V kruhovém domě se nám skvěle žije. Je ze dřeva, slámy, hlíny a hnoje

  1:00
Kraj v blízkosti řeky Oslávky jim učaroval již v době, kdy sem v mládí chodili na vandry. Když se jim narodily dvě děti, volba lokality byla jasná. „Oslovili jsme architekta Mojmíra Hudce, který nám navrhl v Rapoticích u Třebíče pasivní kruhový dům z dřeva, slámy a hlíny,“ popisuje začátky majitelka Jitka.
Poloha na kraji obce přináší výhodu v podobě nádherného výhledu do krajiny.

Poloha na kraji obce přináší výhodu v podobě nádherného výhledu do krajiny. | foto: Martin Zeman

Mezi požadavky na počátku celého návrhu jsme mimo jiné měli: přízemní nepodsklepená dřevostavba, nízkoenergetický dům z přírodních materiálů izolovaný slámou, bez rekuperace, vytápěný pecí nebo krbem, s obytnou plochu kolem sto metrů čtverečních. Dále jsme pak chtěli prostornou jídelnu s kuchyní a obývacím prostorem jako srdcem domu, klidovou část oddělenou od té obytné denní a také minimum chodeb.

Může se hodit

Rodinný dům-dřevostavba

cena 1999 000,- Kč včetně DPH

Více na Reality.iDNES.cz.

Snad až na větší užitnou plochu a rekuperaci, pro kterou nás architekt Mojmír Hudec pádnými argumenty naštěstí včas přesvědčil, byl počáteční záměr splněn a nás hřeje u srdce, že nám dům plně vyhovuje přesně tak, jak je.

Originál vítězí

Záliba v přírodních materiálech nás od začátku vedla jasným směrem. Kombinace slámy a hliněné omítky nám vyloženě učarovala. Výběr architekta Mojmíra Hudce ze studia ELAM atelier i dodavatele stavby, společnosti Vala Dřevostavby, byl pak celkem snadný právě pro jejich zkušenost s tímto typem stavění.

Vybírali jsme ze dvou architektonických návrhů od různých autorů a tento nás dostal už jen svým tvarem, který připomínal vesmírnou loď jako ze Star Treku. Navíc se podobal jurtě, která v našich úvahách chvíli také figurovala.

Pochopitelně tento organický tvar občas přinesl složitější konstrukční řešení, ale nechtěli jsme to vzdát. V minulosti bylo postaveno tolik krásných a mnohem komplikovanějších staveb, byli jsme tedy přesvědčeni, že řešení se dá najít vždycky.

Pomalu, ale hodnotně

Kruhový dům má průměr necelých čtrnáct metrů, místnosti jsou orientovány podél obvodu a střed tvoří obývací pokoj. Dominantou obytného prostoru jsou finská nízkoteplotní akumulační kamna, kde si můžeme třeba i upéct chleba.

Nesmí chybět praktická kuchyňská linka z masivního dřeva s žulovou pracovní deskou a samozřejmě velký jídelní stůl pro šest lidí. V interiéru máme spoustu věcí vyráběných na míru: knihovnu, kuchyni, kamna, mozaiku za kuchyňskou linkou, ale třeba i obrázky. Takto vytvořené věci pro nás mají zcela jinou hodnotu a nevadí nám ani to, že přibývají pomalu a postupně.

Směrem k jihu se dům otevírá do krajiny přes největší prosklenou plochu v domě, která nádherně opticky propojuje interiér se zahradou. Odtud je také vstup na terasu krytou proti dešti a letnímu slunci přesahem střechy a mírným valem. Kontakt s přírodou kolem domu díky nízké úrovni podlahy vůči terénu je pro nás asi největší odměnou.

V jídelně s kuchyní tráví rodina převážnou část dne a je v úzkém kontaktu s přírodou okolo domu.

Centrem domu je obývací pokoj s posezením, na který volně navazuje jídelna a kuchyň.

Dřevo, sláma a hlína v absolutní shodě

Nosnou konstrukci tvoří vnitřní prstenec zděný z vápenocementových cihel. Balíky slámy po obvodu domu jsou opatřeny místy až deseticentimetrovou vrstvou hliněné omítky.

Spolu s vnitřní nosnou stěnou a zděnými příčkami tvoří masivní akumulační hmotu, takže vůbec nevíme, co je to přehřátí domu. Fasáda je z neošetřeného modřínu a hlíny, do které je v exponovanějších částech přimíchán kravský hnůj. Omítka se tak stává pevnější a odolnější.

