Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Unikát v Krči. Památkově chráněný areál je 90 let špičkovou nemocnicí

  1:00
Devadesátileté výročí si v říjnu připomněla Thomayerova nemocnice v pražské Krči. Rozlehlý areál ve stylu funkcionalismu je cenný nejen architektonicky, ale i historicky. Článek o špičkovém zdravotnickém pracovišti přinesl magazín City Life, který vychází každý poslední pátek v měsíci.
Původní kapacita areálu přesahovala 2 100 lůžek, dnes mají nemocní k dispozici...

Původní kapacita areálu přesahovala 2 100 lůžek, dnes mají nemocní k dispozici 800 lůžek. | foto: Jiří Podrazil

Celý komplex fungoval jako první unikátní ústav sociální péče pro staré a nemocné lidi a nezaopatřené děti v Evropě a po přeměně v nemocnici se stal špičkovým zdravotnickým pracovištěm.

Krátce po vzniku samostatné republiky se změnilo i hlavní město. V roce 1922 došlo ke sloučení osmi čtvrtí na území dnešní Prahy s 37 sousedními obcemi a vznikla tzv. Velká Praha.

Zvětšila se nejen rozloha města, ale i počet jeho obyvatel a s nimi i jejich potřeby. V metropoli žilo tehdy přibližně 676 tisíc lidí. Vytvořením Velké Prahy se změnila i struktura řízení města a ústavy a úřady, které se dublovaly nebo byly zastaralé, se slučovaly a rušily.

Z tohoto důvodu zaniklo sedm nejhorších chudobinců a jeden chorobinec a zůstaly jen chudobince v Bubenči, v Karlíně, na Smíchově, na Vinohradech a na Žižkově celkem s 814 místy a chorobinec na Karlově a v Počernicích s 435 místy. To množství lidí potřebujících celodenní (a často i odbornou) péči zdaleka nestačilo.

Petr Zenkl, budoucí primátor Prahy a tehdejší předseda zastřešujícího Ústředního sociálního sboru, přišel s unikátní myšlenkou shromáždit všechny nemohoucí a nezaopatřené na jednom místě a vybudovat pro ně funkční budovu, ve které by mohli zůstat s patřičnou péčí tak dlouho, jak budou potřebovat.

Platil totiž stále ještě rakousko-uherský zákon, že o bezmocné, kteří žijí déle než deset let v jedné obci, se obec musí bezplatně postarat. Veřejné nemocnice však nesměly přijímat chronicky nemocné pacienty, a ti tak byli odkázáni na domácí péči nebo dožití v obecních chorobincích či chudobincích. To chtěl Petr Zenkl svým revolučním nápadem změnit.

Evropský unikát

Louky a pole daleko za městem v blízkosti Kunratického lesa vypadaly ideálně, byly dostatečně rozlehlé, stranou ruchu velkoměsta a zároveň dostupné. Vhodnost místa ověřilo stávající Šimsovo sanatorium pro bohaté klienty s nervovými potížemi.

Bohulibý projekt přerušila první světová válka a po jejím skončení se klientela nevrátila v takové míře, aby sanatorium mohlo fungovat, a tak ho jeho zakladatel Jan Šimsa v roce 1922 prodal.

Areál získal Spolek československé ochrany matek a dětí a v následujících letech jej přeměnil v nemocnici a azylový dům pro matky s dětmi, dnes zde funguje kojenecký ústav a Dětské centrum při Thomayerově nemocnici.

Na projekt areálu na ploše téměř 30 hektarů vypsal Ústřední sociální sbor architektonickou soutěž, do níž se přihlásilo pět architektů. Devítičlenná porota nakonec vybrala projekt s názvem Mládí a stáří architekta Bohumíra Kozáka. Na ČVUT studoval u Josefa Schulze a Jana Kouly a ve svém díle se řídil střídmostí funkcionalismu.

Tento stavební sloh souzněl s jeho světonázorem vycházejícím z víry v Boha, ke které byl veden svým otcem, českobratrským farářem. Při stavbě spolupracoval se svým bratrem Ladislavem, rovněž architektem.

Slavnostní výkop provedl pražský primátor Karel Baxa 16. července 1926 a už v říjnu 1928 se do Masarykových domovů stěhovali první obyvatelé. Při příležitosti návštěvy prezidenta T. G. Masaryka tu založili pamětní knihu, do které vzácné návštěvy zapisovaly své dojmy.

Většina komentářů obdivuje komplexnost areálu, technické vymoženosti, sociální zázemí a lékařskou specializaci. Zařízení tohoto typu bylo ve dvacátých letech minulého století unikátní v celé Evropě.

Do druhé světové války se podařilo postavit 21 budov rozdělených do deseti pavilonů pro 1 700 osob, dětskou zotavovnu s lesní školkou pro 200 dětí, dětskou ozdravovnu a chorobinec, karanténní a izolační pavilon a společné hospodářské, správní a společenské místnosti, včetně koncertního sálu, bazénu, hřiště a kaple. V roce 1940 vznikl pavilon P (dnes U), tzv. Baxův, ve kterém pobývali platící nemohoucí klienti.

První budova za hlavním vjezdem do areálu slouží od svého vzniku jako administrativní centrum.

První transplantace

Původní plán počítal s maximální soběstačností ústavu a zároveň účelností a funkčností provozu. Pravoúhlé budovy stojí podél širokých cest, které se sbíhají ve středu a při pohledu shora vypadají jako kolonáda.

Za domy se rozprostíraly záhony, ovocné sady a skleníky. Pravidelnou stravu zajišťovala kuchyně s jídelnou, práceschopní jedinci pracovali v pekárně, řeznictví, obuvnických dílnách, prádelně... Maso pocházelo z vlastních chovů dobytka mimo areál, podél plotu rostly moruše na chov bource morušového. V roce 1940 počet stromů dosáhl 1 400 a ústav tím získával nemalé finanční prostředky na provoz.

Již za první republiky navázal ústav spolupráci s Lékařskou fakultou Univerzity Karlovy a v areálu vznikla výzkumná pracoviště zaměřená zejména na dětské nemoci a choroby stáří. Slibný rozvoj přerušila okupace, do budov se nastěhoval německý lazaret a ke konci války Rudá armáda a nakonec přeživší z koncentračních táborů.

V roce 1954 se stal areál nemocnicí a vznikající specializovaná pracoviště se v roce 1971 sdružila pod zkratku IKEM. V roce 1960 zde lékaři provedli první úspěšnou transplantaci ledviny, v roce 1984 srdce.

Dnes Thomayerova nemocnice funguje jako spádové zdravotní zařízení pro půl milionu obyvatel jižní části Prahy a přilehlých oblastí Středočeského kraje. Specializuje se zejména na dětskou chirurgii a traumatologii, neonatologii a pneumologii, špičkové úrovně dosahují však i ostatní obory.

Areál nemocnice je památkově chráněn, a proto veškeré opravy podléhají přísným pravidlům. Rekonstrukce je však po devadesáti letech potřeba. „Primárně ji směřujeme do pavilonů, abychom zlepšili lékařská pracoviště a prostředí pro pacienty, fasády opravujeme postupně,“ ukazuje nám Ondřej Macura, mluvčí Thomayerovy nemocnice. V chodbách rehabilitačního oddělení si připadáte jak v americkém filmu, lékařská péče je tu však na mnohem vyšší úrovni a dostupná každému.

Před 100 lety a dnes. Václavák a jeho proměny

19. dubna 2014

Autoři:

Nejčtenější

Neobvyklé prvky v interiéru jí řemeslníci rozmlouvali. Dnes inspiruje ostatní

Minimalistickou dřevostavbu si majitelka vysnila a během stavby dotáhla do posledního detailu. Přání žít v sepětí s přírodou s minimální ekologickou náročností se proměnilo ve skutečnost a dnes...

Vítěz Prostřeno! a muzikálový herec se usadil na Žižkově i se svou láskou

Muzikálový herec Ondřej Bábor, kterého si můžeme pamatovat i jako herce ze seriálů Slunečná, Smysl pro tumor nebo Zoo, případně jako vítěze před časem odvysílaného pořadu Prostřeno!, se po dlouhém...

Splňte si sen o pohádkové chalupě. Jaké krásné nemovitosti má Česko na prodej

V České republice se prodává velké množství pohádkových horských chalup, do kterých se můžete hned nastěhovat. Podívejte se na nejzajímavější nemovitosti na prodej.

Nepotřebují klimatizaci ani topit. Jejich dům má nulovou spotřebu energií

Úsporný dům je postavený na komplikovaném, nepravidelném pozemku. Přesto boduje. Jde totiž o bydlení v pasivním standardu. Nemovitost se pyšní pohodlím a nulovou spotřebou energií. Stavba pojmenovaná...

Srub zavrhli. Na okraji Olomouce si postavili raději příjemnou roubenku

Když Michal s Barborou objevili nabídku na prodej pozemku s chatou ve velmi žádané lokalitě, neváhali. Předtím už takto pořídili několik nemovitostí, které si zařídili a nějakou dobu v nich bydleli,...

Rodičům postavil na zahradě v Pečkách důmyslně promyšlený dům ze dřeva

Na první pohled nenápadná dřevostavba v Pečkách na Kolínsku skrývá příběh promyšleného bydlení v souladu s přírodou. Tam, kde dříve stála jen rozlehlá zahrada s rodinným domem, vzniklo nové místo k...

18. března 2025

Dům geniálního architekta Alvara Aalta zaplnily jeho skvělé návrhy

Nejznámější finský architekt a designér Alvar Aalto navrhoval územní plány, domy, obchody, interiéry restaurací, nábytek a dokonce i kliky dveří. V lednu 2025 Finsko nominovalo 13 nemovitostí...

18. března 2025

Neobvyklé prvky v interiéru jí řemeslníci rozmlouvali. Dnes inspiruje ostatní

Minimalistickou dřevostavbu si majitelka vysnila a během stavby dotáhla do posledního detailu. Přání žít v sepětí s přírodou s minimální ekologickou náročností se proměnilo ve skutečnost a dnes...

17. března 2025

Skvělý dům levitující na svahu vás nadchne, jeho atrium pak oslní

Rodinný dům elegantně se vznášející nad svým okolím, s vnitřním atriem s vyvěrajícím pramenem vody končícím v zahradním jezírku… Podívejte se na stavbu, ve které kralují výhledy, a interiér mění svou...

17. března 2025

Nepotřebují klimatizaci ani topit. Jejich dům má nulovou spotřebu energií

Úsporný dům je postavený na komplikovaném, nepravidelném pozemku. Přesto boduje. Jde totiž o bydlení v pasivním standardu. Nemovitost se pyšní pohodlím a nulovou spotřebou energií. Stavba pojmenovaná...

16. března 2025

České kliky s doživotní zárukou se dostaly až do luxusní vily v Los Angeles

Rodinný dům ve čtvrti Bel Air v kalifornském Los Angeles na první pohled zaujme svým futuristickým vzhledem, pro který se architekti inspirovali u automobilového designu. Pro své výjimečné...

16. března 2025

Lovkyně jelenů a kuchař si postavili praktický dům, který čeká na velké změny

Dům navržený architekty ze studia Rever & Drage je adaptovaný k životu jednoho páru. Postavili si jen tolik, kolik zrovna potřebují, ale je připravený k dalšímu růstu. Prozatím využívá jen třetinu...

15. března 2025

Ze starého a nudného domu je moderní úsporný krasavec se skvělými detaily

Několik desítek let starý dům původní majitelé neustále vylepšovali. Jenže dostavby mu jen ublížili. Teprve když architekti ze studia 2MAD tyto nánosy odstranili, objevila se krásná, vlastně moderní...

15. března 2025

Splňte si sen o pohádkové chalupě. Jaké krásné nemovitosti má Česko na prodej

V České republice se prodává velké množství pohádkových horských chalup, do kterých se můžete hned nastěhovat. Podívejte se na nejzajímavější nemovitosti na prodej.

14. března 2025

Proč jsme nešťastní v pronájmu? Bojíme se, že děti budou stále střídat školy

Bydlím s dětmi a manželkou v bytě v nájemním domě v širším centru Prahy. Majitel nám dal nižší nájem s tím, že si můžeme byt upravit podle libosti, protože to bude na hodně let. Nyní se rozvádí a byt...

14. března 2025

Z chátrající vily je skvost města. Nabízí pohodlí i spoustu potěšení

Villa Fitz v Rokycanech je dalším důkazem, že rekonstrukce starých objektů umějí tuzemští architekti na výbornou. Novorenesanční stavba prošla rozsáhlou rekonstrukcí, k níž přibyla moderní prosklená...

14. března 2025

OBRAZEM: Nejkrásnější stavby Josefa Gočára. Architekt se narodil před 145 lety

Staroměstskou radnici chtěl změnit v kubistický mrakodrap a z Hradce Králové udělal „salon republiky“. Před 145 lety, přesně 13.března 1880, se narodil architekt Josef Gočár. Bývá označován za...

13. března 2025  7:02