Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Jaké jsou rozdíly mezi ekologickou, SPC a vinylovou podlahou

Pokud někdo v posledních letech hledal měkkou podlahovou krytinu příjemnou na dotek, s dlouhou životností, odolností, a hlavně jednoduchou údržbou, volil řadu let vinyl. Jenže ten dostal hodně silné konkurenty.
Většina SPC podlahových krytin se vyrábí již s integrovanou protihlukovou...

Většina SPC podlahových krytin se vyrábí již s integrovanou protihlukovou podložkou, což značně usnadňuje pokládku. | foto: KPP

K následovníkům vinylu patří zejména takzvané SPC podlahy a bio podlahy. Ty si zachovávají výhody vinylů, avšak díky zcela odlišným technologiím i materiálům použitým při výrobě poskytují i něco navíc. Nejdůležitější přidanou hodnotou je aspekt ohleduplnosti k životnímu prostředí, jde o krytiny 100% recyklovatelné.

Na výrobu bio neboli ekologických podlahových krytin se používají výhradně přírodní látky z obnovitelných zdrojů – ricinový nebo lněný olej a sádra.

Vinylové krytiny, SPC podlahy a podlahy ekologické se přitom často zaměňují, jenže jde o tři zcela rozdílné typy materiálů. Důvodem, proč bývají tak často spojovány, je fakt, že na počátku jejich zrodu byl vinyl.

I když výrobci stále více zdokonalovali jeho vlastnosti, jednu z nich eliminovat nedokázali: vinyl se prostě vyrábí z plastu. Při hledání ekologičtějších variant se tak výrobci museli vydat jiným směrem a našli nové možnosti.

„Jednou z cest jsou takzvané SPC podlahy, jejichž základní složkou je kamenivo, tedy obnovitelný materiál. Další možností jsou ´elastické´ krytiny z biopolyuretanu, které jsou 100% ekologické,“ vysvětluje Milan Mrkáček ze společnosti Kratochvíl parket profi (KPP), která nabízí všechny tři typy uvedených krytin.

Vinylem to začalo

Oba typy nových krytin tedy vděčí za svou existenci vinylu. Nebýt snahy výrobců o eliminaci neduhů PVC krytin, moderní SPC či bio podlahy by zřejmě neexistovaly.

„Zachovávají si tak to nejlepší, co vinyly nabízejí: Teplý povrch příjemný na dotek i při chůzi, s nízkou kročejovou hlučností, odolnost proti opotřebení i v případě vyšší zátěže, která je předurčuje k použití i v komerčních prostorách, dále dlouhou životnost, stálobarevnost a odolnost proti UV záření,“ vypočítává Milan Mrkáček. 

SPC podlahy jsou, alespoň prozatím, k dispozici pouze v zámkovém provedení.

Díky nízkému tepelnému odporu jsou rovněž všechny tři typy vhodné pro použití na podlahové vytápění a zmínit je nutné i jednoduchou údržbu, ve všech případech stačí voda s malým množstvím běžného čisticího přípravku, případně i bez použití saponátu.

SPC podlahy jsou teplé na dotek

Krytiny SPC (z angl. Stone Polymer Composit), označované také jako SPC rigidy, jsou vyrobené ze směsi drceného kameniva, tedy minerálů. Bývají proto nazývány podlahami minerálními (například značky KPP, Wineo, Kährs či Arbiton). Kamenivo dodává těmto krytinám pevnost a ohebnost, pružnost zajišťují polymery.

Při výrobě se nepoužívají žádná změkčovadla neboli ftaláty ani jiné škodliviny. SPC podlahy jsou tedy zdravotně zcela nezávadné a zároveň 100% recyklovatelné. Jaké další výhody má tento typ krytin? Podlaha s minerálním jádrem je vysoce pevná, odolná vůči bodovému zatížení i celkovému opotřebení.

Krytina s označením SPC je vyrobené ze směsi drceného kameniva, je vysoce pevná, odolná vůči bodovému zatížení i celkovému opotřebení.

Proti vinylovým podlahám má také větší tvarovou stabilitu, přesto je měkká (oproti například laminátovým podlahám), na dotek teplá, pružná, mírní nárazy apod.