I přesto je na západní straně již dost vymytá, ale jednou z obrovských výhod je, že se dá kdykoli bez problémů opravit. Strop a sloupy v interiéru jsou z neošetřeného smrku, podlaha zase z olejovaných modřínových prken. Střecha domu je rovná a osázená extenzivními rostlinami tak, že tvoří efektní kruhový obrazec - mandalu.

Zahradu postupně přeměňujeme v permakulturní a trvale udržitelnou. V plánu je bylinková spirála, biotop a další prvky. Mám za sebou kurz permakulturního designu a spoustu nápadů, které čekají na realizaci. Plánujeme také dokoupit sousední louku, vybudovat vinný sklep a možná i pracovnu. Manželovi po stavbě již otrnulo a má chuť dále budovat, takže kdo ví.

Celý proces realizace našeho domu jsme průběžně sdíleli na stránkách Kulatý dům, kde lze najít také podrobné technické informace a fotografie z jednotlivých fází stavby.

Neotřelý vzhled se nedá upřít ani koupelně. Dřevěná vana a kamenné umyvadlo jen...
Na míru stavěná finská kamna z šamotových cihel fungují jako hlavní zdroj...

V koupelně je dřevěná vana a v kuchyni na míru stavěná finská kamna z šamotových cihel.

Shrnutí architekta Mojmíra Hudce

Projektovat stavbu pro stejně smýšlející majitele není práce, ale radost. Přírodní materiály jsou velmi náročné na správné řešení detailů. Říká se, že dřevostavba chyby neodpouští a já dodávám, že přírodní stavba už vůbec ne.

Stavba byla navržena v pasivním standardu, na vytopení takovéto stavby stačí velmi malý zdroj. Velká finská pec a organický interiér byly už v režii investora, ale podařilo se udržet estetickou hranici. Po dokončení přírodního jezírka a zbytku terasy bude celá stavba neobyčejně uživatelsky přívětivá.

Technické parametry

  • Velikost pozemku: 926 m2
  • Zastavěná plocha: 149,6 m2
  • Užitná plocha: 119,6 m2
  • Spodní stavba: železobetonová základová deska na vrstvě 500 mm pěnového skla po obvodu izolovaná extrudovaným polystyrenem v tloušťce 300 mm
  • Stavební systém: vnitřní nosný prstenec z vápenopískových bloků tloušťky 250 mm + systém nosných dřevěných sloupů
  • Tepelné izolace: sláma, celulóza, drť z pěnoskla, polystyren XPS
  • Fasáda: hliněná omítka, obklad z neošetřeného modřínového dřeva
  • Střecha: plochá z příhradových vazníků
  • Střešní krytina: extenzivní zelená
  • Okna: dřevěná okna s trojitým zasklením
  • Podlahová krytina: olejovaná modřínová prkna, keramická
  • Vytápění a ohřev teplé vody: finská akumulační kamna, elektrické přímotopy, solární kolektory

Skladba stěny:

  • Směrem dovnitř: hliněná omítka 8-10 cm, slaměné balíky o velikosti 40 × 50 × 70 cm v lehké vodicí dřevěné konstrukci ze sbíjených hranolů KVH
  • Celková tloušťka stěny: 550 mm
  • Hodnota U ( stanovení tepelných ztrát stavebního dílce): 0,109 W(m2.K)

Další zajímavé pasivní rodinné domy najdete v aktuálním dubnovém čísle magazínu Dřevo&Stavby.

Autor:

Nejčtenější

Rodinné domy v Česku za cenu bytu. Září novotou, mají zahradu a jsou na prodej

Nové rodinné domy, které vám splní sen o bydlení s vlastní zahradou. Ceny začínají na 7,5 milionu korun a žádná z nabízených nemovitostí nepřesáhne 12 milionů. Podívejte se na devět aktuálních tipů.

Rosnička Honsová bydlí v Praze. V části s nejlepšími rozptylovými podmínkami

Meteoroložka a hlasatelka zpráv o počasí Dagmar Honsová si svůj domov vybrala netradičním způsobem. Její povolání je zároveň i jejím největším koníčkem, proto zvolila jako místo k životu...

Nádhernou roubenku zachránili a pak ji museli zavřít. Měli k tomu dva důvody

Truskavna je obec na hranici CHKO Kokořínsko, na kraji Truskaveckého dolu. Zde si Jarda s manželkou pořídili rozlehlé stavení, které je památkově chráněným statkem z konce 18. století. Bez peněz a...

Bára Nesvadbová bydlí v kouzelném domě za Prahou. Skrytá oáza je plná zvířat

Bára Nesvadbová nás pozvala do svého dvougeneračního domku na okraji Prahy. Spisovatelce a spoluzakladatelce nadačního fondu Be Charity vyšel nedávno nový román a je tak v jednom kole. Ráda se z...

