Open House o víkendu zdarma zpřístupní osmdesát unikátních staveb v Praze

  1:00aktualizováno  1:00
Festival Open House je největší architektonickou akcí na světě. Letos se do ní už popáté zapojí i Praha. Cílem je přiblížit pražskou architekturu různých historických epoch a období co nejširší laické veřejnosti.

Festival trvá jen dva dny, ale stojí za to. O víkendu 18. a 19. května 2019 budou zdarma zpřístupněny některé architektonicky cenné prostory historických paláců a reprezentativních vil, moderní designové kancelářské prostory i střechy výškových budov.

Pražské unikátní skvosty

„Poznávání budov, jejich architektury i příběhů je prvním krokem k tomu, abychom v lidech probouzeli zájem o město a jeho veřejný prostor,“ říká ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková.

V minulých ročnících umožnili organizátoři festivalu Open House Praha přístup celkem do 192 budov a zaznamenali přes 185 tisíc návštěv. K oblíbeným ,tahákům‘ (např. Invalidovna, hotel International nebo Ústřední telekomunikační budova) letos přibude 38 naprostých novinek.

K nahlédnutí budou reprezentativní prostory budov Hrzánského a Lichtenštejnského paláce v majetku státu, Trauttmannsdorfský palác na Hradčanech, který sloužil až do začátku 20. století jako věznice.

Zajímavé jsou i realizace českých architektů – Štencův dům od Otakara Novotného, Dům zemědělské osvěty od Josefa Gočára či Laichterův dům od Jana Kotěry.

Že má Open House Praha široký záběr, dokazují i naše tipy: interiér budovy Amazon-Court  hvězdárna Ďáblice, radniční domy, nová budova UOCHB, Palác Lucerna a Pražské kreativní centrum.

Výjimečně budou přístupná i středověká sklepení v domě U Kamenného zvonu, věž a konírna Trojského zámku, střecha a technické prostory Veletržního paláce, nedávno zrekonstruovaná Vodárenská věž na Letné či dosti zdevastovaný Strahovský stadion.

Koncept festivalu, který vznikl v Londýně v roce 1992, už se rozšířil do 46 měst světa. Patronkou toho pražského je od počátku architektka Eva Jiřičná, která stála u počátků londýnského festivalu Open House a byla jeho součástí téměř 20 let. Více na www.openhousepraha.cz.

Slavný ústav má dům za miliardu. Říká se mu Květák.

Autoři: ,

Nejčtenější

Tomáš Hanák si ke své hospůdce zrekonstruoval starý vagon na bydlení

Obytný vagon, který Tomáš Hanák s láskou a nadšením zrekonstruoval, má i svou...

Smíchejte staré železo ze šroťáku, slisované vlnité plechy, tovární okna ze staré továrny a hlavně přidejte zašlý...

Nájemníci k pohledání. Vytopili byt a celý dům zamořili štěnicemi

1

Vlastníci bytů vědí, jak je někdy těžké sehnat spolehlivé a slušné nájemníky. Dál totiž nesou odpovědnosti za ty, kdo...

Majitel si pořídil byt s terasami a výhledem, který bere dech

Takový výhled lze jen závidět...

Majitel si koupil nový byt v posledním patře bytového domu, v němž poslední podlaží oproti hlavnímu půdorysu dispozičně...

Úřednice se vrhla na proměnu garsonky. Výsledek je mistrovským dílem

Nově zrekonstruovaná garsoniéra stojí v samém srdci francouzského města...

Mladá úřednice, která se v kanceláři starosty podílí na urbanistické koncepci a rozvoji francouzského Bordeaux,...

Zásadní životní zvrat. Naše cesta z paneláku byla kolotočem překvapení

1

Touha utéct z betonového sídliště do náruče přírody může být ošidná. Romantické představy se od skutečnosti liší. Ale...

Další z rubriky

Ze zámku se zaskleným nádvořím je dnes romantický hotel nedaleko Prahy

Moderní „nebesa“ ve starém zámku podle návrhu Báry Škorpilové

Přání bydlet na zámku se vyplní jen málokomu, ovšem strávit na zámku pár dní, to už dnes problém není. I díky tomu, že...

První mrakodrap v Praze i hotel Horal: proč je veřejnost nemusí

Kolem Motokovu (druhá budova zprava) postupně vyrostly další výškové budovy.

Navrhl skvělé stavby, od mrakodrapů až po hotely nebo sídliště. Názory na jeho tvorbu se však někdy rozcházejí:...

Vítězové Tour de France dostanou trofej, kterou vybrousil 75letý Čech

Peter Olah navrhuje trofeje pro vítěze Tour de France již od roku 2011

I letos pozvednou cyklisté na stupních vítězů cyklistického závodu Tour de France trofej vyrobenou v Česku. Sklářská a...

Najdete na iDNES.cz