Mám ohromné životní štěstí. Bydlím kousek od Café Savoy, takže můžu chodit na francouzskou snídani v bačkorách. Sice jsem to ještě neudělal, protože většinou nesnídám vůbec, abych stihl doběhnout se synem včas do školy, ale ten pocit, že bych tam v bačkorách chodit mohl, mě baví.
Na Malé Straně žije snad nejmíň obyvatel na kilometr čtvereční z celé Prahy. Jsou tu malé historické domy a sousedé se znají, podobně jako na pařížském Montmartru. Když tu bydlíte, popovídáte si s prodavačkou v potravinách, s paní na poště i v tabáku. Všichni si vás pamatují. Tady ani na sousedním Újezdě nejsou žádné diskotéky, není tu multikino ani nákupní centrum.
Jak se bydlí na Malé Straně |
Dokonce ani supermarket tu není. Jen malé obchůdky. Na ulici tu nikdy neuvidíte kamion. Největší dopravní ruch dělají výletní lodi na Vltavě a Čertovce. Malá Strana je vlastně taková malebná pražská vesnice. A tak se tu i žije. Pomaleji a bez rachotu. Tahle čtvrť prostě láká k zahálce. Jak by vlastně mohl vypadat program pro ideální malostranský den?
Pokud máte rádi kávu, doporučuji posnídat v Café Lounge v Plaské ulici pod Petřínem. Tam ji vaří nejlíp v Praze. Na všechny způsoby. A taky mají na jídelním lístku vynikající krupicovou kaši. Tu si dávám moc rád. Nespěchejte.
Užijte si luxus pomalého startu.
První zásada: choďte pěšky
Pak se vydejte na Petřín. Buďto po nově opravených stezkách zahradou Kinských kolem umělého jezírka a vodopádů, nebo sadem kolem lanovky. Tou ale nejezděte, přišli byste o nejkrásnější vyhlídky na město. Jděte pěšky, zastavte se uprostřed kopce a koukejte. Na Vltavu, Staré Město, malostranské střechy a desítky pražských věží.
Pokud ale napadne v zimě sníh, lanovka se naopak hodí. Když nasněží aspoň deset centimetrů, bývá plná snowboardistů, kteří sjíždějí Petřín mezi stromy. Sám jsem ten sešup několikrát absolvoval se synem na sáňkách - parádní jízda.
V květnu se zase u sochy Karla Hynka Máchy líbají milenci a v malebné tůni pod restaurací Petřínské terasy se třepou stovky pulců. Když si dřepnete v rákosí, můžete je chytit do ruky a sledovat, jak vám proplouvají mezi prsty.
Na Petříně je vůbec překvapivě živo.
Už jsme tu s rodinou potkali jednoho páva a tři zajíce. (No dobře, mohl to být pořád ten samý, ale proč si kazit iluze?) V létě tu sbíráme žampiony, mirabelky, hrušky, višně a na podzim jablka a výborné mandle ze svahu u americké ambasády.
Pro vášnivější povahy je tu taky dostatek útulných zákoutí a zarostlých míst vhodných k milostným dobrodružstvím. Jen pozor na psí hromádky, ty dokážou romantickou chvilku dost nešetrně poznamenat.
Piknik v trávě
Rozhodně si sem ale zajděte v létě na piknik! Petřínské stráně s prvotřídním výhledem a hustou trávou jsou ideální pro stylové přátelské dýchánky s dekami a proutěnými košíky. Jako bonus můžete pozorovat turistky, které se tu o prázdninách běžně opalují ve spodním prádle.
A ještě noční tip pro milovníky adrenalinu: Jeden můj herecký kolega se o půlnoci po sedmi pivech a třech Red Bullech pokusil vylézt na konstrukci petřínské rozhledny. Ohromně si ten zážitek pochvaloval – včetně následného pobytu v nemocnici, kde si po operaci obou zlomených kotníků údajně báječně odpočinul od práce i od rodiny.
Když už jsme u té rodiny, Petřín je parádním cílem výletů s dětmi. Nejen díky zrcadlovému bludišti, Hladové zdi, hvězdárně, úžasnému roubenému kostelíku převezenému ze Zakarpatské Ukrajiny, ale i několika novým dětským hřištím a fantastickým pískovcovým skalám, po kterých se dá poměrně bezpečně lozit pod strahovskými kolejemi.
Až si dostatečně užijete přírody, sejděte z Petřína třeba do Nerudovy ulice, kde si nezapomeňte sáhnout na palce u nohou mouřenínů podpírajících balkon rumunského velvyslanectví. Podle staré legendy vám dodají sílu. K obědu pak vřele doporučuji restauraci Konírna na Maltézském náměstí, kde vaří skvělá klasická česká jídla, především zvěřinu. A dršťky. Z těch umějí vykouzlit opravdu delikátní pochoutky.
Malá Strana je taková pražská zašívárna. V celé čtvrti jako by se tak trochu zastavil čas. Zdá se být líná a kromě rušných tepen, kudy proudí v nekonečných špalírech turisté, nabízí spoustu půvabných barokních zákoutí ke spočinutí. U Čertovky, u Lennonovy zdi, na vršku nad Valdštejnským náměstím nebo na Jánském vršku.
Takže se po obědě nikam nehrňte. Stačí ujít jen pár kroků. Sedněte si třeba na ponton lodních společností pod Karlovým mostem, zujte si boty a strčte nohy do vody. Ucítíte, jak to s vámi bude houpat, když kolem projede parník. Anebo si kupte nanuka, půjčte si šlapadlo a objeďte Střelecký ostrov.
