Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 19. ledna 2022 Doubravka

Jaké jsou rozdíly mezi ekologickou, SPC a vinylovou podlahou

Pokud někdo v posledních letech hledal měkkou podlahovou krytinu příjemnou na dotek, s dlouhou životností, odolností, a hlavně jednoduchou údržbou, volil řadu let vinyl. Jenže ten dostal hodně silné konkurenty.

Většina SPC podlahových krytin se vyrábí již s integrovanou protihlukovou podložkou, což značně usnadňuje pokládku. | foto: KPP

K následovníkům vinylu patří zejména takzvané SPC podlahy a bio podlahy. Ty si zachovávají výhody vinylů, avšak díky zcela odlišným technologiím i materiálům použitým při výrobě poskytují i něco navíc. Nejdůležitější přidanou hodnotou je aspekt ohleduplnosti k životnímu prostředí, jde o krytiny 100% recyklovatelné.

Na výrobu bio neboli ekologických podlahových krytin se používají výhradně přírodní látky z obnovitelných zdrojů – ricinový nebo lněný olej a sádra.

Vinylové krytiny, SPC podlahy a podlahy ekologické se přitom často zaměňují, jenže jde o tři zcela rozdílné typy materiálů. Důvodem, proč bývají tak často spojovány, je fakt, že na počátku jejich zrodu byl vinyl.

I když výrobci stále více zdokonalovali jeho vlastnosti, jednu z nich eliminovat nedokázali: vinyl se prostě vyrábí z plastu. Při hledání ekologičtějších variant se tak výrobci museli vydat jiným směrem a našli nové možnosti.

„Jednou z cest jsou takzvané SPC podlahy, jejichž základní složkou je kamenivo, tedy obnovitelný materiál. Další možností jsou ´elastické´ krytiny z biopolyuretanu, které jsou 100% ekologické,“ vysvětluje Milan Mrkáček ze společnosti Kratochvíl parket profi (KPP), která nabízí všechny tři typy uvedených krytin.

Vinylem to začalo

Oba typy nových krytin tedy vděčí za svou existenci vinylu. Nebýt snahy výrobců o eliminaci neduhů PVC krytin, moderní SPC či bio podlahy by zřejmě neexistovaly.

„Zachovávají si tak to nejlepší, co vinyly nabízejí: Teplý povrch příjemný na dotek i při chůzi, s nízkou kročejovou hlučností, odolnost proti opotřebení i v případě vyšší zátěže, která je předurčuje k použití i v komerčních prostorách, dále dlouhou životnost, stálobarevnost a odolnost proti UV záření,“ vypočítává Milan Mrkáček. 

SPC podlahy jsou, alespoň prozatím, k dispozici pouze v zámkovém provedení.

Díky nízkému tepelnému odporu jsou rovněž všechny tři typy vhodné pro použití na podlahové vytápění a zmínit je nutné i jednoduchou údržbu, ve všech případech stačí voda s malým množstvím běžného čisticího přípravku, případně i bez použití saponátu.

SPC podlahy jsou teplé na dotek

Krytiny SPC (z angl. Stone Polymer Composit), označované také jako SPC rigidy, jsou vyrobené ze směsi drceného kameniva, tedy minerálů. Bývají proto nazývány podlahami minerálními (například značky KPP, Wineo, Kährs či Arbiton). Kamenivo dodává těmto krytinám pevnost a ohebnost, pružnost zajišťují polymery.

Při výrobě se nepoužívají žádná změkčovadla neboli ftaláty ani jiné škodliviny. SPC podlahy jsou tedy zdravotně zcela nezávadné a zároveň 100% recyklovatelné. Jaké další výhody má tento typ krytin? Podlaha s minerálním jádrem je vysoce pevná, odolná vůči bodovému zatížení i celkovému opotřebení.

Krytina s označením SPC je vyrobené ze směsi drceného kameniva, je vysoce pevná, odolná vůči bodovému zatížení i celkovému opotřebení.

Proti vinylovým podlahám má také větší tvarovou stabilitu, přesto je měkká (oproti například laminátovým podlahám), na dotek teplá, pružná, mírní nárazy apod.

