Polská Visla, která je v zimě populárním centrem sportovních radovánek a hostí pětici lyžařských center i komplexy se skokanskými můstky, si dlouhá desetiletí buduje renomé aktivně relaxační destinace.
Ubytovací zařízení v okolí rostou jako houby po dešti. Často jsou replikou chalup dávno minulých, nebo architektonickými omyly, jako například obří hotel Golebiewski, který ve Visle slouží už déle než patnáct let a kdyby nestál v Těšínských Beskydech, mohl by směle přistát na pláži jakéhokoliv středozemního letoviska.
Vnést do výstavby kvalitní vkus byla jedna z hlavních motivací tvůrčího a manželského dua Joanny a Lukasze Brandysových, kteří společně s týmem kolegů ze studia Brandys Design projekt Szuflandie realizovali.
Stavbu předloni ocenila odborná i laická veřejnost, apartmánový dům zvítězil v internetovém hlasování veřejnosti prestižní polské architektonické soutěže Polska Architektura XXL.
Pozemek na výstavbu našli majitelé až po dlouhých třech letech intenzivního hledání a vysnili si na něm prostou severskou stavbu. Na začátku projektu ovšem nebylo jednoznačné zadání na originální, až progresivní architekturu.
K tomu, aby se investoři Ewelina Legierská a Artur Drewniak vydali touto cestou, je přesvědčili až tvůrci. Vysvětlili jim, že neobvyklá podoba domu dokáže zajistit řadu dalších hostů i mimo řady sportovních nadšenců a také se z velké části postará o povedený marketing, na který už majitelům nezbývaly finanční prostředky.
Jako klíčový materiál pro dvě spolu přímo sousedící budovy vybrali architekti dřevo. Je základním stavebním prvkem i dekorem současně, interiéry jsou plné překližky a lokálního textilu z přírodních vláken.
Přírodních materiálů se nehodlali vzdát, ač rezignovali na upjaté sledování tradičních forem: členité apartmány mají rovné střechy, prostorné kamenné terasy a velkoryse prosklené plochy.
Díky dominujícímu dřevu zapadají apartmány do lesního okolí zcela přirozeně. Interiéry navrhla sama Joanna Brandysová, která je autorkou nejen kuchyňských koutů vyrobených na míru, ale i lamp, stolů a dalších doplňků. Stínidla lamp ručně tkala.
V domě je v každém patře po jednom apartmánu, ubytovat se mohou dvě až čtyři osoby. Zázemí včetně obytné zóny a jednoduché kuchyňské linky korunuje ve všech pokojích vtipné umístění lůžek, která mají díky prosklení nekonečné romantické výhledy do přírody. Na parcele je také venkovní bazén a ohniště pro letní hosty, zimní návštěvníci ocení vlastní soukromou lyžárnu.
Na návštěvnost si majitelé rozhodně nestěžují. Jak na vyhlášení přiznala pořadatelům architektonické soutěže Ewelina Legierská, kromě turistů z Polska si jejich apartmány oblíbilo také mnoho hostů z České a Slovenské republiky.