Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zmizelá krása Česka. Když záhuba stavebních skvostů bolí

  1:00
Když v srpnu 1881 vyhořelo Národní divadlo, matka malířky Zdenky Braunerové napsala Antonínu Chittussimu: „Plakala jsem jako dítě. V Čechách bylo v té chvíli prolito tisíce slz, snad nejvíc od bitvy na Bílé hoře.“ Příběhy tragických architektonických ztrát přinesl magazín Víkend DNES.
Emauzy. Na klášter a kostel dopadly tři ničivé zápalné pumy, každá o váze 227...

Emauzy. Na klášter a kostel dopadly tři ničivé zápalné pumy, každá o váze 227 kg. | foto: Archiv M. Plavce

Zítkova nová budova měla být symbolem národa, skládali se na ni bohatí Pražané i prostí vesničané. Proto ty slzy.

O století a půl později zmizela v plamenech jiná stavba, lidská pitomost zahubila v třineckých Gutech kostelík z 16. století. A třebaže se nemohl věhlasem pražskému divadlu rovnat, zase z toho je lidem po celé republice do pláče.

Co bylo, vmžiku není. Jako už tolikrát předtím! Pamatujete na tři roky starý požár útulny Libušín na Pustevnách? Jurkovičovu budovu proměnila v popel špatně opravená kamna.

Na pražském Výstavišti už předtím shořel Bruselský pavilon, v plamenech se utopilo i západní křídlo Průmyslového paláce.

Během náletu v únoru 1945 oheň spolykal 183 domů pražského Nového Města a Vinohrad, ve stejné době nacisté vypálili spoustu pozoruhodných synagog, třeba tu v Holešově kousek od Zlína. Němci během Pražského povstání zničili též neogotické křídlo Staroměstské radnice.

„Zrovna to poslední lidé kupodivu jako zas tak velkou ztrátu nepociťovali,“ tvrdí historik architektury Zdeněk Lukeš. „Kdysi tam stály renesanční domy, které vzaly za své zkraje 19. století. Místo nich vyrostl naddimenzovaný objekt vídeňských architektů Nobileho se Sprengerem, který Češi nepřijali. Už při prvních soutěžích na dostavbu radnice ze začátku 20. století se počítalo s tím, že se neogotické křídlo buď zbourá, nebo radikálně přestaví.“

Guty

Dřevěnou stavbu starou přes 400 let zapálili zkraje srpna tři mladíci vybavení čtyřmi lahvemi benzinu. Svatostánek byl nejstarším dochovaným dřevěným kostelem na Těšínsku, nedávno prošel nákladnou rekonstrukcí. Jeho původ je kladen do 16. století. „Vedle archaických architektonických forem o tom svědčí letopočet 1563 na portálku v interiéru a zvon s rokem 1565,“ píše se na webu farnosti.

Cenná historická památka s mnohým původním vybavením a obrazy z první poloviny...
Požár v třinecké části Guty zcela zničil unikátní dřevěný kostel ze 16. století.

Požár v třinecké části Guty zcela zničil unikátní dřevěný kostel ze 16. století.

Kostel byl původně luterský, ale v 17. století byl v rámci rekatolizace vysvěcen biskupem a od té doby sloužil katolíkům. Cenná historická památka s mnohým původním vybavením a obrazy z první poloviny 16. století prošla v letech 2012 až 2014 rekonstrukcí za několik milionů korun.

Podobný požár ve stejném kraji se udál v roce 2002. Tehdy shořel kostel svaté Kateřiny v Ostravě-Hrabové, který pocházel rovněž z 16. století. I tehdy se - i přes včasný příjezd hasičů - z památky nepodařilo zachránit téměř nic. Kostel v Hrabové zase stojí, a to díky vědecké rekonstrukci. O něčem podobném budou památkáři přemýšlet i v případě třineckého kostela (viz článek V Třinci shořel unikátní dřevěný kostel z šestnáctého století).

