Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sídlo neřesti s legendárními večírky. To je Muchův dům na Hradčanech

  1:00
Údajně se tu za socialismu pořádaly legendární večírky. Po salonech se promenovaly nahé ženy, mělo to být sídlo neřesti. Ale především je to místo vypravující příběh Muchova rodu. Návštěvu z Hradčanského náměstí číslo 6 přinesl sobotní magazín Víkend DNES.
Navodit tvůrčí prostředí bylo pro Alfonse Muchu zásadní, podstatnou část...

Navodit tvůrčí prostředí bylo pro Alfonse Muchu zásadní, podstatnou část vybavení si do Prahy dovezl z ateliéru v Paříži. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Pokud některé domy umějí vyprávět příběhy, tak ten s číslem 6 na Hradčanském náměstí v Praze rozhodně. Račte vstoupit. Tady žije Mucha.
„Pozor na našeho hlídače,“ upozorní mě mírně John Mucha, když málem stoupnu na hlavu šelmy, jejíž kožešina leží na podlaze. Je tuze těžké koukat pod nohy, když všude kolem vás visí dílo a artefakty jednoho z největších umělců naší historie.

John Mucha je mým průvodcem po historii místa, které toho tolik ukazuje. A také tolik skrývá. John je vnukem malíře Alfonse a synem spisovatele Jiřího. Dříve se živil jako bankéř, teď se stará o odkaz rodu.

Alfons Mucha se stal z chuďase boháčem prakticky ze dne na den. Stačil jeden divadelní plakát. Reklamu na hru Gismonda si u něj objednala pařížská herečka Sarah Bernhardtová. On sám ovšem svět obohatil o víc než o peníze.

Atmosféra pro génia

John se omlouvá, že nemá dostatek času, aby mohla být prohlídka dokonalá. Řeší návrat obrazů ze Španělska, chystá další instalaci v Japonsku. Ale i kdyby měl k dispozici týden, stejně by to na odhalení všech tajů domu č. p. 6 nestačilo.

„Nastěhovali jsme se sem v roce 1950,“ zanoří se do vzpomínek. To bylo ve chvíli, kdy komunisté jeho rodině sebrali vilu v Bubenči. „První, co se mi vybaví, že všechny ty věci po vyložení tvořily docela slušný bordel.“

Věci. Nejsou to ledajaké věci. Jsou to předměty nevyčíslitelné hodnoty. Vždyť rozhovor probíhá u stolu, za kterým je harmonium, u kterého vznikla slavná fotografie Paula Gauguina v podvlékačkách.

„Dědeček se rád obklopoval svými předměty, takže interiér tohoto domu se blíží jeho pařížskému ateliéru. Potřeboval mít ke své tvorbě své zázemí, svou atmosféru. Tohle všechno mu pomáhalo, aby se cítil dobře.“

Slavného předka osobně nepoznal, přesto se díky svým rodičům dokáže do jeho myšlenek vžít. „Vždycky chtěl stavět mosty. Jeho dílo takovým mostem je,“ připomíná nadčasovost dědečkovy tvorby.

Dům dětí

Vraťme se zpět do socialistického Československa. V roce 1951 byl Jiří Mucha uvězněn a rodina neměla celý rok tušení, kde se nachází. Nebyla to snad ani ironie osudu, jako spíš zlovůle režimu, že obýval celu pověstného „hradčanského domečku“. Tedy vzdušnou čarou byl pár desítek metrů od svých blízkých.

Jak je možné, že na dohled z Hradu mohly za této situace zůstat ony drahocenné předměty a obrazy bez zájmu vládnoucí strany? Zásluhy prý má Johnova matka skotského šlechtického původu Geraldine Thomsen-Mucha.
„Byla to ohromná klika. Když otce odsoudili, přijela sem StB. Že se bude všechno konfiskovat. Maminka v panice zavolala britského velvyslance, který sice neměl žádné pravomoci, ale příslušníkům řekl, že maminka je pod ochranou Jeho Veličenstva krále Jiřího.“

Mucha vzpomíná, že estébáci odešli a navzdory výhrůžkám už se nikdy nevrátili. „Prošli domem a tohle všechno pro ně bylo haraburdí.“
Naštěstí. Jinak by byl umělcův odkaz téměř jistě ztracen. „Nebýt maminky, sbírka neexistuje. Byl by konec.“

Obrazy a umění vás obklopí hned ve vstupní chodbě slavného domu na Hradčanském náměstí.

