Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 29. září 2023 Michal

Zmizelá krása Česka. Když záhuba stavebních skvostů bolí

  1:00
Když v srpnu 1881 vyhořelo Národní divadlo, matka malířky Zdenky Braunerové napsala Antonínu Chittussimu: „Plakala jsem jako dítě. V Čechách bylo v té chvíli prolito tisíce slz, snad nejvíc od bitvy na Bílé hoře.“ Příběhy tragických architektonických ztrát přinesl magazín Víkend DNES.
Emauzy. Na klášter a kostel dopadly tři ničivé zápalné pumy, každá o váze 227...

Emauzy. Na klášter a kostel dopadly tři ničivé zápalné pumy, každá o váze 227 kg. | foto: Archiv M. Plavce

Zítkova nová budova měla být symbolem národa, skládali se na ni bohatí Pražané i prostí vesničané. Proto ty slzy.

O století a půl později zmizela v plamenech jiná stavba, lidská pitomost zahubila v třineckých Gutech kostelík z 16. století. A třebaže se nemohl věhlasem pražskému divadlu rovnat, zase z toho je lidem po celé republice do pláče.

Co bylo, vmžiku není. Jako už tolikrát předtím! Pamatujete na tři roky starý požár útulny Libušín na Pustevnách? Jurkovičovu budovu proměnila v popel špatně opravená kamna.

Na pražském Výstavišti už předtím shořel Bruselský pavilon, v plamenech se utopilo i západní křídlo Průmyslového paláce.

Během náletu v únoru 1945 oheň spolykal 183 domů pražského Nového Města a Vinohrad, ve stejné době nacisté vypálili spoustu pozoruhodných synagog, třeba tu v Holešově kousek od Zlína. Němci během Pražského povstání zničili též neogotické křídlo Staroměstské radnice.

„Zrovna to poslední lidé kupodivu jako zas tak velkou ztrátu nepociťovali,“ tvrdí historik architektury Zdeněk Lukeš. „Kdysi tam stály renesanční domy, které vzaly za své zkraje 19. století. Místo nich vyrostl naddimenzovaný objekt vídeňských architektů Nobileho se Sprengerem, který Češi nepřijali. Už při prvních soutěžích na dostavbu radnice ze začátku 20. století se počítalo s tím, že se neogotické křídlo buď zbourá, nebo radikálně přestaví.“

Guty

Dřevěnou stavbu starou přes 400 let zapálili zkraje srpna tři mladíci vybavení čtyřmi lahvemi benzinu. Svatostánek byl nejstarším dochovaným dřevěným kostelem na Těšínsku, nedávno prošel nákladnou rekonstrukcí. Jeho původ je kladen do 16. století. „Vedle archaických architektonických forem o tom svědčí letopočet 1563 na portálku v interiéru a zvon s rokem 1565,“ píše se na webu farnosti.

Cenná historická památka s mnohým původním vybavením a obrazy z první poloviny...
Požár v třinecké části Guty zcela zničil unikátní dřevěný kostel ze 16. století.

Požár v třinecké části Guty zcela zničil unikátní dřevěný kostel ze 16. století.

Kostel byl původně luterský, ale v 17. století byl v rámci rekatolizace vysvěcen biskupem a od té doby sloužil katolíkům. Cenná historická památka s mnohým původním vybavením a obrazy z první poloviny 16. století prošla v letech 2012 až 2014 rekonstrukcí za několik milionů korun.

Podobný požár ve stejném kraji se udál v roce 2002. Tehdy shořel kostel svaté Kateřiny v Ostravě-Hrabové, který pocházel rovněž z 16. století. I tehdy se - i přes včasný příjezd hasičů - z památky nepodařilo zachránit téměř nic. Kostel v Hrabové zase stojí, a to díky vědecké rekonstrukci. O něčem podobném budou památkáři přemýšlet i v případě třineckého kostela (viz článek V Třinci shořel unikátní dřevěný kostel z šestnáctého století).

Nádraží Těšnov

Výjimečný případ: za konec této mimořádné novorenesanční krásy nemůže oheň, ale zvůle moci. Odstřel z 16. března 1985 se dá směle označit za zločin; necitlivé politické rozhodnutí dalo přednost stavbě pražské severojižní magistrály.

Čtyři sta kilogramů trhaviny a necitlivost komunistických úředníků před dvaatřiceti lety změnily historickou část Prahy. Budova těšnovského vlakového nádraží se s rachotem zřítila k zemi a území mezi Petrskou čtvrtí a Karlínem v tu chvíli nadobro přišlo o své kouzlo.

