Konec přehřívání. Díky pasivní dřevostavbě mají doma příjemný chládek

  1:00
V teplých měsících se nezastíněné domy potýkají se syndromem přehřívání. Nepříjemné horko nejvíce trápí dřevostavby. V pasivním rodinném domě v Pticích u Prahy však tento zdánlivě neřešitelný problém vyřešili dokonale. A vznikl tak navíc unikátní ekologický dům.
Rodinný dům v Pticích, pohled od jihovýchodu. Díky pasivní dřevostavbě má...

Rodinný dům v Pticích, pohled od jihovýchodu. Díky pasivní dřevostavbě má rodina doma příjemný chládek. | foto: Ateliér Kubus

Současné stavby jsou na přehřívání jednoznačně náchylnější než například historické budovy. Na starých činžovních domech a chalupách totiž nenajdete veliké prosklené plochy, zajišťující pocit kontaktu s okolím a přírodou.

Navíc dříve používané materiály měly vyšší tepelnou akumulaci. Dnešní dřevostavby se oproti tomu velmi snadno prohřejí a v případě tropických dní může teplota v interiéru vystoupat do závratných čísel i během pár hodin.

S tímto častým problémem se rozhodl bojovat tým architektonické dílny Atelier Kubus, která se specializuje mimo jiné také na ekologicky šetrné domy s nízkou energetickou náročností.

Dřevostavba v Pticích

"V roce 2010 jsme se s kolegy pustili do návrhu pasivní dřevostavby v Pticích u Prahy. Návrh tohoto domu s obytnou plochou 204 metrů čtverečních vycházel z požadavku investora co nejlépe naplnit ekologická kritéria," říká Jan Růžička z ateliéru Kubus.

"Ekologická stopa stavby tak musela být redukována mimo jiné použitými ekologickými a k přírodě šetrnými materiály. Kromě dřeva pro nosnou konstrukci stavby jsou použité i konstrukční desky se sníženým obsahem formaldehydu, akumulační vyzdívky z nepálených cihel a také třeba jílové omítky s rákosovými rohožemi."

Dům, dokončený v roce 2012,  má díky tepelné izolaci a kvalitním okenním otvorům extrémně nízkou potřebu energie na vytápění. Teplou vodu pomáhají ohřívat solární kolektory. Nad pracovními stoly nahrazuje osvětlení několik světlovodů. V ložnici si majitelé přáli, aby elektroinstalace vedla mimo hlavy postelí z důvodu snížení vlivu elektromagnetického pole v době spánku.

Velmi zvláštní péče byla věnována zmiňované problematice letního přehřívání. Klíčovým požadavkem investorů bylo propojení obytných prostor v přízemí se zahradou. Majitelé si zároveň přáli velká okna, která zajišťují dostatečné denní osvětlení ložnic a dětských pokojů. V patře pak nabízí pěkné pohledy do krajiny. 

"Přehřívání jsme začali řešit hned v návrhu stavby. Velkou pozornost jsme věnovali zejména oknům. Museli jsme vymyslet, kde je nejlépe umístit, jak budou velká a k čemu budou sloužit," vysvětluje Růžička a dodává, že klimatizaci majitelé nechtěli ze zdravotních důvodů a také kvůli její energetické náročnosti. Cílem pasivního domu je energie minimalizovat. Při správném návrhu stavby navíc není vůbec potřeba, jak ukazuje tento dům v Pticích u Prahy. 

Stavba vnitřních akumulačních vyzdívek z nepálených cihel

Dokončené vnitřní akumulační vyzdívky z nepálených cihel (pohled na hotovou stěnu)

Pro všechna okna orientovaná na východ, jih a západ byl navržen systém poloautomatického stínění žaluziemi. V teplých dnech se automaticky spustí tak, aby se například po dobu nepřítomnosti osob interiér zbytečně neohříval. 

Pro podporu zvoleného řešení byla provedena řada simulačních výpočtů podle ČSN EN ISO 13792 - pro obývací pokoj v prvním nadzemním patře s okny orientovanými na jih a západ a pro dětský pokoj ve druhém nadzemním patře s oknem ve štítu orientovaným na západ. Střešní okna jižní orientace byla vyloučena předem.

Když jsou venku třicítky

Při venkovní teplotě 30 °C a při používání všech opatření nepřesáhne teplota interiéru 26 °C. Toto vyšlo ve výpočtovém modelu a v praxi to potvrzují zkušenosti spokojených majitelů. Samozřejmě ale musí být stavba správně užívána, tj. musí se používat stínění a žaluzie u velkých prosklených ploch.

Výpočty ukázaly, že kritičtější je obývací pokoj než dětský pokoj a že v daném případě jsou venkovní žaluzie na oknech nezbytné. S nimi pak bude možné garantovat nejvyšší normovanou teplotu 27 °C.

