Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pasivní dům má na střeše mech, prosklené stěny a nábytek z překližky

  1:00
Dům vrostlý do krajiny nabízí veškerý luxus a komfort svým obyvatelům, a přesto neubírá přírodě nic na kráse. Pasivní vila navržená architekty ze studia Paul de Ruiter Architects vyrostla mezi písečnými dunami a budí dojem, že tam prostě patří.
Dům díky použití velkých skleněných ploch a mořeného dřeva skvěle zapadá do

Dům díky použití velkých skleněných ploch a mořeného dřeva skvěle zapadá do kontextu krajiny. | foto: Tim van de Velde

Park Brederode ve městě Bloemendaal v Nizozemí je součástí chráněné krajiny v provincii Severní Holandsko. Samotné město je považováno za nejbohatší místo v celém státě.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt

Obklopené plážemi a krásnou krajinou bývá turisty vyhledávaným místem hlavně v létě, ale bydlení je tu krásné po celý rok. Obzvlášť když se z domu díváte velkými prosklenými okny do uklidňující krajiny a jste obklopeni příjemnou čistou krásou dřeva. Když pobýváte v interiéru, který vás obklopí zabydlenou jednoduchostí a elegancí.

S úctou k okolí

Už od počátku bylo zřejmé, že stavba vily nenaruší krásu krajiny. Architektům i majitelům šlo především o zachování krajinného rázu a tomu přizpůsobili koncepci domu.

Exteriér domu je stejně dokonalý jako jeho interiér. Budova nevyčnívá do krajiny, naopak se s ní prolíná a jemně a mírně z ní vystupuje.

Dům byl tedy navržen tak, aby zabíral co nejméně prostoru, ale nabízel dostatek užitné plochy. To se architektovi bezesporu povedlo. Suterén zasahuje částečně do svahu a viditelná část je obložena mořeným dřevem, které nejlépe koresponduje s rázem krajiny.

První patro přesahuje přes částečně prosklené přízemí. Využití velkých prosklených ploch pouze jemně orámovaných nosnou konstrukcí spojuje dům ještě více s krajinou, která se spolu s oblohou ve sklech zrcadlí.

Dům působí subtilním dojmem, přestože jeho užitná plocha je naprosto dostačující. Sklo použité na severní a jižní fasádě propouští do domu velké množství světla a zajišťuje žádoucí přímý kontakt s okolím.

Východní a západní část jsou vybudovány opět z mořeného dřeva, proto mají intimnější a uzavřenější charakter. Skleněné plochy v přízemí i prvním patře disponují mimořádně velkými posuvnými komponenty zasazenými v rámech ze světlého dubu. Všechny konstrukční detaily jsou úmyslně minimalistické, aby tak daly vyniknout otevřenosti budovy.

Šetrný k přírofě

Zvláštní pozornost věnovali architekti při projektu také energiím. Efektivní a kompaktní konstrukce vily byla navržena s vynikající izolací. Dostupná energie je využívána co možná nejefektivnějším způsobem.

Důmyslný systém pracuje s geotermální energií, v domě funguje tepelné čerpadlo, na střeše jsou solární kolektory. Střecha samotná je ještě pokryta mechem. Ekologický není dům pouze pro svou šetrnost k energiím, ale i použitými materiály.

Světlo přichází do domu i prosklenou střechou. Kovové schodiště je opatřené jednoduchým zábradlím. Zadní stěna kuchyňské linky je přilepena ke schodišti a slouží k zavěšení plakátů a obrazů.

Jsou v něm výhradně přírodní materiály: mořené voskované dřevo, sklo, dřevěná dýhovaná překližka, ze které jsou podle návrhu studia i29 vyrobeny všechny interiérové prvky včetně stěn a skříní v dětských pokojích.

Dřevo použité na vchod a garáž má zvláštní původ. Pochází ze staré lodi, kterou majitelé našli v demoliční firmě na jihu Holandska, celou ji koupili a staré dřevo znovu chytře využili.

Vzdušný interiér

Spojení s přírodou a jednoduchost, která opět koresponduje s okolní krajinou, dělá z domu ideální místo pro relaxaci a čas strávený s rodinou. Otevřenost prostoru neposkytuje interiéru jen dostatek denního světla, ale je zároveň základem pro vytvoření komunikačního prostoru, ve kterém má každý obyvatel své soukromí, ale stejně tak i nepřeberné možnosti, jak trávit čas ve společnosti ostatních.

Úspornost zařízení je umožněna i tím, že úložné prostory jsou vyřešeny na míru navrženými dřevotřískovými skříněmi a dělícími boxy. Materiál, který je běžně používán jako technický, je zde využit tak, že dodává prostoru svěžest a originalitu.

Kuchyňská sestava v antracitové barvě s pracovním ostrůvkem s varnou deskou je zasazena v otevřeném prostoru. Řešení je přizpůsobeno požadavkům rodiny, tedy trávit čas co možná nejvíce spolu.

