Garsoniéru zaplavily květy. Majitelka je z proměny bytu nadšená

aktualizováno 
Jelena si nedávno pořídila garsonku ve starším činžovním domě. Návrh prostoru svěřila interiérové designérce. Doma jí to kvete a v jednom pokoji má několik místností – obývací pokoj, ložnici, jídelnu a kuchyň.

Řešení je z větší části na zakázku – namalovaný obraz na stěně, atypické čalouněné čelo postele, obklady s fazetami i fabion pod stropem. Stůl do písmene „U“ lze přesouvat přes postel, snídat na něm i večeřet. | foto: Petr Adámek

Jakmile Jelena vešla do chodby domu na pražských Vinohradech, věděla, že je to správné místo. „Cítila jsem se jako v nádherném paláci: zdobené sloupy, štuky na stropě, z něhož visel nad schody křišťálový lustr, před vstupem do bytu pak krásná dekorativní dlažba,“ vzpomíná na první dojem.

Linku vyrobili truhláři, lednice je schovaná pod varnou deskou, do nábytkové...

Linku vyrobili truhláři, lednice je schovaná pod varnou deskou, do nábytkové sestavy se vešla i pračka se sušičkou.

Inzerát našla na internetu, developer prodával zrekonstruované byty shodou okolností nedaleko od jejího dosavadního bydliště. V Praze žije desátým rokem, ale druhý domov v Čechách našla už před sedmnácti lety.

V dětství se s rodiči často stěhovali, otec byl voják z povolání. Když opustila Ukrajinu, začala cestovat, měnila bydlení. Vyzkoušela pár zemí, nicméně připomíná, že u nás se jí líbilo nejvíc. Začala podnikat, ale dlouho žila v podnájmech.

V hlavním městě si oblíbila Vinohrady, čtvrť blízko centra, kde ji okouzlily staré činžáky se zdobnými romantickými fasádami a velké parky. Poslední dobou bydlela v garsonce v domě, kde má i firmu. V práci tráví spoustu času, tudíž si řekla, že by potřebovala ještě jeden malý byt, víc soukromí a zároveň rezervu, kdyby za ní přijela návštěva.

Multifunrkční domácnost

Nová garsonka ve zvýšeném přízemí má celkem dvacet tři metrů čtverečních, z toho pokoj jen patnáct. Výhodou je trojdílné okno do tichého dvora s vysokými stromy. Při zařizování bylo potřeba dostat na minimální plochu několik funkcí, spaní, odpočinek, vaření i stolování.

Fotogalerie

Jelena věděla, že bez odborníka to nezvládne, proto oslovila interiérovou designérku Janu Szonowskou ze stejnojmenného studia, která jí zařizovala už předchozí byt. Nic se nebouralo, ovšem budoucí multifunkční místnosti musela designérka přizpůsobit vývody elektřiny a vody.

Na návrh a zařizování měla jenom dva měsíce. „Opět jsem nechala všechno na Janě. Průběžně mi ukazovala návrhy a všechny se mi moc líbily,“ dodává majitelka a designérka pokračuje: „Je horší zařizovat malý prostor než ten, kde se můžete ,rozmáchnout‘, musela jsem pečlivě promyslet každý detail. Majitelka mi dala volnou ruku i finančně. Chtěly jsme to mít hlavně hezké, na druhou stranu, kde to šlo, snažila jsem se uspořit.“

Jelena si přála „hotelovou“ postel. Jana vybrala levnější korpus v prodejně IKEA, k němu nechala ve studiu Zebří oko vyrobit originální čalouněné čelo. Luxusní kus nábytku tak vyšel na 35 000 Kč, zajímavé židle našla v nábytkovém řetězci, stály jen tisícovku.

Květinové aranžmá

Na projekt jsem měla za měsíc. To proto, že nám do toho nemluvil žádný mužský, neprobíhaly nekonečné diskuse,“ zmiňuje s úsměvem designérka.

Povedl se jí moderní, žensky laděný interiér s detaily odkazujícími na atmosféru neoklasicistního domu: stěny v předsíni a okolo postele jsou obložené profilovanými MDF deskami, ze stejného materiálu je fabion, který probíhá pod stropem. Obloučky fazet ladí s kulatými nočními stolky.

Garsoniéra opravdu prostorem neoplývá, přesto pro bydlení jedné osoby stačí.

