Čím je unikátní vermikompostér s žížalami, křeslo či vysavač

  1:00aktualizováno  1:00
Při nákupu zařízení do bytu se lze řídit výsledky nezávislých testů, důležitým aspektem bývá i ocenění za design. Dávno už totiž neplatí, že poroty hodnotí pouze „design“, důležitá je i technická stránka či ekologický přínos. To vše splňují i noví držitelé ocenění Good Design či iF Design Award.

Pro společnost Plastia navrhl vermikompostér český architekt a designér, profesor Jiří Pelcl. | foto: Plastia

Ocenění Good Design získal například vermikompostér Urbanlive od tuzemského výrobce Plastia. Jeho autorem je přední český designér a architekt, profesor Jiří Pelcl.

Good Design

Cena Good Design představuje nejstarší a jeden z celosvětově nejuznávanějších titulů v oblasti designu, uděluje se už od roku 1950. Soutěž organizuje The Chicago Athenaeum ve spolupráci s Evropským střediskem pro architekturu, umění, design a urbanistické studie.

Cenu Good Design získalo i lounge křeslo Chips od Lucie Koldové, která je navrhla pro bystřický TON. Několik týdnů předtím obdržela tato novinka i cenu German Design Award 2019 Winner.

Od roku 1954 se zase uděluje cena iF Design Award nejlepším produktům v oblasti bydlení, profesního života, volného času a péče o zdraví.

Lucie Koldová se při navrhování křesla Chips inspirovala tvarem bramborových...

Lucie Koldová se při navrhování křesla Chips inspirovala tvarem bramborových lupínků.

V letošním roce odborná porota posuzovala celkem 6 375 výrobků z 52 zemí světa. Ceny budou slavnostně předány 15. března 2019. Mezi nejlepší se zařadil také akumulátorový vysavač Electrolux Pure F9, který byl i cenou v soutěži pořádané nedávno naší redakcí.

Designový kompostér

Vermikompostér Urbalive je nádoba určená k domácímu kompostování kuchyňského odpadu za pomoci žížal. Pro společnost Plastia ji navrhl přední český architekt a designér, profesor Jiří Pelcl. Po ceně Red Dot Award, kterou vermikompostér získal již v roce 2017, se nyní může pyšnit i titulem Winner v soutěži Good Design.

Fotogalerie

Z ocenění máme obrovskou radost. Obstáli jsme ve velké konkurenci,“ říká Lenka Novotná ze společnosti Plastia. „Málokdy se stává, aby designér měl příležitost navrhnout produkt, který je prospěšný jak pro člověka, tak pro zvíře a zároveň pro přírodu,“ dodává Jiří Pelcl.

Samotný příběh vzniku vermikompostéru je zajímavý: Plastia původně oslovila Jiřího Pelcla kvůli spolupráci na nové nábytkové řadě. Tak vznikl návrh taburetu s úložným prostorem vyrobený v kombinaci plastu a dřeva. Jeho vzhled inspiroval Plastii k realizaci designového kompostéru.

Při jeho řešení využil Jiří Pelcl i zkušenosti společnosti Kokoza, která se zabývá propagací kompostování a pěstování ve městě. Designér však přišel hned se dvěma návrhy, vermikompostérem Urbalive a designovou pěstební nádobou se stejným názvem, tedy také Urbalive.

Vermikompostér Urbalive dokáže pomocí kalifornských žížal zlikvidovat...

Vermikompostér Urbalive dokáže pomocí kalifornských žížal zlikvidovat biologický odpad z domácnosti a přeměnit jej na organické hnojivo

„Ochrana přírody a životního prostředí se stává klíčovým tématem naší doby. Urbalive je malinkým příspěvkem k jeho aktivnímu řešení a lidé tomu rozumějí. Chci navrhovat věci, které lidé potřebují a nestojí ´majlant´, zároveň jsou nějakým způsobem udržitelné a mají dostatečnou životnost,“ vysvětluje Jiří Pelcl.

Cena za čistotu

Akumulátorový vysavač Electrolux Pure F9 si odnesl prestižní mezinárodní cenou iF Design Award díky tomu, že jako první na trhu spojuje vysoký výkon tradičního vysavače se „svobodou pohybu“ akumulátorového vysavače.

