Dům v dezolátním stavu opravují, zatím se radují z moderní koupelny

  1:00aktualizováno  1:00
Z paneláku utekla mladá rodina do starého domku, který postupně svépomocí opravuje. Hypotéka na všechno nestačí, tak vyzkoušeli štěstí v televizní show.

Peníze rodině stačily jen na koupi domku v Berouně. Byl téměř v havarijním stavu, takže jej postupně opravují, ale výrazně jim chybí funkční koupelna, kde by se "hlava rodiny" mohla opravdu v pohodě umýt či dokonce relaxovat.

Na rekonstrukci se totiž pořádně nadře, ovšem pro své "tři ženy" (manželku, dcerku Elišku a maminku) to dělá rád. Navíc by rodina měla ráda alespoň ještě jedno dítě. To by však chtěla přivést už do opraveného domu.

Trubky topení nepůsobí v prostoru právě esteticky, obkladačky pamatují hezkých

Trubky topení nepůsobí v prostoru právě esteticky, obkladačky pamatují hezkých pár desítek let.

Trubkový radiátor i ostatní vybavení ozdobou koupelny nejsou.

Trubkový radiátor i ostatní vybavení ozdobou koupelny nejsou.

Hypotéku bude mladý pár splácet třicet let, z rodinného rozpočtu moc nezbývá. I proto manželka rodinu přihlásila do televizní show Jak se staví sen (Prima family 5. května v 18:00).

Architekti Anna Lacová a Jan Ranný se rozhodli vytvořit barevně nadčasovou koupelnu. Není se čemu divit, výsledky výzkumů jasně ukazují, že koupelna slouží v nezměněné podobě průměrně 25 let. Módní dekory a barvy se tak moc nevyplácejí.

Všechno musí pryč

V koupelně dosloužily jak obklady, tak mělká a malá vana (délka pouze 160 cm manželovi nestačí), jak z filmu pro pamětníky vypadalo i další vybavení. Horizontální otopný žebřík koupelnu moc nevytopil, depresivně působily i další doplňky.

Velkoformátové kalibrované glazované slinuté dlaždice Clay (RAKO) mají jemný

Velkoformátové kalibrované glazované slinuté dlaždice Clay (RAKO) mají jemný matný reliéf připomínající udusanou hlínu.

Anna Lacová a Jan Ranný se s ohledem na "sestavu v domě" rozhodli přidat do koupelny ještě klozetovou mísu, aby v domě byly dva záchody. Teplou vodu už naštěstí dodává kombinovaný plynový kotel, takže mohla zmizet stará karma.

Fotogalerie

To vše znamenalo vyměnit veškeré instalace, odstranit staré obklady i dlažbu (a pak vyrovnat podlahu) a přesunout odpady. Trubky topení se podařilo skrýt za obklad ze sádrokartonu, na který navazuje moderní otopný žebřík, takže v prostoru nijak neruší.

Do koupelny se podařilo umístit hlubokou vanu dlouhou 170 cm a širokou 75 cm, doplněnou o praktickou zástěnu z kaleného skla. Klozet (Jika) má příjemné tlačítko na splachování se speciální úpravou proti "otiskům", závěsné provedení samozřejmě usnadňuje úklid.

Za velkým zrcadlem se skrývá v nice skříňka na kosmetiku, pod dvojumyvadlo (opět Jika) použili autoři proměny skříňku vyrobenou truhlářem na zakázku.

Koupelna v decentních barvách představuje nadčasové řešení.

Koupelna v decentních barvách představuje nadčasové řešení.

Obklady, které jen tak nezestárnou

Náklady

stavební a ostatní práce            163 690 Kč
obklady a dlažba                          27 155 Kč
koupelnový nábytek a sanita       47 350 Kč
doplňky, světla a dekorace         46 093 Kč

celkem                                      284 293 Kč

Základ rekonstrukce koupelny spočíval samozřejmě v nových obkladech. Aby dostáli nadčasovému řešení, vybrali si architekti obklady ze série Clay od tuzemského výrobce RAKO v teplých odstínech šedobéžové.

I na podlahu použili designéři velkoformátové kalibrované glazované slinuté dlaždice Clay, které mají jemný matný reliéf připomínající udusanou hlínu.

Zvolené formáty obkladů 30 × 60 a 60 × 60 cm jsou vhodné pro moderní kombinace na jedné ploše, jako dekorace je doplňuje řezaná mozaika 30 × 30 cm (dílky 5 × 5 cm). Protože jde o kalibrované obklady, může být spára minimální, což znamená nejen lepší vzhled, ale také snadnější úklid.

Že se obklady během let opravdu mění, dokazuje malá reportáž použitá v tomto dílu televizní show: návštěva hotelu Imperial (více zde), který patří svou keramickou výzdobou k evropským unikátům. Rekonstrukce před sedmi lety mu vrátila jeho lesk z roku 1914, kdy byl postavený. A co má společného moderní koupelna s luxusním hotelem? Stejného výrobce obkladů.