Garsoniéra opravdu prostorem neoplývá, přesto pro bydlení jedné osoby stačí.

Jídelní kout vyřešilo „účko“, respektive stůl, který je možné posouvat: v posteli lze posnídat, před ní třeba poobědvat. Romantický mix barev se odvíjel od růžového přehozu, který Jana vybrala jako první. Doplňují ho zelená, šedá, na hedvábných závěsech a stropě karamelová.

„Tmavý odstín snižuje strop, ale to jsem si mohla vzhledem k vysokým stropům dovolit. V malém bytě jsem neměla šanci udělat něco výjimečného, nevešlo se sem ani křeslo. Proto jsem volila výraznou stěnu,“ vysvětluje designérka.

Romanticky laděnému interiéru odpovídají i noční stolky.

Romanticky laděnému interiéru odpovídají i noční stolky.

Dohodla se s malířem Pavlem Dolejšem a zadala mu motiv. „Květiny a barvy mě potěšily nejvíc,“ říká Jelena a přiznává, že moc nevaří, tudíž neměla zvláštní nároky na kuchyň. Janě Szonowské se přesto podařilo ji plnohodnotně vybavit.

Nábytek v odstínu slonové kosti vyrobili v Truhlářství Pazour. Stěnu nad pracovní deskou překrývá matné sklo, válcová nerezová digestoř tvarem koresponduje s bodovým osvětlením v předsíni. Lednice se vešla pod varnou desku. Protože i koupelna je hodně malá, musely se pro kombinovanou pračku se sušičkou vyšetřit centimetry v kuchyňské lince.

Autor:

Nejčtenější

Na povolení ke stavbě čekali osm let. Rodina je z domu nadšená

Zastavěná plocha domu je 120,2 m2 a užitná plocha poskytuje 98,5, m2.

Na začátku byla tříčlenná rodina a sen o malém domě. Ale že bude trvat přes osm let, to nikdo nečekal. Nyní už stojí....

Dcery vidí jen o víkendu. Přichystal jim krásný pokojíček za 60 tisíc

Ema a Leontýnka mají u táty konečně nový dětský pokoj. Proměna vyšla na 60...

Každý člověk potřebuje místo, kde se bude cítit příjemně a bezpečně. A co teprve dvě malé slečny, které milují tanec a...

Půdnímu bytu v Brně dodávají vřelost OSB desky, je z nich i nábytek

Pocit velkého prostoru ještě umocňuje pohled přes...

Půdní vestavbu v domě z konce 19. století na dosah brněnské Zbrojovky a prvorepublikových městských lázní pojal...

Věž ze 14. století přestavěli na bydlení. Teď za ni chtějí 58 milionů

Věž Millway Tower stojí v anglické oblasti Cotswolds a je na prodej za dva...

Věž Millway Tower stojí v anglické oblasti Cotswolds a je na prodej za dva miliony liber, v přepočtu za 57,6 milionu...

V moderním bungalovu použila designérka i špalky z rozřezaných kmenů

V prostoru vyniká podlaha z masivních prken.

Bungalovy mají řadu výhod, ale také jednu nevýhodu. Potřebují dostatečně velký pozemek. V tomto případě však neměla...

Další z rubriky

Žil v domě bez vody. Prodal WhatsApp a koupil sídlo za 2,4 miliardy

Miliardář Jan Koum, který spoluzaložil aplikaci WhatsApp, vyrůstal do 16 let u...

Miliardář Jan Koum, který spoluzaložil aplikaci WhatsApp, vyrůstal do 16 let u Kyjeva v domku bez tekoucí vody. Střih....

Zdeněk Mahdal je doma v Řeporyjích. Po rozchodu si pořídil další dům

V kuchyni se Zdeněk umí pořádně vyřádit. Vaření miluje.

Známý dabér, herec a moderátor Zdeněk Mahdal žije v okrajové části Prahy v Řeporyjích. Do domku se přestěhoval po...

Byt určený na pronájem zaplnily památky na pěvkyni Emu Destinnovou

LED pásky nasvětlují niky s památkami na Emu Destinnovou

Byt určený na krátkodobé pronájmy je pojat vskutku netradičně – klient si totiž přál přiblížit lidem, kteří byt...

Najdete na iDNES.cz