Jak vybrat umyvadlo
Umyvadlo vybírejte nejen s ohledem na dispozici koupelny, ale také na potřeby domácnosti. Kutilové a zahrádkáři si potřebují po práci očistit ruce až k loktům, což je problematické u malých a mělkých umyvadel. Ženy občas umyvadlo používají na přepírání menších kousků prádla a děti by měly dosáhnout (byť ze židličky) na baterii a mýdlo. Tělesně postižení a starší lidé potřebují u umyvadla sedět, takže by mělo být možné umyvadlo podjet invalidním vozíkem.
Všechny tyto detaily vycházejí z vašeho životního stylu a měly by se do výběru promítnout. Tvar umyvadla je otázkou vašeho osobního vkusu, nicméně je vhodné propojit celý design koupelny v jeden celek.
Jakou zvolit baterii
Vodovodní baterie má značný vlIv na celkový vzhled koupelny. Už při výběru byste měli zohlednit tvar a styl vodovodních baterií do koupelny, a to vzhledem k povrchovým úpravám koupelny, doplňkům a barvám.
Čtěte ve středu

Naplánujte si, co všechno se vejde do vaší koupelny. Pomohou vám dva plánky a vystřihovací komponenty.
Preferujte spíše zařízení od jednoho výrobce, respektive vodovodní baterie ze stejné série, tedy stejného designu. Vodovodní baterie se vyrábí v různých tvarech a velikostech. Kvalitnější jsou baterie s keramickou vložkou, kde se ventil neopotřebuje a nezačne propouštět. Kartuš v bateriích směšuje teplou a studenou vodu. Vyrábí se v plastu nebo v keramice, kdy keramické provedení je opět kvalitnější a odolnější.
Co je důležité u vany
NejdůležItější při výběru vany je otázka, zda bude vana v koupelně doplněna samostatným sprchovým koutem, nebo bude sloužIt i ke sprchování. Pokud váš prostor v koupelně umožní umístit samostatný sprchový kout, bude vana sloužit především jako místo pro odpočinek a relaxaci. U této varianty je dobré se zaměřit na vnitřní prostor, hloubku a pohodlí vany. Dovolí-li to váš rozpočet, je možné do vany instalovat hydromasážní systém.
Bude-li vana určena ke každodenní hygieně, vyberte vanu s dostatečným prostorem pro sprchování. U těchto modelů je ideální montáž vanové zástěny, která zabrání rozstřiku vody po koupelně.
Co si musíte ujasnit, než začnete plánovat:
- Kolik lidí v domácnosti bude koupelnu využívat a jsou mezi nimi malé děti?
- Bude sloužit pro hendikepované nebo nemocné osoby?
- Bude se na výběru materiálu a barev podílet celá rodina, nebo se této "funkce" chopí jen jeden člen?
- Bude součástí koupelny toaleta?
- Bude-li toaleta samostatně, chceme u ní umyvadlo, případně bidet?
- Budou se provádět nové rozvody elektřiny, vody a odpadu?
- Z čeho je nebo bude zeď (příčka) a jaký podklad tvoří podlaha?
- Je nebo bude v koupelně okno? Jakých rozměrů, v jaké výšce nad zemí a kam se budou křídla otevírat?
- Jaké budou dveře (materiál, způsob otevírání, jejich šířka)? Nezapomeňte, že když nejprve osadíte dveře šíře například 60 cm a pak budete chtít dostat do místnosti vanu, může nastat problém.
- Jaká bude forma vytápění (klasické, podlahové), kam umístíte radiátor, popřípadě topný žebřík?
- Bude v koupelně sprchový kout i vana, nebo jen jeden z těchto prvků?
- Bude v koupelně pračka? Pokud ano, tak vaše stávající (pak je nutné počítat s jejími rozměry), nebo nová, kterou koupíte až podle dispozic ostatních zařizovacích předmětů?
- Musíte do koupelny vměstnat další zařízení, jako je bojler, elektrický ohřívač a jiné?
- Chcete mít v koupelně nějaké nestandardní osvětlení (například bodový systém v sádrokartonovém podhledu)?
- Počítáte s tím, že při rekonstrukci nebude pár dní až týdnů koupelna použitelná?
- Kolik finančních prostředků na realizaci koupelnové rekonstrukce vlastně máte?