Drcení zabezpečuje perforovaný drticí talíř s výkyvnými lopatkami umístěný v komoře drtiče, jenž odstředivou silou odráží odpad na vnější okraj komory. Tam se drtí o perforovaný prstenec. Rozdrcený odpad společně s vodou, kterou musí být drtič proplachován, prochází otvory v perforovaném prstenci do navazující zápachové uzávěrky a kanalizačního potrubí.
Při ucpání se motor nemůže otáčet - přehřál by se - a tepelná pojistka motor vypne. Některé moderní přístroje mají motor se zpětným chodem, který je možné na krátkou dobu spustit, a tím drtič vyčistit. Během provozu i po určitou dobu po skončení musí do dřezu téct studená voda, aby se drtič a kanalizační potrubí dobře proplachovaly.
Zbytky tuku ve studené vodě ztuhnou a nabalí se na ostatní rozdrcené částečky. Tím se zabrán, aby mastnota ulpívala na vnitřním povrchu potrubí. Denní průměrná spotřeba vody: přibližně tři litry.
Americká tradice
Drtiče mají dlouhou tradici v USA, kde se používají od 30. let minulého století. V Evropě jsou rozšířenější ve Velké Británii. Evropská norma pro vnitřní (domovní) kanalizaci, která je v České republice zavedena jako ČSN EN 12056, ponechává povolení instalace drtičů na národních a místních předpisech.
V Nizozemí a Lucembursku bylo zakázáno používat drtičů, v Německu se nesmí napojovat na kanalizaci, v Rakousku se domovní odpad nesmí odvádět do kanalizace. V Dánsku, Finsku, Norsku, Švédsku, Belgii a Francii závisí povolení instalovat drtiče na místních orgánech.
Použití drtičů u nás
Česká technická norma ČSN 75 6760, která navazuje na ČSN EN 12056, uvádí, že podmínky pro napojení drtiče domovního odpadu (tedy i kuchyňského odpadu) na vnitřní (domovní) kanalizaci stanovuje provozovatel kanalizace pro veřejnou potřebu.
Toto ustanovení se týká jen domů napojených na veřejnou stoku. Pro použití drtiče v domech napojených na žumpu bez odtoku nebo malou domovní čistírnu odpadních vod norma žádné vyjádření provozovatele kanalizace pro veřejnou potřebu nepožaduje.
Pokud chcete odpadní vody z drtiče odvádět do malé domovní čistírny odpadních vod, je nutná konzultace s výrobcem čistírny, protože se v ní zvýší množství kalů. Ve velkokuchyních je nevhodné odvádět odpadní vody z drtiče do lapáku tuku, protože rozdrcený odpad zhoršuje jeho funkci.
Omezení pro používání drtičů v ČR vyplývá z platné legislativy. S kuchyňským odpadem se musí nakládat v souladu se zákonem č. 106/2005 Sb. o odpadech. Kanalizace slouží k odvádění odpadních vod definovaných v zákonu č. 254/2001 Sb. o vodách.
Zákon č. 274/2001 Sb. o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu stanovuje, že kanalizací pro veřejnou potřebu mohou být odváděny odpadní vody jen v míře znečištění stanovené v kanalizačním řádu, který zpracovává provozovatel kanalizace pro veřejnou potřebu, a ve smlouvě o odvádění odpadních vod.
Při použití drtiče se překračuje míra znečištění odpadních vod vypouštěných do veřejné stoky zvýšeným obsahem nerozpuštěných látek. Při návrhu stok a přípojek se s použitím drtičů nepočítá.
Smlouva majitele nemovitosti s provozovatelem kanalizace pro veřejnou potřebu o odvádění odpadních vod musí v případě instalace drtiče obsahovat povolení k vypouštění nadlimitně znečištěných odpadních vod. Povolení vydá provozovatel kanalizace pro veřejnou potřebu na základě posouzení přípojky, stok a čistírny odpadních vod z hlediska zanášení kalem.
