Open House o víkendu zdarma zpřístupní osmdesát unikátních staveb v Praze

  • 4
Festival Open House je největší architektonickou akcí na světě. Letos se do ní už popáté zapojí i Praha. Cílem je přiblížit pražskou architekturu různých historických epoch a období co nejširší laické veřejnosti.

Festival trvá jen dva dny, ale stojí za to. O víkendu 18. a 19. května 2019 budou zdarma zpřístupněny některé architektonicky cenné prostory historických paláců a reprezentativních vil, moderní designové kancelářské prostory i střechy výškových budov.

Pražské unikátní skvosty

„Poznávání budov, jejich architektury i příběhů je prvním krokem k tomu, abychom v lidech probouzeli zájem o město a jeho veřejný prostor,“ říká ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková.

V minulých ročnících umožnili organizátoři festivalu Open House Praha přístup celkem do 192 budov a zaznamenali přes 185 tisíc návštěv. K oblíbeným ,tahákům‘ (např. Invalidovna, hotel International nebo Ústřední telekomunikační budova) letos přibude 38 naprostých novinek.

K nahlédnutí budou reprezentativní prostory budov Hrzánského a Lichtenštejnského paláce v majetku státu, Trauttmannsdorfský palác na Hradčanech, který sloužil až do začátku 20. století jako věznice.

Zajímavé jsou i realizace českých architektů – Štencův dům od Otakara Novotného, Dům zemědělské osvěty od Josefa Gočára či Laichterův dům od Jana Kotěry.

Že má Open House Praha široký záběr, dokazují i naše tipy: interiér budovy Amazon-Court  hvězdárna Ďáblice, radniční domy, nová budova UOCHB, Palác Lucerna a Pražské kreativní centrum.

Výjimečně budou přístupná i středověká sklepení v domě U Kamenného zvonu, věž a konírna Trojského zámku, střecha a technické prostory Veletržního paláce, nedávno zrekonstruovaná Vodárenská věž na Letné či dosti zdevastovaný Strahovský stadion.

Koncept festivalu, který vznikl v Londýně v roce 1992, už se rozšířil do 46 měst světa. Patronkou toho pražského je od počátku architektka Eva Jiřičná, která stála u počátků londýnského festivalu Open House a byla jeho součástí téměř 20 let. Více na www.openhousepraha.cz.

Slavný ústav má dům za miliardu. Říká se mu Květák.

1. července 2014

,