Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 7. prosince 2023 Ambrož, Benjamin

Ve světě patří opět k nejlepším. České výrobky získaly prestižní ceny

Dobrých zpráv není nikdy dost. K těm pozitivním patří nejen informace o prestižních oceněních za design, které získaly české firmy, ale také to, že výroba v nich pokračuje i nadále a jejich produkty si lze v Česku zakoupit přes internet.

K nejprestižnějším oceněním za design patří už řadu let Red Dot Design Award, které už od roku 1955 každoročně uděluje německé Design centrum v Essenu. Jde o největší soutěž tohoto typu na světě, ceny vybírá mezinárodní porota.

Věšák Logs v podobě hvězdy se vyrábí v řadě odstínů podle vzorníku Pantone.

Po třech měsících od uvedení na trh získala toto ocenění novinka bystřické společnosti TON, věšák Logs. 20. Jeho autory jsou Romin Heide a Hanna Litwin z mladého designérského studia Büro Famos.

Produkt porotu zaujal jednoduchým a hravým konceptem designu, díky kterému lze věšáky kombinovat i ve větších počtech, ale také přístupem k ekologii: věšák ve tvaru hvězdy vzniká ze zbytků kvalitního bukového a dubového dřeva, které již nelze využít při výrobě židlí. Balení výrobku navíc probíhá do recyklovaných krabic v chráněné dílně.

Další ocenění patří společnosti mmcité, pro niž Lucie Koldová navrhla multifunkční lavičku Manta. Její tvar dal novince i jméno, připomíná totiž pohyb rejnoka, proto označení Manta. Minimalistický hliníkový plát je ohnutý do několika způsobů a tvoří tak stolek, křeslo, opěrku i vše v jednom.

Zátěžovým testem prošla novinka už na loňském podzimním Designbloku. Za Mantu (a další návrhy) byla navíc Lucie Koldová nominována i na Designéra roku v soutěži Czech Grand design.

A do třetice všeho dobrého: ocenění Red Dot Design Award získala i novinka společnosti M&T, a to Magnetic, inovativní systém ovládání dveří bez kliky, bez zámku i bez elektroniky.

M&T Magnetic funguje na principu velmi silných magnetů umístěných do dveřní zárubně a jejich protikusem ve dveřním křídle. Když se k sobě obě části přiblíží, působením magnetické síly se dveře plynule a téměř neslyšně dovřou, a to bez vysunutí jakéhokoli střelkového elementu.

Výsledek? Zcela bezhlučné zavírání s neomezenou životností, kdy lze sílu magnetů navíc velice snadno a intuitivně regulovat za pomoci malého imbusu. Jeho pootočením se k sobě magnety přiblíží, nebo naopak oddálí, a tím se zvýší nebo sníží síla jejich vzájemného působení.

Systém Magnetic - madlo Yes na WC s uzamykatelným zámkem

Autorem nápadu i designu samotného je šéfdesignér značky M&T, Roman Ullich. Magnetic doplňují originální úchopná madla s propracovanou ergonomií. Zámek pro WC či koupelnu je přímo zakomponovaný do konstrukce madla YES!. Tento integrovaný, skrytý ovládací segment představuje unikátní novinku, protože zámek nijak nenarušuje designovou čistotu dveřního křídla.

Také Magnetic „zabodoval“ v soutěži Czech Grand Design, společnost M&T je za něj nominována jako finalista v kategorii Výrobce roku. Výrobek získal i cenu Nejlepší novinka výrobce na podzimním Designbloku v roce 2019.

Prestižní evropské ocenění za produktový design Red Dot Design Award putuje letos i k české koupelnářské značce Ravak. „Červený puntík“, jak se ceně říká, získal set vodovodních baterií Puri designéra Kryštofa Nosála. Ten hned začátkem letošního roku odměnila cenou i mezinárodní porota soutěže iF Design Award.

V rámci uceleného setu, který pokrývá nejpoužívanější typy baterií v koupelně (dva druhy umyvadlových baterií, termostatická sprchová baterie a vanová baterie) představuje Ravak unikátní technické řešení vanové baterie.