Interiér není zahlcený nábytkem a ten, který byl vybraný, lze označit slovem nadčasový. Jednotlivé kusy jsou jakoby nahodile, a přesto velmi pečlivě voleny.

Do místností vnášejí svou různorodostí hravost a kontrastují s dýhovanými bloky, které naopak dodávají prostoru celistvost a jednolitost. Sklo se opakuje i v interiéru a přispívá k velkorysosti a vzdušnosti domu.

Betonové stěrky na podlaze a industriální ocelové schodiště jsou poslední tečkou, kterou dosáhli architekti a designéři toho, že se prostor dá označit jako dokonalý. Plakáty a obrazy na stěnách vnášejí do domu individualitu obyvatel.

Vila V. je jednoznačně projektem, který může být velkou inspirací. Je originální, ale ne za každou cenu, je příjemná, ale vkusně zabydleným způsobem, je vzdušná, ale nejde z ní chlad.

Další relaxační zóna je před krbem. Tmavá pohovka v neutrální barvě snese i doteky malých chlapců. Koberec před ní tepelně izoluje a je jasným znakem toho, že se s hrou dětí i v této části počítá.

Autoři

Vize architektů ze studia Paul de Ruiter by se dala vyjádřit slovy inovace, udržitelnost, identita a interakce. Jejich ambicí je přiblížit se pomocí inovativní architektury budoucnosti a přinést neočekávaná kreativní řešení. Paul de Ruiter zastává názor, že budova by měla inspirovat, povzbudit a lidé by se v ní měli cítit šťastní a mít dostatek energie.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt č. 1/2014.

Autor:
  • Nejčtenější

Byt mladého muže, který tvrdí, že věci doma nehromadí. Nemá ani televizi

Proč byly (ne)barvy a klasické materiály ve zrekonstruovaném bytě v činžovním domě výhodou? Majitel Matěj si díky nim mohl pronajatý prostor zařídit bez omezení, stylově i jako malou galerii.

Místo sardinkovým návštěvám v paneláku dali přednost kouzelnému srubu

Myšlenka na druhý domov v Krušných horách vznikla vlastně tak trochu z nutnosti. Tomáš s manželkou a dětmi žijí ve středních Čechách. Rádi navštěvují rodiče, ale návštěva čtyřčlenné rodiny v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Do malého wellness domku se vešla sauna, fitko, kuchyňka i odpočinkový kout

Na začátku stálo jednoduché zadání: zútulnit zavedenou zahradu, která přiléhala k rodinnému domu. Něco však chybělo. Přáním majitelů byl aktivnější wellness odpočinek v zahradě včetně sauny, kuchyňky...

Domy za Prahou, do kterých se můžete ihned nastěhovat. Podívejte se

Sen o rodinném domě za Prahou si můžete ihned splnit. Na prodej jsou nemovitosti s krásnou zahradou, vzrostlými stromy, terasou a někdy i bazénem. Domy jsou v perfektním stavu. Stěhovat se můžete...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

U Děčína postavil dům z lodního kontejneru za půl roku a 1,2 milionu korun

Tomáš Roháč miluje cestování, netradiční ubytování a ekologii. „Na cestách po zahraničí mě velmi zaujala výstavba z lodních kontejnerů. Začal jsem se o tento druh staveb zajímat a úplně jsem jim...

Mezonet pro právníka má speciální skříně pro obleky i velkou knihovnu

Byt v tmavých barvách? Proč ne, když je to přání majitele bytu, které odpovídá jeho představám. Pro architekty to byla dokonce radost a příjemné osvěžení, že mohou po záplavě světlých bytů navrhnout...

Slavná Christina Ricci prodává svůj dům v Los Angeles. Chce 52 milionů

Americká herečka Christina Ricci prodává svůj dům v Los Angeles, který sdílela se svým bývalým manželem Jamesem Heerdegenem, za 2,25 milionu dolarů, v přepočtu za 52 milionů korun.

Byt mladého muže, který tvrdí, že věci doma nehromadí. Nemá ani televizi

Proč byly (ne)barvy a klasické materiály ve zrekonstruovaném bytě v činžovním domě výhodou? Majitel Matěj si díky nim mohl pronajatý prostor zařídit bez omezení, stylově i jako malou galerii.

Karmelitky se v Drastech vrhly do práce. Klášter vznikl ze zarostlé skládky

Malou obec Drasty, která je součástí Klecan ve Středočeském kraji, dlouho hyzdil zpustlý areál bývalého statku, třebaže jde o kulturní památku. Nové majitelky začaly intenzivně pracovat na nápravě.

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...

Velká proměna Michala Davida: dvacet kilo dole. Žádné pivo, ale fitko a tenis

Michal David (63) zhubl v posledních měsících dvacet kilo a cítí se výborně. V rozhovoru pro iDNES.cz muzikant...

Příběh Vlaďky: Jsem v šoku. Manžel má milenku, je starší a ošklivější než já

Neříkám, že naše manželství nemělo žádné mouchy, ale myslela jsem si, že nám to docela klape. Pravda je ale někde...