Že by se ale za Johnova dětství kolem všech maleb, fotografií či kusů historického nábytku jen opatrně našlapovalo, to se asi říct nedá. Život v této části města byl velmi specifický i ve velmi specifické době. „Byl jsem v tom systému privilegovaný. Ostatní rodiny tu měly dvě místnosti, my celý dům. Kluci sem chodili, dělali jsme bordel,“ zasní se. „Za zahradou byla kasárna, tak jsme sbírali náboje a pak je házeli do ohně. Bouchlo to a byl poplach.“

„Chodil jsem do školky s ostatními zvláštními dětmi, které nebyly akceptované režimem. Byli tam Lobkowiczové, Colloredo-Mansfeld, takové rodiny. Ale to jako kluk nevnímáte.“ Čím více rostl, tím více měl problémů s původem. To jej vedlo k odchodu za studii do Londýna, později ho do Velké Británie následovala i jeho matka.

Dům hříchu

Vztah Johnových rodičů je různými lidmi vykládán různě. Po odchodu Geraldiny do Skotska se v domě usídlily jiné ženy v čele s Martou Kadlečíkovou. Kolují historky, kterak se v pokojích chodilo bez oblečení, vedly se vážné i nevážné řeči, které končily nezávazným milováním.

„Bylo to asi zvláštní. Hlavně v tehdejším systému. Chci říct jednu věc. Jen jednou se rodiče málem rozvedli, bylo to kvůli paní Plockové. Otec říkal, že to je jeho chyba,“ vzpomíná John Mucha. „Soudce se zeptal matky, co si myslí ona. Odpověděla mu, že si musí uvědomit, že někdo, kdo byl připraven obětovat život za svobodu a kdo prošel mučením, a je to umělec, tak nezapadá do vzorců normálního chování.“

Soudce tenkrát rozvod odmítl, Jiřímu Muchovi doporučil celou věc promyslet. „Otec a matka komunikovali především na mentální bázi. Ani Marta Kadlečíková, ani Vlasta Plocková nemohly sáhnout na jejich osobní vztah. Matku to samozřejmě bolelo. O tom není pochyb. Ale pomohla jí její hudba,“ tvrdí Mucha.

Se svou nevlastní sestrou Jarmilou Mucha Plockovou se John Mucha řadu let soudil, zda jí náleží právo užívat jméno slavné rodiny. Spor prohrál.

Milovaný Mucha

Příběhy přerostou v mýty, ale dílo zůstává. A to, které zanechal Alfons Mucha, se stává slavnější a slavnější. Pokud pojedete například do Japonska, odkazujte se, že je vaším krajanem. Mistr je tam milován.

John Mucha nyní jedná s pražským magistrátem o trvalém umístění slavné Slovanské epopeje, která podle jeho slov teprve bude naplno pochopena. „Měla mít tři části, bohužel už to dědeček nestihl. Měly se jmenovat Věk Rozumu, Věk Moudrosti a Věk Lásky, utvořilo by to jasný celek.“
Podobně jako rozsáhlé sbírky v domě číslo 6 na pražském Hradčanském náměstí. Tady Mucha žije dál.

Autoři:

Nejčtenější

Neobvyklé prvky v interiéru jí řemeslníci rozmlouvali. Dnes inspiruje ostatní

Minimalistickou dřevostavbu si majitelka vysnila a během stavby dotáhla do posledního detailu. Přání žít v sepětí s přírodou s minimální ekologickou náročností se proměnilo ve skutečnost a dnes...

Vítěz Prostřeno! a muzikálový herec se usadil na Žižkově i se svou láskou

Muzikálový herec Ondřej Bábor, kterého si můžeme pamatovat i jako herce ze seriálů Slunečná, Smysl pro tumor nebo Zoo, případně jako vítěze před časem odvysílaného pořadu Prostřeno!, se po dlouhém...

Splňte si sen o pohádkové chalupě. Jaké krásné nemovitosti má Česko na prodej

V České republice se prodává velké množství pohádkových horských chalup, do kterých se můžete hned nastěhovat. Podívejte se na nejzajímavější nemovitosti na prodej.

Nepotřebují klimatizaci ani topit. Jejich dům má nulovou spotřebu energií

Úsporný dům je postavený na komplikovaném, nepravidelném pozemku. Přesto boduje. Jde totiž o bydlení v pasivním standardu. Nemovitost se pyšní pohodlím a nulovou spotřebou energií. Stavba pojmenovaná...

