Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dům připomíná vesmírnou bublinu, Hvězdné války či filmy s agentem 007

Tato ocelová prosklená budova s výhledem na oceán se vymyká všem stylům. Dům, který připomíná vesmírnou bublinu zkříženou s doupětem zločince z filmů agenta 007 Jamese Bonda či s futuristickými projekty z Hvězdných válek, stojí na vrcholku jednoho z mnoha kopců v kalifornském Malibu.
Pohled na vstupní halu od bazénu

Pohled na vstupní halu od bazénu | foto: Ája Bufka

K domu vede strmá soukromá vyasfaltovaná cesta lemovaná stromořadím. Za železnou branou se otevírá první pohled na budovu, za kterou by se nestyděli ani kulisáci z nedalekých hollywoodských studií.

Třináct metrů dlouhá „nebeská“ lávka spojuje obě části domu.

Ve skutečnosti byla úžasná rezidence vyprojektována v roce 1992 Edem Nilesem, architektem, jehož extravagantní železo-skleněné konstrukce definovaly koncept rodinných obydlí v jižní Kalifornii v posledním půlstoletí.

Skleněný dům

Obytnou plochu nemovitosti tvoří dvě stavby: dlouhý, štíhlý dům, který má ukotvené samostatné místnosti v „kapsách“ podél stěn, a velká vstupní hala, centrální místnost, ve tvaru půlkruhu. Obě jsou „zabalené“ v kombinaci skla a oceli.

Hala s desetimetrovým stropem vypadá, jako by se vznášela ve vzduchu. Je nejenom hlavním vchodem do budovy, ale i srdcem společenských prostor vily. Uvnitř je moderní kuchyň, jídelna a obývací pokoj. Má výstup na terasu, lze z ní jít k bazénu i do obytného prostoru.

Obě stavby jsou navzájem propojeny třináct metrů dlouhou „nebeskou“ lávkou. Vede do patra k obytné části z přízemí, z centrální páteře domu. V její přední části je hlavní apartmá s koupelnou a průchozí šatnou i výstup na balkon s venkovním posezením a nádherným výhledem na Pacifik. 

Dlouhá chodba na druhou stranu propojuje další tři ložnice, stejný počet koupelen, malou tělocvičnu, pracovnu i soukromé a pohodové posezení. K individuálním požitkům soukromí mezi místnostmi fungují zasouvací stěny i rolety.

Za prosklenou stěnou se skrývá malá tělocvična.

Obě budovy dohromady zaujímají obytnou plochu 465 čtverečních metrů na pozemku o velikosti dvou akrů. Jsou ukázkou originální dvoupodlažní budovy, ve které by se snad dalo žít i ve vesmíru, ať už na Marsu, anebo na Měsíci.

Chvála skla

Stropy a ocelové nosníky na betonových základech spolu vytvářejí rafinovanou vnější fasádu budov a zároveň v patře zachovávají nádherný 360stupňový výhled na oceán či pohoří Santa Monica. K ekologickému provozu domu je bohatě využívána sluneční energie a základní vlastnosti stavebních materiálů, především skla.

Ložnice má neuvěřitelný výhled do okolní zeleně.

Autor projektu Ed Nigel to vysvětluje jednoduše: „Sklo je základem a realitou přírodních technologií. Dlouho jsem jeho vlastnosti studoval a uvědomil jsem si, že může být součástí stavebnictví. Podobně jako u japonské architektury, která je velice otevřená a průhledná.“

Nové technologie skla to podle tvůrce potvrzují: „Dnes jsou tak dokonalé, že dokážou ochránit před UV zářením, hlukem, teplem i zimou, nejméně o sedmdesát procent víc oproti klasickým materiálům. Vrstvené sklo o tloušťce nejméně pěti centimetrů, roštové mřížky zavěšené dolů od střešních panelů a podobně jsou dohromady ideální k přizpůsobení odolnosti vůči zdejším přírodním podmínkám, především v boji proti ohni a zemětřesení.“ 

Pohled přes bazén na oceán

K nemovitosti patří obrovská garáž pro šest aut propojená s obytnou jednotkou pro hosty. Travnaté plochy kolem budovy jsou galerií sbírky modernistické sochařské tvorby z celého světa. 

Design neobvyklé vily odpovídá vkusu a požadavkům klienta, sběratele umění. Nejde o obyčejnou komoditu, ale spíš o něco, co se má podobat výtvarnému dílu. 

Specifikuje to i umístění pozemku, který se rozkládá nad kaňonem Ramirez, domovem mnoha celebrit. V devadesátých letech minulého století v něm například Barbra Streisandová realizovala svůj originální designérský a stavitelský sen výstavbou pěti domů v jí oblíbených klasických stylech architektury.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

17. června 2024

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den...

Byt mladého muže, který tvrdí, že věci doma nehromadí. Nemá ani televizi

24. června 2024

Proč byly (ne)barvy a klasické materiály ve zrekonstruovaném bytě v činžovním domě výhodou? Majitel...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Místo sardinkovým návštěvám v paneláku dali přednost kouzelnému srubu

18. června 2024

Myšlenka na druhý domov v Krušných horách vznikla vlastně tak trochu z nutnosti. Tomáš s manželkou...

Do malého wellness domku se vešla sauna, fitko, kuchyňka i odpočinkový kout

21. června 2024

Na začátku stálo jednoduché zadání: zútulnit zavedenou zahradu, která přiléhala k rodinnému domu....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Domy za Prahou, do kterých se můžete ihned nastěhovat. Podívejte se

18. června 2024

Sen o rodinném domě za Prahou si můžete ihned splnit. Na prodej jsou nemovitosti s krásnou...

Byt mladého muže, který tvrdí, že věci doma nehromadí. Nemá ani televizi

24. června 2024

Proč byly (ne)barvy a klasické materiály ve zrekonstruovaném bytě v činžovním domě výhodou? Majitel...

Karmelitky se v Drastech vrhly do práce. Klášter vznikl ze zarostlé skládky

24. června 2024

Malou obec Drasty, která je součástí Klecan ve Středočeském kraji, dlouho hyzdil zpustlý areál...

Mladá žena miluje opuštěné domy. Na zámku ji čekaly kočáry i oblečení

23. června 2024

Angličanka Becca Morganová má zajímavého koníčka – tzv. urbex. Fanynka opuštěných míst jezdí za...

Návrh podkrovního bytu začal od jednoho světla a dvou obrazů

22. června 2024

Na začátku návrhu interiéru bylo jedno světlo a dva obrazy. Že to není možné? Ale je. No kidding...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...