Tedy pokud je horko. Když je zima jako teď, zajděte si do Sovových mlýnů na výstavu. Nebo nahlédněte do útrob kostela Svatého Mikuláše. Schválně: kdy jste v tom nádherném chrámu naposledy byli? Jeho úchvatný vnitřní prostor možná už vidělo na vlastní oči víc Japonců než Pražanů. Přitom je to takový zážitek. Podobně jako výhled z ochozu chrámové kopule nebo z ochozů věží Karlova mostu.
I když jsou její staré křivolaké uličky nepochybně tím nejcennějším, co může Malá Strana nabídnout, nežije zdaleka jen historií. Máme zde spoustu lokálních spolků, které posilují sousedského ducha. Naše čtvrť se díky nim má už pár let čile k světu a přestává být jen turistickým skanzenem. Na náměstí
Na Kampě se například pravidelně konají tematické gurmánské trhy s ochutnávkou vín a sýrů, v nedalekém parku se každoročně pálí na ohromné vatře čarodějnice, pod Karlovým mostem se odpoledne na Štědrý den scházejí Malostranští ke společnému zpívání koled a v létě roztančí tisíce fanoušků hudby festival United Islands.
Na Petříně, na Střeleckém ostrově a v parku Kampa probíhá od jara do podzimu jedna kulturní a společenská akce za druhou. Děti si tu užívají sportovní dny, které pořádají malostranští hasiči a strážníci, slaví se tu masopust, vinobraní, ochutnává se zimní zabijačka, stává tu cirkusové šapitó a na „Střeláku“ promítá pojízdné kino.
Sportovní fanoušci fascinovaně sledují dramatické cyklistické závody ve sjezdu malostranských schodů a večer na svátek Lucie se skoro celá Malá Strana schází v lampionovém průvodu u Vltavy, aby vypustila na vodu osvětlené lodičky.
Dejme tomu, že strávíte odpoledne couráním mezi památkami. Jestli máte pocit, že jste byli všude, když už jste viděli Pražské Jezulátko, obě mlýnská kola na Čertovce a gotické věže před kostelem Panny Marie pod řetězem, odskočte si ještě vedle Sovových mlýnů na veřejné záchodky. Jsou to určitě nejčistší a nejhezčí veřejné toalety v Praze, ne-li na světě. A pak už si můžete vybrat jednu z mnoha místních restaurací a jít na večeři.
Kam? Třeba do jedné z nejstarších mexických restaurací v Praze, do Cantiny. Nebo do nedaleké thajské restaurace Noi Noi. Nebo do srbské Luka Lu. A pokud můžete sáhnout hlouběji do kapsy, určitě vás nezklame ani restaurant U Zlaté studně s úchvatným výhledem na Prahu nebo hotel Mandarin Oriental s jeho moderní českou a asijskou kuchyní.
Máte-li chuť na pivo, běžte do Lokálu ke Karlovu mostu, do Malostranské pivnice, do hospůdky U kocoura v Nerudově ulici nebo do Olympie na Újezdě. A jestli chcete zažít něco opravdu romantického, kupte si pod Karlovým mostem v bistru Bruncvík klobásu. Půjčí vám tam prut a můžete si ji sami opéct na ohni před bistrem. Je to velká zábava, a ještě si kolem ohně příjemně popovídáte s ostatními opékači.
Kam chodí bohémové v noci
Toužíte zjistit, v kterých podnicích to žije i po večeři? Zamiřte na Újezd do Plaské ulice, centra intelektuální a bohémské nové vlny. Na turisty tu nenarazíte. Zajděte si na drink do Mad Baru, ochutnejte víno v Los Optimisticos, ponořte se do dekadentního café baru 3+1 nebo zapadněte do nedaleké kavárny V sedmém nebi.
Tady všude a taky třeba v Mlýnské kavárně na Kampě můžete potkat relaxující kreativní generaci zítřka. A kdybyste to trochu přepískli a probudili se ráno na trávníku u Werichovy vily, zamiřte do vyhlášeného Ateliéru Kotlár, kde vám dokonale upraví účes, aby z vás zase udělali člověka.
Na Malé Straně se dobře žije. Když vám praskne žárovka, musíte sice jet koupit novou do jiné čtvrti, ale zase na vás odnikud necení zuby billboardoví politici, protože tu žádné billboardy nejsou. Fascinuje mě představa, že prakticky stejně vypadajícími uličkami se procházel Wolfgang Amadeus Mozart, když v Praze dokončoval Dona Giovanniho. To má svou poezii, ne?
Já sám po Malé Straně nejradši taky jen tak brouzdám. Mám ji tak rád, že tu vždycky „ubytuju“ některou z postav svých knih. Těším se, že si zajdu na jaře zahrát tenis na Střelecký ostrov, kde je přímo u Vltavy snad nejkrásnější pražský kurt hned vedle terčů pro střelbu z luku. Ta zase láká mého osmiletého syna. Než ale bude dost teplo, zajdeme si zaplavat do Tyršova domu, kde je ukrytý moc pěkný bazén. A taky obrovské trampolíny.
Až rozkvetou na Petříně třešně, políbím pod nimi svou ženu a budu si přát, aby se naše čtvrť nezměnila. Zajdeme si do Seefoodu pro čerstvé krevety a nějakou mořskou rybu nebo na zmrzlinu Angelato do nové zmrzlinárny pod stanicí petřínské lanovky. A vyčleníme si den na nicnedělání, abychom si svou čtvrť užili. Zkuste to někdy taky.