Nádraží Těšnov

Výjimečný případ: za konec této mimořádné novorenesanční krásy nemůže oheň, ale zvůle moci. Odstřel z 16. března 1985 se dá směle označit za zločin; necitlivé politické rozhodnutí dalo přednost stavbě pražské severojižní magistrály.

Čtyři sta kilogramů trhaviny a necitlivost komunistických úředníků před dvaatřiceti lety změnily historickou část Prahy. Budova těšnovského vlakového nádraží se s rachotem zřítila k zemi a území mezi Petrskou čtvrtí a Karlínem v tu chvíli nadobro přišlo o své kouzlo.

Nádraží Těšnov. Odstřel z 16. března 1985 se dá směle označit za zločin;...
Nádraží Těšnov. Za konec této mimořádné novorenesanční krásy nemůže oheň, ale...

Odstřel nádraží Těšnov z 16. března 1985 se dá směle označit za zločin.

Skončil tak více než stoletý příběh novorenesanční budovy, která za dobu své existence zažila slávu i zapomnění. Vyrostla v letech 1872 až 1875 a hned po otevření se stala jedním z ústředních pražských nádraží. Stavěly tu totiž vlaky jezdící po centrální evropské železnici mezi Vídní a Berlínem. Tehdy se nádraží jmenovalo Severozápadní.

Po první světové válce bylo pojmenováno po francouzském politikovi Denisovo nádraží. Za nacistické okupace se název změnil na Vltavské nádraží, komunisté mu pak dali jeho poslední název nádraží Těšnov (viz článek Nádraží Těšnov se zřítilo k zemi, ustoupilo pražské magistrále).

Labská bouda

Už v 19. století se kousek od pramene Labe prodával kozí sýr s kořalkou, stavba ale před 52 roky shořela kvůli neopatrnosti dělníků. Nejznámější krkonošskou hřebenovou boudu nahradil devíti podlažní betonový hotel, kterému ještě nedávno hrozilo zboření.

Stará bouda shořela až do základů, když jeden z řemeslníků neuhlídal plamen letovací lampy. Budova přestavěná v 19. století hrabětem Janem Harrachem mohla těžko odolávat, byla totiž z větší části dřevěná a oheň se rychle šířil i kvůli větrnému počasí.

„Domovník se dvěma děvčaty nemohl závratnou rychlostí se rozrůstající oheň uhasit, a tak zbyly z boudy jen ohořelé trosky,“ popisoval ničivý požár časopis Krkonoše, který mapoval historii proslulé boudy.

O necelé čtyři roky později v červnu 1969 už položili základní kámen k nové boudě a 15. listopadu 1975 ji slavnostně otevřeli. Budova navržená architektem Zdeňkem Řihákem zahrnuje hotel se dvěma restauracemi a 79 pokoji pro 120 hostů (viz článek Labská bouda shořela před 50 lety. Na novou se čekalo deset let).

Národní divadlo

Není v Česku známější požár, než ten, při kterém 12. srpna 1881 vyhořelo Národní divadlo. Oheň, který se rozhořel na střeše budovy nedbalostí dělníků, zničil prakticky celé divadlo. Dodnes nejsou jasné všechny okolnosti, které vedly k této národní katastrofě.

Na Zítkovu stavbu přispěl i císař František Josef I., v roce 1868 byl položen základní kámen, divadlo bylo otevřeno 11. června 1881. Už 12. srpna došlo k požáru.

Odsouzeni za něj byli (možná neprávem) klempíři, kteří špatně uhasili dřevěné uhlí na letování. Po národní sbírce spustilo obnovené divadlo provoz 18. listopadu 1883.

