Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Často vzniká spousta zbytečných vychytávek, tvrdí designér Nosál

  1:00
Současná nabídka koupelnového vybavení je tak rozmanitá, až oči přecházejí. O to těžší však je se v ní správně orientovat. Designér Kryštof Nosál s námi hovořil o tom, kam směřuje současný vývoj a jak porozumět modernímu designu.
Koupelnový set 10°: Mírnou rotací běžné obdélníkové vany vznikla asymetrická...

Koupelnový set 10°: Mírnou rotací běžné obdélníkové vany vznikla asymetrická vana s velkou odkládací plochou či sedátkem. | foto: Archiv Ravaku

Je česká koupelna něčím specifická? Například je známo, že na rozdíl o vyspělých zemí málo používáme bidet... Kde vidíte v zařizování koupelen největší „mezery“ a chyby?
Specifickou chybu českých koupelen nevidím. Rozhodně bych doporučoval při realizaci koupelny spolupracovat s interiérovým designérem, aby se člověk chybám vyhnul. Koupelna se stává důležitým prvkem bytu, realizace není levnou záležitostí a napravování chyb je velmi komplikované. Proto bych spolupracoval s profesionálem.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Můj dům.

Čím se inspirujete při navrhování nových zařizovacích předmětů do koupelny?
Inspirací je pro mě samotné zadání úkolu, to, jak výrobek navrhnu, je hlavně ovlivněné jeho funkcí, k čemu má sloužit, pro jakou cílovou skupinu je určen, kolik má stát peněz, jaké jsou výrobní možnosti výrobce. A to vše pak zabalím do jednoduché čisté formy. Prostě postupuji podle známého dobrého hesla „forma následuje funkci“.

Pracujete s různými materiály. Můžete srovnat hlavní výhody moderních kompozitních materiálů a naopak tradiční keramiky?
Kompozitní materiály mají pro mě jako designéra velkou výhodu, lze z nich prakticky vyrobit cokoliv, co vymyslím. Při výrobě dobře „drží tvar“. To znamená, že z těchto materiálů lze dobře vyrábět přesné tvary, které se nijak nebortí.

Hrany jsou dokonale rovné, a tím pádem například umyvadlo skvěle pasuje s nábytkem. A také výrobní proces je poměrně rychlý. Oproti keramice, kde je proces vývoje náročnější. Je zde spoustu omezení a k dosažení optimálního tvaru se musí provést spousta zkoušek a úprav. A i tak je povrch mírně zvlněný.

Budou se tyto materiály nadále po technické stránce vyvíjet?
Budou se vyvíjet ve smyslu odstraňování jejich nedostatků. U kompozitu se bude zlepšovat odolnost povrchu a u keramiky její tvarová nepřesnost.

Navrhujete designové koncepty, každá série obsahuje jak umyvadlo, tak vanu, baterie, nábytek, doplňky... Jde o rozdílné materiály a výrobní technologie. Jak dlouho trvá takový vývoj a co je nejobtížnější sladit?
Vývoj trvá většinou půl roku i více, poměrně náročný je vývoj baterií, které obsahují spoustu komponentů a jsou konstrukčně hodně složité. Co je nejtěžší sladit, se nedá říct obecně. Ale například u konceptu 10° to byl nábytek. Bylo těžké vymyslet nábytek, který by celý koncept podtrhl, působil prémiově, a přitom byl stále cenově dostupný.

Dá se říci, že k určité linii, k určitému konceptu je vhodný určitý typ obkladu? Co byste vybral například k sérii Chrome nebo Evolution?
K jakému konceptu patří jaký obklad, to jsem nikdy nedefinoval. Ale záleží na vkusu zákazníka. Já jen osobně doufám, že zákazníci si k mým výrobkům vyberou nějaké neutrální obklady. Osobně bych volil šedé tóny a jednoduché formáty, nebo rovnou betonovou stěrku. Aby se obklad „nepral“ se zařizovacími předměty.