Z praktických výhod je třeba ještě zmínit, že většina SPC krytin se vyrábí s již integrovanou protihlukovou podložkou, což značně usnadňuje pokládku. SPC podlahy jsou, alespoň prozatím, k dispozici pouze v zámkovém provedení.

Zatím nepřekonané bio podlahy

Na snaze eliminovat neduhy vinylových podlah vyrostly i tzv. ekologické podlahy nazývané také bio krytiny. „Na jejich výrobu se používají výhradně přírodní látky z obnovitelných zdrojů, ricinový nebo lněný olej a sádra. Nepoužívají se žádné umělé přísady, žádná změkčovadla nebo chlór. 

Díky tomu jsou i tyto krytiny 100% recyklovatelné, bez jakéhokoli zápachu a bez emisí. Lze je bez obav vyhodit do odpadkového koše spolu se směsným odpadem. V případě požáru rovněž nevznikají toxické plyny a téměř žádný kouř,“ vypočítává Milan Mrkáček. Na tuzemském trhu je tento typ podlah zastoupen kolekcí Purline od výrobce Wineo. Ekologičnost těchto bio podlah potvrzuje řada certifikátů a vyznamenání.

Pokud jde o užitné vlastnosti, na prvním místě je třeba jmenovat skutečnost, že podlahy Wineo Purline spadají do nejvyšší zátěžové třídy. Povrch totiž tvoří vrstva z polyuretanu silná 0,3 mm, která zajišťuje maximální odolnost a zároveň pružnost a měkkost krytiny stejně jako vysokou rezistenci proti ulpívání nečistot či působení chemikálií. 

Bio podlahy splňují vysoké hygienické nároky, jaké jsou na podlahy kladeny například ve zdravotnických zařízeních, výzkumných pracovištích či školách. V rámci řady Wineo Purline se nabízejí krytiny určené k zámkové pokládce i plošnému lepení.

Na trhu jsou bio krytiny zastoupeny kolekcí Purline od výrobce Wineo.

Výhodou podlah Wineo Purline je i fakt, že celá výroba je soustředěna na území Německa, a není tak závislá na komponentech vyráběných v Asii, jako je tomu u mnohých jiných výrobců.

Zpět k vinylovým krytinám

Nicméně i u vinylových podlah nazývaných také PVC (Polyvinylchlorid) u vinylu v rolích nebo LVT (Luxury Vinyl Tiles) u provedení v dílcích se technologický vývoj ubírá směrem k co nejekologičtějšímu materiálu a řada výrobců nahradila ftaláty jinými změkčovadly.

Současné vinyly jsou tak již většinou bez ftalátů, a pokud už tento typ změkčovadel obsahují, je jejich množství zcela minimální a pro zdraví bezpečné.

Nabízí se otázka, proč se v dnešní době tak citlivé na ekologický přístup vinyly stále těší takové oblibě. „Je to především proto, že nabízí dvě možnosti pokládky, plovoucím způsobem i celoplošným lepením. Zároveň jsou vinyly k dispozici v různých tloušťkách včetně tloušťky dvou milimetrů, což je důležité a praktické třeba při rekonstrukcích,“ popisuje Milan Mrkáček.

Vinylové podlahy nabízejí stále nejširší nabídku dekorů.

K tomu jsou k dispozici i v provedení na HDF desce včetně integrované podložky. To maximálně zjednodušuje pokládku, zajišťuje krytině vyšší tvarovou stálost a rovněž pomáhá vykrýt drobné nedokonalosti podkladu.

„Dalším důvodem je stále nejširší nabídka dekorů, které zatím ostatní dva typy krytin nedosahují. A pádným důvodem zůstává také cena, vinyly jsou při svých skvělých užitných vlastnostech nejlevnějším materiálem,“ vysvětluje Milan Mrkáček z KPP.

Podle jeho slov je nicméně budoucnost PVC podlahových krytin nejistá. „Vzhledem k tomu, že ekologičnost stavebních materiálů je pro výrobce i uživatele stále větší prioritou a 100% ekologické podlahy už jsou na světě, je podle mého otázkou času, kdy se stanou dostupnějšími a vinyl postupně vytlačí,“ předpokládá odborník.