Z praktických výhod je třeba ještě zmínit, že většina SPC krytin se vyrábí s již integrovanou protihlukovou podložkou, což značně usnadňuje pokládku. SPC podlahy jsou, alespoň prozatím, k dispozici pouze v zámkovém provedení.

Zatím nepřekonané bio podlahy

Na snaze eliminovat neduhy vinylových podlah vyrostly i tzv. ekologické podlahy nazývané také bio krytiny. „Na jejich výrobu se používají výhradně přírodní látky z obnovitelných zdrojů, ricinový nebo lněný olej a sádra. Nepoužívají se žádné umělé přísady, žádná změkčovadla nebo chlór. 

Díky tomu jsou i tyto krytiny 100% recyklovatelné, bez jakéhokoli zápachu a bez emisí. Lze je bez obav vyhodit do odpadkového koše spolu se směsným odpadem. V případě požáru rovněž nevznikají toxické plyny a téměř žádný kouř,“ vypočítává Milan Mrkáček. Na tuzemském trhu je tento typ podlah zastoupen kolekcí Purline od výrobce Wineo. Ekologičnost těchto bio podlah potvrzuje řada certifikátů a vyznamenání.

Pokud jde o užitné vlastnosti, na prvním místě je třeba jmenovat skutečnost, že podlahy Wineo Purline spadají do nejvyšší zátěžové třídy. Povrch totiž tvoří vrstva z polyuretanu silná 0,3 mm, která zajišťuje maximální odolnost a zároveň pružnost a měkkost krytiny stejně jako vysokou rezistenci proti ulpívání nečistot či působení chemikálií. 

Bio podlahy splňují vysoké hygienické nároky, jaké jsou na podlahy kladeny například ve zdravotnických zařízeních, výzkumných pracovištích či školách. V rámci řady Wineo Purline se nabízejí krytiny určené k zámkové pokládce i plošnému lepení.

Na trhu jsou bio krytiny zastoupeny kolekcí Purline od výrobce Wineo.

Výhodou podlah Wineo Purline je i fakt, že celá výroba je soustředěna na území Německa, a není tak závislá na komponentech vyráběných v Asii, jako je tomu u mnohých jiných výrobců.

Zpět k vinylovým krytinám

Nicméně i u vinylových podlah nazývaných také PVC (Polyvinylchlorid) u vinylu v rolích nebo LVT (Luxury Vinyl Tiles) u provedení v dílcích se technologický vývoj ubírá směrem k co nejekologičtějšímu materiálu a řada výrobců nahradila ftaláty jinými změkčovadly.

Současné vinyly jsou tak již většinou bez ftalátů, a pokud už tento typ změkčovadel obsahují, je jejich množství zcela minimální a pro zdraví bezpečné.

Nabízí se otázka, proč se v dnešní době tak citlivé na ekologický přístup vinyly stále těší takové oblibě. „Je to především proto, že nabízí dvě možnosti pokládky, plovoucím způsobem i celoplošným lepením. Zároveň jsou vinyly k dispozici v různých tloušťkách včetně tloušťky dvou milimetrů, což je důležité a praktické třeba při rekonstrukcích,“ popisuje Milan Mrkáček.

Vinylové podlahy nabízejí stále nejširší nabídku dekorů.

K tomu jsou k dispozici i v provedení na HDF desce včetně integrované podložky. To maximálně zjednodušuje pokládku, zajišťuje krytině vyšší tvarovou stálost a rovněž pomáhá vykrýt drobné nedokonalosti podkladu.

„Dalším důvodem je stále nejširší nabídka dekorů, které zatím ostatní dva typy krytin nedosahují. A pádným důvodem zůstává také cena, vinyly jsou při svých skvělých užitných vlastnostech nejlevnějším materiálem,“ vysvětluje Milan Mrkáček z KPP.

Podle jeho slov je nicméně budoucnost PVC podlahových krytin nejistá. „Vzhledem k tomu, že ekologičnost stavebních materiálů je pro výrobce i uživatele stále větší prioritou a 100% ekologické podlahy už jsou na světě, je podle mého otázkou času, kdy se stanou dostupnějšími a vinyl postupně vytlačí,“ předpokládá odborník.

