Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Postavili si soběstačný dům. Vše řeší slunce, kamna a kořenová čistírna

Pavel miluje přírodu, a tak i při stavbě domu chtěl být co nejšetrnější k planetě. To se odrazilo v konceptu, konstrukci, materiálech i nábytku uvnitř. Vznikla tak dřevostavba pro spokojený život. „Vize bydlení v domě poblíž přírodě ve mně zrála zřejmě celý život,“ přiznává majitel.
Podlahu v části obytného prostoru tvoří stoleté půdovky obroušené od staré...

Podlahu v části obytného prostoru tvoří stoleté půdovky obroušené od staré ochozené vrstvy a nánosů asfaltu. Dobře se udržují a krásně zapadají do stylu celého interiéru. | foto: Martin Zeman, datelier.cz

Čtrnáct let jsem bydlel ve starém zděném domě u silnice, a pokud bych v něm chtěl vybudovat pohodlné bydlení do budoucna, znamenalo by to nákladnou rekonstrukci. 

Vše tedy pomalu směřovalo k jinému řešení. Ve chvíli, kdy mi do života přišla partnerka a najednou byl vedle mě někdo, s kým jsme mohli společně budovat domov, bylo jasno.

Nejdřív jsme velmi pragmaticky začali hledat pozemek. Našli jsme jeden úžasný v obci s názvem Hněvětice, ale jednání s majiteli nedopadlo. Po čase mi došlo, že to bylo dobře. 

Návrh domu korigoval také architekt a jsou v něm integrovány prvky feng shui.

V místě s takovým názvem bych žít nechtěl. Jasněji jsme si pojmenovali, co bychom si přáli, a zanedlouho objevili ideální parcelu. Žádný satelit, tři sta metrů od lesa, kilometr na nádraží a úžasný klid. Elektrický sloupek tu byl, zhodnotil jsem, že vodu si tu nějakou vyvrtáme, a bylo rychle rozhodnuto.

Ano, sloupek na pozemku souseda sice byl, ale odmítli nás připojit kvůli naplněné kapacitě. Posléze souhlasili s připojením, ale v jiném místě a za cenu vykopání kabelu v délce zhruba 250 metrů. 

Investice do kabelu by nebyla o moc levnější než samotná fotovoltaická elektrárna. Jsem elektrikář, takže jsem si zjistil informace a rozhodl se jít touto cestou soběstačnosti, přestože to nebylo záměrem.

S fotovoltaikou jsem měl dobré zkušenosti už z předchozího domu a šel bych do ní tak jako tak. Jen jsem nečekal, že v takové míře. Přiznám se, že první zimu jsem byl ve střehu a čekal, jak systém bude fungovat. 

Projekt byl hodně zjednodušený a některé věci jsem úplně nedomyslel. Máme v domě dvojí rozvody, dva střídače – malý a velký. Malé, to jsou takové ty zásuvky pro nabíječky, počítače, lampičky a podobně. Ty velké slouží pro čerpadlo, pračku, vysavač, troubu nebo fén. Právě třeba zásuvka pro fén chybí v koupelně, kde by byla poměrně praktická.

Samozřejmě dům trošku pozměnil náš způsob života. Určitě činnosti jako praní nebo vysávání směřujeme do momentů, kdy svítí sluníčko. Tyto činnosti už si umíme naplánovat podle předpovědi počasí.

O fotovoltaiku se však jinak člověk nemusí starat. I v zimě, když napadne sníh, z panelů během chvilky sjede, protože lehce hřejí. Čím větší sklon střechy, tím méně je toto potřeba řešit. 

Elektřiny je vyrobeno opravdu hodně, elektrárna je předimenzovaná, abychom měli klid i v zimě. Máme zde také bateriový systém pro uložení, což je nejdražší technologie v domě. Jelikož nemám záložní centrálu, v případě nějakého problému jsem domluven se sousedem na dobití baterií skrze prodlužovačku.

Elektřina vyrobená ze slunce zásobuje veškeré spotřebiče, světla a také ohřívá teplou užitkovou vodu. Kromě slunce jsou zdrojem tepla také těžká akumulační kamna. 

Návrh domu korigoval také architekt a jsou v něm integrovány prvky feng shui.

Rozehřívají se zvolna a teplo vydávají průběžně přes den i noc. Typicky se zatopí jednou za den. Když je venkovní teplota kolem pěti stupňů, stačí jednou za dva. Když je horší počasí a tolik nesvítí slunce – není tedy tolik elektřiny, vodu ohříváme také pomocí sporáku napojeného na výměník. Zkrátka vaříme a pečeme a tím ohříváme bojler.

V oblasti odpadů jsme šli také trošku méně obvyklou cestu: čištění vody má na starosti kořenová čistírna. Toaleta je separační, moč jde klasicky do odpadu a tuhý odpad zůstává v kyblíku zasypaný pilinami a je občas vynesen na kompost. Vzniká z toho velmi cenný humus.

