Nebaví mě růžové a selankovité příběhy, řekla Pavlásková Za scénou

  17:56aktualizováno  4. července 12:49
Režisérka Irena Pavlásková dokončuje snímek podle knihy Philipa Rotha Pražské orgie, který přijela představit na karlovarský filmový festival. „Nezajímají mě růžové a selankovité příběhy, ale to, co mě trápí a bolí. Provokuje mě to k tomu, abych pomohla lidem některým věcem porozumět,“ vysvětlila v pořadu Za scénou.

Práva k filmu jí poskytl sám spisovatel Philip Roth, který loni na jaře zemřel. „Mluvili jsme spolu asi čtyři hodiny. Hodně poslouchal, ale také se ptal. Zajímaly ho mé názory na společnost nebo vztahy,“ vzpomíná.

„On byl velmi rezervovaný člověk, nebyl zcela žoviální. Velice vážný, pozorný a niterný,“ popisuje autora Lidské skvrny, Americké idyly nebo Portnoyova komplexu.

Fotogalerie

Film začíná v 70. letech minulého století, kdy do Prahy přijíždí slavný americký spisovatel Nathan Zuckerman, aby odvezl rukopis povídek napsaných v jazyce jidiš, jejichž autor byl zavražděn nacisty. „Pro Zuckermana je pražská návštěva bizarním střetem s totalitou ovládaným národem a podivuhodným uskupením režimem umlčovaných umělců. Díky hledání rukopisu se seznámí se svéráznou a nezkrotnou Olgou,“ píše distributor filmu.

Sama Pavlásková příběh vidí jako souboj dvou jedinců a světů. „Souboj je to hlavně díky hlavní hrdince, která je ztělesněním všeho nepochopitelného, co může být v ženě. Je to rebelka, provokuje. Vychází to z toho, že je vnitřně nesvobodná, nespokojená,“ popisuje.

Za scénou

Za scénou je pořad, který vzniká ve spolupráci iDNES.tv a kulturní rubriky iDNES.cz a MF DNES. Divákům nabízí zajímavé hosty ze světa filmu, hudby nebo literatury (archiv pořadu najdete zde).

Logo pořadu Za scénou

Režisérku a scenáristku na knize fascinuje pohled cizince na tehdejší Československo a českou náturu. „Líbilo se mi, že je to pohled cizince na nás. Je to Američan, který přijede do Prahy a nějak nás vnímá. Chtěla jsem se držet jeho pohledu na věc,“ říká a dodává, že kniha vychází z vlastních Rothových zkušeností během jeho pobytu v Československu sedmdesátých let.

„Dokázal velmi dobře proniknout do naší mentality. Ukazuje společnost, která částečně usnula, rezignovala a smířila se se situací,“ tvrdí. Hlavní hrdinku Olgu ztvární Ksenia Rappoportová, hlavní mužskou roli získal Jonas Chernick. Z českých herců si ve filmu zahraje Klára Issová, Jiří Havelka, Pavel Kříž, Mirek Táborský, Martin Stránský nebo Jan Hrušínský. Film má premiéru 10. října 2019.

Irena Pavlásková vystudovala dokumentaristiku na FAMU. Úspěch zaznamenala v roce 1989 se svým debutovým dramatem Čas sluhů v hlavní roli s Ivanou Chýlkovou a Karlem Rodenem. Mezi další snímky, které natočila patří Bestiář podle knihy Barbary Nesvadbové, Zemský ráj do napohled vycházející z díla Terezy Boučkové nebo biografický Fotograf o Janu Saudkovi.

Trailer k filmu Pražské orgie:

Autor:

Nejčtenější

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

Proč bych měl zabít Ramba? Sylvester Stallone křísí akční legendu

Sylvester Stallone ve filmu Rambo: Poslední krev

Do svých třinácti let byl Sylvester Stallone za své chování vyloučen ze čtrnácti škol. V patnácti vyhrál hlasování...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Snímek Ad Astra zdobí Brad Pitt. Jinak jen stíhá Gravitaci

Záběr z filmu Ad Astra

Shodou okolností se Donald Sutherland, Tommy Lee Jones a Loren Dean potkali už ve filmu Vesmírní kovbojové. Nyní putují...

Najdete na iDNES.cz