Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 8. prosince 2023 Květoslava

Jaké jsou rozdíly mezi ekologickou, SPC a vinylovou podlahou

Pokud někdo v posledních letech hledal měkkou podlahovou krytinu příjemnou na dotek, s dlouhou životností, odolností, a hlavně jednoduchou údržbou, volil řadu let vinyl. Jenže ten dostal hodně silné konkurenty.
Většina SPC podlahových krytin se vyrábí již s integrovanou protihlukovou...

Většina SPC podlahových krytin se vyrábí již s integrovanou protihlukovou podložkou, což značně usnadňuje pokládku. | foto: KPP

K následovníkům vinylu patří zejména takzvané SPC podlahy a bio podlahy. Ty si zachovávají výhody vinylů, avšak díky zcela odlišným technologiím i materiálům použitým při výrobě poskytují i něco navíc. Nejdůležitější přidanou hodnotou je aspekt ohleduplnosti k životnímu prostředí, jde o krytiny 100% recyklovatelné.

Na výrobu bio neboli ekologických podlahových krytin se používají výhradně přírodní látky z obnovitelných zdrojů – ricinový nebo lněný olej a sádra.

Vinylové krytiny, SPC podlahy a podlahy ekologické se přitom často zaměňují, jenže jde o tři zcela rozdílné typy materiálů. Důvodem, proč bývají tak často spojovány, je fakt, že na počátku jejich zrodu byl vinyl.

I když výrobci stále více zdokonalovali jeho vlastnosti, jednu z nich eliminovat nedokázali: vinyl se prostě vyrábí z plastu. Při hledání ekologičtějších variant se tak výrobci museli vydat jiným směrem a našli nové možnosti.

„Jednou z cest jsou takzvané SPC podlahy, jejichž základní složkou je kamenivo, tedy obnovitelný materiál. Další možností jsou ´elastické´ krytiny z biopolyuretanu, které jsou 100% ekologické,“ vysvětluje Milan Mrkáček ze společnosti Kratochvíl parket profi (KPP), která nabízí všechny tři typy uvedených krytin.

Vinylem to začalo

Oba typy nových krytin tedy vděčí za svou existenci vinylu. Nebýt snahy výrobců o eliminaci neduhů PVC krytin, moderní SPC či bio podlahy by zřejmě neexistovaly.

„Zachovávají si tak to nejlepší, co vinyly nabízejí: Teplý povrch příjemný na dotek i při chůzi, s nízkou kročejovou hlučností, odolnost proti opotřebení i v případě vyšší zátěže, která je předurčuje k použití i v komerčních prostorách, dále dlouhou životnost, stálobarevnost a odolnost proti UV záření,“ vypočítává Milan Mrkáček. 

SPC podlahy jsou, alespoň prozatím, k dispozici pouze v zámkovém provedení.

Díky nízkému tepelnému odporu jsou rovněž všechny tři typy vhodné pro použití na podlahové vytápění a zmínit je nutné i jednoduchou údržbu, ve všech případech stačí voda s malým množstvím běžného čisticího přípravku, případně i bez použití saponátu.

SPC podlahy jsou teplé na dotek

Krytiny SPC (z angl. Stone Polymer Composit), označované také jako SPC rigidy, jsou vyrobené ze směsi drceného kameniva, tedy minerálů. Bývají proto nazývány podlahami minerálními (například značky KPP, Wineo, Kährs či Arbiton). Kamenivo dodává těmto krytinám pevnost a ohebnost, pružnost zajišťují polymery.

Při výrobě se nepoužívají žádná změkčovadla neboli ftaláty ani jiné škodliviny. SPC podlahy jsou tedy zdravotně zcela nezávadné a zároveň 100% recyklovatelné. Jaké další výhody má tento typ krytin? Podlaha s minerálním jádrem je vysoce pevná, odolná vůči bodovému zatížení i celkovému opotřebení.