Někdy se setkáváme s napohled krásnými a elegantními předměty, ale realita pak prozradí, že nejsou příliš praktické: vana je nepohodlná, umyvadlo příliš ploché, madlo „nesedí“ do ruky.... Dokáže i laik poznat dobrý design? Není od věci si třeba v showroomu vlézt do vany a vyzkoušet si ji?
Myslím, že dokáže. Když jsem se někdy naskytl k situaci, kde si koncový zákazník prohlížel výrobky, které jsem navrhoval, tak mě až překvapilo, jak lidé dávají velkou váhu praktičnosti. Je potřeba používat selský rozum, a pokud to jde, výrobek si určitě vyzkoušet.

Koupelnový set BathGallery nepořádku dává řád. Umyvadlo, vana a doplňky vytvářejí minimalistickou harmonii, ve které má každý z výrobků své místo, a dohromady tvoří vždy vysoce estetickou kompozici.

V souvislosti s vybavením domácnosti se dnes ve všech pádech skloňuje slovo inteligentní. Co si představíte pod pojmem inteligentní koupelna? Co budou „umět“ vany či baterie budoucnosti?
Představím si koupelnu, která bude díky své „inteligenci“ šetrná vůči životnímu prostředí. Ale bohužel často vzniká spousta zbytečných vychytávek, které jsou jen módní výstřelky, marketingový nástroj, který používají firmy, aby ukázaly, co umí vyrobit. Ve skutečnosti to není a nebude masová záležitost.

Designér MgA. Kryštof Nosál

Vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti (ateliér akademického sochaře Vojtěcha Anderle) a Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, ateliér design výrobku. Založil vlastní designérské studio Nosál Design, které se zaměřuje na produktový, interiérový a grafický design. Spolupracuje s významnými českými výrobci, usiluje o inovativní a zároveň jednoduchá a praktická řešení spojená s estetickými kvalitami.

Kryštof Nosál získal řadu prestižních ocenění za design jak v České republice, tak v zahraničí. K nejvýznamnějším patří cena Elle Decoration International a vítězné ocenění v soutěži Red Dot Design Award v r. 2015 a iF Design Award v r. 2016 (obojí za koupelnový koncept 10° Ravak, viz foto na 1. straně).

Designér MgA. Kryštof Nosál

Další zajímavé rozhovory a návštěvy najdete v časopise Můj dům.

Autor:
  • Nejčtenější

Majitel nepřevzal mou výpověď z nájmu. Prý není důvod odcházet a mám platit

7. května 2024

Premium Pronajala jsem si byt, do kterého zatéká. Pronajímatel s tím nic nedělá, a tak jsem podala...

Postavili dům za cenu bytu, mají zahradu i vlastní studnu

10. května 2024

Za hlavní devizu domu v Porubě považují autoři projektu, architekti Marie a Petr Hýlovi to, že se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ostrov a útočiště nejbohatšího piráta je na prodej za 50 milionu dolarů

8. května 2024

Soukromé ostrovy jsou v módě. A když navíc kdysi „patřily“ slavnému pirátovi, je o zájem postaráno....

Prohlídka kamenného domu jim obrátila život naruby. Pomohla skvělá přístavba

9. května 2024

Soňa a Radek koupili ruinu z roku 1934, ze které zbyly jen čtyři holé kamenné stěny. Radek se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Architekt žije s rodinou v paneláku. Byt po radikální proměně skvěle slouží

8. května 2024

Jsem architekt. Bydlím s manželkou a dcerou v jedenáctém patře panelového domu na Praze 5. Mám rád...

Rodina si postavila pohodlný dům z betonu na úpatí Kremnických vrchů

11. května 2024

Pohodlný jednopodlažní minimalistický rodinný dům z pohledového betonu stojí v místě Suchý vrch, na...

Luxusní sídlo boxera Muhammada Aliho jde do aukce. Vitráže navrhl Tiffany

10. května 2024

Velké luxusní sídlo, které kdysi vlastnil legendární americký boxer Muhammad Ali, jde do aukce....

Postavili dům za cenu bytu, mají zahradu i vlastní studnu

10. května 2024

Za hlavní devizu domu v Porubě považují autoři projektu, architekti Marie a Petr Hýlovi to, že se...

Chytré trouby už poznají, co jste do nich vložili. Zvládnou i mražené ryby

9. května 2024

Na dubnovém veletrhu EuroCucina/FTK (Technology For the Kitchen) v Miláně se slova „udržitelnost“ a...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...