„Každý, a to právem věděti chce, jakým způsobem požár povstal, jak se stalo, že přes to, že v divadle nalézá se za 62 000 zlatých zřízený vodovod, že divadlo u samé řeky, že máme v Praze dobře vycvičený sbor a kolem Prahy asi tucet dobrovolných sborů hasičských, s tak úžasnou rychlostí se šířil a tak velkých v následcích svých strašných rozměrů nabyl,“ psaly po požáru Národní listy.

Podle uznávaných výsledků vyšetřování byla bezprostřední příčinnou požáru nedbalost klempířů, kteří na střeše budovy připevňovali hromosvod a při svém odchodu vysypali žhavé uhlíky z klempířských kamínek do okapového žlabu.

Národní listy informovaly o ohni 14. srpna a přinesly svědectví sochaře Bohuslava Schnircha, autora trojspřeží, které se dodnes na Národním divadle nachází. Schnirch byl jedním z mála, kdo se dostal do budovy poté, co se nad ní objevil kouř. Spolu s ním portýr vpustil ještě stavitele Kusého (viz článek U Národního divadla byl slyšet „pláč a nářek tisícův“).

Emauzy

Kostel i klášter byly zasaženy 14. února 1945 náletem Američanů, kteří si Prahu spletli s Drážďany. Vyhořela střecha a kostelní věže. Nová podoba pochází z 60. let od architektura Františka Marii Černého. „Moc se mi líbí,“ říká Zdeněk Lukeš historik architektury. „Černý to dokončil soudobým stylem, přitom odkazuje na gotiku.“

Na klášter a kostel dopadly tři ničivé zápalné pumy, každá o váze 227 kg. Zásah zničil obě gotické věže kostela Panny Marie, svatého Jeronýma a svatých patronů slovanských. Severní byla zcela zničena, jižní vyhořela. Kostelní klenba se ze dvou třetin zřítila. Gotické budovy vyhořely až na klenby v přízemí.

Rekonstrukce kleneb podle návrhů profesora Bedřicha Hacara probíhala v letech 1953 až 1954. Pobořené věže nahradila v 60. letech betonová skořepinová křídla s pozlacenými hroty. Nový oltář od akademického sochaře Karla Stádníka byl vysvěcený v roce 2003.

Emauzy. Původní vzhled kláštera před ničivým náletem.
Emauzy. Na klášter a kostel dopadly tři ničivé zápalné pumy, každá o váze 227...
Emauzy. Pobořené věže nahradila v 60. letech betonová skořepinová křídla s...

Pohled na proměnu Emauzského kláštera

Na obydlené části Prahy bylo toho dne svrženo 152,5 tuny pum. Z toho bylo 371 tříštivých a 8 000 zápalných. Nálet zasáhl Radlice, Smíchov, Vyšehrad, Zlíchov, Karlovo náměstí, Nusle, Vinohrady, Vršovice a Pankrác.

Celkový počet obětí mezi českými a německými civilisty a německými vojáky se v Praze nakonec vyšplhal na 701, dalších 1 184 osob bylo zraněno. Zcela zničeno bylo 93 domů, 190 utrpělo těžké a 1 500 lehké poškození. Bez přístřeší zůstalo 11 000 Pražanů.

Protektorátní noviny se do Američanů tvrdě obuly. Teroristický útok na Prahu, Emauzy žalují, hlásaly titulky Národní politiky 16. února. Bylo to však marné, i přes oběti na životech se nepodařilo proněmeckému tisku rozvířit protiamerické nálady. Lidé už jen netrpělivě čekali, kdy bude nacistické Německo definitivně poraženo (viz článek Spojenci rozbombardovali Prahu, zemřelo 700 lidí).

Z unikátního dřevěného kostela zbyly ohořelé rámy

2. srpna 2017

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Dokonalý srub si postavili v podhůří Hrubého Jeseníku. Hotovo měli za dva dny

Na kraji Velkých Losin, při výjezdu na Bukovice, stojí v mírném svahu tři sruby. David je spolumajitelem všech tří domů a Jirkovi patří stavební firma specializovaná na sruby. Před touto realizací se...

