Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kovařina je kouzelné řemeslo, tedy až na popáleniny, tvrdí Echtkovář

  1:00
Ačkoliv Anton Vadovič oslavil teprve pětadvacetiny, pohybuje se v kovářském oboru jako mistr a jeho návrhy ukazují na kvalitní nadčasový design. Nože, příbory, břitvy, ale také interiérové doplňky nebo šperky vyrábí pod značkou Echtkovář.
Anton Vadovič

Anton Vadovič | foto: Archiv Antona Vadoviče

V čem je pro vás řemeslo uměleckého kováře přitažlivé?
Především v tvoření, které je u kova­řiny dost specifické. Za tepla si můžete s ocelí doslova hrát, a když se daří, tak ji tvarovat podle představ. Pak to celé zchladne a už s tím nehnete. I přesto, že znám důvody, proč tomu tak je, stále nad tím trochu žasnu.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.

Krom toho, ko­vařina je kouzelné řemeslo, tedy až na popáleniny, kterým se člověk prostě nevyhne. Děláte s ohněm a vaše práce je v porovnání s jinými materiály trva­lá. Zároveň máte nepřeberné možnosti, jak materiál tvarovat, spojovat nebo si hrát s povrchem.

Nože a příbory patří mezi vaše velká témata. Pracujete s mnoha materiály, dokonce vyrábíte i z betonu. Co je vám inspirací?
Snažím se stále dostat někam dál. Sa­mo sebou jsou věci, se kterými asi jen tak nehnu, například nůž bude mít vždy čepel a rukojeť, ale možností in­vencí je stále dost. Od různých tvaro­vých modifikací, které ale nesmí být na škodu užitku, až po použití nových, nebo na danou věc netradičních mate­riálů.

Tak došlo k vytvoření prototypů nožů s betonovou rukojetí ve spolu­prá­ci s firmou Gravelli, vývrtek se skleně­nou rukojetí s čedičovými vlákny od Petry Vojtíškové nebo sady na holení kombinované s porcelánem, na které právě pracuji s Kristýnou Plesko­vou.

Tvar je pak mnohdy ovlivněn právě těmito materiály a technologií jejich výroby a zpracování. Inspirací je pak mnohdy právě materiál a jeho možnosti. Snažím se zjednodušovat, odlehčovat, vyčistit tvary tak, aby prá­vě tyto materiály vynikly. A mnohdy tyto kombinace vyjdou mnohem lépe, než by člověk čekal.

Co vše lze z kovu vyrobit?
Snad vše. Zda to bude funkční, to je věc druhá. Kov jako takový vám dává nepřeberné množství variant. Může se jednat o drobný, ryze funkční doplněk, kterého si ani nevšimnete, až po výraz­ný prvek celé místnosti nebo exteriéru. A nemusí jít jen o užitkovou věc. I me­zi kováři je několik „sochařů“, jejichž díla jsou skutečným uměním, jak po řemeslné, tak i po výtvarné stránce.

Jaké praktické rady pro výběr i údržbu kovových prvků v interiéru doporučujete?
Železu obecně vadí vlhko, zato olejem nebo voskem povrchu prospějete. A to někdy i v případě nerezové oceli. Právě u nerezové oceli panuje mýtus, že vydrží vše. Nerezových ocelí je celá řada, každá jiné kvality, a lepší je spíš ozna­čení ocel se zvýšenými korozivzdorný­mi účinky.

Jinými slovy, i nerez může zreznout. V mém oboru, který je té­měř celý o zakázkové tvorbě, se tyto věci řeší jako součást práce. Povrchová úprava mnohdy úplně změní výraz materiálu, takže se s ní počítá většinou už od začátku.

Zároveň se zohledňují požadavky zákazníka, umístění i to, aby celá věc fungovala tak, jak má, a nepři­nášela naopak více starostí. I když ob­čas je to zapeklitý oříšek.

Břitvu z vysokouhlíkové oceli zdobí lept od Heleny Marešové, rukojeť je vyrobena z buvolího rohu.

Které novinky připravujete a jaké jsou vaše umělecké cíle?
Doufám, že se už brzy povede dodělat sadu na holení s porcelánem, rád bych posunul ještě o kus dál vývrtky, které navrhuji, mám v plánu další konstruk­ci zavíracího nože, chtěl bych zase udě­lat alespoň prototyp jednoho příboru, který mám na papíře... Je toho dost, jenže času je pomálu.

O autorovi

Anton Vadovič, DiS., *1992

Vystudoval SPŠ a VOŠ technickou v Brně (obor umělecký kovář a zámečník) a SUPŠ a VOŠ v Turnově (konzervování a restaurování kovů, minerálů a organolitů).