Krytina s označením SPC je vyrobené ze směsi drceného kameniva, je vysoce pevná, odolná vůči bodovému zatížení i celkovému opotřebení.

Proti vinylovým podlahám má také větší tvarovou stabilitu, přesto je měkká (oproti například laminátovým podlahám), na dotek teplá, pružná, mírní nárazy apod.

Z praktických výhod je třeba ještě zmínit, že většina SPC krytin se vyrábí s již integrovanou protihlukovou podložkou, což značně usnadňuje pokládku. SPC podlahy jsou, alespoň prozatím, k dispozici pouze v zámkovém provedení.

Zatím nepřekonané bio podlahy

Na snaze eliminovat neduhy vinylových podlah vyrostly i tzv. ekologické podlahy nazývané také bio krytiny. „Na jejich výrobu se používají výhradně přírodní látky z obnovitelných zdrojů, ricinový nebo lněný olej a sádra. Nepoužívají se žádné umělé přísady, žádná změkčovadla nebo chlór. 

Díky tomu jsou i tyto krytiny 100% recyklovatelné, bez jakéhokoli zápachu a bez emisí. Lze je bez obav vyhodit do odpadkového koše spolu se směsným odpadem. V případě požáru rovněž nevznikají toxické plyny a téměř žádný kouř,“ vypočítává Milan Mrkáček. Na tuzemském trhu je tento typ podlah zastoupen kolekcí Purline od výrobce Wineo. Ekologičnost těchto bio podlah potvrzuje řada certifikátů a vyznamenání.

Pokud jde o užitné vlastnosti, na prvním místě je třeba jmenovat skutečnost, že podlahy Wineo Purline spadají do nejvyšší zátěžové třídy. Povrch totiž tvoří vrstva z polyuretanu silná 0,3 mm, která zajišťuje maximální odolnost a zároveň pružnost a měkkost krytiny stejně jako vysokou rezistenci proti ulpívání nečistot či působení chemikálií. 

Bio podlahy splňují vysoké hygienické nároky, jaké jsou na podlahy kladeny například ve zdravotnických zařízeních, výzkumných pracovištích či školách. V rámci řady Wineo Purline se nabízejí krytiny určené k zámkové pokládce i plošnému lepení.

Na trhu jsou bio krytiny zastoupeny kolekcí Purline od výrobce Wineo.

Výhodou podlah Wineo Purline je i fakt, že celá výroba je soustředěna na území Německa, a není tak závislá na komponentech vyráběných v Asii, jako je tomu u mnohých jiných výrobců.

Zpět k vinylovým krytinám

Nicméně i u vinylových podlah nazývaných také PVC (Polyvinylchlorid) u vinylu v rolích nebo LVT (Luxury Vinyl Tiles) u provedení v dílcích se technologický vývoj ubírá směrem k co nejekologičtějšímu materiálu a řada výrobců nahradila ftaláty jinými změkčovadly.

Současné vinyly jsou tak již většinou bez ftalátů, a pokud už tento typ změkčovadel obsahují, je jejich množství zcela minimální a pro zdraví bezpečné.

Nabízí se otázka, proč se v dnešní době tak citlivé na ekologický přístup vinyly stále těší takové oblibě. „Je to především proto, že nabízí dvě možnosti pokládky, plovoucím způsobem i celoplošným lepením. Zároveň jsou vinyly k dispozici v různých tloušťkách včetně tloušťky dvou milimetrů, což je důležité a praktické třeba při rekonstrukcích,“ popisuje Milan Mrkáček.

Vinylové podlahy nabízejí stále nejširší nabídku dekorů.

K tomu jsou k dispozici i v provedení na HDF desce včetně integrované podložky. To maximálně zjednodušuje pokládku, zajišťuje krytině vyšší tvarovou stálost a rovněž pomáhá vykrýt drobné nedokonalosti podkladu.

