb na jednotky.“

Dále je třeba zmínit i zákon, kterým se upravují některé související otázky. Konkrétně jde o ust. § 5 zákona č. 67/2013 Sb. Ten přímo říká: „Způsob rozúčtování poskytovatel služeb ujedná s dvoutřetinovou většinou nájemců v domě, nebo o něm rozhodne družstvo, anebo společenství SVJ. Změna způsobu rozúčtování je možná vždy až po uplynutí zúčtovacího období.“ Dále pak zmiňuje varianty, pokud se ustanovení nepodaří prohlašovat.

Životní lekce

Výměna vodoměru mě stála neuvěřitelných 27 tisíc korun.

Bydlím v rezidenci Expo na Invalidovně v Praze. Koupila jsem si zde nebytovou jednotku - ateliér o velikosti 15,4 metrů čtverečních. Měsíční poplatky byly tedy vždy nízké. Před pár dny jsem dostala vyúčtování za rok 2013. Za teplou vodu mi byl vyměřený nedoplatek 26 912 korun, píše čtenářka Silvie.

Z výše uvedeného vyplývá, že shromáždění SVJ může rozhodnout o způsobu rozúčtování vody, a to například podle vodoměru u každé bytové jednotky, podle podlahové plochy bytu nebo podle počtu osob v bytě. Rozhoduje se prostou většinou (pokud stanovy neurčí jinak). Není tedy stanovena povinnost zapojit vodoměry k bytovým jednotkám a rozúčtovávat podle nich. V tomto má vedení SVJ právo takto postupovat.

Pokud s rozhodnutím o způsobu rozúčtování vlastník jednotky nesouhlasí, má podle ust. § 1209 odst. 1 občanského zákoníku následující možnost: „Je-li pro to důležitý důvod, může přehlasovaný vlastník jednotky nebo i společenství vlastníků, pokud je vlastníkem jednotky, navrhnout soudu, aby o záležitosti rozhodl. V rámci toho může též navrhnout, aby soud dočasně zakázal jednat podle napadeného rozhodnutí. Není-li návrh podán do tří měsíců ode dne, kdy se vlastník jednotky o rozhodnutí dozvěděl nebo dozvědět mohl, jeho právo zaniká.“

Jana Obermajerová, Klusák AK, specialisté na BD a SVJ

Způsob rozúčtování nákladů na dodávku vody a odvádění odpadních vod upravuje zákon č. 67/2013 Sb. Dle tohoto zákona je za poskytovatele služeb považováno společenství vlastníků jednotek a za příjemce služeb vlastníci jednotlivých jednotek. Dle § 5 citovaného zákona přitom platí následující: „Nedojde-li k rozhodnutí společenství, rozúčtují se náklady na dodávku vody a odvádění odpadních vod v poměru naměřených hodnot na podružných vodoměrech.“

Otázka způsobu rozúčtování nákladů na dodávku vody a odvádění odpadních vod je tedy v první řadě na rozhodnutí společenství, a teprve pokud společenství o způsobu rozúčtování nijak nerozhodne, rozúčtují se náklady na dodávku vody a odvádění odpadních vod (tam, kde je provedena instalace podružných vodoměrů ve všech jednotkách, což je i případ zmiňovaného domu) v poměru naměřených hodnot na podružných vodoměrech.

Dle § 1208 odst. 1 písm. e) občanského zákoníku pak o způsobu rozúčtování cen služeb na jednotky rozhoduje shromáždění. Pokud tedy shromáždění daného společenství vlastníků rozhodlo, že rozúčtování nákladů na dodávku vody a odvádění odpadních vod se bude (přesto, že jsou v jednotkách nainstalovány podružné vodoměry) provádět podle počtu osob rozhodných pro rozúčtování, je toto rozhodnutí v souladu se zákonem. Výbor, ani předsedkyně tedy žádnou svou pravomoc nepřekračuje, naopak ctí aktuální vůli shromáždění.

Nutno podotknout, že v této stručné odpovědi nelze objektivně shrnout všechny eventuality a možnosti, které řešený případ nese a nabízí se. Nicméně, naprosto souhlasím s tazatelkou, že tento způsob rozúčtování není výhodný pro ty vlastníky jednotek, kteří se chovají ekonomicky nebo byt užívají pouze občas.

Pošlete příběh

Soužití v jednom domě nemusí být idylické, důležitá je ale komunikace mezi...

Svůj boj se sousedy nám pošlete na adresu: bydleni@idnes.cz pod názvem Sousedské války. Zajímavé texty zveřejníme a přineseme i jejich řešení.

I tito vlastníci musí bohužel pro ně respektovat rozhodnutí shromáždění, které vyjadřuje převažující vůli přítomných vlastníků jednotek. Je proto nutné se těchto shromáždění aktivně účastnit, navrhovat a hlasovat. Objektivně je známo, že účast na shromážděních je nízká, mnohé společenství mají vůbec problém být usnášeníschopné. Je třeba také zmínit, že na shromážděních se neřeší nic menšího než otázky ovlivňující náklady vlastníků a otázky ovlivňující hodnotu jejich mnohdy jediného nemovitého majetku.