Při prvním modelovém výpočtu bez jakéhokoliv stínění bylo dosaženo hodnoty v interiéru 72 °C. K takovéto hodnotě by se teplota v praxi asi nikdy nevyšplhala, nicméně výsledek ukazuje velikost rizika letního přehřívání. Na druhou stranu podobné efekty známe z interiéru automobilů zaparkovaných na nestíněných betonových parkovištích před nákupními centry.

Riziko letního přehřívání tedy odborníci z Ateliéru Kubus redukovali pomocí masivní konstrukce a akumulační vyzdívky z nepálených cihel, které neotřele ozvláštnili interiér. Směrem do interiéru použili ve skladbách konstrukcí materiály s vyšší akumulační schopností, jako jsou tepelné izolace z dřevní hmoty.

Zvýšení akumulačních schopností dřevostavby umožnilo efektivní využití systému mechanického větrání s rekuperací (využití tepla z odpadního vzduchu) pro tzv. noční předchlazení.

Nosná dřevěná konstrukce rodinného domu v Pticích

Stínicí pergola je doplněna systémem exteriérových žaluzií.

Systém funguje tak, že když v noci venkovní teplota klesne pod teplotu v interiéru, zvýší se nepatrně intenzita automatického větrání, které přivádí do ložnic a obytných místností čerstvý vzduch. Chlad se pak naakumuluje do akumulačních stěn z nepálených cihel a dřevobetonových stropů a pomůže snížit denní teplotní maxima v interiéru.

Celý koncept pro snížení přehřívání v létě byl již v úrovni samotné studie, tedy návrhu stavby, důkladně prověřen a optimalizován díky výpočtovému modelu spolu s návrhem stavby z hlediska minimální potřeby energie na vytápění v zimě.

Pasivní rodinný dům v Pticích svým majitelům denně dokazuje, že při odpovědném a koncepčním návrhu je možné postavit nejen moderní a architektonicky originální dům, ale také provozně a technicky vyladěnou stavbu, která si hravě poradí i s letními parny.

Ateliér Kubus

Architektonická dílna Atelier Kubus se od roku 2000 věnuje navrhování a projektování energeticky úsporných staveb. Zároveň se zabývá problematikou ekologického stavitelství a udržitelné výstavby i využívání alternativních technologií a stavebních materiálů.

Kubus je členem sdružení Centrum pasivního domu, osvětové a poradenské organizace, které sdružuje přední architekty, projektanty, stavební firmy, výrobce stavebních materiálů a prvků a další odborníky, kteří mají zkušenosti s pasivními domy. 

Závěrem k tepelnému komfortu

Současné budovy mohou být velmi technicky vyspělé a kvalitní, na druhou stranu jde o komplikované systémy, které jsou mnohdy velmi citlivé na chyby v návrhu.

Vzhledem ke složitosti řešení už často nestačí pro návrh pouhé zkušenosti nebo "zdravý selský rozum", ale je třeba v určitých fázích využít podrobného modelování.

Z hlediska širších souvislostí je však také třeba, aby uživatelé budov přehodnotili určitým způsobem svoje požadavky na ně. V zajetí techniky mnohdy zapomínáme na základní principy a necháme se zlákat vidinou sofistikovaných technických řešení.

Plnění takovýchto extrémních požadavků je energeticky a tudíž finančně velmi náročné a z dlouhodobého hlediska neudržitelné. Požadovat v létě v téměř čtyřicetistupňových vedrech teplotu v interiéru v úrovni 18 °C je nepřiměřené.

Mírně zvýšené teploty v létě (v rozumném rozsahu), stejně tak jako mírně snížené teploty při zimních extrémech by nám měly připadat normální. To ovšem nemůže být omluvou a výmluvou pro chybná a nekoncepční řešení.

Autor:

Nejčtenější

Rodinné domy v Česku za cenu bytu. Září novotou, mají zahradu a jsou na prodej

Nové rodinné domy, které vám splní sen o bydlení s vlastní zahradou. Ceny začínají na 7,5 milionu korun a žádná z nabízených nemovitostí nepřesáhne 12 milionů. Podívejte se na devět aktuálních tipů.

Odvážní Češi opustili práci a začali úspěšně podnikat a šťastně žít v Toskánsku

Náš rodinný příběh se začal psát v roce 2016, oba jsme pracovali v korporacích, ale věděli jsme, že chceme žít aktivně a že nás spojuje láska k Itálii. Po prvním společném roce jsme dali výpovědi a...

Rosnička Honsová bydlí v Praze. V části s nejlepšími rozptylovými podmínkami

Meteoroložka a hlasatelka zpráv o počasí Dagmar Honsová si svůj domov vybrala netradičním způsobem. Její povolání je zároveň i jejím největším koníčkem, proto zvolila jako místo k životu...