„Cílem bylo vytvořit takový spotřebič, který lidem usnadní běžné činnosti v domácnosti. Zakládáme si na designu a interaktivním výzkumu, kdy se zaměřujeme na zákazníka a jeho zkušenosti s naším produktem,“ prozrazuje Pernilla Johanssonová ze společnosti Electrolux.

Sací výkon vysavače Pure F9 se u většiny modelů automaticky přizpůsobí povrchu,...

Sací výkon vysavače Pure F9 se u většiny modelů automaticky přizpůsobí povrchu, který právě vysáváte.

Výrazně inovativní je možnost změny polohy těžiště vysavače. Proto lze mnohem snadněji vysávat i těžko přístupná místa, garnýže či rohy místností.

Díky LED osvětlení navíc uvidíte nečistoty i v tom nejtmavším koutě nebo pod pohovkou. A můžete být hodně nemile překvapeni, co všechno uvidíte, v tom se shodli také výherci naší soutěže.

V příslušenství najdete také výkonný kartáč pro odstraňování zvířecích chlupů. Sací výkon vysavače Pure F9 se automaticky přizpůsobuje právě vysávanému povrchu.

Ultrazvukové mycí zařízení Next Gen oceníte hlavně na cestách.

Ultrazvukové mycí zařízení Next Gen oceníte hlavně na cestách.

Za „čistotu“ získala ocenění iF Design Award  i společnost Dolfi, a to za za své ultrazvukové mycí zařízení Next Gen. Jde o elegantní, kompaktní hi-tech zařízení, které čistí oblečení pomocí ultrazvukové technologie.

Přesně modulované ultrazvukové vlny odstraňují nečistoty a bakterie až na „mikroskopickou úroveň“. Vtipný pomocník připomínající tvarem mýdlo se vám vejde snadno do ruky, oceníte jej hlavně na dovolené nebo na cestách.

Autor:

Nejčtenější

Nesnášela oblouky v bytě, dnes jich má v domě padesát. Smířila se s nimi

V stoletém domě se za poslední roky vystřídalo víc majitelů a každý na něm...

Střetnutí Adriany a stoletého domu s padesáti oblouky bylo bez přehánění osudové. Přineslo radikální změnu nejdříve do...

Rodina z jižních Čech vsadila na jistotu. Postavila si oblíbený bungalov

Rodina pana Josefa si v jižních Čechách postavila montovaný bungalov.

Bungalovy jsou v Česku nejžádanějšími rodinnými domy. Pro stavbu této oblíbené nemovitosti se rozhodla i rodina pana...

Ze skromného řadového domu se vylouplo perfektně promyšlené bydlení

Řadovka leží v samém srdci Londýna a je obklopená historickými budovami.

Šťastný nový majitel malé řadovky nedaleko londýnského nádraží King’s Cross se rozhodl pro její kompletní rekonstrukci....

Luxusní byt v 28. patře má vlastní zahrádku a nádherný výhled na město

Starorůžová barva je stejně jako vzor Herringbone volbou vytříbeného vkusu a...

Dokonalá harmonie tvarů a barev z rukopisu talentované ukrajinské architektky Olhy Wood dokazuje, jak moc může být...

Za Prahou si postavili dům i s terasou. Ta se začala ihned rozjíždět

Čtyřčlenná rodina si za Prahou postavila rodinný dům.

Ida se s manželem a dvěma dětmi se před osmi lety přestěhovala do obce za Prahou, kde si postavili rodinný dům....

Další z rubriky

Žižkovská restaurace vznikla místo dvou bytů, obchodu a sklepa

Prostor restaurace SOU100 na Žižkově vznikl vybouráním příček a spojením dvou...

Vytvořit na pražském Žižkově v činžovním domě z konce 19. století zajímavý interiér restaurace spojením sklepa, dvou...

Jednoduchý vesnický dům nabízí svým majitelům pohodlí, které ocení

Velký otevřený prostor vychází z otevřené dispozice.

Jsou domy, které patří do města, jiné na vesnici. Nerespektování okolí však nebývá výjimkou. Bohužel. Někdy se ovšem...

Největší předností domu je jednoduchost a výhled na pasoucí se skot

Betonové podlahy se skvěle osvědčily v provozu průchozího přízemí a povedlo se...

Mladí manželé z okraje belgického města Dendermonde byli celý život zvyklí žít na dosah přírodě. Když se rozhodli...

Najdete na iDNES.cz