„Dalším důvodem je stále nejširší nabídka dekorů, které zatím ostatní dva typy krytin nedosahují. A pádným důvodem zůstává také cena, vinyly jsou při svých skvělých užitných vlastnostech nejlevnějším materiálem,“ vysvětluje Milan Mrkáček z KPP.

Podle jeho slov je nicméně budoucnost PVC podlahových krytin nejistá. „Vzhledem k tomu, že ekologičnost stavebních materiálů je pro výrobce i uživatele stále větší prioritou a 100% ekologické podlahy už jsou na světě, je podle mého otázkou času, kdy se stanou dostupnějšími a vinyl postupně vytlačí,“ předpokládá odborník.

Slovníček pojmů

Vinylové podlahy nebo také podlahy z měkčeného PVC (polyvinylchlorid) či LVT krytiny (zkráceno z Luxury Vinyl Tiles – luxusní vinylové dílce). Jde o krytiny vyráběné z plastu a dodávané v rolích či v dílcích určených pro pokládku plovoucím způsobem či plošným lepením. Současní výrobci používají místo ftalátů jiné typy změkčovadel, tím je eliminována jedna z někdejších zásadních nevýhod PVC podlah.

SPC podlahy (z angl. Stone Polymer Composit) neboli minerální podlahy a také rigidy jsou vyrobené ze směsi (composit) drcených minerálů (stone) a polymerů. Bývají sice označovány jako nová generace vinylů, toto označení je však zavádějící. Na rozdíl od vinylů neobsahují žádné umělé hmoty, jejich složení je přírodního původu a výsledný materiál je 100% recyklovatelný.

Ekologické nebo také bio podlahy jsou rovněž 100% recyklovatelné, jsou vyrobené z ricinového nebo lněného oleje a sádry, vrchní vrstva, která jim dodává neobvyklou pevnost a zároveň pružnost, je tvořena biopolyuretanem.

Autor:
  • Nejčtenější

Pohádková chalupa byla domem hrůzy. Majitelé z naivity rychle vystřízlivěli

4. prosince 2023

Seriál Naše původní představa, oslavit Vánoce 2022 na chalupě, se ukázala jako nereálná. Plán „rychlé...

Zpěvák Vlasta Horváth se usadil s manželkou a dcerami v domě za Prahou

3. prosince 2023

Klid malé vesničky s kouzlem čisté přírody kousek od Prahy? Nic nemožného. V jedné takové bydlí i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sousedka celý den kouří na lodžii. Zápach z cigaret ničí mě i mé dítě

1. prosince 2023

Premium Bydlím v panelovém domě a velmi mě trápí sousedka, která ustavičně kouří na lodžii. Mám miminko,...

Byt pro dva muže a dva psy se musel celý předělat, developer šetřil

5. prosince 2023

Všechno v bytě se muselo měnit. Takové řešení očekáváte u rekonstrukce starého interiéru, nikoli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Panelákový byt byste po rekonstrukci nepoznali, nechybí tu ani graffiti

1. prosince 2023

Majitelka bytu si přála zrekonstruovat dětský pokoj pro svého dospívajícího syna, aby vznikl...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

Báli se, že se na malý pozemek dům nevejde. Teď v něm mají i skvělé atrium

8. prosince 2023

Dům pro rodinu. Pokud lze na tomto pozemku vůbec něco postavit. S touto myšlenkou oslovili...

Strakonický hrad prošel rekonstrukcí, která odhalila pozoruhodné nálezy

8. prosince 2023

Díky krajskému zastupitelstvu začal strakonický hrad sloužit Muzeu středního Pootaví. V průběhu...

Vánoční pečení se může hodně prodražit. Jak ušetřit na energiích

7. prosince 2023

Vánoce mohou být náročné psychicky i energeticky. Nejde jen o vytápění, ale také o kuchyňské...

V řadovce vychovali pět dětí. Teď se vrhli na generální přestavbu

7. prosince 2023

Rozhodně není pro každého. Tak se o svém domově v australském Melbourne vyjadřují manželé, kterým...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...