Slovníček pojmů

Vinylové podlahy nebo také podlahy z měkčeného PVC (polyvinylchlorid) či LVT krytiny (zkráceno z Luxury Vinyl Tiles – luxusní vinylové dílce). Jde o krytiny vyráběné z plastu a dodávané v rolích či v dílcích určených pro pokládku plovoucím způsobem či plošným lepením. Současní výrobci používají místo ftalátů jiné typy změkčovadel, tím je eliminována jedna z někdejších zásadních nevýhod PVC podlah.

SPC podlahy (z angl. Stone Polymer Composit) neboli minerální podlahy a také rigidy jsou vyrobené ze směsi (composit) drcených minerálů (stone) a polymerů. Bývají sice označovány jako nová generace vinylů, toto označení je však zavádějící. Na rozdíl od vinylů neobsahují žádné umělé hmoty, jejich složení je přírodního původu a výsledný materiál je 100% recyklovatelný.

Ekologické nebo také bio podlahy jsou rovněž 100% recyklovatelné, jsou vyrobené z ricinového nebo lněného oleje a sádry, vrchní vrstva, která jim dodává neobvyklou pevnost a zároveň pružnost, je tvořena biopolyuretanem.

Autor:
  • Nejčtenější

Architekti si splnili sen o bydlení, rekonstrukce vám vyrazí dech

Je až neuvěřitelné, co dokážou vytvořit architekti vybavení znalostmi a láskou k místu ze dvou jihočeských domů. Jeden...

MasterChef Roman Staša bydlí v Praze v luxusním loftu

V malebné okrajové části hlavního města, jen kousek od Kunratic, našel své místo pro život vítěz čtvrté řady soutěže...

Stačilo pár vět a architekt jim vykouzlil dům, ze kterého jsou paf

Říká se, že aby mohl architekt dát tvar vašim úvahám o domě, je potřeba mu záměr jasně specifikovat. Jaroslava s Pavlem...

Dvougenerační bydlení jde na dračku. Podívejte se, co je na prodej

Drahé nemovitosti rozjely nebývalý zájem o dvougenerační bydlení. Aby členové rodiny ušetřili, sestěhovávají se k sobě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Odvážná proměna vily: z terasy mají pokoj, ložnice je jako v katedrále

Rekonstrukci vily z roku 1906, která navíc prošla už jednou výraznou rekonstrukcí, není jako přešívat už jednou...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

Soused nám hráběmi strhává břečťan. Z naší zídky se plazí na jeho garáž

Premium Bydlíme v domě, který od souseda odděluje naše dvoumetrová zídka. Hned za ní je přilepená jeho vysoká garáž. Stěna se...

Rodiče si myslí, že je bezdomovkyně. Ona ale bydlí spokojeně v dodávce

Annie Wonderlichová z Los Angeles musela kvůli pandemii covidu ukončit živnost na pořádání akcí. Bylo jí třicet devět...

Z bývalé opravny motocyklů vznikl byt s jemným industriálním dotykem

Architektka Mariana de Delás proměnila dlouhodobě opuštěnou opravnu motocyklů u rušné ulice na soukromou oázu s...

Mezonet v Hloubětíně je skvěle zařízený a pro mladou rodinu ideální

Mezonetový byt v novostavbě v pražském Hloubětíně má 121 metrů čtverečních a dispozici, která mladému páru plně...

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Německá pošta startuje diesely. Elektrododávky v zimě nevyjedou kopec

Německá Deutsche Post DHL provozuje největší flotilu elektrických dodávek, které si navíc sama vyvinula. V horském...

Čtyři typy žen, které by chtěl mít každý muž po svém boku. Jste mezi nimi?

Možná právě vy si lámete hlavu nad tím, jak si zajistit přízeň stávající či budoucího partnera? V tomto směru záleží na...

Začínal se čtyřmi zaměstnanci, dnes jich má devadesát a prodává i do světa

Svou firmu založil navzdory již existující konkurenci. Po úspěšném startu začal s vlastní výrobou výtahů, později...