Jiná otázka je motivace a logika postoje shromáždění, přičemž hlasující vlastníci svou aktuální vůlí zvolili vědomé parazitování na těch, kteří se chovají úsporně. Nadneseně: lze spatřit jistou ignoraci v samotném postoji předsedkyně, která, dle vyjádření tazatelky, neví, kolik stojí m³ vody. Samozřejmě nevylučuji, že i mezi podporovateli aktuálního stavu mohou být také ti, kteří se ekonomicky a úsporně chovají. Je tedy otázkou, co za podobou hlasování stojí, zda-li neznalost, neinformovanost nebo neúčast na shromáždění.

Je totiž poměrně nelogické, aby společenství nainstalovaných podružných vodoměrů nevyužívalo, a tak každému vlastníkovi nejen umožnilo se chovat dle svých potřeb a mentálního nastavení, ale také za své potřeby a spotřeby objektivně a přesně zaplatit.

Tazatelce proto doporučuji apelovat na ostatní ekonomicky smýšlející vlastníky a iniciovat zasedání shromáždění, jehož bodem by bylo nové rozhodování o způsobu rozúčtování dodávky vody a odvádění odpadních vod. Změna způsobu rozúčtování je přitom možná až po uplynutí zúčtovacího období.

V případě, že shromáždění opět rozhodne tak, že náklady na dodávku vody a odvádění odpadních vod budou prováděna dle počtu osob rozhodných pro rozúčtování, má tazatelka možnost dle § 1209 občanského zákoníku navrhnout soudu, aby o způsobu rozúčtování rozhodl. Tento návrh ale musí být podán do tří měsíců ode dne, kdy se konalo zasedání shromáždění.

Autor:

Sousedka pronajímá část domu na oslavy a svatby. Bydlení je peklo

ilustrační snímek

Sousedka si před rokem předělala kus svého domu a prostory začala veřejně pronajímat na oslavy,...

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

Ve zlínské části Obeciny si obyvatelé stěžují na nedostatek parkovacích míst....

Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

Sexuální společnice až do bytu nám ničí život. Hekání u sousedů nebere konce

1

Bydlíme v širším centru Prahy v činžáku ve vlastním bytě. Vedlejší byt nabízí soused ke...

Na zdi máme páchnoucí žlutý flek. Sousedka hromadí odpad a my jsme zoufalí

1

Bydlíme v bytovém domě a vedeme spor se starší sousedkou, která nemá nikoho, kdo by se o ni...

Velká borovice od sousedky nám ucpává okapy. Kdo musí vyčištění uhradit?

1

Vedle plotu s naším pozemkem stojí vysoká borovice, ze které padá velké množství jehličí a ucpává...

  • Nejčtenější

Majitel nepřevzal mou výpověď z nájmu. Prý není důvod odcházet a mám platit

7. května 2024

Premium Pronajala jsem si byt, do kterého zatéká. Pronajímatel s tím nic nedělá, a tak jsem podala...

Postavili dům za cenu bytu, mají zahradu i vlastní studnu

10. května 2024

Za hlavní devizu domu v Porubě považují autoři projektu, architekti Marie a Petr Hýlovi to, že se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ostrov a útočiště nejbohatšího piráta je na prodej za 50 milionu dolarů

8. května 2024

Soukromé ostrovy jsou v módě. A když navíc kdysi „patřily“ slavnému pirátovi, je o zájem postaráno....

Prohlídka kamenného domu jim obrátila život naruby. Pomohla skvělá přístavba

9. května 2024

Soňa a Radek koupili ruinu z roku 1934, ze které zbyly jen čtyři holé kamenné stěny. Radek se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Architekt žije s rodinou v paneláku. Byt po radikální proměně skvěle slouží

8. května 2024

Jsem architekt. Bydlím s manželkou a dcerou v jedenáctém patře panelového domu na Praze 5. Mám rád...

Rodina si postavila pohodlný dům z betonu na úpatí Kremnických vrchů

11. května 2024

Pohodlný jednopodlažní minimalistický rodinný dům z pohledového betonu stojí v místě Suchý vrch, na...

Luxusní sídlo boxera Muhammada Aliho jde do aukce. Vitráže navrhl Tiffany

10. května 2024

Velké luxusní sídlo, které kdysi vlastnil legendární americký boxer Muhammad Ali, jde do aukce....

Postavili dům za cenu bytu, mají zahradu i vlastní studnu

10. května 2024

Za hlavní devizu domu v Porubě považují autoři projektu, architekti Marie a Petr Hýlovi to, že se...

Chytré trouby už poznají, co jste do nich vložili. Zvládnou i mražené ryby

9. května 2024

Na dubnovém veletrhu EuroCucina/FTK (Technology For the Kitchen) v Miláně se slova „udržitelnost“ a...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...