Současné studium: VŠCHT v Praze (konzervování-restaurování uměleckořemeslných děl z kovů)

Absolvoval praxe a stáže u nás i v zahraničí (např. Ybbsitz – Rakousko), účastní se veletrhů a výstav (Designblok, Prague Design Week).

Další zajímavé rozhovory a návštěvy najdete v časopise Domov.

Autor:
  • Nejčtenější

Jste blázni, říkali všichni. Parádní dům si postavili na nejhorším pozemku

Manželé bydleli ve zděném domě, který postupně upravovali. Nakonec se ale rozhodli pro změnu. Od města odkoupili jeden ze stavebních pozemků. „Ten nejhorší – všichni nám říkali, že jsme blázni, že...

12. září 2024

Nejlepší čas na pořízení chalupy či chaty je teď. Co je v Česku na prodej

Chalupy obklopené přírodou a vzrostlými stromy slibují soukromí, klid, odpočinek po náročných dnech v práci. Na prodej jsou víkendové nemovitosti na horách i luxusní obydlí například ve středních...

17. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do rekonstrukce 70 let staré chaty se žena pustila sama. Jak to dopadlo

Paní Alena zdědila nedávno skoro sedmdesát let starou chatu. Více než obchody s módou ji zajímají ty s interiérovým vybavením a také s nářadím. Sama se pustila do návrhu kompletní rekonstrukce,...

17. září 2024

Nábytek z půdy po dědečkovi dostal šanci. Vnuk si jej v bytě užívá

V bytech z počátku dvacátého století se majitelé většinou snaží zachovat jejich genius loci. Často se v nich tak objevuje jeden či dva kusy původního nábytku, zejména pokud jde o interiér po...

14. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ze školy z roku 1914, kde se v interiéru zastavil čas, je dnes chata

V osmé řadě televizního seriálu Eventyrlig Oppussing o proměnách chat a chalup se Halvor Bakke se svým týmem pustil do proměny domu z roku 1914. Ten původně sloužil i jako škola, dnes stavbu už třetí...

16. září 2024

Bydlí nad Strahovským tunelem v Praze. V bytě má ocelové mostní nosníky

Do bytu na pražském Smíchově se majitelka přestěhovala před sedmi lety z menšího města. Bydlí ve třetím patře projektu Rezidence Sacre Coeur 2 v bezprostřední blízkosti stejnojmenného parku. Stavba...

19. září 2024

Malý horský apartmán má vše potřebné, majitelé se nemusí o nic starat

Ceny apartmánů v horských střediscích jsou takřka stejné jako ceny bytů v Praze. Většina zájemců si proto nepořizuje pro víkendové pobyty či dovolenou zbytečně velký, a tedy drahý apartmán. Je však...

19. září 2024

Sháníte netradiční chatu? Vyvolávací cena protijaderného bunkru je 450 tisíc

Útulně zařízený protijaderný bunkr z padesátých let minulého století se stal netradiční chatou. Stojí v anglickém Wormhillu a prodává se za patnáct tisíc liber, v přepočtu za 450 tisíc korun.

18. září 2024

Dřevostavba slouží jako škola i kulturní centrum obce. I bez zateplení

Dřív zde byl areál bývalé vojenské základy, teď se tu učí středoškoláci a scházejí se tady lidé z celé obce. Vzniklo zde totiž komunitní centrum a středisko místního kulturního dětí. Našlo se i místo...

18. září 2024

Radil jsem bratrovi, aby se neupil a neufetoval, říká Jakub Prachař

Premium Mluví jakoby žertem, ale za svými slovy si stojí. Moderátorovi Liboru Boučkovi to Jakub Prachař občas natře před...

Zatnu zuby a nevěra není. V tolyamorii žije v Česku stále více párů

Podvádíš mě, spíš s jinými a já to vím. Doma děláme, že se to neděje, a i když mi to vlastně vadí, rozhodně o tom...

Do výstřihu nekoukat! Fotbalové Ústí vzbudilo ve světě rozruch českou Pamelou

Ústecký fotbal zase dobyl svět, byť opět ne na hřišti. Po „kazmovině“ s tlouštíkem propírají média po celé planetě...

Líbí se mu moje pipinka. Je pořád nadržený, stěžovala si vyměněná manželka

V novém díle Výměny manželek se pohodlná Lucie snažila přizpůsobit domácnosti, kde se stále něco děje. Ilona jako by...

Deindustrializace Německa začala. Firmy omezují výrobu a mizí ze země

Německo přestává být zemí přívětivou pro podnikání. Kvůli obavám z dopadů tamní energetické politiky rychle narůstá...