Nádraží Těšnov. Odstřel z 16. března 1985 se dá směle označit za zločin;...
Nádraží Těšnov. Za konec této mimořádné novorenesanční krásy nemůže oheň, ale...

Odstřel nádraží Těšnov z 16. března 1985 se dá směle označit za zločin.

Skončil tak více než stoletý příběh novorenesanční budovy, která za dobu své existence zažila slávu i zapomnění. Vyrostla v letech 1872 až 1875 a hned po otevření se stala jedním z ústředních pražských nádraží. Stavěly tu totiž vlaky jezdící po centrální evropské železnici mezi Vídní a Berlínem. Tehdy se nádraží jmenovalo Severozápadní.

Po první světové válce bylo pojmenováno po francouzském politikovi Denisovo nádraží. Za nacistické okupace se název změnil na Vltavské nádraží, komunisté mu pak dali jeho poslední název nádraží Těšnov (viz článek Nádraží Těšnov se zřítilo k zemi, ustoupilo pražské magistrále).

Labská bouda

Už v 19. století se kousek od pramene Labe prodával kozí sýr s kořalkou, stavba ale před 52 roky shořela kvůli neopatrnosti dělníků. Nejznámější krkonošskou hřebenovou boudu nahradil devíti podlažní betonový hotel, kterému ještě nedávno hrozilo zboření.

Stará bouda shořela až do základů, když jeden z řemeslníků neuhlídal plamen letovací lampy. Budova přestavěná v 19. století hrabětem Janem Harrachem mohla těžko odolávat, byla totiž z větší části dřevěná a oheň se rychle šířil i kvůli větrnému počasí.

„Domovník se dvěma děvčaty nemohl závratnou rychlostí se rozrůstající oheň uhasit, a tak zbyly z boudy jen ohořelé trosky,“ popisoval ničivý požár časopis Krkonoše, který mapoval historii proslulé boudy.

O necelé čtyři roky později v červnu 1969 už položili základní kámen k nové boudě a 15. listopadu 1975 ji slavnostně otevřeli. Budova navržená architektem Zdeňkem Řihákem zahrnuje hotel se dvěma restauracemi a 79 pokoji pro 120 hostů (viz článek Labská bouda shořela před 50 lety. Na novou se čekalo deset let).

Národní divadlo

Není v Česku známější požár, než ten, při kterém 12. srpna 1881 vyhořelo Národní divadlo. Oheň, který se rozhořel na střeše budovy nedbalostí dělníků, zničil prakticky celé divadlo. Dodnes nejsou jasné všechny okolnosti, které vedly k této národní katastrofě.

Na Zítkovu stavbu přispěl i císař František Josef I., v roce 1868 byl položen základní kámen, divadlo bylo otevřeno 11. června 1881. Už 12. srpna došlo k požáru.

Odsouzeni za něj byli (možná neprávem) klempíři, kteří špatně uhasili dřevěné uhlí na letování. Po národní sbírce spustilo obnovené divadlo provoz 18. listopadu 1883.

„Každý, a to právem věděti chce, jakým způsobem požár povstal, jak se stalo, že přes to, že v divadle nalézá se za 62 000 zlatých zřízený vodovod, že divadlo u samé řeky, že máme v Praze dobře vycvičený sbor a kolem Prahy asi tucet dobrovolných sborů hasičských, s tak úžasnou rychlostí se šířil a tak velkých v následcích svých strašných rozměrů nabyl,“ psaly po požáru Národní listy.

Podle uznávaných výsledků vyšetřování byla bezprostřední příčinnou požáru nedbalost klempířů, kteří na střeše budovy připevňovali hromosvod a při svém odchodu vysypali žhavé uhlíky z klempířských kamínek do okapového žlabu.

Národní listy informovaly o ohni 14. srpna a přinesly svědectví sochaře Bohuslava Schnircha, autora trojspřeží, které se dodnes na Národním divadle nachází. Schnirch byl jedním z mála, kdo se dostal do budovy poté, co se nad ní objevil kouř. Spolu s ním portýr vpustil ještě stavitele Kusého (viz článek U Národního divadla byl slyšet „pláč a nářek tisícův“).