Instalace drtiče
Je možné ho namontovat na dřez s otvorem pro odpadní ventil o průměru 89 nebo 92 mm (podle typu drtiče). Mezi drtičem a kanalizačním potrubím musí být instalována zápachová uzávěrka (sifon), která zabraňuje úniku páchnoucích plynů z kanalizace do místnosti. Smí se použít jen trubní zápachové uzávěrky tvaru U, které se méně zanáší. U některých typů může být zápachová uzávěrka součástí drtiče.
Drtič lze instalovat pouze v případě, že vnitřní kanalizace splňuje určité podmínky, zejména je zabezpečen plynulý odtok rozdrcených zbytků. Druhá část evropské normy ČSN EN 12056-2 rozlišuje čtyři systémy splaškové vnitřní kanalizace, které se liší zejména v řešení připojovacích potrubí od zařizovacích předmětů.
Jednotlivé systémy vycházejí ze zvyklostí v různých evropských zemích. V České republice se používá systém I. odchylky od systému I jsou uvedeny v normě ČSN 75 6760.
Proč mohou mít Britové drtiče Podle těchto předpisů musí být jmenovitá světlost připojovacího potrubí nejméně DN 40 (vnitřní průměr minimálně 34 mm, vnější průměr 40 mm). Aby se zabránilo usazování, má být připojovací potrubí co nejkratší (délka nesmí být větší než 3 metry) a musí být vedeno ve sklonu nejméně 13,5 procenta (13 cm na 1 m délky). Hloubka norné přepážky v zápachové uzávěrce (sifonu) musí být nejméně 75 mm (takové zápachové uzávěrky se v ČR sériově nevyrábějí). Další britskou zásadou a odlišností je, že připojovací potrubí od každého zařizovacího předmětu (i od drtiče) bývá zpravidla vedeno samostatně do odpadního (svislého) potrubí. Ve Velké Británii se nenapojuje více zařizovacích předmětů, například dřez, umyvadlo a vana, na jedno připojovací potrubí, jak se to běžně provádí u nás. Pokud je drtič napojen na samostatné připojovací potrubí, nemůže být při jeho ucpání omezen odtok vody z jiných zařizovacích předmětů. |
Podle normy ČSN 75 6760 musí být jmenovitá světlost připojovacího potrubí nejméně DN 50 (vnitřní průměr minimálně 44 mm, vnější průměr 50 mm), sklon nejméně 3 procenta (3 cm na 1 m délky) a při napojení drtiče nesmí délka připojovacího potrubí přesáhnout 1 metr.
Vhodné je však volit větší sklon podle britských předpisů. Protože pro naše zápachové uzávěrky (sifony) je předepsána hloubka norné přepážky nejméně 50 mm, méně než ve Velké Británii, musí být při vedení připojovacího potrubí ve velkém sklonu (méně než 30O od svislice), jmenovitá světlost zvětšena na DN 60 (vnitřní průměr minimálně 56 mm, vnější průměr trubky 63 mm).
Před instalací drtiče musí odborník posoudit svodná, tedy ležatá potrubí, v nejnižším podlaží domu.
Aby se nezanášela rozdrceným odpadem, smí být odpadní vody z drtiče odváděny jen dostatečně proplachovanými potrubími s dostatečným sklonem a správnou jmenovitou světlostí.
Svodné potrubí o velké světlosti a malém sklonu, do kterého odtékají pouze odpadní vody z drtiče, a nejsou do něho odvodněny ještě jiné zařizovací předměty, se může po určité době ucpat.
Více se dočtete v Living kuchyně č. 1/2006.
S použitím knihy „Instalatérské práce“ (nakladatelství Blesk, Ostrava, 1994) a článku doc. V. Bystřického „Drtiče kuchyňského odpadu“ (Český instalatér 2/2006), citovaných zákonů a norem zpracoval ing. Jakub Vrána, Ph.D.