„Časem se mi tu už hodně věcí nelíbilo, vadily mi i staré rozvrzané schody,“ vysvětluje Jitka, která se s požadavkem rekonstrukce domu obrátila na designérku Dáju Šulcovou ze studia DESIGNline.
S modernizací interiéru však s manželem začali postupně a mnohem dřív. Nejprve sami upravovali synům dětské pokoje. „Pak jsme však uviděli interiér, který navrhla Dája Šulcová, a oslovili jsme ji. Původně bych se spokojila jen s dílčími úpravami interiéru, protože jsem se větších změn obávala. Po konzultaci s designérkou na ně však došlo. Náš interiér se radikálně proměnil, sami bychom to tak nikdy nedokázali. Moc se nám líbí, cítíme se tu dobře a jsme maximálně spokojení,“ chválí výsledek Jitka.
„Původně jsme žádnou konkrétní představu neměli. Mysleli jsme jen na schody a vůbec nám nevyhovovala koupelna v přízemí. Když jsme uviděli interiér domu, který byl dílem designérky, její styl a seznámili jsme se s navrhovanými úpravami, pustili jsme se do toho,“ vysvětluje.
„Protože v domě bydlí rodina s třemi dětmi, měla rekonstrukce proběhnout během letních prázdnin, tedy dvou měsíců. Když jsme začali odstraňovat stávající povrchy, objevily se závažné nedostatky a bylo třeba je řešit. Tím se samozřejmě rekonstrukce protáhla,“ vzpomíná designérka na statečný přístup majitelů.
Pěkně od stropů
Na žádné zásadní bourání domu nedošlo, interiér je však k nepoznání. Strhly se stávající sádrokartonové stropy, které zbytečně snižovaly strop. V celém domě byla instalována klimatizace.
V tomto případě to majitelé vzali nejen od podlahy, ale pěkně od stropů. Musely se poněkud zvednout a chyběly i úložné prostory. Likvidací spíže a posunutím příčky o 40 cm bylo možné vytvořit šatnu, kam lze vstoupit přímo z chodby. V zádveří domu také vznikla nezbytná a velmi praktická mokrá zóna.
„Problém představovala i koupelna v přízemí, která byla původně i prádelnou. Snažila jsem se o propojení a optické zvětšení. Ve středu prostoru jsme postavili nábytkovou stěnu, do níž byly zakomponovány bezfalcové dveře do WC a prádelny a úložné prostory na čisticí prostředky, ručníky, kosmetiku. Aby prostor nepůsobil stísněně, použili jsme světlou barvu,“ uvádí designérka.
Podlahy získaly kromě nové krytiny i podlahové vytápění a novou tvář nabyl i krb, který si přála rodina zachovat. „Návrh Dáji jsme s manželem jen lehce korigovali drobnostmi, stylově jsme se shodli. Například volbu tapet a dalších detailů ponechala na nás,“ vzpomíná Jitka.
Kombinaci použitých materiálů si manželé nechali doporučit. Z předchozího interiéru si přáli zachovat obrazy, přestože si nebyli jistí, jak se je podaří začlenit do stylově moderního interiéru. Jde totiž o sbírku, kterou si postupně vytvořil Pavel. Kupoval je v galeriích, po antikvariátech a má je rád.
Splněná přání
„Po interiéru přišla na řadu i změna exteriéru. S ní jsme však čekali až na jaro. Přáli jsme si změnu fasády a venkovního sezení u bazénu. Jsem z toho tak nadšená, už jsem se nemohla dočkat. Všechno se mi líbí a jsem moc šťastná, že máme šatnu,“ vyjadřuje své pocity majitelka.
Ani Pavel nepřišel zkrátka. V kuchyni se zabydlela moderní vinotéka, kterou si přál. Je součástí varného ostrůvku. Jitka oceňuje, že je kuchyň víc otevřená a při vaření má všechno nezbytné pěkně po ruce. Pochvaluje si snadnou údržbu i její stále uklizený vzhled. Praktické a kompaktní řešení kuchyňského nábytku podle autorského návrhu designérky Dáji Šulcové to dokonale podporuje.
Stará kuchyň nebyla moc praktická s ohledem na její velikost, nevhodné řešení, ale i umístění spotřebičů. „Majitelka se zbytečně hodně naběhala,“ míní designérka.
Dnes dům září. Je nejen praktičtější, ale i moderní a útulný. Zároveň i zdařile reprezentuje osobnosti majitelů.
Studio DESIGNlineVe studiu DESIGNline se zaměřují především na poradenství v oblasti interiérového designu, vypracování projektové dokumentace a realizaci interiérů na klíč. Kladou důraz na design a kvalitu zpracování veškerého interiérového vybavení. |
Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt.