Praha se může chlubit tramvají i odpadkovými koši oceněnými za design

aktualizováno 
Do Prahy putují dvě ocenění z prestižní mezinárodní soutěže Red Dot Design Award. Slavnostní předání se uskutečnilo tento týden v německém Essenu. Vedle retro tramvaje T3 Coupé od Anny Marešové získaly cenu i odpadkové koše z kolekce městského mobiliáře, kterou navrhli Michal Froněk a Jan Němeček.

Do soutěže na městský mobiliář přihlásili Michal Froněk a Jan Němeček lavičku, odpadkové koše i stojan na kola. | foto: IPR

„Porota ocenila Prahu za design vyhlídkové retro tramvaje T3 Coupé a za podobu městského mobiliáře, který dokonce získal nejvyšší možné ocenění Best of The Best. Je to také důkaz, že Praha patří mezi moderní světové metropole a směřuje správným směrem,“ říká radní Jan Chabr, který přebíral cenu za hlavní město.

Oceněný závěsný koš můžete vidět ve Stromovce, na Petříně či na Strossmayerově...

Oceněný závěsný koš můžete vidět ve Stromovce, na Petříně či na Strossmayerově náměstí.

Autory městského mobiliáře, který se nyní může pyšnit celosvětově nejrespektovanějším oceněním za design, jsou Michal Froněk a Jan Němeček ze studia Olgoj chorchoj.

S návrhem na design setu lavičky, koše a stojanu na kola uspěli v anonymní soutěži, kterou vyhlásil Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) v roce 2017.

Ocenění Red Dot Design Award z tohoto setu získaly odpadkové koše, závěsný a volně stojící. Lidé je mohou spatřit například ve Stromovce, na Petříně či na Strossmayerově náměstí.

Tramvaj plná emocí

Za designem tramvaje T3 Coupé stojí studio Anna Marešová designers a Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP). Celý projekt vznikal téměř dva roky, představen byl pak na konci minulého roku v rámci pražského Designbloku. Komerční provoz tramvaje, kterou je možné si za poplatek pronajmout, funguje od loňského listopadu.

Fotogalerie

Mezinárodní porotu soutěže Red Dot Design Award zaujala designérka konceptem, který vychází z tradice původních vozů Tatra T3. Legendární tramvaj posunula do kontextu dneška, její původní vzhled dále rozvíjela a přizpůsobila účelu vyhlídkové tramvaje.

Porota udělila tramvaji T3 Coupé ocenění Red Dot Honourable Mention 2019 za mimořádný počin v designu a konstrukci produktu. „Jde o promyšlené řešení a velmi detailní a kvalitní zpracování, “ říká profesor Peter Zec, zakladatel a prezident soutěže.

„Jsou to dva splněné sny. První, že jsem mohla navrhnout novou tramvaj, která se skutečně vyrobila a jezdí, a druhý, že se lidem ta tramvaj líbí a funguje. To je pro designéra ta nejlepší zpětná vazba. Mám z ceny opravdu velkou radost a vážím si toho, že mě dopravní podnik na tuto spolupráci oslovil. Skvělá byla součinnost hlavně s inženýry a techniky. Díky tomu jsme tramvaj mohli společně doladit do posledního detailu, “ reaguje na ocenění česká designérka Anna Marešová, kterou veřejnost zná i jako autorku designového vibrátoru (i za něj získala ocenění Red Dot Design Award) a erotických pomůcek.

T3 Coupé nabízí požitek nejen z jízdy po Praze v polootevřeném voze, ale poskytuje i zážitek ze stylového interiéru. Součástí vozu je i bar, jehož design vychází z původního pultíku na prodej jízdenek použitého v tramvaji T1.

Součástí interiéru je i bar, jehož design vychází z původního pultíku na prodej...

Součástí interiéru je i bar, jehož design vychází z původního pultíku na prodej jízdenek použitého v tramvaji T1.

O soutěži

Ceny Red Dot Design každoročně pořádá německé Design centrum, které vzniklo v roce 1954 v Essenu. Porota poprvé hodnotila a ukázala nejlepší soudobé návrhy a produkty již v roce 1955 na výstavě „Ständige Schau formschöner Industrieerzeugnisse”. S názvem „Red Dot“ přišel až v roce 1990 profesor Dr. Peter Zec, současný CEO.

Red Dot Design Award představuje největší soutěž tohoto typu na světě. Celoročně se koná v německém Design muzeu také výstava, kde můžete vidět kompletní sbírku všech doposud oceněných produktů.

Bývalá kotelna uhelného dolu, která je v dědictví UNESCO, nabízí pro oceněné produkty přibližně 4 000 m2 v pěti podlažích.

Red Dot Design Award je rozdělena do tří kategorií: Product Design, Communication Design a Design concept. Slavnostní předávání letošních cen se uskutečnilo 8. července 2019 v Design Muzeu v Essenu.

Vítěze v několika kategoriích letos vybírala porota 67 odborníků z celého světa. Do soutěže dorazilo víc než 6 300 přihlášek.

Autor:

Nejčtenější

Koupili si tři sta let starý mlýn, po devíti měsících mají hotovo

Část obnaženého obvodového zdiva mlýna zpevňují dřevěné trámy. Tvoří nosnou...

Mlýnské kolo se tu už dávno netočí, není slyšet ani hukot vody, jak padá ze žlabu na kolo. O vodní náhon se roky nikdo...

Dům pro rodinu si navrhli sami. Slouží jim dokonale po všech stránkách

Rodinný dům s dispozicí 5+kk má užitnou plochu 195 metrů čtverečních.

Ondra a Iva nikdy o domě nesnili. Záměr stavět svůj vlastní přinesla až rodinná situace, která si řekla o větší prostor...

Toužili po odpočinku v horách. Moderní chalupa jim roste rovnou ze skály

Peruánská smetánka opouští na víkendy hlavní město Limu a odjíždí odpočívat do...

Peruánská smetánka opouští na víkendy hlavní město Limu a odjíždí odpočívat do hor. V panenské přírodě Cieneguilly,...

V Číně kámen po kameni opravují Velkou zeď. Beton vyvolal hněv a odpor

Velká čínská zeď, Čína - Nejrozsáhlejší stavba na světě a prý jediná viditelná...

Je to gigantický úkol. Na úseku zchátralé Velké čínské zdi na předměstí Pekingu dělníci v potu tváře, s pomocí oslů a...

Byt pro nadšeného cestovatele: důraz se kladl na relaxaci a pohodlí

Tapeta vytvořená podle japonského akvarelu se stala přirozeným centrálním bodem...

Pánský byt v novostavbě na konci Petržalky vás vítá velmi příjemnou atmosférou. Vděčí za ni spolupráci majitele a...

Další z rubriky

Seznamte se s imitacemi materiálů do interiéru. Předčí i originály

Dvířka koupelnového nábytku z Glaxxu jsou mnohem lehčí, než kdyby byla ze skla,...

Mezi módní materiály v interiéru dnes patří sklo, beton či kov. Jenže jejich některé vlastnosti nemusí každému...

První mrakodrap v Praze i hotel Horal: proč je veřejnost nemusí

Kolem Motokovu (druhá budova zprava) postupně vyrostly další výškové budovy.

Navrhl skvělé stavby, od mrakodrapů až po hotely nebo sídliště. Názory na jeho tvorbu se však někdy rozcházejí:...

Toužili po odpočinku v horách. Moderní chalupa jim roste rovnou ze skály

Peruánská smetánka opouští na víkendy hlavní město Limu a odjíždí odpočívat do...

Peruánská smetánka opouští na víkendy hlavní město Limu a odjíždí odpočívat do hor. V panenské přírodě Cieneguilly,...

Najdete na iDNES.cz