Emauzy

Kostel i klášter byly zasaženy 14. února 1945 náletem Američanů, kteří si Prahu spletli s Drážďany. Vyhořela střecha a kostelní věže. Nová podoba pochází z 60. let od architektura Františka Marii Černého. „Moc se mi líbí,“ říká Zdeněk Lukeš historik architektury. „Černý to dokončil soudobým stylem, přitom odkazuje na gotiku.“

Na klášter a kostel dopadly tři ničivé zápalné pumy, každá o váze 227 kg. Zásah zničil obě gotické věže kostela Panny Marie, svatého Jeronýma a svatých patronů slovanských. Severní byla zcela zničena, jižní vyhořela. Kostelní klenba se ze dvou třetin zřítila. Gotické budovy vyhořely až na klenby v přízemí.

Rekonstrukce kleneb podle návrhů profesora Bedřicha Hacara probíhala v letech 1953 až 1954. Pobořené věže nahradila v 60. letech betonová skořepinová křídla s pozlacenými hroty. Nový oltář od akademického sochaře Karla Stádníka byl vysvěcený v roce 2003.

Emauzy. Původní vzhled kláštera před ničivým náletem.
Emauzy. Na klášter a kostel dopadly tři ničivé zápalné pumy, každá o váze 227...
Emauzy. Pobořené věže nahradila v 60. letech betonová skořepinová křídla s...

Pohled na proměnu Emauzského kláštera

Na obydlené části Prahy bylo toho dne svrženo 152,5 tuny pum. Z toho bylo 371 tříštivých a 8 000 zápalných. Nálet zasáhl Radlice, Smíchov, Vyšehrad, Zlíchov, Karlovo náměstí, Nusle, Vinohrady, Vršovice a Pankrác.

Celkový počet obětí mezi českými a německými civilisty a německými vojáky se v Praze nakonec vyšplhal na 701, dalších 1 184 osob bylo zraněno. Zcela zničeno bylo 93 domů, 190 utrpělo těžké a 1 500 lehké poškození. Bez přístřeší zůstalo 11 000 Pražanů.

Protektorátní noviny se do Američanů tvrdě obuly. Teroristický útok na Prahu, Emauzy žalují, hlásaly titulky Národní politiky 16. února. Bylo to však marné, i přes oběti na životech se nepodařilo proněmeckému tisku rozvířit protiamerické nálady. Lidé už jen netrpělivě čekali, kdy bude nacistické Německo definitivně poraženo (viz článek Spojenci rozbombardovali Prahu, zemřelo 700 lidí).

Z unikátního dřevěného kostela zbyly ohořelé rámy

2. srpna 2017

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Unikátní vila, která vypadá jako levitující desky nad Brnem, šokuje

Dvě horizontální desky, které nad sebou na pohled volně levitují a jsou propojeny téměř nepostřehnutelnými skleněnými...

Z mého klidného bydliště je Čoklistán. Sousedčina „kabelková krysa“ hodiny vyje

Premium Za pandemie jsem se nastěhovala do nového bytového domu a užívala si klidné bydlení. Uběhlo pár let a můj domov se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muzikant Kroutil se vrhl na stavbu domu. Odnesly to prsty, ramena i klouby

Není to nikdy snadný úkol, citlivě rekonstruovat více než stoleté stavení, a ještě větší výzvou bývá přistavět k...

Koupili starý autobus. Za šest let ho přestavěli na parádní dům s krbem

Tom Grantham a Kayley Barnesová si koupili přes eBay dvacet tři let starý linkový autobus. Postupně ho svépomocí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zdálky vidíte hotel, zblízka zjistíte, že dřevostavby mají jiný účel

Golfovému hřišti Golf & Ski resort Ostravice v podhůří Moravskoslezských Beskyd dominují vedle kvalitně upraveného...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Známá muzikálová zpěvačka Prokešová se stěhování na pražský Chodov bála

Rodačku z Třebíče Felicitu Victorii Prokešovou (26) přivedla do hlavního města láska k hudbě. Od patnácti let, kdy...

Nadčasový interiér si vyžádal nábytek na míru. A hlavně vtipné detaily

Interiér bytu 4 + kk v novém developerském projektu v pražských Holešovicích lze označit za elegantní i kosmopolitní....

Ve svahu nad Labem objevili záhadnou ruinu. Provoz zahájili vlastní svatbou

Na Lisu je dům z roku 1608, kde se dříve nacházel dubový lis na víno. Stojí na samotě na pravém břehu Labe pod bývalými...

George Clooney prodává své milované vily u jezera Como. Za vším stojí Amal

Herec George Clooney prodává svůj majetek u italského jezera Como za 100 milionů eur. Vlastní rozsáhlý pozemek s vilou...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...