Legendární boxer Osička žije v pražském Karlíně s věrnou parťačkou Cindy

Bývalý šampion v boxu Rosťa Osička se dnes věnuje především malování a poezii. Jeho byt v pražském Karlíně připomíná jeden velký ateliér. Svůj domov obývá s fenkou Cindy, protože zvířata hrají v jeho...

Odvážní Češi opustili práci a začali úspěšně podnikat a šťastně žít v Toskánsku

Náš rodinný příběh se začal psát v roce 2016, oba jsme pracovali v korporacích, ale věděli jsme, že chceme žít aktivně a že nás spojuje láska k Itálii. Po prvním společném roce jsme dali výpovědi a...

29. dubna 2025

Kutloch pro kratke meškani i s klunkerpartyjou ve fajnem městě Ostravě

Dyš ma kerysi robotu v Ostravě!!! či tam ide enem tak na čundr s klunkerpartyjou, može tu spočnuť. Mebl a ine interierove cypoviny su zrobene v industriálnim dizajně, aby zme se poklonili wieczne...

29. dubna 2025

Rodinné domy v Česku za cenu bytu. Září novotou, mají zahradu a jsou na prodej

Nové rodinné domy, které vám splní sen o bydlení s vlastní zahradou. Ceny začínají na 7,5 milionu korun a žádná z nabízených nemovitostí nepřesáhne 12 milionů. Podívejte se na devět aktuálních tipů.

28. dubna 2025

Dům ve svahu v Lipencích má kuchyň v druhém podlaží. Podívejte se proč

Dvojdomy nepatří v poslední době k častým řešením, přitom mají řadu výhod. Tedy pokud jsou navržené pro spřátelené rodiny. Pak přinášejí možnost sdílení nákladů, ale zároveň i „úsporu“ pozemku,...

28. dubna 2025

Je mu 90 let, přesto je stále moderní. Za skvělý dům vděčí New York Evropě

První moderní městský dům postavili v New Yorku až v roce 1935. Autor, architekt William Lescaze, pocházel samozřejmě z Evropy, kde se mezinárodní styl architektury zrodil. Jeho stavba na newyorské...

27. dubna 2025

Rosnička Honsová bydlí v Praze. V části s nejlepšími rozptylovými podmínkami

Meteoroložka a hlasatelka zpráv o počasí Dagmar Honsová si svůj domov vybrala netradičním způsobem. Její povolání je zároveň i jejím největším koníčkem, proto zvolila jako místo k životu...

27. dubna 2025

Při stavbě domu použili místo betonu levnou hlínu. Počkejte si na překvapení

Výhled na příboj a rozbrázděné skály na pobřeží majitelům pozemku dočista učaroval. Sledovat by je dokázali celé dny. Proto plán na rekreační obydlí pojali tak, aby se ze svahu sestupující stavba...

26. dubna 2025

Ze starého domku a stodoly u Klatov vytvořili úžasný rekreační domek

Fasáda z opalovaného modřínového dřeva, která nevyžaduje žádnou zvláštní údržbu, představuje pohledově nejvýraznější prvek ve zdařilé rekonstrukci vesnického stavení. Navíc původní stodola ustoupila...

26. dubna 2025

Dvě jubilea Josefa Gočára. Poznáte i méně známé stavby slavného architekta?

Slavný český architekt by letos oslavil hned dvě jubilea. Vydejme se proto po jeho stopách, o nichž se zase tolik neví.

25. dubna 2025  14:32,  aktualizováno  14:32

Byt jako z hororu prošel ohromující proměnou. Obrovská dřina se vyplatila

Není to úplně klasická rekonstrukce. Spíš kompletní přepracování starého bytu v historické budově, kde paměť sahala sto třicet let do minulosti. Četné renovované a repasované prvky ji tu s nádechem...

25. dubna 2025

Štěnice nám zamořily byt. Lezou od souseda, bývalého popeláře. Co mám dělat?

Bydlím v obecním bytě a už nějaký čas bojuji se štěnicemi. Štěnice nám do bytu lezou prokazatelně od souseda, který přiznal, že už pět měsíců má doma nějaké černé brouky. Prý nevěděl, co to je, a tak...

25. dubna 2025

Ve Znojmě si berou děti do práce, z kanceláří pro ně vznikl pohádkový svět

Projekt dětské skupiny Nevokids představuje citlivou rekonstrukci původních kancelářských prostor, které se proměnily na úžasně inspirativní prostředí pro nejmenší. Nechybí zde nic, co děti milují a...

25. dubna 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.