Dvojumyvadlo (Jika) je pro vícečlennou rodinu praktické. Svíčky dotvářejí

Dvojumyvadlo (Jika) je pro vícečlennou rodinu praktické. Svíčky dotvářejí romantickou atmosféru.

S šedobéžovým obkladem skvěle ladí zelené doplňky, ale lze je vyměnit téměř za

S šedobéžovým obkladem skvěle ladí zelené doplňky, ale lze je vyměnit téměř za jakoukoliv jinou barvu.

A jak reagoval majitel na novou koupelnu? "Ze srdce děkuji své manželce, sice jsem jí vyčítal, že nás přihlásila, ale teď vidím, že udělala dobře!"

Hotel Imperial Praha

V Praze v ulici Na Poříčí stojí hotel Imperial. Výjimečná podoba hotelu, ve své době nejmodernějšího v Praze, vznikla v roce 1914. Zápis z roku 1913 vypovídá o vytvoření hotelu s výzdobou z materiálů trvalých, protože autoři chtějí: "Předat budoucím generacím dílo nepodléhající změnám času a ve stálých barvách".
Tak vznikla kavárna v přízemí s originální keramickou výzdobou RAKO. Zhotovila ji podle návrhů profesora dekorativního umění Jana Beneše (žáka J. Plečnika) v roce 1914 rakovnická šamotka.

Plastiky jsou od sochaře Josefa Drahoňovského a jsou jimi, kromě kavárny, vyzdobeny i další prostory. Výzdoba navozuje atmosféru Egypta a Orientu. Dýchá i z rozměrných reliéfů umístěných ve vstupním vestibulu, jejichž hlavním motivem jsou figury lvů inspirované uměním Egypta a oblasti Středního a Blízkého východu. Za zakázku účtovala rakovnická keramička majiteli hotelu 70 000 korun, v té době částku velmi úctyhodnou.

Výjimečná podoba hotelu Imperial, ve své době nejmodernějšího v Praze, vznikla

Výjimečná podoba hotelu Imperial, ve své době nejmodernějšího v Praze, vznikla v roce 1914.

V letech 2006–2007 se společnost Lasselsberger, jako nástupce tehdejší knížecí Lichtenštejnské továrny na keramické zboží v Rakovníku (později RAKO), za dohledu památkářů podílela na rekonstrukci. Vedle čištění povrchu keramických obkladů znamenala především doplnění chybějící keramiky a hlavně náročnou výrobu replik i nové spárování. Značka RAKO slaví v letošním roce 130. výročí.Nejčtenější

Koupili si tři sta let starý mlýn, po devíti měsících mají hotovo

Část obnaženého obvodového zdiva mlýna zpevňují dřevěné trámy. Tvoří nosnou...

Mlýnské kolo se tu už dávno netočí, není slyšet ani hukot vody, jak padá ze žlabu na kolo. O vodní náhon se roky nikdo...

Dům pro rodinu si navrhli sami. Slouží jim dokonale po všech stránkách

Rodinný dům s dispozicí 5+kk má užitnou plochu 195 metrů čtverečních.

Ondra a Iva nikdy o domě nesnili. Záměr stavět svůj vlastní přinesla až rodinná situace, která si řekla o větší prostor...

Dům je tak chytrý, že nás neobtěžuje, říká o svém domově jeho majitel

Na severní straně domu býval dvorek, dnes malá zahrada s terasou, kterou lemují...

Jaroslav Šuvarský si zrealizoval představu ideálního bydlení. Zrekonstruoval zchátralé stavení a naplnil ho moderními...

Nový stavební zákon už vyvolává emoce, Praha chce vlastní předpisy

Hlavně developeři si stěžují na komplikované a zdlouhavé vyřizování stavebního...

Česká republika vykazuje jeden velký paradox: stavební rozvoj země stagnuje v době největšího ekonomického růstu. Nutně...

Toužili po odpočinku v horách. Moderní chalupa jim roste rovnou ze skály

Peruánská smetánka opouští na víkendy hlavní město Limu a odjíždí odpočívat do...

Peruánská smetánka opouští na víkendy hlavní město Limu a odjíždí odpočívat do hor. V panenské přírodě Cieneguilly,...

Další z rubriky

Nápady do malých koupelen šetří prostor a zvyšují i bezpečnost

Pro podkrovní koupelnu s vanou umístěnou pod šikmým stropem je velmi důležité...

Vymyslet funkční dispozici jakékoli místnosti na pár metrech čtverečních je oříšek i pro zkušené architekty. Podívejte...

Dům plný koupelen aneb když majitelé milují vodu ve sprše i víno

Koupelně rodičů dominuje tenkostěnná prostorná vana Laufen z kolekce Palomba...

Josef a Milada hledali pro svůj dům klidné místo, které jim nabídne krásný výhled a prostornou zahradu. Na rozdíl od...

I na splachování stolice existují normy. Evropa na Ameriku nemá

Pro testování splachování klozetů se používají speciální tělíska, jaká určuje...

Evropská unie má normy na vše, tedy i na lidskou stolici. Předepsat její velikost a hmotnost jedincům samozřejmě nelze,...

Najdete na iDNES.cz