Srub zavrhli. Na okraji Olomouce si postavili raději příjemnou roubenku

Když Michal s Barborou objevili nabídku na prodej pozemku s chatou ve velmi žádané lokalitě, neváhali. Předtím už takto pořídili několik nemovitostí, které si zařídili a nějakou dobu v nich bydleli,...

Rodičům postavil na zahradě v Pečkách důmyslně promyšlený dům ze dřeva

Na první pohled nenápadná dřevostavba v Pečkách na Kolínsku skrývá příběh promyšleného bydlení v souladu s přírodou. Tam, kde dříve stála jen rozlehlá zahrada s rodinným domem, vzniklo nové místo k...

18. března 2025

Dům geniálního architekta Alvara Aalta zaplnily jeho skvělé návrhy

Nejznámější finský architekt a designér Alvar Aalto navrhoval územní plány, domy, obchody, interiéry restaurací, nábytek a dokonce i kliky dveří. V lednu 2025 Finsko nominovalo 13 nemovitostí...

18. března 2025

Neobvyklé prvky v interiéru jí řemeslníci rozmlouvali. Dnes inspiruje ostatní

Minimalistickou dřevostavbu si majitelka vysnila a během stavby dotáhla do posledního detailu. Přání žít v sepětí s přírodou s minimální ekologickou náročností se proměnilo ve skutečnost a dnes...

17. března 2025

Skvělý dům levitující na svahu vás nadchne, jeho atrium pak oslní

Rodinný dům elegantně se vznášející nad svým okolím, s vnitřním atriem s vyvěrajícím pramenem vody končícím v zahradním jezírku… Podívejte se na stavbu, ve které kralují výhledy, a interiér mění svou...

17. března 2025

Nepotřebují klimatizaci ani topit. Jejich dům má nulovou spotřebu energií

Úsporný dům je postavený na komplikovaném, nepravidelném pozemku. Přesto boduje. Jde totiž o bydlení v pasivním standardu. Nemovitost se pyšní pohodlím a nulovou spotřebou energií. Stavba pojmenovaná...

16. března 2025

České kliky s doživotní zárukou se dostaly až do luxusní vily v Los Angeles

Rodinný dům ve čtvrti Bel Air v kalifornském Los Angeles na první pohled zaujme svým futuristickým vzhledem, pro který se architekti inspirovali u automobilového designu. Pro své výjimečné...

16. března 2025

Lovkyně jelenů a kuchař si postavili praktický dům, který čeká na velké změny

Dům navržený architekty ze studia Rever & Drage je adaptovaný k životu jednoho páru. Postavili si jen tolik, kolik zrovna potřebují, ale je připravený k dalšímu růstu. Prozatím využívá jen třetinu...

15. března 2025

Ze starého a nudného domu je moderní úsporný krasavec se skvělými detaily

Několik desítek let starý dům původní majitelé neustále vylepšovali. Jenže dostavby mu jen ublížili. Teprve když architekti ze studia 2MAD tyto nánosy odstranili, objevila se krásná, vlastně moderní...

15. března 2025

Splňte si sen o pohádkové chalupě. Jaké krásné nemovitosti má Česko na prodej

V České republice se prodává velké množství pohádkových horských chalup, do kterých se můžete hned nastěhovat. Podívejte se na nejzajímavější nemovitosti na prodej.

14. března 2025

Proč jsme nešťastní v pronájmu? Bojíme se, že děti budou stále střídat školy

Bydlím s dětmi a manželkou v bytě v nájemním domě v širším centru Prahy. Majitel nám dal nižší nájem s tím, že si můžeme byt upravit podle libosti, protože to bude na hodně let. Nyní se rozvádí a byt...

14. března 2025

Z chátrající vily je skvost města. Nabízí pohodlí i spoustu potěšení

Villa Fitz v Rokycanech je dalším důkazem, že rekonstrukce starých objektů umějí tuzemští architekti na výbornou. Novorenesanční stavba prošla rozsáhlou rekonstrukcí, k níž přibyla moderní prosklená...

14. března 2025

OBRAZEM: Nejkrásnější stavby Josefa Gočára. Architekt se narodil před 145 lety

Staroměstskou radnici chtěl změnit v kubistický mrakodrap a z Hradce Králové udělal „salon republiky“. Před 145 lety, přesně 13.března 1880, se narodil architekt Josef Gočár. Bývá označován za...

13. března 2025  7:02