Materiály, které mají charisma

Zajímavostí je, že většina trámů domu, kromě některých průvlaků a jižních krokví, pochází ze starého socialistického seníku. Všechno dřevo jsme s partou kamarádů očistili a ručně hoblovali. 

Připravila se hromada a po čtyřech dnech příprav jsme mohli začít montovat samotný dům. Hrubá stavba vznikla neuvěřitelně rychle, během jednoho týdne. To byl největší zážitek. V průběhu stavby pomáhali přátelé i jednotlivě najímaní řemeslníci.

Návrh interiéru zrál v čase. Nejlepší úpravy nám pomohla doladit kamarádka architektka během tří hodin nad kávou. Vše do sebe skvěle zapadlo a projektant si pochvaloval zjednodušení práce. 

Mojí inspirací byly stavby s jedním velkým otevřeným prostorem, který všechny obyvatele spojuje. Tu hlavní práci uvnitř odvádějí přírodní materiály a energie kousků žijících dávno předtím, než tento dům stál.

Stejně jako spodní patro, i podkroví tvoří převážně jeden velký vzdušný...

Velikost domu

Moc se mi líbí, jak mluví o bydlení například Ondřej Netík (lektor a praktik věnující se stavění ze slámy a hlíny). Dříve třeba nebýval ani dětský pokoj a dnes už máme pomalu dětský apartmán. 

Náš dům jsme dvakrát zmenšovali, a kdybych stavěl znovu, zvolím ještě menší. Kvůli vytápění i uklízení, nemluvě o finanční úspoře. A dětský pokoj? Pokud už vůbec, tak dva krát tři metry – postel, stoleček, skříňka a nic víc. Vždyť dítě ani nic víc nepotřebuje, pouze sem tam soukromí. Většinu věcí bude dělat ve společném prostoru nebo venku. 

A druhá věc je – máte na tento prostor navíc peníze? Většina lidí nestaví z dostatku na účtu, ale z hypotéky. Takový průměrně velký dětský pokoj stojí třeba 400 tisíc navíc. 

Samostatnou kapitolou je nesvoboda spojená s hypotékou. Závazek, kdy musím vydělávat a ne jít dělat, co mě baví. Takže je dobré navrhnout bydlení co nejmenší, s co nejmenším úsilím za co nejméně peněz a ušetřenou energii investovat do kvalitních materiálů, zahrady, do zabydlování a do nábytku.

Technické parametry:

  • Zastavěná plocha: 100 m²
  • Užitná plocha: 135 m²
  • Konstrukční systém: lehká dřevostavba
  • Teplo a větrání: těžká akumulační kamna, okna
  • Součinitel prostupu tepla stěnou: neuveden, je to chata a nemusí mít energetický štítek
  • Projekt: 2014, Netřesk – Helena Chvílová, Ludvík Trnka
  • Realizace: 2015, svépomocí
  • Typ domu: nízkoenergetický
  • Skladba stěny: hliněná omítka 10 mm, slámokarton 60 mm, přelepené OSB (parobrzda) 15 mm, dutina 320 mm – foukaná celulóza, slámokarton 60 mm, paropropustná fólie, dřevěný obklad na roštu 60 mm

Další zajímavé dřevostavby najdete v aktuálním čísle magazínu DŘEVO&stavby. Fotografie: Ing. BcA. Martin Zeman, www.datelier.cz

Autor:
  • Nejčtenější

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

Roubený dům ve strmém svahu si vyžádal roky práce, zařizování a trpělivosti

18. dubna 2024

Sen o novém bydlení vznikl ve chvíli, kdy se děti rozlétly do světa a Petr s Janou zůstali v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Český patriot zachránil barokní faru v Chudenicích. Chtěl pomoct své vlasti

15. dubna 2024

Zchátralá barokní fara v Chudenicích u Klatov měla štěstí v neštěstí, když na ni narazil český...

Byt si šikovná žena proměnila i bez bourání, stačily jí dobré nápady

16. dubna 2024

Karolina je manažerkou v obchodě s interiérovým vybavením. Bez větších stavebních zásahů, s pomocí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvačka Rezková bydlí v Letňanech. Překonala tragédii a život nevzdává

17. dubna 2024

Jako na houpačce žije svůj život zpěvačka Šárka Rezková, prožila několik lásek a jednu životní...

Obývací kuchyň od designéra majitelku překvapila. Je lepší než si vysnila

20. dubna 2024

Kateřina si s manželem pořídila byt 3+kk v novostavbě na pražském Barrandově. Než se do něj...

Při rekonstrukci mezonetu pamatovali na spotřebu energií, bourali i příčky

19. dubna 2024

Rekonstrukce bydlení je vždy velkým dobrodružstvím. To platí i o nedávné přestavbě dvoupodlažního...

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

Roubený dům ve strmém svahu si vyžádal roky práce, zařizování a trpělivosti

18. dubna 2024

Sen o novém bydlení vznikl ve chvíli, kdy se děti rozlétly do světa a Petr s Janou zůstali v...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...