Bára Nesvadbová bydlí v kouzelném domě za Prahou. Skrytá oáza je plná zvířat

Bára Nesvadbová nás pozvala do svého dvougeneračního domku na okraji Prahy. Spisovatelce a spoluzakladatelce nadačního fondu Be Charity vyšel nedávno nový román a je tak v jednom kole. Ráda se z...

Podívejte se na nejlepší interiéry roku 2024. Nadchnou i šokují

Absolutním vítězem jubilejního desátého ročníku ocenění Interiér roku 2024 se stala výjimečná novostavba domu Oskar v Kamenné Lhotě od Jana Žaloudka. Vyvolala silné emoce i u odborné poroty, která...

Pohoda u vody. Rodina našla v Česku perfektní bydlení pro odpočinek i sport

Byt mladého páru s třemi dětmi je zasazen do malebného prostředí Lipenské přehrady v jižních Čechách. Majitelé dali studiu Šenkýř Architekti při navrhování interiéru volnou ruku. Úkolu se ujali ...

1. května 2025

Špatné řízení SVJ nebo bytového družstva může být pohromou

Jak říká klasik: Chybovat je lidské a odpouštět je božské. Ale lze stejně nahlížet i na řízení bytových domů? Má statutární zástupce prostor chybovat? Bohužel, nemá!

1. května 2025

Podívejte se na nejlepší interiéry roku 2024. Nadchnou i šokují

Absolutním vítězem jubilejního desátého ročníku ocenění Interiér roku 2024 se stala výjimečná novostavba domu Oskar v Kamenné Lhotě od Jana Žaloudka. Vyvolala silné emoce i u odborné poroty, která...

30. dubna 2025

Pro oceněný dům Oskar v jižních Čechách byla inspirací vesnická kaple

Dům Oskar navržený architektem Janem Žaloudkem vyrostl ve velkorysé užitkové zahradě, která původně náležela k sousedícímu zámku v jihočeské vesnici Kamenná Lhota. Silný genius loci umocňuje torzo...

30. dubna 2025

Odvážní Češi opustili práci a začali úspěšně podnikat a šťastně žít v Toskánsku

Náš rodinný příběh se začal psát v roce 2016, oba jsme pracovali v korporacích, ale věděli jsme, že chceme žít aktivně a že nás spojuje láska k Itálii. Po prvním společném roce jsme dali výpovědi a...

29. dubna 2025

Kutloch pro kratke meškani i s klunkerpartyjou ve fajnem městě Ostravě

Dyš ma kerysi robotu v Ostravě!!! či tam ide enem tak na čundr s klunkerpartyjou, može tu spočnuť. Mebl a ine interierove cypoviny su zrobene v industriálnim dizajně, aby zme se poklonili wieczne...

29. dubna 2025

Rodinné domy v Česku za cenu bytu. Září novotou, mají zahradu a jsou na prodej

Nové rodinné domy, které vám splní sen o bydlení s vlastní zahradou. Ceny začínají na 7,5 milionu korun a žádná z nabízených nemovitostí nepřesáhne 12 milionů. Podívejte se na devět aktuálních tipů.

28. dubna 2025

Dům ve svahu v Lipencích má kuchyň v druhém podlaží. Podívejte se proč

Dvojdomy nepatří v poslední době k častým řešením, přitom mají řadu výhod. Tedy pokud jsou navržené pro spřátelené rodiny. Pak přinášejí možnost sdílení nákladů, ale zároveň i „úsporu“ pozemku,...

28. dubna 2025

Je mu 90 let, přesto je stále moderní. Za skvělý dům vděčí New York Evropě

První moderní městský dům postavili v New Yorku až v roce 1935. Autor, architekt William Lescaze, pocházel samozřejmě z Evropy, kde se mezinárodní styl architektury zrodil. Jeho stavba na newyorské...

27. dubna 2025

Rosnička Honsová bydlí v Praze. V části s nejlepšími rozptylovými podmínkami

Meteoroložka a hlasatelka zpráv o počasí Dagmar Honsová si svůj domov vybrala netradičním způsobem. Její povolání je zároveň i jejím největším koníčkem, proto zvolila jako místo k životu...

27. dubna 2025

Při stavbě domu použili místo betonu levnou hlínu. Počkejte si na překvapení

Výhled na příboj a rozbrázděné skály na pobřeží majitelům pozemku dočista učaroval. Sledovat by je dokázali celé dny. Proto plán na rekreační obydlí pojali tak, aby se ze svahu sestupující stavba...

26. dubna 2025

Ze starého domku a stodoly u Klatov vytvořili úžasný rekreační domek

Fasáda z opalovaného modřínového dřeva, která nevyžaduje žádnou zvláštní údržbu, představuje pohledově nejvýraznější prvek ve zdařilé rekonstrukci vesnického stavení. Navíc původní stodola ustoupila...

26. dubna 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.