Slovníček pojmů

Vinylové podlahy nebo také podlahy z měkčeného PVC (polyvinylchlorid) či LVT krytiny (zkráceno z Luxury Vinyl Tiles – luxusní vinylové dílce). Jde o krytiny vyráběné z plastu a dodávané v rolích či v dílcích určených pro pokládku plovoucím způsobem či plošným lepením. Současní výrobci používají místo ftalátů jiné typy změkčovadel, tím je eliminována jedna z někdejších zásadních nevýhod PVC podlah.

SPC podlahy (z angl. Stone Polymer Composit) neboli minerální podlahy a také rigidy jsou vyrobené ze směsi (composit) drcených minerálů (stone) a polymerů. Bývají sice označovány jako nová generace vinylů, toto označení je však zavádějící. Na rozdíl od vinylů neobsahují žádné umělé hmoty, jejich složení je přírodního původu a výsledný materiál je 100% recyklovatelný.

Ekologické nebo také bio podlahy jsou rovněž 100% recyklovatelné, jsou vyrobené z ricinového nebo lněného oleje a sádry, vrchní vrstva, která jim dodává neobvyklou pevnost a zároveň pružnost, je tvořena biopolyuretanem.

Autor:
  • Nejčtenější

Prosklenou novostavbu ve svahu si vyžádala babička. A vnuk ji poslechl

Babička žila léta ve vile s nádherným výhledem do údolí Karlštejnska. Aby o něj nepřišla, takticky koupila pozemek pod tím svým. Když se na něm vnuk chystal postavit bydlení pro rodinu, přála si...

26. července 2024

Sousedův syn hází kameny na naše auto. Nemá z toho rozum, říkají rodiče

Premium

Sousedův pětiletý syn nám ničí auto. Jeho rodiče tvrdí, že je malý, nemá z toho rozum, že mu říkají, ať kameny nehází, ale on si „hraje“ dál. Omluvili se, donesli lahev a dárkový koš. Dárky jsme ale...

26. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavný tanečník Jiří Bubeníček žije s rodinou v Drážďanech. Chystá překvapení

Byt v bohémské čtvrti Neustadt německých Drážďan obývá se svou manželkou Nadinou a dětmi přední český choreograf a tanečník Jiří Bubeníček. Byt měl být původně staromládeneckým útočištěm, ale nakonec...

24. července 2024

Mramor z koupelny skončil v pizzerii, rodina má konečně nadčasový byt

I byty stárnou. Zejména pokud jde o materiály. To platí i o strašnickém bytě z 90. let minulého století, který získala mladá rodina. Rozhodli se pro kompletní renovaci, aby byt lépe vyhovoval jejich...

23. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlavní nádraží v Praze se může opět pochlubit secesním skvostem

Secese u nás zanechala úžasné památky. Mezi nejznámější patří budova na pražském Hlavním nádraží, od roku 1976 i největší secesní nemovitá památka u nás. Stavba od architekta Josefa Fanty je...

24. července 2024

Ze dvou sklářských ateliérů vznikl hodně netradiční rodinný dům

Náhody nejsou, řekli si noví majitelé domu, kde dříve byly ateliéry akademického sochaře Jiřího Harcuby, skláře, výtvarníka a významného českého medailéra a také akademického sochaře Aleše Grima....

27. července 2024

Sousedův syn hází kameny na naše auto. Nemá z toho rozum, říkají rodiče

Premium

Sousedův pětiletý syn nám ničí auto. Jeho rodiče tvrdí, že je malý, nemá z toho rozum, že mu říkají, ať kameny nehází, ale on si „hraje“ dál. Omluvili se, donesli lahev a dárkový koš. Dárky jsme ale...

26. července 2024

Prosklenou novostavbu ve svahu si vyžádala babička. A vnuk ji poslechl

Babička žila léta ve vile s nádherným výhledem do údolí Karlštejnska. Aby o něj nepřišla, takticky koupila pozemek pod tím svým. Když se na něm vnuk chystal postavit bydlení pro rodinu, přála si...

26. července 2024

Dřevo na fasádě i uvnitř. Přírodní materiál je opět symbolem luxusu

Většina domů ve světové metropoli kinematografie je postavena ze dřeva, zejména kvůli historii, ale také s ohledem na stavební předpisy. Dřevěné konstrukce jsou navíc často preferovány pro svou...

25. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....