Pozemek v klidnější části menší obce v jižních Čechách se výrazně svažuje k jihu. Přístupová cesta vede po jeho severní straně a přes koruny stromů se z horní hrany pozemku otevírá pohled na blízké město, za hezkého počasí i na pohoří Šumavy.
"Tento výhled máme rádi, proto v našich úvahách o nové stavbě hrálo jeho zachování důležitou roli," vysvětlují majitelé. A pokračují: "Naším dalším požadavkem bylo, aby stavba poskytovala relativně pohodlné ubytování pro všechny členy rodiny, a to po celý rok. Od samého počátku jsme se přikláněli k dřevostavbě, vzhledem k jejím izolačním vlastnostem při zachování lehkosti konstrukce."
Zpočátku vybírali majitelé mezi typovými domy, ale protože žádný z nich nesplňoval jejich představy, rozhodli se pro návrh "na míru" a oslovili architektonický ateliér Molo architekti.
"Tento ateliér jsme si vybrali na doporučení a od začátku jsme jednali s architekty Patrikem Zamazalem a Majou Nalevankovou. Ti si vyslechli naše představy, navštívili pozemek a připravili nám několik návrhů na výběr. Umožnili nám také návštěvu několika dřevostaveb z jejich dílny, což nám definitivně potvrdilo naše rozhodnutí pro dřevostavbu."
"Tím, že dům stojí na místě původní chaty," osvětluje situaci architektka Mária Horecká Nalevanková, "zároveň respektuje i okolní zástavbu, v níž se opakuje stejný koncept – stavba na horní, severní straně pozemku s výhledem na jih. Okolí tvoří smíšená zástavba rodinných domů a rekreačních objektů."
Z optického hlediska je dům rozdělený na dvě jednopodlažní hmoty s rozdílnou výškou. Nižší část, bližší k zahradě, slouží ke společnému životu rodiny a je orientována na jih, vyšší zadní část směřuje na sever, ale pokojům a koupelně v této "noční zóně" se dostává i jižního světla horními okny.
Fotogalerie |
Život ve dvou zónách
Vstup do objektu vede ze západní strany přes zádveří, využívané současně jako šatna. Odtud se vchází do hlavní místnosti, která plní současně funkci obývacího pokoje, jídelny a kuchyně.
Obytný prostor je na jižní straně spojen posuvnými dveřmi, vsazenými do rozměrné prosklené stěny, s prostornou dřevěnou terasou a se zahradou. V letních teplých dnech se tak opticky zvětšuje a získává na vzdušnosti.
Za hlavní místností následuje klidová zóna domu se třemi ložnicemi, koupelnou a samostatným WC. Menší podlahovou plochu těchto místností kompenzuje zvýšená výška stropu, která umožnila vybavit dvě ložnice palandami na spaní. V podhledu nad koupelnou jsou instalovány technologie.
"Celá stavba se vyvíjela podle projektu," pokračuje Maja Nalevanková, "pouze pro velké jižní okno jsme původně navrhli jako zastínění posuvné panely z rákosí, ale po zhotovení stavby se klienti rozhodli, že chtějí terasu zastřešit, aby ji mohli používat i za deště. Pergolu, na které bude natažena bílá plachta, jsme tedy navrhovali dodatečně."
Slovo architekta a majitelů
"Krásný pozemek, rozumné zadání, výborní klienti, bezproblémové stavební řízení, realizace bez nepříjemných překvapení, bezvadná komunikace se stavební firmou, skvěle nafoceno. Víc takových projektů!" říkají tvůrci projektu.
A názor majitelů? "Architekti dokázali naše ne vždy zcela konkrétní představy přetvořit v návrh, který nás zaujal. A nezůstalo jen u toho. Doporučili nám také vhodné firmy, protože jsme stavbu nedělali na klíč. Spolupráce s těmito firmami v době realizace stavby pro ně byla samozřejmostí. Dá se říci, že zpočátku pracovní vztah s architekty Patrikem Zamazalem a Majou Nalevankovou přešel během stavby domu v přátelství."
Technické údajeZastavěná plocha: 86 m2 |
AutořiMgA. Patrik Zamazal (1973) V roce 2000 zahájil vlastní projekční činnost, v r. 2008 založil ateliér MOLO architekti. Zabývá se problematikou nízkoenergetických staveb a dřevostaveb, zúčastnil se řady odborných konferencí, workshopů a architektonických soutěží. MgA. Mária Horecká Nalevanková (1979) |
Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Můj dům č. 9/2013.