Ačkoli ji lze přepínat na napouštění vany i k použití se sprchovou hadicí, výrobce odstranil vizuálně rušivý přepínač z vnějšku jejího těla a integroval jej pomocí speciální kartuše dovnitř. Baterie se tak velmi snadno přepíná na vanu/sprchu a teplou/studenou vodu pouze pohybem páky vlevo a vpravo.

Pro tuzemské spotřebitele je dobrá zpráva určitě v tom, že tito tuzemští výrobci nepřerušili výrobu a jejich produkty (nejen ty letos oceněné) lze zakoupit na jejich e-shopech. Právě podpora českých firem je v této době velmi důležitá.

Baterie Puri u umyvadla na desku, autor Kryštof Nosál

O soutěži

Ceny Red Dot Design každoročně pořádá německé Design centrum, které vzniklo v roce 1954 v Essenu. Porota poprvé hodnotila a ukázala nejlepší soudobé návrhy a produkty již v roce 1955 na výstavě „Ständige Schau formschöner Industrieerzeugnisse”. S názvem „Red Dot“ přišel až v roce 1990 profesor Dr. Peter Zec, současný CEO.

Red Dot Design Award představuje největší soutěž tohoto typu na světě. Celoročně se koná v německém Design muzeu také výstava, kde můžete vidět kompletní sbírku všech dosud oceněných produktů.

Bývalá kotelna uhelného dolu, která je v dědictví UNESCO, nabízí pro oceněné produkty přibližně 4 000 m² v pěti podlažích.

Red Dot Design Award je rozdělena do tří kategorií: Product Design, Communication Design a Design concept.

Autor:
  • Nejčtenější

Pohádková chalupa byla domem hrůzy. Majitelé z naivity rychle vystřízlivěli

4. prosince 2023

Seriál Naše původní představa, oslavit Vánoce 2022 na chalupě, se ukázala jako nereálná. Plán „rychlé...

Zpěvák Vlasta Horváth se usadil s manželkou a dcerami v domě za Prahou

3. prosince 2023

Klid malé vesničky s kouzlem čisté přírody kousek od Prahy? Nic nemožného. V jedné takové bydlí i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sousedka celý den kouří na lodžii. Zápach z cigaret ničí mě i mé dítě

1. prosince 2023

Premium Bydlím v panelovém domě a velmi mě trápí sousedka, která ustavičně kouří na lodžii. Mám miminko,...

Byt pro dva muže a dva psy se musel celý předělat, developer šetřil

5. prosince 2023

Všechno v bytě se muselo měnit. Takové řešení očekáváte u rekonstrukce starého interiéru, nikoli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Panelákový byt byste po rekonstrukci nepoznali, nechybí tu ani graffiti

1. prosince 2023

Majitelka bytu si přála zrekonstruovat dětský pokoj pro svého dospívajícího syna, aby vznikl...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

Vánoční pečení se může hodně prodražit. Jak ušetřit na energiích

7. prosince 2023

Vánoce mohou být náročné psychicky i energeticky. Nejde jen o vytápění, ale také o kuchyňské...

V řadovce vychovali pět dětí. Teď se vrhli na generální přestavbu

7. prosince 2023

Rozhodně není pro každého. Tak se o svém domově v australském Melbourne vyjadřují manželé, kterým...

Dárky, které potěší ještě za řadu let. A nejen o Vánocích

6. prosince 2023

Dárky do bytu mohou být ideálním řešením. Zejména pokud znáte vkus obdarovaného a sáhnete po...

Z kravína mají nádherné bydlení s bazénem a velkým pozemkem

6. prosince 2023

Usedlost byla postavená v roce 1930 pro ustájení skotu. V roce 1999 došlo k rekonstrukci na...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Po snížení DPH potraviny zdraží, zjistil od obchodníků ministr Výborný

Snížení DPH o tři procentní body u potravin na 12 procent nesníží ceny v obchodech. V pondělí to ohlásil po jednání s...