5. prosince 2024

Soused močí na můj balkon. Udělal si z něj WC, plivátko i popelník

Premium

Soused, když se opije, močí z balkonu na ten můj. Také hodně kouří a neustále plive. Můj balkon mu slouží jako WC, plivátko i popelník, popisuje Katka problémy pro seriál Sousedské války.

29. listopadu 2024

Do skvěle vyřešené garsonky se vešla ložnice, kuchyň, obývák i jídelna

Vytvořit moderní a pohodlné bydlení pro dámu v důchodovém věku, to byl cíl této realizace. Projekt ukazuje, jak lze i na omezeném prostoru vytvořit harmonické a funkční bydlení, které se přizpůsobí...

3. prosince 2024

Kuchyň mají v bývalé třídě, ložnici v kabinetě. Skvělá proměna obecné školy

Manželé Ilona a David Karáskovi sháněli chalupu na Vysočině. Nakonec koupili bývalou obecnou školu v Javorku. Památkově chráněný objekt zrekonstruovali a zařídili pro rekreaci. Dům pod jejich péčí...

30. listopadu 2024

Zatékalo do něj, trhal se a praskal. Dům skelmistra je špičkově opravený

Z kdysi slavné a úspěšné sklářské huti v Českých Milovech na Vysočině toho mnoho nezbylo, jen zchátralá budova skelmistra. Zásluhou osvíceného investora je z ní dnes skvěle zrekonstruovaná galerie...

2. prosince 2024

Sexuální predátor Diddy tady pořádal zvrhlé večírky. Za dům chce 1,5 miliardy

Luxusní rezidence rapera Seana Diddyho Combse v Los Angeles je na prodej za 62 milionů dolarů, v přepočtu za 1,5 miliardy korun.

6. prosince 2024

Z temné kuchyně mají po rekonstrukci útulný prostor plný světla

Můžete mít pocit, že dostatek všeho zabíjí kreativitu. Pokud se musíme potýkat s těžkostmi, překonávat překážky a improvizovat, něco se v nás probudí. Z nedostatku vznikají skvělé věci. Jako...

6. prosince 2024

Dokonalý srub si postavili v podhůří Hrubého Jeseníku. Hotovo měli za dva dny

Na kraji Velkých Losin, při výjezdu na Bukovice, stojí v mírném svahu tři sruby. David je spolumajitelem všech tří domů a Jirkovi patří stavební firma specializovaná na sruby. Před touto realizací se...

5. prosince 2024

České sklo je ideální vánoční dárek: neztrácí na ceně, ale naopak

Praktické dárky do bytu radost určitě udělají, designové mají ještě jednu výhodu: obdarovaný by se je asi jen tak nekoupil, ať už kvůli ceně, nebo proto, že by pravděpodobně sáhl po něčem, co právě...

5. prosince 2024

Kvůli milence se rozvádět nebudu, nejsem blázen, říká Simona Krainová

Nepije alkohol, nejí přílohy, běhá a posiluje. Karel Vágner šel do sebe. Zhubl už víc jak deset kilo. Jeho manželka...

Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková

Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje účinkování v taneční...

Obraz zmaru Volkswagenu. Tisíce elektroaut smutně čekají na kupce

„Pacient Autoland Deutschland je nejen nemocný, má vysokou horečku,“ píše německý Bild. A jako důkaz diagnózy ukazuje...

Hrála v pornu, tak skončila. Solfronk se v Bacheloru rozloučil s další účastnicí

Odhalení o minulosti soutěžící Denisy Veselé a jejím natáčení pornovideí výrazně zamávalo atmosférou v sídle Bachelora....

Došly nám síly. Česká specialistka na cupcaky zavírá svůj obchod

Lenka Hnidáková, průkopnice cupcaků v Česku a autorka dvou knih o těchto dezertech, zavírá svůj obchod v pražském...