Architektům se na ploše 120 metrů čtverečních podařilo, společně s majiteli, vytvořit netypické bydlení s jednoduchou až industriální estetikou. Jedinečný a zajímavě řešený interiér vznikl i s poměrně omezeným rozpočtem.
Jednotlivé obytné zóny šikovně kombinují průmyslové a recyklované materiály s designovými produkty, ale také s množstvím originálních kousků z dílny studia Collarch.
Díky ochotě experimentovat mohly vzniknout materiálově zajímavé vestavěné skříně, atypické obložení stěn, snová ložnice a surrealistická kuchyň.
Architekti majitelům splnili nejen jejich specifické požadavky na design, ale současně také navrhli interiér s dostatkem úložného prostoru, v kterém nejsou žádné viditelné zbytečnosti, chybí lapače prachu na poličkách a vše, co vytváří „nepořádek“.
Předsíň je od podlahy, přes stěny, až po strop pokryta tmavým zátěžovým kobercem. Vymezuje vstupní zónu a přispívá k tlumené akustice bytu.
„Vestavný nábytek v chodbě a v pokojích je vyroben z konstrukčních desek PackWall, jež jsou lisovány z recyklovaných Tetra Paků. Kromě kladných ekologických aspektů a nízké pořizovací ceně vynikají svou specifickou texturou a barevností, která vtiskla chodbě a pokojům nezaměnitelný styl,“ říkají architekti Martin Ptáčník a Ondřej Janků ze studia Collarch.
Nepravidelný půdorys ložnice rodičů je zcelen světlým obvodovým závěsem okolo manželské postele. Kromě příjemné intimní zóny tak vzniká i nika pro věšák na oblečení, kterou závěs šikovně zakrývá.
Tento prostor spolu s průchozí šatnou rodičů, jež je celá obložena kobercem s delším chlupem, odkazuje na ikonický design ložnice architekta Adolfa Loose a jeho ženy Liny a vytváří smyslný a křehký charakter noční zóny interiéru.
Nejvýraznějším bodem bytu je obývací pokoj s kuchyní. Tomu dominuje skulpturální kuchyňský deska, která je zároveň jídelním stolem pro několik lidí.
Nepravidelný tvar desky je doplněn menším objektem podobně nahodilého tvaru, který doslova přetéká na přilehlou zeď z betonových tvárnic a tvoří pracovní a omyvatelnou plochu okolo kuchyňského dřezu. Úložné prostory, trouba, vinotéka a barové stoličky jsou skryty pod deskou a zahaleny šedivou textilií. Tyto měkké, organické, až náhodné formy stojí v kontrastu s jinak ortogonálním a střídmým interiérem pokoje.
Lednice, mrazák, myčka a další úložné prostory jsou navrženy jako černá nika v boku pokoje. Otvírání lednice, mrazáku a myčky je řešeno atypickou úchytkou navrženou a vyrobenou v dílně Collarch.
Interiér je doplněn řadou na míru navržených zámečnických prvků. Mezi nejvýraznější z nich se řadí atypické stropní světlo v obývacím pokoji a digestoř nad kuchyňskou deskou, řešené v podobné industriální estetice. Dalšími jsou domovní rozvody zvýrazněné obkladem z plechových dílců nebo na míru navržené minimalistické barové stoličky.
CollarchCollarch je platforma spojující architekty a mladé profesionály s bohatými profesními zkušenostmi z předních mezinárodních architektonických kanceláří a akademických výzkumných institucí. Studio vedlo týmy expertů a spolupracovalo na projektech v kancelářích Herzog & De Meuron ve Švýcarsku, Bjarke Ingels Group v Dánsku, Strelka Institute v Rusku, Querkraft Architekten v Rakousku a Maxwan architects+urbanists aj. Collarch se zaměřuje na atypická řešení šitá na míru klientovi, se zvláštním zájmem o vyvážený mix pragmatismu, jednoduchosti v detailu a specifického designu. Architekti vyhledávají mezioborovou spolupráci s umělci, designéry a dalšími profesionály. Součástí aktivit je i výzkum v oblasti nových výpočetních nástrojů a stavebních technologií nabízející alternativní způsoby přístupu k projektům. Portfolio prozrazuje zájem o architekturu a design všech rozměrů v měřítku od mikroskopického až po městské. Collarch se nebojí vstupovat do neznámého a posouvat hranice možností. |